Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Pe drumul lui Hristos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Pe drumul lui Hristos la data de Sam Oct 11, 2008 7:07 am

Tudorel666

eliberat
Citind si rascitind Biblia, dorind sa urmez calea lui Isus, am realizat la un moment dat ca singura posibilitate de a merge pe acest drum, asa cum o spune insusi Hristos, este sa implinesti cuvintele lui. M-am hotarat atunci sa iau unul din cuvintele lui, care imi pare mai usor de implinit, si sa-l implinesc. Primul lui indemn pe care l-am urmat a fost: "celui care iti cere, da-i, si nu-ti intoarce fata de la cel care vrea sa se imprumute de la tine".
Zis si facut! Aveam la tara, unde stateam, niste tigani vecini si acestia aveau tot timpul nevoie de cate ceva, asa ca puteam sa implinesc in voie cuvantul lui Hristos. Nu-mi cereau mult, ci sume mici de bani si de-ale gurii, cum ar fi un ou, patrunjel din gradina si alte asemenea maruntisuri.
Totul a fost bine, pana cand s-au sesizat sotia, parintii si fratii si mi-au spus sa nu mai fac asa, ca-i incurajez sa ceara si mai mult. Numai ca eu aveam ceva de aflat, si nu m-am oprit. Am continuat sa fac asta si cu vecinii mei si cu oricare alta persoana care imi cerea, chiar daca imi cerea si bani de tigari.
Ce am descoperit? Am descoperit ca nimeni nu a venit sa-mi ceara casa si nimeni nu mi-a cerut ceva ce nu as fi putut da sau de care nu m-as fi putut lipsi. Totusi, s-a intamplat sa mi se mai ceara si sume de care nu dispuneam in momentul respectiv, asa ca nu le-am dat decat cat am putut si am avut. Atunci am realizat clar, desi era in ochii mei si ai tuturor, ca pilda nu imi spunea sa dau nici ce imi cere, nici cat imi cere, ci doar sa dau. Deci eu, atata vreme cat dadusem dupa puterile mele si cu toata inima ceea ce dadusem, implinisem in continuare cuvantul lui Isus, chiar daca persoana nu obtinuse exact ce ceruse.
Cand am constientizat asta, am constientizat si faptul ca fusesem orb si cuvantul lui Hristos insemna mult mai mult decat crezusem eu. Si am mai realizat si ca devenisem un nebun si un sarac cu duhul in ochii alor mei si in ochii vecinilor. Doar tiganii, care aveau acum oricand la cine sa apeleze, cand erau in lipsa, nu ma judecau astfel, dar parca nici de ei nu as fi sigur.
De atunci, am continuat sa implinesc acest cuvant ori de cate ori am avut ocazia, desi recunosc ca am avut si mai am momente cand "mai cad din har" si o iau pe alaturi de cararea lui Isus. Acelea sunt momentele cand inca mai judec daca fac bine sau rau dand bani la un cersetor. Incep sa realizez totusi ca gresesc si ca nu fac nici un rau, dand bani cuiva care mi-i cere, chiar daca este cersetor de meserie.
Si mai sunt si momentele cand dau de un cersetor pe strada si nu am nici un ban sau nu am marunt la mine. Acesta este momentul pe care nu stiu cum sa-l depasesc, inca, pentru ca ar trebui sa-i dau ceva omului aceluia, dar nu stiu ce si cum. O solutie mi-a oferit-o un evreu, care umbla tot timpul cu maruntis la el, sa nu refuze pe nimeni din cei care ii cer. Am ramas cu atat mai uimit, cu cat nu stiu daca si legea evreiasca are aceasta porunca in ea, sau acest obicei se datoreaza doar faptului ca evreul respectiv a crescut in Romania si a avut contact cu biserica ortodoxa.
Oricum ar fi, de la o vreme am inceput si eu sa am tot timpul maruntis in buzunare.
Deocamdata atat. In postarea urmatoare voi arata cum am iplinit alt cuvant al lui Isus: parasirea casei, a copiilor si a sotiei, ca sa pot sa-l urmez pe Hristos.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

2 Re: Pe drumul lui Hristos la data de Sam Oct 11, 2008 8:25 pm

Anticristul

eliberat
Evreul a procedat corect dupa legea evreiasca,deoarece este scris:Pe saraci totdeauna o sa i aveti cu voi.
Cit despre a te desparti de sotie si copii nu este sfatul lui Isus.Trebuie inteles altfel ,ce vrea sa zica.

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Pe drumul lui Hristos la data de Dum Oct 12, 2008 5:14 am

Vizitato

Vizitator
Tudorel666 a scris:Citind si rascitind Biblia, dorind sa urmez calea lui Isus, am realizat la un moment dat ca singura posibilitate de a merge pe acest drum, asa cum o spune insusi Hristos, este sa implinesti cuvintele lui. M-am hotarat atunci sa iau unul din cuvintele lui, care imi pare mai usor de implinit, si sa-l implinesc. Primul lui indemn pe care l-am urmat a fost: "celui care iti cere, da-i, si nu-ti intoarce fata de la cel care vrea sa se imprumute de la tine".
Zis si facut! Aveam la tara, unde stateam, niste tigani vecini si acestia aveau tot timpul nevoie de cate ceva, asa ca puteam sa implinesc in voie cuvantul lui Hristos. Nu-mi cereau mult, ci sume mici de bani si de-ale gurii, cum ar fi un ou, patrunjel din gradina si alte asemenea maruntisuri.
Totul a fost bine, pana cand s-au sesizat sotia, parintii si fratii si mi-au spus sa nu mai fac asa, ca-i incurajez sa ceara si mai mult. Numai ca eu aveam ceva de aflat, si nu m-am oprit. Am continuat sa fac asta si cu vecinii mei si cu oricare alta persoana care imi cerea, chiar daca imi cerea si bani de tigari.
Ce am descoperit? Am descoperit ca nimeni nu a venit sa-mi ceara casa si nimeni nu mi-a cerut ceva ce nu as fi putut da sau de care nu m-as fi putut lipsi. Totusi, s-a intamplat sa mi se mai ceara si sume de care nu dispuneam in momentul respectiv, asa ca nu le-am dat decat cat am putut si am avut. Atunci am realizat clar, desi era in ochii mei si ai tuturor, ca pilda nu imi spunea sa dau nici ce imi cere, nici cat imi cere, ci doar sa dau. Deci eu, atata vreme cat dadusem dupa puterile mele si cu toata inima ceea ce dadusem, implinisem in continuare cuvantul lui Isus, chiar daca persoana nu obtinuse exact ce ceruse.
Cand am constientizat asta, am constientizat si faptul ca fusesem orb si cuvantul lui Hristos insemna mult mai mult decat crezusem eu. Si am mai realizat si ca devenisem un nebun si un sarac cu duhul in ochii alor mei si in ochii vecinilor. Doar tiganii, care aveau acum oricand la cine sa apeleze, cand erau in lipsa, nu ma judecau astfel, dar parca nici de ei nu as fi sigur.
De atunci, am continuat sa implinesc acest cuvant ori de cate ori am avut ocazia, desi recunosc ca am avut si mai am momente cand "mai cad din har" si o iau pe alaturi de cararea lui Isus. Acelea sunt momentele cand inca mai judec daca fac bine sau rau dand bani la un cersetor. Incep sa realizez totusi ca gresesc si ca nu fac nici un rau, dand bani cuiva care mi-i cere, chiar daca este cersetor de meserie.
Si mai sunt si momentele cand dau de un cersetor pe strada si nu am nici un ban sau nu am marunt la mine. Acesta este momentul pe care nu stiu cum sa-l depasesc, inca, pentru ca ar trebui sa-i dau ceva omului aceluia, dar nu stiu ce si cum. O solutie mi-a oferit-o un evreu, care umbla tot timpul cu maruntis la el, sa nu refuze pe nimeni din cei care ii cer. Am ramas cu atat mai uimit, cu cat nu stiu daca si legea evreiasca are aceasta porunca in ea, sau acest obicei se datoreaza doar faptului ca evreul respectiv a crescut in Romania si a avut contact cu biserica ortodoxa.
Oricum ar fi, de la o vreme am inceput si eu sa am tot timpul maruntis in buzunare.
Deocamdata atat. In postarea urmatoare voi arata cum am iplinit alt cuvant al lui Isus: parasirea casei, a copiilor si a sotiei, ca sa pot sa-l urmez pe Hristos.

Insemna ca ai bani nu gluma daca iti permiti sa dai la toti ....... chiar si ouale si patrunjelu' ala costa BANI! lol!

4 Re: Pe drumul lui Hristos la data de Dum Oct 12, 2008 6:45 am

Ivan

muritor de rand
Anton_LaVey a scris:
Insemna ca ai bani nu gluma daca iti permiti sa dai la toti ....... chiar si ouale si patrunjelu' ala costa BANI! lol!
Fiecare interpreteaza Biblia aia cum i se nazare. Ami amintesc ca si eu dadeam in trecut maruntis si dadeam cu pumnul, dar ce, mai aveam trai cu nevasta? Acum imi dau seama ca eram chiar prost si am fost luat drept fraier de toti. Nu numai de familie, care nu mai avea incredere in mine, dar si de ceilalti.
Mai grav este ca unii dau banii nemunciti de ei.

Cine vrea sa dea si are de unde, sa dea organizatiilor special amenajate in acest scop, mai bine decat sa arunce oricum si oricui.
Ori daca nu stim a interpreta Biblia corect si suntem precum si famenul, sa cerem lui Dumnezeu indrumatorul care ne deschide ochii corect.As fi curios cum interpreteaza un evreu religios chestia asta cu dadu'...

Eu sa fi fost in locul familiei lui Tudorel, l-as fi lasat fara nici un ban pe mana, ori i-as fi pus in vedere ca, daca vrea sa o ia pe calea lui Hristos, are usa deschisa si sa mearga la manastire.
Pitrinjelul acela are din gradina comuna a familiei, probabil...Grav sa iei din casa si sa dai...Mai aveam un vecin la tara care statea acasa si, cand nevasta era plecata, dadea din casa carnea si altele, la schimb pe vin. Cand nu ave ce da, s-a apucat de furat gainile altor vecini.

Laughing Imi amintesc ca cineva din sat a vrut sa faca o gluma si l-a sunat de Ionica(asa il chema pe darnic) si i-a zis ca e de la Politie si ca ii atrage atentia sa nu mai dea din casa.

Vezi profilul utilizatorului

5 Re: Pe drumul lui Hristos la data de Dum Oct 12, 2008 1:30 pm

Tudorel666

eliberat
Ivan a scris: Fiecare interpreteaza Biblia aia cum i se nazare. Ami amintesc ca si eu dadeam in trecut maruntis si dadeam cu pumnul, dar ce, mai aveam trai cu nevasta? Acum imi dau seama ca eram chiar prost si am fost luat drept fraier de toti. Nu numai de familie, care nu mai avea incredere in mine, dar si de ceilalti.
Mai grav este ca unii dau banii nemunciti de ei.

Cine vrea sa dea si are de unde, sa dea organizatiilor special amenajate in acest scop, mai bine decat sa arunce oricum si oricui.
Ori daca nu stim a interpreta Biblia corect si suntem precum si famenul, sa cerem lui Dumnezeu indrumatorul care ne deschide ochii corect.As fi curios cum interpreteaza un evreu religios chestia asta cu dadu'...

Eu sa fi fost in locul familiei lui Tudorel, l-as fi lasat fara nici un ban pe mana, ori i-as fi pus in vedere ca, daca vrea sa o ia pe calea lui Hristos, are usa deschisa si sa mearga la manastire.
Pitrinjelul acela are din gradina comuna a familiei, probabil...Grav sa iei din casa si sa dai...Mai aveam un vecin la tara care statea acasa si, cand nevasta era plecata, dadea din casa carnea si altele, la schimb pe vin. Cand nu ave ce da, s-a apucat de furat gainile altor vecini.

Laughing Imi amintesc ca cineva din sat a vrut sa faca o gluma si l-a sunat de Ionica(asa il chema pe darnic) si i-a zis ca e de la Politie si ca ii atrage atentia sa nu mai dea din casa.

Domnul meu, cu nesfarsita intelepciune a grait gura domniei tale!
Si eu eram constient atunci ca este nebunie ceea ce fac, dar doream atat de mult sa aflu ce a vrut sa spuna Isus, incat nu am putut renunta. Si, cand am vazut ca pentru micile daruri pe care le-am facut nu am avut pierderi, ci castig, ca nu s-a intamplat sa am de descarcat vreo masina de lemne sau de facut alta treaba prin jurul casei, sa le cer ajutorul vecinilor mei tigani si sa ma refuze. Chiar daca le plateam si atunci, faptul ca erau oricand la dispozitia mea sau a familiei mele a contat foarte mult.
Eu sunt convins ca, pana la urma, in loc sa fiu in pierdere, am fost in castig.
Sa fii iubit, domnul si stapanul meu!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum