Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Daca e adevarata povestea... vai de capu' lui ce-a patit...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:cum poti sa iubesti pe cineva care te uraste ? imbratisand crucea cu dragoste ca Iisus :

Asta e imagine din filmu' ala lacrimogen de il da de paste in fiecare an!

..........................

Iisus il iubeste si pe anton la vey ... asta e fericirea Lui ...

Vezi profilul utilizatorului

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:Iisus il iubeste si pe Anton La Vey ... asta e fericirea Lui ...

Da' LaVey nu il iubeste pe isus...... si asa e el fericit.

bine , pace tie , dragul meu la vey...

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:bine , pace tie , dragul meu LaVey...

Pai sa stii ca am pace draga! Uite langa asta: Evil or Very Mad

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:

Cam egoist isus asta daca vrea sa-l iubesti doar pe el...... da cum ramane cu mama, tata sau rudele tale ori prietena?...

" numai pe tine " are sensul ca sa Il iubesti pe El mai mult decat pe oricine altcineva , iar pe ceilalti sa ii iubesti pentru ca il iubesti pe El si El iti cere sa ii iubesti pe toti ... adica sa nu iubesti cu patima lumea sau pe oameni ci sa ii iubesti fara patima ; caci acela care isi iubeste cu patima parintii , sotia/sotul , sau pritenii nu poate sa isi iubeasca vrajmasii ; de aceea nu e bine sa iubesti pe nimeni cu patima , ci doar sa iubesti pe toti , inclusiv pe vrajmasi , pentru ca Il iubesti pe Iisus Care iti cere asta ...
nu e simplu ?

Artistu

demon
...
Narcis, tu esti?

iubirea de vrajmasi este narcisism ?
atunci poate ca ura fata de vrajmasi este iubire fata de toti oamenii ?
nu cred ...
Iisus iti cere sa Il iubesti numai pe El pentru a putea prin asta sa iubesti asemenea Lui pe toti oamenii , inclusiv pe vrajmasi ... nu asta este porunca Lui ?
pare egoism dar in realitate este adevarata iubire fata de tot ce exista , iubirea infinita ...

Tudorel666

eliberat
Emanuel a scris:iubirea de vrajmasi este narcisism ?
atunci poate ca ura fata de vrajmasi este iubire fata de toti oamenii ?
nu cred ...
Iisus iti cere sa Il iubesti numai pe El pentru a putea prin asta sa iubesti asemenea Lui pe toti oamenii , inclusiv pe vrajmasi ... nu asta este porunca Lui ?
pare egoism dar in realitate este adevarata iubire fata de tot ce exista , iubirea infinita ...

Cine nu stie sa se iubeasca pe sine, nu stie sa iubeasca nici pe vrajmasi.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro
si asta e adevarat ...
cine se iubeste cu adevarat pe sine insusi va iubi pe toti oamenii si pe Dumnezeu ca sa ii fie bine si sa fie fericit ...

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:" ... sa Il iubesti pe El mai mult decat pe oricine altcineva ...pentru ca Il iubesti pe Iisus Care iti cere asta ...

Adica sa nu iubesc persoanele care ma ajuta si care TIN la ele???? Sa-l iubesc pe el, care nu ma ajuta si nici nu am treaba cu el, mai mult decat pe oamenii dragi mie???? Pai si daca el NU imi e drag deloc???? Ce sa imi ceara???? Are vreun drept sa imi ceara ceva? Nu trebuie sa ii fac lui pe plac ca sa iubesc pe cineva!!!! Iubesc fiindca poate tin la acea persoana nu ca mi-ar cere el, pe care nici nu il suport!

Vizitato

Vizitator
Emanuel a scris:si asta e adevarat ...
cine se iubeste cu adevarat pe sine insusi va iubi pe toti oamenii si pe Dumnezeu ca sa ii fie bine si sa fie fericit ...

Ma iubesc pe mine si toti oamenii... dar NU pe isus!!!!!!!!

atunci iubeste-ti vrajmasii daca iubesti pe toti oamenii ; si daca iubesti si pe vrajmasii tai si deci pe toti oamenii , atunci iubesti si pe Iisus , ca si a fost un Om ...

Heruer

inger
Emanuel a scris:
Imi pare rau ca trebuie sa ocup spatiu cu "neoanele" de mai sus dar n-am altfel cum raspunde.
Ce ai "scris" mai sus se vrea o pastisa a rugaciunii isihaste, sau ce ?
Este nereusita si de prost gust. Crezi ca sunt necesare jocuri de lumini si focuri de artificii pentru a fi bagat in seama de Isus ?

ma bucur sincer ca ai remarcat acest lucru ; inseamna ca intelegi ce inseamna rugaciune isihasta ... nu , Iisus nu are nevoie deloc de neoane si chestii din astea ... dar , ma bucur ca mi-ai spus asta , sincer ... este un raspuns remarcabil ...
te iubesc , Doamne ajuta !

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:atunci iubeste-ti vrajmasii daca iubesti pe toti oamenii ; si daca iubesti si pe vrajmasii tai si deci pe toti oamenii , atunci iubesti si pe Iisus , ca si a fost un Om ...
...................................................................................................................................................
Concluzia ar fi deci sa fii om corect in orice situatie.
Lasa-l decvi pe Isus in pace ca el oricum devine iubit prin analogie.

daca iti pui problema de a fi numai corect din punct de vedere moral adica exterior , ramai la suprafata faptelor bune ; aceasta este o parere gresita , ca iubirea desavarsita se rezuma numai la fapte exterioare ... nimeni nu ajunge la iubirea de toti oamenii si de toti vrajmasii decat prin Iisus ... iar iubirea de Dumnezeu este o rugaciune continua unita cu iubirea fata de toti oamenii fata exceptie ...
eu nu zic nimanui sa creada in Iisus daca el nu vrea aceasta ; caci credinta este un act voluntar nu de sila ... insa spun aceasta , desigur , tot pentru cei ce vor sa faca aceasta : iubiti pe toti oamenii fara exceptie si veti vedea singuri daca prin aceasta veti ajunge la Iisus sau nu ; face-ti aceasta experienta : de acuma inainte sa iubiti pe toti oamenii indiferent de rasa , de poporul caruia apartine , de sex , de orientare politica , de varsta , de cunostinte stiintifice pe care le are , de coeficient de inteligenta , de frumusete su uratenie fizica , de saracie sau bogatie , de orice alte aspecte , dar mai ales iubiti pe cei ce va judeca , va osandesc , va fac de ras , va vorbesc dusmanos , va lovesc , va ia ce este al vostru de drept , va mint , va batjocoresc credinta voastra , il batjocoresc pe Dumnezeu sau pe fratii , rudele , prietenii , sotul/sotia voastra , va omoara in torturi , si orice rau v-ar face ei , iubitii din toata inima , asa cum iubiti in mod firesc pe parintii si prietenii vostri ... imbratisati pe toti oamenii in iubirea voastra , indiferent de situatia lor pamanteasca si indiferent daca sunt buni sau oricat de rai ... iubitii pe toti in mod sincer , asa cum va iubiti si pe voi insiva , si primiti-i la voi acasa sau la intalnirile voastre cu toata dragostea ca pe niste prieteni adevarati ... daca veti face aceasta veti fi ca si Dumnezeu , nepartinitori , si nesfarsit iubitori , asemenea cu El ... si cand veti face aceasta intocmai si permanent , atunci sa vedeti voi insiva daca ati ajuns sau nu la Iisus , daca ati ajuns sau nu sa Il considerati pe El Dumnezeu Adevarat ...
nu mai faceti deosebire intre oameni ci cinstitii pe toti in mod egal si bucurati-va de iubirea si prezenta tuturor ...

Anticristul

eliberat
Dupa ce ajungi la o astfel de desavirsire nu mai ai nevoie sa ajungi la Isus ca ori esti ca el ori l-ai depasit.

observ ca tu tii neaparat sa fii in afara de Iisus ; voia ta ... eu si daca as ajunge la o astfel de stare desavarsita , as fi asemenea cu Iisus si atunci as trai cu El in imparatia Lui ...

Heruer

inger
Emanuel a scris:observ ca tu tii neaparat sa fii in afara de Iisus ; voia ta ... eu si daca as ajunge la o astfel de stare desavarsita , as fi asemenea cu Iisus si atunci as trai cu El in imparatia Lui ...
... toate acestea cu singurele conditii :
1. sa existe Isus, asa cum Il vad crestinii
2. sa existe o imparatie a Lui, asa cum o vad crestinii
Deocamdata nimeni nu a adus nici o dovada indubitabila ca cele 2 conditii sunt indeplinite intocmai si simultan (nici dovada ca oricare dintre aceste 2 conditii este este indeplinita nu a fost adusa)
Nu se poate considera dovada/proba convingerea/credinta personala (a celui/celor care au scris Biblia; a celui/celor care i-au "ajustat" continutul; a celui/celor care o citesc), pentru simplul motiv ca, in acest caz, orice alta convingere, a oricui altcuiva, s-ar constitui intr-o proba irefutabila, ceea ce ar fi un nonsens (ex. : credinta in existenta Lui Dumnezeu vs. convingerea in neexistenta Lui).

pai ce inseamna pentru tine dovada indubitabila ?
o proba de laborator care sa ateste existenta Lui Dumnezeu ?
intr-un fel este aceasta dorinta a cuiva de a duce o dovada exterioara a existentei Lui Dumnezeu ... Dumnezeu nu este un obiect supus simturilor ... deci si in cazul in care El ar exista , nu ar fi un obiect exterior si supus simturilor , despre existenta caruia sa se poata aduce dovezi simtuale ... despre existenta Lui Dumnezeu nu se pot aduce dovezi simtuale , poate numai daca crezi in statuile oamenilro primitivi , insa eu nu as dori nimanui ca sa spuna ca niste statui sunt zei sau ddumnezei , si cu atat mai putin ca sunt Adevaratul Dumnezeu Creatorul ... deci daca tu vrei o dovada simtuala a existentei Creatorului eu asta iti raspund : nu se poate asa ceva ... vrei prea multe : sa Il aduci pe Dumnezeu la nivelul simturilor tale exterioare , sa Il creezi pe DUmnezeu dupa chipul si asemanarea ta ... ori nu El trebuie sa fie creat dupa asemanarea noastra ci noi trebuie s ajungem asemenea cu El ... iar daca El este duhovnicesc , atunci El , Atotbunul , nu se poate simti decat prin niste simturi duhovnicesti ... deci numai prin niste simturi duhovnicesti se poate aduce o dovada simtuala a existentei Lui Dumnezeu ; dar o dovada simtuala , simtita cu simturile duhovnicesti nu cu simturile trupesti , exterioare ... Dumnezeu nu poate fi vazut cu ochii sau auzit cu urechile , ci poate fi vazut si simtit prin simturile duhovnicesti , adica prin rugaciune ...
tot asa este si cu celelalte lucruri duhovnicesti : nu se poate dovedi ca Iisus este Dumnezeu si ca are o imparatie cereasca , decat tot numai cu simturile duhovnicesti ... caci nevazutul nu se vede cu simturile trupului , caci de aia i se si spune nevazut ... nu ca nu poate fi vazut , ci nu poate fi vazut cu simturile trupului ...

Anticristul

eliberat
Isus a spus raspicat de citeva ori ca El nu are o imparatie a lui.Voi interpretati gresit ca nu cunoasteti scripturile.Isus a spus:Am dorit mult sa maninc pastele acestea impreuna cu voi ca nu le voi mai minca pina nu le voi minca cu Avraam Isac si Iacob in imparatia tatalui meu.
Si se pare ca acolo Avraam e seful.In pilda lui Isus cu bogatul deasemeni Isus afirma ca si acolo cel cu sinul e Avraam si nu altcineva.
Im-nuel,credinta fara cunoastere este orbecaiala.

draga anticrist , Iisus a spus ca Imparatia Lui nu este din lumea aceasta in convorbirea cu Pilat ... deci imparatia lumii acesteia nu este a lui , dar Imparatia de pe lumea cealalta este a Lui ... nu asa a zis ? deci cum este Avraam acolo seful ? iar despre lumea aceasta El a zis : " vine stapanitorul lumii acesteia ( diavolul ) si el nu are nimic in Mine " ...
iar sanul lui Avraam semnifica ca Avraam va fi un judecator pe cealalta lume la judecata de apoi ; nu a spus tot Iisus : " Eu sunt dinainte de Avraam ; iar Avraam a dorit sa Ma vada si Ma vazut " ... deci Iisus este Creatorul lui Avraam , iar Avraam a dorit sa Il vada caci Il iubeste pe El ... oare evreii de ce nu urmeaza faptele lui Avraam ?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum