Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Daca e adevarata povestea... vai de capu' lui ce-a patit...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Histrion

vrajitor
Heruer a scris:
Histrion a scris:CALVARUL DOMNULUI VOSTRU IISUS HRISTOS DESCOPERIT DE INGER SF HISTRION SECTOR 5.

1. ..."
Emanuel incearca sa faca prozeliti. Dupa cum procedeaza nu are mari sanse.
Parodiindu-l tu ce incerci sa faci ? Sa combati sau sa duci in ridicol biblia ? Asa nu ai nici o sansa. Sau vrei sa-ti confirmi "calitatea" (a se vedea si postarea "cu capul in gura" ... pe care ai pus-o in alt topic)?

Biblia e ridicola prin ea insasi, nu are nevoie de aportul meu s-o duc acolo. Tragic e ca au fost si sint atitia oameni care iau in serios bahaielile personajelor cu spume la gura care o populeaza. Ai vre-o problema cu faptul ca la spumele lor, nu ma inclin cu respect? Ca le spun pe nume? Ca vad un dumne-zeu biblic exact asa cume descris de biblie, un jegos schizofren si criminal? Ca vad un Moise drogat cind are comportamente si trairi de drogat? Sau pe Isus ca pe apostoli ca pe niste apologeti ai crimei si genocidului prin tot ce propovaduiesc?
Idiotiile bibiliei sint de tot risul, efectele lor, fara nici o exceptie, asupra omenirii sint de tot plinsul. "Cap in gura la toti popii" e cea mai blinda expresie pe care o pot gindi in legatura cu ei si religiile lor. Ador Revolutia Franceza, care i-a scurtat de cap pe toti criminalii tagmei popesti pe care i-a prins de anterie! Expresia nu e chiar metaforica, am dat un cap in gura unui popa care a intrat cu ani in urma , in casa mea , la fel cum intra in toate casele ,sa dea cu igrasia pe pereti, fara sa-l fi invitat eu , cu un tupeu de nota 10. Cind l-am poftit sa iasa, ca nu l-am chemat, nu-l cunosc , n-am nevoie de igrasie, s-a ratoit la mine , drept care si-a luat ce a cerut : cap in gura, brinci afara cu trimeteri directe la diversele nascatoare, atit ale lui cit si ale dumne-zeului lui.

Vezi profilul utilizatorului

Anticristul

eliberat
Numai tu crezi ca evrei nu urmeaza faptele lui Avraam.
Dar tu nici nu stii ce sint acelea.
Si numai tu crezi ca Isus este creiatorul lui Avraam pentruca cineva a mintit in N T.Pavel spune ca el este saminta lui Avraam,ori Pavel nu are dreptate?Isus spune ca este saminta lui David deci implivcit si a lui Araam ,sa nu aibe Isus dreptate?Moise spune ca un om dintre fii vostri adica putea fi chiar un fiu al .llui David.
Toti acestia mint?
Spune mi totusi daca stii care care sint faptele lui Avraam si te si ajut putin Genesa 26,5.

dragul meu frate ... Avraam nu s-a facut drept inaintea Lui Dumnezeu din fapte ci din credinta ... nu scrie asta in viata lui Avraam din vechiul testament ? scrie intocmai : el s-a indreptat nu pentu faptele lui ci pentru credinta lui mai presus de fire , ca a crezut un lucru mai presus de fire ... deci din credinta se mantuieste cineva nu numai din fapte ... deci Iisus cand se refera la faptele lui Avraam intelege prin asta credinta lui , ca se si vede din context , ca faptele lui Avraam au fost ca a vrut sa Il vada pe Iisus si L-a si vazut , adica credinta lui , caci prin credinta L-a vazut ...
apoi Iisus a fost ca Om samanta lui Davis si a lui Avraam , dar ca Dumnezeu a fost Creatorul acestora ... Iisus este Dumnezeu Care a luat trup si suflet de Om in Persoana Lui ... deci Persoana Lui Iisus are in Sine si Dumnezeu si Om , deci El este si Dumnezeu si Om ... deci nici Pavel , nici Iisus , nici Moise nu au mintit ...

Histrion

vrajitor
Emanuel a scris:dragul meu frate ... Avraam nu s-a facut drept inaintea Lui Dumnezeu din fapte ci din credinta ... nu scrie asta in viata lui Avraam din vechiul testament ? scrie intocmai : el s-a indreptat nu pentu faptele lui ci pentru credinta lui mai presus de fire , ca a crezut un lucru mai presus de fire ... deci din credinta se mantuieste cineva nu numai din fapte ... deci Iisus cand se refera la faptele lui Avraam intelege prin asta credinta lui , ca se si vede din context , ca faptele lui Avraam au fost ca a vrut sa Il vada pe Iisus si L-a si vazut , adica credinta lui , caci prin credinta L-a vaz
ut ...
apoi Iisus a fost ca Om samanta lui Davis si a lui Avraam , dar ca Dumnezeu a fost Creatorul acestora ... Iisus este Dumnezeu Care a luat trup si suflet de Om in Persoana Lui ... deci Persoana Lui Iisus are in Sine si Dumnezeu si Om , deci El este si Dumnezeu si Om ... deci nici Pavel , nici Iisus , nici Moise nu au mintit ...

Deciu doar dumne-zeu minte. Corect

Anticristul

eliberat
Daca Isus a fost saminta lui Avraam si, implicit a lui David, nu putea sa fie si propriul sau creator.
Alege griul de neghina sau nu stii ca multi au lucrat la NT pina a ajuns la noi!? Le-au trebuit cam 300 de ani pana l-au indumnezeit pe Isus.

Histrion

vrajitor
Anticristul a scris:Daca Isus a fost saminta lui Avraam si, implicit a lui David, nu putea sa fie si propriul sau creator.
Alege griul de neghina sau nu stii ca multi au lucrat la NT pina a ajuns la noi!? Le-au trebuit cam 300 de ani pana l-au indumnezeit pe Isus.
Cum sa nu! Isusii sint o specie care se inmulteste prin sciziparitate. E plin Universul de ei! Cite unul de fiecare planeta, locuita sau nu!

Anticristul

eliberat
Da de unde .Pentru fiecare secta si biserica este unul ,iar uneori chiar mai multi.Se intimpla uneori ca acelasi crestin sa aibe doi.Ca nu stie cum sa separe lucrurile.

Histrion

vrajitor
Anticristul a scris:Da de unde .Pentru fiecare secta si biserica este unul ,iar uneori chiar mai multi.Se intimpla uneori ca acelasi crestin sa aibe doi.Ca nu stie cum sa separe lucrurile.
Nu te contrazic, am facut o medie, si rezulta ca pe fiecare planeta ar fi 1,0000...1 cristosi. Deci aproximativ unul. Evident ca pe oricare planeta individuala ar putea fi 2 sau mia multi. Asta ar fi cazul nostru rolf

Anticristul

eliberat
Da ,daca fiecare e in cap cu planeta lui ,atunci media ar fi de cam doi pe palarie.

Heruer

inger
Histrion a scris:
Heruer a scris:
Histrion a scris:CALVARUL DOMNULUI VOSTRU IISUS HRISTOS DESCOPERIT DE INGER SF HISTRION SECTOR 5.

1. ..."
Emanuel incearca sa faca prozeliti. Dupa cum procedeaza nu are mari sanse.
Parodiindu-l tu ce incerci sa faci ? Sa combati sau sa duci in ridicol biblia ? Asa nu ai nici o sansa. Sau vrei sa-ti confirmi "calitatea" (a se vedea si postarea "cu capul in gura" ... pe care ai pus-o in alt topic)?

Biblia e ridicola prin ea insasi, nu are nevoie de aportul meu s-o duc acolo. Tragic e ca au fost si sint atitia oameni care iau in serios bahaielile personajelor cu spume la gura care o populeaza. Ai vre-o problema cu faptul ca la spumele lor, nu ma inclin cu respect? Ca le spun pe nume? Ca vad un dumne-zeu biblic exact asa cume descris de biblie, un jegos schizofren si criminal? Ca vad un Moise drogat cind are comportamente si trairi de drogat? Sau pe Isus ca pe apostoli ca pe niste apologeti ai crimei si genocidului prin tot ce propovaduiesc?
Idiotiile bibiliei sint de tot risul, efectele lor, fara nici o exceptie, asupra omenirii sint de tot plinsul. "Cap in gura la toti popii" e cea mai blinda expresie pe care o pot gindi in legatura cu ei si religiile lor. Ador Revolutia Franceza, care i-a scurtat de cap pe toti criminalii tagmei popesti pe care i-a prins de anterie! Expresia nu e chiar metaforica, am dat un cap in gura unui popa care a intrat cu ani in urma , in casa mea , la fel cum intra in toate casele ,sa dea cu igrasia pe pereti, fara sa-l fi invitat eu , cu un tupeu de nota 10. Cind l-am poftit sa iasa, ca nu l-am chemat, nu-l cunosc , n-am nevoie de igrasie, s-a ratoit la mine , drept care si-a luat ce a cerut : cap in gura, brinci afara cu trimeteri directe la diversele nascatoare, atit ale lui cit si ale dumne-zeului lui.
Iti respect convingerile, dar nu si modul in care le expui si implicit pe tine. Nu imi permit, nici pe forum si nici fata in fata sa folosesc termeni similari pentru a te caracteriza. Tine de respectul de sine. Retine insa ca grobianismul nu ramane fara urmari. Aceste urmari te pot viza pe tine sau, daca nu au efect asupra ta, pe cei f. apropiati si f. dragi tie (copii, sotie, parinti, frati, surori, prieteni apropiati). Legea cauzei si efectului este implacabila si "desi nu primim tot ceea ce ni se cuvine, ceea ce primim ni se cuvine cu prisosinta".

Iisus a fost propriul Lui Creator , cum sa nu ! Firea Sa dumnezeiesca Care exista de mai inainte de veci a creat creatia : " la inceput a fost Cuvantul ( Hristos Iisus ) si Cuvantul era la Dumnezeu ( Tatal ) si Cuvantul era Dumnezeu " ... deci la inceput Dumnezeu in Sfanta Treime a creat creatia , iar apoi ca sa salveze omul din caderea lui , Fiul Lui Dumnezeu , Dumnezeu Cuvantul S-a intrupat din Fecioara Maria si a luat in Persoana Sa trup si suflet de om si astfel Dumnezeu Cuvantul S-a facut si Om , Omul Iisus Hristos ...
simplu , pentru cei ce vor sa creada , pentru cei ce vor cu adevarat sa se mantuiasca ...

Anticristul

eliberat
Simplu dar complicat.O minciuna imbracata in multe straie.
Isus nu a fost Hristos.
Pe Isus l au declarat Cristos ,dar mult mai tirziu.Cristos=crestini,si nu Hristos=hrestini.

Histrion

vrajitor
[quote="Heruer"][quote="Histrion"]
Heruer a scris:
Iti respect convingerile, dar nu si modul in care le expui si implicit pe tine. Nu imi permit, nici pe forum si nici fata in fata sa folosesc termeni similari pentru a te caracteriza. Tine de respectul de sine. Retine insa ca grobianismul nu ramane fara urmari. Aceste urmari te pot viza pe tine sau, daca nu au efect asupra ta, pe cei f. apropiati si f. dragi tie (copii, sotie, parinti, frati, surori, prieteni apropiati). Legea cauzei si efectului este implacabila si "desi nu primim tot ceea ce ni se cuvine, ceea ce primim ni se cuvine cu prisosinta".

Nu-mi aduc aminte sa te fi jignit pe tine personal cu ceva , si nici pe altcineva de pe acest forum. Am jignit, e adevarat, o meserie , meseria de popa.Popia nu e singura pentru care simt o profunda repulsie :si meseria de calau imi face greata. Nici cu un calau nu asi dori sa am vre-un contact, sa-mi intre in casa, sa vorbesc , sa facem cunostinta.Nici macar cu unul care manevra ghilotina in timpul Revolutiei Franceze Evil or Very Mad La fel si cu meseria de securist. Da, sint si voi fi grobian cu astfel de indeletniciri.
Cred ca n-ai inteles intimplarea pe care am povestit-o: eram in casa mea si popii aia (erau 2) s-au autoinvitat si au intrat fara sa fie poftiti, ca asa sint ei obisnuiti sa faca in casele romanilor. Cauza si efect, ai dreptate. Au fost "grobieni" si au "cauzat" un raspuns "grobian". Au fost violenti in limbaj, au primit violenta ,verbala si fizica. Au primit ce li se cuvine, cu prisosinta! Corect!

Bagherra

vrajitor
Histrion a scris:
Anticristul a scris:
Cine o fi numarat toate acestea oare?In Israel nu se bateau mai mult de 40 fara una,niciodata.Cercetati istoria.
Hi!Hi!Hi! Da' pe Ema de ce -n-o intrebi? Ca a bagat si ea un purcoi de cifre!
Eu nu stiu decit ce mi-a zis personal Sf. duh, cind s-a cerut cu raportul la mine. Am fost cam prins cu treaba fo' 2000 de ani(+/-)asa ca l-am primit in audienta abia marti . Asta e doar o parte a dosarului de audit, pe care mil-a trimis dumne-zeu la aprobare, ca sa-l dea cit de curind publicitatii, ca a cincea dar prima adevarata, evanghelie. Chiar acum, al de sus, face castingul pentru apostolul necesar.
Ema? crazy Care,Ema? Care,cifre?
................
fingers Daca Isus a fost Dzeu intrupat,atunci el pe cine striga "Tata,tata" cind era pe cruce? Pe sine insusi?

Histrion

vrajitor
Bagherra a scris:[
Ema? crazy Care,Ema? Care,cifre?
................
fingers Daca Isus a fost Dzeu intrupat,atunci el pe cine striga "Tata,tata" cind era pe cruce? Pe sine insusi?
Ema, tu fat-o!Cum n-o sti? Ema, nu el!

Heruer

inger
Emanuel a scris:Iisus a fost propriul Lui Creator , cum sa nu ! Firea Sa dumnezeiesca Care exista de mai inainte de veci a creat creatia : " la inceput a fost Cuvantul ( Hristos Iisus ) si Cuvantul era la Dumnezeu ( Tatal ) si Cuvantul era Dumnezeu " ... deci la inceput Dumnezeu in Sfanta Treime a creat creatia , iar apoi ca sa salveze omul din caderea lui , Fiul Lui Dumnezeu , Dumnezeu Cuvantul S-a intrupat din Fecioara Maria si a luat in Persoana Sa trup si suflet de om si astfel Dumnezeu Cuvantul S-a facut si Om , Omul Iisus Hristos ...
simplu , pentru cei ce vor sa creada , pentru cei ce vor cu adevarat sa se mantuiasca ...
(bolduirile imi apartin si nu apar in Geneza)
... deci sunt puncte de vedere personale, bazate exclusiv pe credinte/convingeri/dorinte, care pot sau nu avea acoperire in realitate si nimeni nu este obligat sa te creada pe cuvant. In general am constatat ca este bine sa lasi, in toate, un mic loc pentru incertitudine, altfel ... prin ce ne-am mai deosebi de Dumnezeu-omniscient ?

Histrion

vrajitor
Hi!Hi!Hi! Omniscientul vostru, a ramas la nivelul cunostintelor tribale evreiesti din Palestina de acum 2000 de ani. Daca ar fi aruncat macar un ochi peste girla, pina in Siracuza, ar fi vazut ca si Arhimede stia deja mai multe ca el. Da' n-a avut timp, saracul, ca prea era ocupat sa vada daca Iov e baiat de gasca sau nu, si pe urma i s-au aprins si calciiele dupa juna Maria, dupa care i s-a nascut plodul si la sfirsit, s-a pensionat si s-a apucat iar de zarzavaturi prin Eden, Isus preluind treburile firmei.
Pai fata de mosulica dumne-zeu, sintem chiar omniscienti!

Anticristul

eliberat
bolduirile imi apartin si nu apar in Geneza)
... deci sunt puncte de vedere personale, bazate exclusiv pe credinte/convingeri/dorinte, care pot sau nu avea acoperire in realitate si nimeni nu este obligat sa te creada pe cuvant. In general am constatat ca este bine sa lasi, in toate, un mic loc pentru incertitudine, altfel ... prin ce ne-am mai deosebi de Dumnezeu-omniscient
................................................................................
Desigur ca sint puncte de vedere personale,dar asta nu inseamna ca este o directie pentru toata omenirea.Puncte de vedere poate avea oricine,dar ar fi bine consultat un medic oftalmolog uneori.Ca aceste puncte pot dauna vederi ,uneori.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum