Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ce inseamna iubirea?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

51 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Lun Noi 03, 2008 7:12 pm

multi prooroci se refera la El ...
stiu ca a inviat din morti dupa cum au spus apostolii ...
nici un prooroc nu a propovaduit iubirea fata de intreaga umanitate si fata de vrajmasi ...
multe au proorocit proorocii , dar proorociile Lui Iisus sunt calitativ ( nu cantitativ ) mult mai importante decat cele ale proorocilor ...

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Lun Noi 03, 2008 7:15 pm

Anticristul

eliberat
Ai putea sa mi spui o proorocie facuta de Isus?
Verifica insa bine , ce te intreb.
Sa vedem daca putem sa-l catalogam ca prooroc.

53 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Lun Noi 03, 2008 8:19 pm

Simah

djin
De unde stii ca nu a murit atunci?Scuza-ma dar daca te dai mare zeu si smecher ,hai sa-l ajut putin!Ai afirmat ca Iisus nu a murit atunci!Dovedeste sau esti un miciunos!

54 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 7:50 am

proorocie a facut atunci cand i-a spus celor doi apostoli pe care i-a trimis sa pregateasca cina de taina , si le-a spus dinainte ca vor vedea un om ducand un ulcior si daca il vor urma vor ajunge la un magar , si daca il vor dzlega stapanul nu se va impotrivi ... apoi proorocii mai importante decat toate proorociile proorocilor sunt acelea privitoare la sfarsitul lumii ... toate aceste proorocii au inceput deja sa se implineasca ... apoi mai avem cele mai importante proorocii privitoare la sfarsitul lumii , si care au fost dictate de catre Mantuitorul sfantului apostol Ioan in insula Patmos ... in aceste proorocii exista atatea amanunte despre sfarsitul lumii cum nici un prooroc nu a mai putut vreodata sa dea ; si uite ca chiar si amanuntul cu pecetea 666 se implineste sub ochii nostri , caci aceasta pecete este acuma pusa pe toate alimentele ; iar masonii si sionistii evrei , care vor sa il inscauneze pe antihrist , deja au dezvoltat planurile prin care sa se ajunga la pecetluirea inclusiv a oamenilor cu acesta pecete ... si vor face aceasta prin intermediul tehnologiilor avansate care exista in ziua de azi , si la care nici nu se putea visa acuma 2000 de ani ... deci uite ca proorociile lui Hristos se implinesc perfect , chiar si in acele puncte in care nimeni nu ar fi putut concepe pe vremea aceea cum anume se vor implini , dar ele sunt posibile numai datorita tehnologiei contemporane ... si de ce nu s-a ales orice alt numar , ci tocmai acela care este proorocit de catre Hristos , si care este in interesul sionistilor evrei , caci acest numar simbolizeaza pentru ei tocmai stapanirea lor asupra intregii lumii , o imparatie lumeasca , vremelnica desigur ... deci iata , comparam stricaciunea planurilor si mintilor sioniste si masonice cu proorociile perfect ale Mantuitorului Hristos Care va veni la sfarsit sa judece vii si mortii ...
deci iata ca Hristos a fost Cel mai mare prooroc al tuturor timpurilor , nu un simplu prooroc , chiar dac proorociile lui nu sunt luate in seama de necrestini , caci ii atinge la mandria lor ...
spuneti-mi : nu este adevarat ca statea in puterea sinistilor sa puna alt numar decat 666 ca sa nu se mai implineasca proorociile crestinilor si prin aceasta sa Il dovedeasca pe Hristos de mincinos ? ba da , statea ; dar proorociile dumnezeiesti ale Lui Hristos nu au cum sa nu se implineasca , deoarece sionistii ori sunt prosti si nu se pot ei ridica mai presus de proorociile Lui Hristos , ori ar fi destepti si atunci ar crede in Evanghelia pacii Lui Hristos ...

55 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 9:58 am

Anticristul

eliberat
Proorociile din cartea Apocalips ,nu sint ale lui Isus.Tu nu stii ca parte din Apocalipsa este scrisa cu cel putin 500 de ani inainte de N T.
Si ai putea sa mi explici si mie ce intelegi tu, pri sionisti evrei?

56 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 12:33 pm

hi hi hi ... apocalipsa a fost scrisa de apostolul ioan in insula patmos , si a fost dictata de catre Mantuitorul Iisus Hristos , precum insusi apostolul a scris aceasta in carte ... caci el a scris apocalipsa fiind in stare de vedenie si ii dicta ucenicului sau ce sa scrie ; iar in vedenie marturiseste ca ii aparea Mantuitorul si ii spunea proorociile care au fost scrise ...
nu stii ce ii aia sionism evreiesc ? pai tu esti evreu sau ce ? ce fel de evreu esti tu daca habar nu ai ce inseamna sionismul evreesc , secta aia care este la voi in israel si care conlucreaza cu masoneria pentru a instaura imparatia lui antihrist ... ei sunt vinovati si de aparitia uniunii europele , de pecetea 666 pe alimente , de razboiul din iraq , de atentatele teroriste , ei conduc cele mai mari banci din lume si sunt cei mai bogati oameni din lume ; ei au puterea sa rastoarne guverne , sa instaureze altele , sa provoave razboaie mondiale ( primele doua de ei au fost provocate iar al treilea tot de ei va fi provocat ) , intr-un cuvant ei conduc lumea asta din umbra ... sa nu imi spui ca habar nu ai de chestia asta ca te rad si curcile ...

57 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 1:23 pm

Vizitato

Vizitator
Opaaaaaa!!!! Se pare ca isus asta e si prezicator......... pai sa-mi prezica si mie ce mananc maine la pranz rolf

58 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 1:37 pm

Garrybaldi

vrajitor
Tii post.Laughing

Negru. harhar

59 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 1:46 pm

Garrybaldi

vrajitor
Anticristul a scris:Ai putea sa mi spui o proorocie facuta de Isus?

Nu exista nici probe suficiente ca a trait, iar tu vrei sa-i faci dosar. rolf

60 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 2:11 pm

Simah

djin
Eu nu am afirmat nimic in acest sens .tu ai afirmat: Dovedeste!!!! sau ai mmintit!O informatie se verifica din trei surse independente,alt fel este o gogorita!

61 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 2:12 pm

Vizitato

Vizitator
Garrybaldi a scris:
Anticristul a scris:Ai putea sa mi spui o proorocie facuta de Isus?

Nu exista nici probe suficiente ca a trait, iar tu vrei sa-i faci dosar. rolf

Pai omul vrea sa investigheze DACVA o fi trait isus.... si bine face! Laughing

PS: Nu am cum sa tin post ca nu sunt crestin.... harhar

62 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 2:15 pm

Simah

djin
Anton_LaVey a scris:Opaaaaaa!!!! Se pare ca isus asta e si prezicator......... pai sa-mi prezica si mie ce mananc maine la pranz rolf
Am avut o impresie buna despre inteligenta ta!Nu ma obliga sa descopar ca m-am inselat!
A prezis ca vor exista oameni ca tine si iata ca s-a implinit!!!!!!!!!!!!!!!

63 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 2:17 pm

Vizitato

Vizitator
Simah a scris:
Anton_LaVey a scris:Opaaaaaa!!!! Se pare ca isus asta e si prezicator......... pai sa-mi prezica si mie ce mananc maine la pranz rolf
Am avut o impresie buna despre inteligenta ta!Nu ma obliga sa descopar ca m-am inselat!
A prezis ca vor exista oameni ca tine si iata ca s-a implinit!!!!!!!!!!!!!!!

Chestia e cu faza cu mancarea am zis-o la misto... Smile

64 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 3:25 pm

Garrybaldi

vrajitor
Anton_LaVey a scris:

http://www.youtube.com/watch?v=Qu6_KKHnyL4&feature=related

Laughing

65 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 4:10 pm

Vizitato

Vizitator
Garrybaldi a scris:
Anton_LaVey a scris:

http://www.youtube.com/watch?v=Qu6_KKHnyL4&feature=related

Laughing

........................

66 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 4:59 pm

Anticristul

eliberat
Pai toate crimele,cruciadele,holocaustul ,regi si regine omoriti si detronatide clerici,timp de 2000 de ani,putea cineva sa faca mai mult?Toate in numele lui Isus.Dar se pune intrebarea ,este Isus raspunzator de tot ce sa facut in numele lui?Cu ce a influientat Isus lumea?Budismul si Islamismul si budismul depasesc cu mult lumea crestina.Care este atunci rolul lui Isus?

67 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 6:46 pm

pai nu Iisus este raspunzator pentru inselaciunile papei de la roma ; ce are a face catolicismul si cu Iisus ? nimic ! Iisus nu este catolic , El este ortodox ... eu stiu ca si iudaismul are cateva secte in interiorul lui , si unele sunt mai aproape de adevar , altele sunt mai indepartate ; asa si catolicismul , este inventia papei si mandria lui , nu are de a face cu Iisus ... Iisus nu a invatat niciodata sa faca cineva crime in Numele Lui Dumnezeu ! El a invatat blandetea si iubirea de vrajmasi , atata ... violenta este straina de crestinism , la fel ca si cruciadele papei ...
treaba lor , cu papismul lor cu tot , faca bors cu el ...
este deci o aparenta ca budismul si islamismul depasesc crestinismul , asa cum este o aparenta ca catolicicsmul are de a face cu crestinismul ... ortodoxia nu a facut niciodata violente , si daca e sa luam in considerare adevaratul crestinism , ortodoxia , atunci vedem ca islamismul si iudaismul au facut mult mai multe violente decat ortodoxia ; iar budismul , chiar daca este o religie pasnica din punct de vedere istoric , totusi este o religie care nu poate mantui ; deoarece propovaduieste o stingere a persoanei umane intr-o entitate nepersonala transcendenta , in nirvana ; ori , o entitate nepersonala nu are constiinta , caci numai persoana este sediul constiintei ; si atunci ? ce fericire poate avea acea entitate nepersonala , odata ce nu are constiinta ? nici una ! fericirea nu poate exista decat impreuna cu constiinta persoanei ... apoi , alta greseala fundamentala a budismului este ca considera realitatea materiala ca un fel de vis de al divinitatii !?! ori , daca divinitatea are vise in care exista imperfectiunea , avem de a face cu o divinitate imperfecta , ceea ce este o inselaciune , caci adevaratul Dumnezeu nu poate sa fie imperfect ; in primul rand Dumnezeu nu doarme ca sa si viseze , apoi gandurile Lui Dumnezeu sunt perfecte , fara greseala ... deci iata ! cateva greseli ...
eu am mai spus : ortodoxia , este in mod intentionat sau nu nebagata in seama de cei mai multi , insa ea ofera raspuns la absolut toate problemele existentei umane , si la cele teoretice si la cele practice , ce tin de viata cotidiana ... ortodoxia , este religia adevarului ...

68 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 7:33 pm

Anticristul

eliberat
Da am vazut acum citeva zile pe dealul mitropoliei.Religia adevarului.Toti preoti aceia erau ortodocsi,care minteau gloatele ca ,se inchina la moastele ap Pavel.si a altora.ca Sf Dumitrudin al caruitrup se spune ca era plin cu mir.
Asta e un adevar ortodox?Tu ce zici?

69 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 8:17 pm

da , e un adevar dumnezeiesc ... ce este de necrezut in asta ... eu nu vad absolut nici o minciuna ... din contra , vad numai rautate in cei care refuza sa creada spre a lor insile mantuire ... treaba lor ... am mai spus , realismul exacerbat ( simtual : nu cred decat ceea ce simt cu simturile trupului si nu cred pe nimeni caci toti oamenii mint intentionat si vor numai raul altora ) este o inselaciune ... interesant este ca aceasta inselaciune serveste numai in scopul ascunderii pacatelor si nu pentru sporire virtuoasa ...

70 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 8:26 pm

Anticristul

eliberat
Nu mi -ai raspuns insa la intrebare.Este ortodoxa credinta aia care se practica in minciuna si inselatorie?

71 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 8:36 pm

pau ti-am raspuns : nu exista inselatorie sau minciuna in ortodoxie ... eu sunt vechi in ortodoxie si pana acuma n-am gasit absolut nici cea mai micuta inselatorie su minciunica in ortodoxie ... minciuni vad numai aceia care le inventeaza in mintea lor din rautate , ca sa nu fie nevoiti sa creada si sa se pocaiasca spre mantuire ...

72 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 8:57 pm

Garrybaldi

vrajitor
Anticristul a scris:Pai toate crimele,cruciadele,holocaustul ,regi si regine omoriti si detronatide clerici,timp de 2000 de ani,putea cineva sa faca mai mult?Toate in numele lui Isus.Dar se pune intrebarea ,este Isus raspunzator de tot ce sa facut in numele lui?Cu ce a influientat Isus lumea?Budismul si Islamismul si budismul depasesc cu mult lumea crestina.Care este atunci rolul lui Isus?

Hai sa fim seriosi.
Unde in Scripturi, ai gasit ca lupta pentru putere si holocaustul trebuie facuta in numele lui Isus?
Ai citit Biblia? Incearca macar Noul testament macar.
Devierile de la cuvantul evangheliei inclusiv razboaiele religioase le-au facut oameni sub influenta banului care stim ca este ochiul dracului.

Progresul atins de lumea crestina, este net superior oricarei alte religii, Ori asta se datoreaza si slujitorilor bisericilor care au fost pastori pentru masa de oameni si le-a insuflat curajul de a face fapte bune si drepte daca nu crezi ca rugaciunile au avut vreun efect.
Asta a fost in toata lumea.
La noi cred ca cel mai bun exemplu a fost Popa Tanda de Ion Slavici.
Clericii au fost intodeauna consilieri necesari, celor care detineau puterea de aceea e explicabil ca au fost si exceptii.

73 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 9:06 pm

Garrybaldi

vrajitor
Emanuel a scris:pai nu Iisus este raspunzator pentru inselaciunile papei de la roma ; ce are a face catolicismul si cu Iisus ? nimic ! Iisus nu este catolic , El este ortodox ...

La care papa te referi ca au fost mai multi?
Papa Ioan Paul II cumva?
Isus nu este nici catolic nici ortodox, nici protestant.
El este Isus si n-ar fi facut diferenta nici intre samariteni si evrei nici intre publicani si femei pacatoase.

74 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 9:16 pm

ma refer la toti papii catolici ...
din contra , tocmai pentru ca Iisus este ortodox nu face deosebirea intre neamuri sau intre oameni in general , ci ii iubeste pe toti fara limite , fara discriminari ...

75 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 9:22 pm

Sacrificiul este iubirea!
Iată dar ce spune Isus în „Evanghelia după Ioan“ Cap.15 Vers.12;13 :
„Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții așa cum v-am iubit Eu.
Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi.“

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum