Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ce inseamna iubirea?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 4]

76 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 9:26 pm

Anticristul

eliberat
Progresul lumi crestine a inceput odata cu iluminismul,si asta nu sa datorat crestinismului ci dimpotriva.Inchipuie ti ce a insemnat lumea crestina,timp de 1500 de ani?Abia cind reformatori au inceput luptele ,in cadrul biserici au inceput sa se agite spiritele ,si din aceasta lupta au iesit tot felul; de curente care au revolutionat lumea.Repet.Aceasta nu sa datorat crestinismului,adica biserici.

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 9:29 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:ma refer la toti papii catolici ...
din contra , tocmai pentru ca Iisus este ortodox nu face deosebirea intre neamuri sau intre oameni in general , ci ii iubeste pe toti fara limite , fara discriminari ...
...................................................................
Uite dom-le ca nu stiam.Isus a fost ortodox.Cind a luat fiinta ortodoxismul?Cu ceva inainte de Isus ,nu?Ca altfel Isus se facea catolic.

78 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mar Noi 04, 2008 9:53 pm

Tudorel666

eliberat
Sa vedem: Isus a spus cine-si iubeste sotia, copii, fratii, mama, tata mai mult decat pe mine...
Asta inseamna ca exista iubire de mama, de tata, de sotie, de frati si de copii. Tot din cuvintele lui, rezulta faptul ca exista iubire de aproapele, iubire de dusmani, iubirea de orasul natal si de patrie. Mai exista iubirea de invatator, iubirea de prieten si iubirea de Dumnezeu.
Parca se pomeneste pe undeva si de iubirea de arginti si de bogatie. Si cred ca le-am epuizat pe toate. Daca am uitat ceva, chiar va rog sa-mi amintiti!
Eu zic ca ar trebui luate fiecare in parte si vazut ce au toate in comun.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

79 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mier Noi 05, 2008 4:59 am

pai iuluminismul nu a aparut datorita bisericii ortodoxe , fiul meu ... iluminismul este inventia masoneriei si sionismului si a avut rolul de a submina ortodoxia si de a duce prin stiinta la instaurarea imparatiei antihristice ... iluminismul a fost inventat de oameni de stiinta care au tinut filosoficeste de masonerie ... in scriptura scrie clar ca stiinta este o mare minciuna bazata numai pe niste principii bazaconice si diavolesti , este o inselare ... este o falsa cunoastere , caci stiinta este tocmai acel realism mincinos care se bazeaza numai pe simturi ... sau cel putin asa sustine , ca ea este un realism simtual , inas daca va cerceta cineva mai indeaproape stiinta va observa , ca stiinta este inacelasi timp plina de teorii , care incearca numai sa explice ceea ce se observa prin simturi : ia de exemplu teoria relativitatii care a demontat teoria newtoniana ; sute de ani teoria newtoniana a fost crezuta ca fiind imbatabila , dar a fost o inselaciune ; la fel teoria darwiniana , se bazeaza numai pe presupuneri ; la fel teoriile fizicii , teoria corzilor , teoria cuantica , teoria relativitatii , toate aceste teorii sunt numai speculatii si atata ... eu am vorbit pe un site stiintific , cu doctori in fizica cuantica si i-am lasat cu gura cascata : punandu-le niste intrebari s-a ajuns la concluzia ca stiinta moderna este doar speculatie , si ca de fapt nu este sigur nimeni dintre oamenii de stiinta contemporani ca este ceva sigur in aceasta stiinta ... i-am intrebat daca nu cumva este posibil ca toate teoriile actuale sa fie niste speculatii bazate pe observatii insuficiente , si tot discutand au recunoscut ca asa cum teoria newtoniana s-a desfiintat , tot asa si fizica moderna ( th. relativitatii , a corzilor , darwinismul etc. ) s-ar putea sa fie desfiintata mai tarziu prin alte descoperiri ; cu alte cuvinte , au concluzionat ei , nu este nimic sigur nici in stiinta , totul este speculatie bazata pe observatii limitate ...
iata omul !!!

80 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mier Noi 05, 2008 5:12 am

ma reintorc la subiectul blestemelor :

Hristos ne spune : " prietenia cu lumea este vrajmasie cu Dumnezeu "
" si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri "

exista doua iubiri , in mare : de Dumnezeu si de oameni , de lume ...
insa , daca iubesc numai pe Dumnezeu ajung sa urasc pe fratele si sa nu il mai pot ierta de pacatele lui ; este exagerat ... daca iubesc numai pe fratele , ajung sa fiu vrajmas cu Dumnezeu , iarasi exagerare ...
deci : uneori iubesc pe Dumnezeu si blestem pe fratele ( nu il iert ) cu pace , alteori iubesc pe fratele si blestem pe Dumnezeu ( ma dezic de El ) cu pace ; aceasta este singura posibilitate de a face un echilibru ...
cum imi da Dumnezeu sa gandesc ...
am spus mai sus ca tot ce este peste masura este pacat ; dar conform acestui principiu , tot ceea ce este limitat se aplica numai in anumite situatii ... dar chiar si a spune : " tot ce este peste masura este pacat " este tot ceva limtat , sunt niste cuvinte , de unde rezulta ca si acestea se aplica numai in anumite situatii ; deci conform acestui principiu , acest principiu se aplica numai in anumite situatii , in alte situatii aplicandu-se exact contrariul ... hi hi hi , vorba lui hristion ( mi-a placut aceasta vorba : hi hi hi ) ... deci iata ca avem aici o sfanta contradictie : uneori este pacat ceea ce este peste masura , alteori este pacat ceea ce este cu masura !?! o sfanta contradictie din care nu poate iesi nimeni ... Hristos a spus : " tine mintea in iad si nu deznadajdui " , deci ortodoxia este paradoxul trairii in Dumnezeu , este o sfanta contradictie adevarata ...
cine se opreste cu mintea la ceva si zice : " asta este , am ajuns la final ( am gasit IDEEA , principiul fundamental ) " este inselat ; harul este o curgere fara de curgere , este o limita fara de limite ...
hi hi hi ... serios mai ???

81 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mier Noi 05, 2008 6:40 pm

Garrybaldi

vrajitor
Emanuel a scris:ma refer la toti papii catolici ...
din contra , tocmai pentru ca Iisus este ortodox nu face deosebirea intre neamuri sau intre oameni in general , ci ii iubeste pe toti fara limite , fara discriminari ...

Pai discriminarea tocmai aici e:
..toti papi catolici.

Eu stiu ca preotii ortodocsi cer iertare pentru pacatele enoriasilor spunad " cel dintai pacatos sant eu" nu aruncand pisica in curtea altuia.

Eu nu sant catolic dar nu trebuie mult ca vazand doar o mica parte din lumea catolica, sa intelegi ca pentru credinta in Dumnezeu au facut mult mai mult decat altii.Cu toate uscaturile pe care inevitabil, le-au avut.

Nimic mai urat, dupa parerea mea, decat sa vezi pacatul trufiei sau afirmatiile de tipul "a noastra e credinta cea adevarata celelalte NU".Asta o spun toti, inclusiv mormoni.
Oamenii zilelor nosatre sant mult mai bine informati, pentru ca tehnologia uneste lumea (care ramane divizat din cauza religiilor).
Asta te poate scoate afara din orice biserica

82 Re: Ce inseamna iubirea? la data de Mier Noi 05, 2008 7:24 pm

pai ce vreti daca ortodoxia e adevarata credinta ? ce vina are ea ? ? ? odata ce toti spun ca eu am adevarata credinta e normal ca aproape toti spun minciuni ... toti in afara de ortodocsi ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum