Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Intrebari pentru atei

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1 Intrebari pentru atei la data de Lun Oct 20, 2008 10:56 am

Tudorel666

eliberat
In cartea "Scurta istorie a timpului - De la Big Bang la gaurile negre", scrisa de Stephen W. Hawking, Editura Humanitas, 1994, 1995, pentru editia romaneasca, am gasit, la pagina 68, alineatul trei, urmatoarea afirmatie:

"Multa lume nu agreeaza ideea ca timpul are un inceput, probabil deoarece aduce a interventie divina. (Biserica Catolica, pe de alta parte, a pus mana pe modelul Big Bang si in 1951 a declarat oficial ca este in conformitate cu Biblia.) Prin urmare, au fost mai multe incercari de evitare a concluziei ca a existat un Big Bang. Propunerea care a castigat sprijinul cel mai larg s-a numit teoria starii stationare. Ea a fost sugerata in 1948 de doi refugiati din Austria ocupata de nazisti, Hermann Bondi si Thomas Gold, impreuna cu un englez, Fred Hoyle, ...
[...]
O alta incercare de a evita concluzia ca trebuie sa fi existat un Big Bang, si deci un inceput al timpului, a fost facuta de doi oameni de stiinta rusi, Evgheni Lifshitz si Isaac Khalatnikov, in 1963. Ei sugerau ca Big Bang-ul poate fi o particularitate doar a modelelor lui Friedmann, care la urma urmelor erau numai aproximatii ale universului real.(p.70, al 2)
[...]
In urmatorii caztiva ani am elaborat noi tehnici matematice pentru a elimina aceasta si alte conditii tehnice din teoremele care dovedeau ca singularitatile trebuie sa se produca. Rezultatul final a fost o lucrare in colaborare a lui Penrose si a mea in 1970, care a demonstrat in cele din urma ca ar fi trebuit sa existe un Big Bang numai daca relativitatea generalizata era corecta si universul continea atata materie cata observam. Au existat mai multe critici la aceasa lucrare, pe de o parte din parte rusilor, din cauza credintei lor in determinismul stiintific si pe de alta parte din partea unor oameni care simteau ca intreaga idee a singularitatilor era respingatoare si strica frumusetea teoriei lui Einstein. Totusi, in realitate nu se poate pune la indoiala o teorema matematica. Astfel ca in cele din urma lucrarea noastra a fost acceptata si astazi aproape toata lumea considera ca universul a inceput cu o singularitate Big Bang. Poate ca este o ironie ca, schimbandu-mi parerea, acum incerc sa conving alti fizicieni ca de fapt la inceputul universului nu a existat o singularitate - asa cum vom vedea mai tarziu, ea poate disparea o data ce sunt luate in considerare efectele cuantice." (p.72, al 3)

Se pare deci ca nu sunt singurul si in nici un caz primul, care am remarcat ca teoria Universului care incepe cu un Big Bang se potriveste ca o manusa peste afirmatiile din Geneza. Am ramas cu atat mai uimit afland ca Biserica Catolica a declarat asta, IN MOD OFICIAL, inca din 1951!!!
Nu stiu ce ar mai avea ateii de spus la cele de mai sus, dar sunt sincer interesat sa le aflu parerile, ca sa stiu incotro sa-mi mai indrept cautarile si "scormoniturile".
Multumesc pentru colaborare.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

2 Re: Intrebari pentru atei la data de Lun Oct 20, 2008 12:26 pm

Bulache

demon
Si totusi ...poate grseste. Evil or Very Mad

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Intrebari pentru atei la data de Lun Oct 20, 2008 2:03 pm

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Si totusi ...poate grseste. Evil or Very Mad

Cine, Howking? E cel putin de talia lui Einstein, desi este handicapat, sta intr-un scaun cu rotile si vorbeste prin intermediul computerului.
Dar, ma rog, poate gresi, dar ideea este ca este mult prea destept ca sa-i poata arata oricine ca greseste, in sensul ca avem de lucru pana sa ajungem la nivelul lui de intelegere a fizicii si universului, iar unii din noi s-ar putea sa nu-l ajunga in zece vieti.
Si e...ateu. Sau asa pare...

4 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 1:57 am

Histrion

vrajitor
Ai citit toata cartea? Si concluzia finala?

5 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 8:30 am

Bulache

demon
Tudorel666 a scris:
Bulache a scris:Si totusi ...poate grseste. Evil or Very Mad

Cine, Howking? E cel putin de talia lui Einstein, desi este handicapat, sta intr-un scaun cu rotile si vorbeste prin intermediul computerului.
Dar, ma rog, poate gresi, dar ideea este ca este mult prea destept ca sa-i poata arata oricine ca greseste, in sensul ca avem de lucru pana sa ajungem la nivelul lui de intelegere a fizicii si universului, iar unii din noi s-ar putea sa nu-l ajunga in zece vieti.
Si e...ateu. Sau asa pare...

Stiu ca e Ateu convins,dar ori ce om destept greseste,om perefect nu exista.Ca nu am sesizat noi greselile lui,e normal.
Dar asa ateu cum e a dat omeniri mult mai mult decat cel credincios. Idea

6 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 9:29 am

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:
Stiu ca e Ateu convins,dar ori ce om destept greseste,om perefect nu exista.Ca nu am sesizat noi greselile lui,e normal.
Dar asa ateu cum e a dat omeniri mult mai mult decat cel credincios. Idea

Privitor la posibilitatea ca Hawking sa greseasca, iti voi da si domniei tale acelasi raspuns pe care l-am dat si altei persoane:

Hawking este un om de stiinta onest si imediat ce demonstreaza o teorie, se gandeste si la posibilitatea sa fi gresit, adica ii cauta punctele slabe.
Ideea este insa urmatoarea: daca un om ajuns in varful stiintei omenesti, un pionier al stiintei, un geniu aproape sau poate sigur, un om cu o capacitate intelectuala deosebita ajunge sa isi puna problema existentei lui Dumnezeu, ca ceva posibil si foarte probabil, ce pretentie mai poti avea de la un om obisnuit, ca sa nu mai spun de lelea Floarea si badea Gheorghe!!!
Deci, cineva care rade de altcineva ca a ajuns sa creada ca este posibil ca Dumnezeu sa existe, este cel putin copil la minte...
Ca sa fiu mai clar: daca Hawking, studiind si cercetand teoria Big Bang-ului, a ajuns la concluzia ca Dumnezeu este posibil sa existe, practic este dovada de prostie sa invoci aceeasi teorie pentru a incerca sa demonstrezi unui om obisnuit ca Dumnezeu nu exista. Si cine ar putea sa o inteleaga, daca insusi Hawking bajbaie uneori?!

7 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 9:32 am

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:Ai citit toata cartea? Si concluzia finala?

Inca nu am terminat-o, dar am ajuns la urmatoarele pasaje interesante:

"Legile stiintei, asa cum le cunoastem in prezent, contin multe numere fundamentale, cum sunt marimea sarcinii electrice a electronului si raportul dintre masele protonului si electronului. Nu putem, cel putin in prezent, sa prezicem din teorie valorile acestor numere - trebuie sa la gasim din observatii. Poate ca intr-o zi vom descoperi o teorie unificata completa care sa le prezica pe toate, dar nu este posibil, de asemenea, ca unele dintre ele sau toate sa varieze de la un univers la altul sau in cadrul unui singur univers. Este remarcabil ca valorile acestor numere par sa fi fost foarte bine ajustate, incat sa faca posibila dezvoltarea vietii. De exemplu, daca sarcina electrica a unui electron ar fi doar putin diferita, stelele nu ar mai fi putut arde hidrogenul si heliu, sau ele nu ar fi putut exploda. Desigur, ar fi putut exista alte forme de viata inteligenta, pe care scriitorii de literatura fantastica nici n-au visat-o, care nu ar avea nevoie de lumina unei stele ca soarele nostru sau de elementele chimice mai grele care se formeaza in stele si sunt imprastiate in spatiu atunci cand steaua explodeaza. Cu toate acestea, pare sa fie clar ca exista relativ putine valori numerice care ar permite dezvoltarea unei forme de viata inteligente. Majoritatea seturilor de valori ar da nastere unor universuri care, desi ar putea fi foarte frumoase, nu ar contine pe cineva care sa poata admira acea frumusete. Acest fapt poate fi considerat ca un scop divin al Creatiei si alegerii legilor stiintei sau ca sprijin pentru principiul antropic tare."
(p.154-155, al.3)

"In modelul Big Bang fierbinte descris mai sus, in universul timpuriu nu era suficient timp incat caldura sa treaca de la o regiune la alta. Aceasta inseamna ca starea initiala a universului ar fi trebuit sa aiba exact aceeasi temperatura peste tot pentru a explica faptul ca fondul de microunde are aceeasi temperatura in orice directie privim. Rata initiala de expansiune ar fi trebuit, de asemenea, sa fie aleasa foarte precis pentru ca rata de expansiune sa fie atat de apropiata de rata critica necesara pentru a evita colapsul. Aceasta inseamna ca starea initiala a universului trebuie sa fi fost intr-adevar foarte bine aleasa daca modelul Big Bang fierbinte era corect atunci, la inceputul timpului. Ar fi foarte greu sa se explice de ce universul a trebuit sa inceapa exact asa, in afara de faptul ca a fost un act al lui Dumnezeu care intentiona sa creeze fiinte ca noi. (p. 156-157, al. 2)

8 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 10:28 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:.....Ar fi foarte greu sa se explice de ce universul a trebuit sa inceapa exact asa, in afara de faptul ca a fost un act al lui Dumnezeu care intentiona sa creeze fiinte ca noi. (p. 156-157, al. 2)
Ce parere ai Tudorel, un Dumnezeu descris astfel se poate identifica Dumnezeu-Lui crestin, mozaic sau islamic ?

9 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 10:35 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:... aproape toata lumea considera ca universul a inceput cu o singularitate Big Bang. Poate ca este o ironie ca, schimbandu-mi parerea, acum incerc sa conving alti fizicieni ca de fapt la inceputul universului nu a existat o singularitate - asa cum vom vedea mai tarziu, ea poate disparea o data ce sunt luate in considerare efectele cuantice." (p.72, al 3)

Se pare deci ca nu sunt singurul si in nici un caz primul, care am remarcat ca teoria Universului care incepe cu un Big Bang se potriveste ca o manusa peste afirmatiile din Geneza. Am ramas cu atat mai uimit afland ca Biserica Catolica a declarat asta, IN MOD OFICIAL, inca din 1951!!!
Nu stiu ce ar mai avea ateii de spus la cele de mai sus, dar sunt sincer interesat sa le aflu parerile, ca sa stiu incotro sa-mi mai indrept cautarile si "scormoniturile".
Multumesc pentru colaborare.
(bolduirile imi apartin)
Se pare ca unele opinii ar cam trebui sa se schimbe, pentru a fi in ton cu noile teorii ale lui Stephen Hawking (v. teoria string-urilor si a superstring-urilor)
Il admir enorm pe acest om si ma intreb in ce poate consta "incarcatura lui karmica", pentru ca un corp atat de chinuit (ca sa folosesc un eufemism) sa fie "inchisoare" pentru un asemenea "diamant de gandire" ?

10 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 11:36 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:.....Ar fi foarte greu sa se explice de ce universul a trebuit sa inceapa exact asa, in afara de faptul ca a fost un act al lui Dumnezeu care intentiona sa creeze fiinte ca noi. (p. 156-157, al. 2)
Ce parere ai Tudorel, un Dumnezeu descris astfel se poate identifica Dumnezeu-Lui crestin, mozaic sau islamic ?

Cand intra in vigoare un testament? Iti spun eu: dupa decesul persoanei care l-a lasat.
Deci, Dumnezeul mozaic si-a scris testamentul, Vechiul Testament adica, si acesta e in vigoare deja de vreo cinci mii de ani: asta inseamna ca Dumnezeul mozaic e mort de cinci mii de ani!
Dumnezeul crstin si-a scris testamentul, adica Noul Testament, si acesta e in vigoare de doua mii de ani!
Asta inseamna ca Dumnezeul crestin e mort de doua mii de ani! Daca ar fi inviat, intre timp, atunci Testamentul sau nu ar mai fi fost valabil. De vreme, insa, ce fii sai, adica crestinii, considera ca testamentul este inca valabil, asta inseamna ca Dumnezeul lor nu a inviat si mort a ramas!
Privitor la Dumnezeul islamic, islamicii considera ca acesta este identic cu Yahwe. Ori, daca Yahwe a murit, si Yahwe este totuna cu Allah, atunci si Allah este mort!

Concluzia: nu poti identifica un Dumnezeu viu cu niste Dumnezei morti!

11 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 1:58 pm

Bulache

demon
Dar nu inteleg cum de se sarbatoreste Nasterea si invierea si nu si rastignirea.Sau sau pierdut actele de deces? drunk

12 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 2:08 pm

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Dar nu inteleg cum de se sarbatoreste Nasterea si invierea si nu si rastignirea.Sau sau pierdut actele de deces? drunk

Oamenii au liber arbitru. Asta inseamna ca pot accepta moartea lui Isus, si sa-i urmeze legile lasate cu limba de moarte, chiar daca cred sau nu cred in El, sau sa-l invieze in ei insisi, adica sa se creada pe ei Hristos si Dumnezeu, luandu-si soarta si lumea in care traiesc, in propriile maini.
Ca om insa, este imposibil sa faci asta si oricine o stie!

13 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 3:57 pm

Bulache

demon
Nimic nu e imposibil,totul depinde de vointa omului.
Stii cine a spus asta? Sad

14 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 4:19 pm

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Nimic nu e imposibil,totul depinde de vointa omului.

Singurul care a spus ca omul poate deveni Dumnezeu, si a si demonstrat asta, este Isus.
O sa-mi spui ca nu exista Dumnezeu. Crezi insa ca are importanta? Ideea este ca Isus a ajuns sa fie identificat cu Dumnezeu, dupa ce mai inainte el insusi a spus asta despre sine. Si nimeni nu a mai facut asta inaintea lui.
Deci, exista sau nu exista Dumnezeu, Hristos este un Dumnezeu!

15 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 7:34 pm

Histrion

vrajitor
Dear 666. vorbim dupa ce termini toata cartea.E geniala.Cit despre "principiul antropic", ai vazut care e concluzia lui Hawkings? Sau mai bine cumpara ultima lui carte, adusa la zi" O mai scurta istorie a timpului".

16 Re: Intrebari pentru atei la data de Mar Oct 21, 2008 9:22 pm

Tudorel666

eliberat
Histrion a scris:Dear 666. vorbim dupa ce termini toata cartea.E geniala.Cit despre "principiul antropic", ai vazut care e concluzia lui Hawkings? Sau mai bine cumpara ultima lui carte, adusa la zi" O mai scurta istorie a timpului".

Nu stiu de ce, dar acel "e geniala" mie imi seamana foarte tare cu "esti idiot". Oricum nu are importanta!
Privitor la Hawking, am spus dinainte ca il cred ateu, deci nu am nevoie sa-i citesc cartea ca sa aflu concluzia! Ideea era insa ca acest om inteligent a luat in calcul si ideea existentei unui Creator, chiar daca a facut tot posibillul sa demonstreze inexistenta lui.

17 Re: Intrebari pentru atei la data de Mier Oct 22, 2008 5:15 am

Heruer

inger
Bulache a scris:Dar nu inteleg cum de se sarbatoreste Nasterea si invierea si nu si rastignirea.Sau sau pierdut actele de deces? drunk
Fara intentie de ofensa, ar fi dovada de sadism sa se sarbatoreasca rastignirea cuiva. Poate voiai sa spui comemorare (in sensul de : "A aduce în memorie printr-o ceremonie" (NODEX) .... ?!

18 Re: Intrebari pentru atei la data de Mier Oct 22, 2008 8:35 am

Bulache

demon
Tudorel666 a scris:

Singurul care a spus ca omul poate deveni Dumnezeu, si a si demonstrat asta, este Isus.
O sa-mi spui ca nu exista Dumnezeu. Crezi insa ca are importanta? Ideea este ca Isus a ajuns sa fie identificat cu Dumnezeu, dupa ce mai inainte el insusi a spus asta despre sine. Si nimeni nu a mai facut asta inaintea lui.

Gresit,nu Iisus a zis,ci Napoleon.Atata sunteti de adanciti in religie ca nu mai faceti deosebire intre real si ireal.Apoi de ce va tot ascundeti in spatele lui dumnezeu,il tot inpingeti in fata,asumativa raspunderea pt cea ce faceti si mai lasatil sa se odihneasca ca de aia e duminica. Laughing crazy

19 Re: Intrebari pentru atei la data de Mier Oct 22, 2008 7:24 pm

Tudorel666

eliberat
Am terminat cartea lui Hawking si m-am apucat sa citesc Mahabharata. Inca de la primele versuri am ramas siderat regasind aici o invatatura a lui Hristos, la care un intelept iudeu nu a stiut sa raspunda, dar iata ca indienii o cunosteau demult, demult:

"Cel ce invata multe, se naste-a doua oara,
Prin toate cate stie, de doua ori nascut e.
Iar cel ce dormiteaza pierdut in nestiinta,
E-asemeni dobitoacelor pe lume."
(Mahabharata, Editura Pentru Literatura Universala, Bucuresti 1964, Traducerea de A.E. Baconsky)

Despre ce invatatura a lui Isus este vorba? De fapt sunt doua:

1. Nu poti intra in Imparatia Cerurilor daca nu te nasti a doua oara;
2. Celebrul indemn "lasati mortii sa-si ingroape mortii" care vrea sa spuna ca unii oameni, desi sunt vii, parca ar fi morti, ca au mintea moarta, deci sunt asemeni...dobitoacelor.

In cazul acesta, indemnul lui Isus, de a te naste a doua oara, nu mai are nimic mistic in el ci este doar un indemn cat se poate de sanatos spre invatatura si gandire rationala...

Sa fiti iubiti, dragilor, si voi posta tot in seara asta o alta "bomba", gasita tot in Mahabharata, mult mai tare decat cea de mai sus!

20 Re: Intrebari pentru atei la data de Mier Oct 22, 2008 8:04 pm

Tudorel666

eliberat
V-am promis o adevarata bomba, ce mi-a izbit creierul citind Mahabharata. Iat-o:

Kasiapa, un INTELEPT, un fel de semizeu, ascet care se insoara (!!!) cu doua surori, tot un fel de zeite, ca si el, doreste sa aiba copii. Aduce jertfe zeilor si cele doua sotii ii raman insarcinate depunand...oua! Ele depun ouale in apa sa se cloceasca. Una dintre ele depune o mie de oua si cealalta numai doua. Din ouale primei se nasc zmei, unii cu un cap, altii cu cate cinci capete, dar toti aveau in comun "veninul verde-al limbii, cel datator de moarte"!...

Ca este vorba de un fel de reptile, nici o indoiala. Ca erau cele mai inteligente de atunci, de vreme ce aveau ca tata un intelept, iar nici o indoiala, ca erau umanoide, iara nici o indoiala...Ca totul este doar o legenda, iara nici o ...dar chiar sa nu fie?!
Ar fi fost tot "nici o indoiala", daca nu regaseam aceeasi poveste si in Biblie, a sarpelui, fiinta inteligenta, cea mai inteligenta dintre toate animalele, care l-a determinat pe om sa muste din pomul cunosterii!
Puteti sa spuneti orice, dar nu puteti spune ca nu este nici o legatura intre aceste doua povesti!
Deci, care este legatura, dragilor? Ca Moise, doara, a studiat cu egiptenii, nu cu indienii!

Si mai sunt si alte similitudini: cei o mie de frati nascuti de prima dintre surori, cei o mie de SERPI, zis zmei in scriere, erau si buni si rai. Copacul cunoasterii din gradina raiului, era copacul cunoasterii...binelui si raului, in care se afla..un sarpe! Daca voi nu vedeti, eu vad ca este aceeasi poveste, spusa doar altfel.

Sa fiti iubiti, dragilor!

21 Re: Intrebari pentru atei la data de Joi Oct 23, 2008 6:03 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:...
Deci, care este legatura, dragilor? Ca Moise, doara, a studiat cu egiptenii, nu cu indienii!
...
(bolduirile imi apartin)
Eu as lua in calcul si faptul ca atat indienii, cat si egiptenii au ca predecesori (chiar si daca neprobati faptic, inca) pe atlanti si atunci putem intelege unele dintre similitudinile culturale si indeosebi religioase.

22 Re: Intrebari pentru atei la data de Joi Oct 23, 2008 7:57 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:...
...
(bolduirile imi apartin)
Eu as lua in calcul si faptul ca atat indienii, cat si egiptenii au ca predecesori (chiar si daca neprobati faptic, inca) pe atlanti si atunci putem intelege unele dintre similitudinile culturale si indeosebi religioase.

De acord cu domnia ta, dar dam in alte legende...

23 Re: Intrebari pentru atei la data de Joi Oct 23, 2008 8:53 am

Bulache

demon
Si ce au de a face astea cu ateii?Citeste dar arata legatura.
Sad

24 Re: Intrebari pentru atei la data de Joi Oct 23, 2008 4:36 pm

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Si ce au de a face astea cu ateii?Citeste dar arata legatura.
Sad

Doua popoare, aflate la distanta mare in timp si in spatiu, vorbesc despre acelasi lucru in religiile lor. Mie nu mi se pare o simpla coincidenta!
Ateii resping toate religiile ca fiind prostii si gogosi facute doar pentru a manipula oamenii dar, daca oameni care nu au avut nici o legatura unul cu altul ne transmit aceleasi povesti, inseamna ca respectivele povesti nu sunt doar povesti.

25 Re: Intrebari pentru atei la data de Joi Oct 23, 2008 4:43 pm

Anticristul

eliberat
Bulache a scris:
Tudorel666 a scris:

Gresit,nu Iisus a zis,ci Napoleon.Atata sunteti de adanciti in religie ca nu mai faceti deosebire intre real si ireal.Apoi de ce va tot ascundeti in spatele lui dumnezeu,il tot inpingeti in fata,asumativa raspunderea pt cea ce faceti si mai lasatil sa se odihneasca ca de aia e duminica. Laughing crazy
.......................................Pai tocmai ca e Duminica nu-l lasa,ca duminica e ziua intiia a saptamini,si el lucreaza de zor.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum