Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 7:07 am

Mihai

vrajitor
Cuvântul onanie vine de la personajul biblic Onan. Acesta refuza împlinirea responsabilitatii leviratului, a carui datorie era sa însamânteze pe vaduva fratelui sau cu care, conform rânduielii, se casatorise pentru a asigura continuarea neamului acestuia (fiii nascuti cu vaduva erau deci considerati fii ai celui raposat). Onan, însa, refuza sa o lase însarcinata pe femeia fratelui sau decedat, el varsa samânta jos, ca sa nu ridice urmasi fratelui sau (Facere 38, 9) ceea ce atrage mânia lui Dumnezeu care-l omoara. Deci, pacatul lui Onan nu este nici masturbare, nici chiar ceea ce azi se numeste coit întrerupt sau ejaculare ante-portas. Pacatul sau consta în nesupunerea fata de legea leviratului. Asadar, masturbarea este numita impropriu onanie.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 8:06 am

Asta ai copiat-o de la ortodocsi, care zic ca nu e pacat sa te masturbezi, ca sa o faca toti calugarii prin manastiri. rolf

3 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 8:17 am

Tudorel666

eliberat
Vasile Barsan a scris:Asta ai copiat-o de la ortodocsi, care zic ca nu e pacat sa te masturbezi, ca sa o faca toti calugarii prin manastiri. rolf

Ba ortodocsii afirma ca autosatisfacerea este pacat, deci Mihai a sesizat foarte bine ca acestia gresesc si invata gresit.
Da, pacatul lui Onan a fost refuzul de a face copii fratelui sau mort!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

4 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 8:21 am

Bulache

demon
Pai e pacat sa se masturbeze cand au o gramada de calugarite care is miresele Domnului la inceput apoi a sfintilor calugari. Laughing Evil or Very Mad

5 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 8:51 am

Tudorel666

eliberat
Bulache a scris:Pai e pacat sa se masturbeze cand au o gramada de calugarite care is miresele Domnului la inceput apoi a sfintilor calugari. Laughing Evil or Very Mad

Era vorba de masturbarea oricarui barbat, nu numai a calugarilor.

6 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 9:20 am

Mihai

vrajitor
O sa extrag in continuare idei semnificative din Crestinism referitoare la acest subiect.
Asadar, iata din scriitorii filocalici:

"Sa ne ferim de pipait si atingere caci negresit ne vom pangari trupeste, nimic nefiind mai primejdios decat acest simt. Adu-ti aminte de cel ce si-a infasurat mana in rasa cand a voit sa-si ajute mama bolnava si fa-ti mana moarta spre a nu te apropia de cele firesti ori nefiresti, de trupul tau sau al altuia. (Maica faptei este atingerea, precum a acesteia - vederea si a acesteia - auzul si mirosirea. Deci, daca cineva nu vine condus de acestea la atingere ci cade mai degraba cu gandul, nu vine la fapta; mai bine zis nu se napusteste spre fapta rea - de aceea sa fugim incepand chiar de la privire.)"

7 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 2:53 pm

Histrion

vrajitor
Tudorel666 a scris:
Bulache a scris:Pai e pacat sa se masturbeze cand au o gramada de calugarite care is miresele Domnului la inceput apoi a sfintilor calugari. Laughing Evil or Very Mad

Era vorba de masturbarea oricarui barbat, nu numai a calugarilor.
Da' ce, femeile nu se masturbeaza? Eu am vazut asta in niste filme didactice, pentru clasa a XXX-a!

8 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Oct 23, 2008 2:56 pm

Histrion

vrajitor
Mihai a scris:O sa extrag in continuare idei semnificative din Crestinism referitoare la acest subiect.
Asadar, iata din scriitorii filocalici:

"Sa ne ferim de pipait si atingere caci negresit ne vom pangari trupeste, nimic nefiind mai primejdios decat acest simt. Adu-ti aminte de cel ce si-a infasurat mana in rasa cand a voit sa-si ajute mama bolnava si fa-ti mana moarta spre a nu te apropia de cele firesti ori nefiresti, de trupul tau sau al altuia. (Maica faptei este atingerea, precum a acesteia - vederea si a acesteia - auzul si mirosirea. Deci, daca cineva nu vine condus de acestea la atingere ci cade mai degraba cu gandul, nu vine la fapta; mai bine zis nu se napusteste spre fapta rea - de aceea sa fugim incepand chiar de la privire.)"
Mare labagiu autorul! Avea vise erotice si cu ma-sa moarta! Asta da "fil", complet! Inclusiv cu sufixul "necro"!

9 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Vin Oct 24, 2008 5:29 am

Heruer

inger
Histrion a scris:... Asta da "fil", complet! Inclusiv cu sufixul "necro"!
(bolduirea imi apartine)
... prefixul ... (adica necro+fil = necrofil), altfel iese un neologism marca Histrion si poti cere drepturi de autor

10 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Vin Oct 24, 2008 9:33 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
(bolduirea imi apartine)
... prefixul ... (adica necro+fil = necrofil), altfel iese un neologism marca Histrion si poti cere drepturi de autor

Prefixul este inaintea cuvantului, sufixul dupa...

11 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Vin Oct 24, 2008 11:02 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Heruer a scris:
(bolduirea imi apartine)

Prefixul este inaintea cuvantului, sufixul dupa...
cam asta am spus si eu, sper sa nu se supere

12 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Lun Oct 27, 2008 5:20 pm

Histrion

vrajitor
Da, m-am grabit, corect era " ca sufix la necro!".
Mea culpa.

13 Re: Pacatul auto-satisfacerii sexuale in Crestinism la data de Joi Noi 20, 2008 9:55 pm

Alex

djin
kestia asta e doar in crestinism? sau si in late religii e interzisa?

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum