Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ce vrea Dumnezeu de la noi ?

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1 Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 5:42 pm

Cam unul dintr-o mie de oameni aud vocea lui Dumnezeu. Aceste mesaje sint uneori confuze si greu de inteles. Spre exemplu mie mi-a spus sa merg sa tai un copac din fata primariei din Iasi sa sa dovedesc autoritatilor ca Dumnezeu e mai presus decit legea. Am facut asta si am stat pe urma o luna la gratii si am primit diagnosticul de schizofrenie paranoida.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 6:13 pm

Tudorel666

eliberat
Oliver a scris:Cam unul dintr-o mie de oameni aud vocea lui Dumnezeu. Aceste mesaje sint uneori confuze si greu de inteles. Spre exemplu mie mi-a spus sa merg sa tai un copac din fata primariei din Iasi sa sa dovedesc autoritatilor ca Dumnezeu e mai presus decit legea. Am facut asta si am stat pe urma o luna la gratii si am primit diagnosticul de schizofrenie paranoida.

Pacat, ne-ai lipsit.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

3 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 6:30 pm

Fay

vrajitor
Oliver a scris:Cam unul dintr-o mie de oameni aud vocea lui Dumnezeu. Aceste mesaje sint uneori confuze si greu de inteles. Spre exemplu mie mi-a spus sa merg sa tai un copac din fata primariei din Iasi sa sa dovedesc autoritatilor ca Dumnezeu e mai presus decit legea. Am facut asta si am stat pe urma o luna la gratii si am primit diagnosticul de schizofrenie paranoida.

Este grav ! Nu mi-am inchipuit ca schizofrenia paranoica (si nu paranoida)este atat de raspandita...chiar "unul dintr-o mie de oameni"..!!!

4 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 6:58 pm

Anticristul

eliberat
Asta e parerea lui.Cine te pune sa-l crezi?

5 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 7:11 pm

Fay a scris:
Este grav ! Nu mi-am inchipuit ca schizofrenia paranoica (si nu paranoida)este atat de raspandita...chiar "unul dintr-o mie de oameni"..!!!

Nu ai inteles bine. Schizofrenia este foarte raspindita , in SUA cam 25% din populatie sufera de aceasta boala in diverse grade adica unul din 4 oameni sint bolnavi. Dar unul dintr-o mie sint altfel de bolnavi sint nebuni sfinti adica sint altfel de nebuni speciali.

6 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 7:34 pm

Fay

vrajitor
Oliver a scris:

Nu ai inteles bine. Schizofrenia este foarte raspindita , in SUA cam 25% din populatie sufera de aceasta boala in diverse grade adica unul din 4 oameni sint bolnavi. Dar unul dintr-o mie sint altfel de bolnavi sint nebuni sfinti adica sint altfel de nebuni speciali.
Aha !
Acum se vede ca de fapt si eu am inteles bine...Eu spuneam doar, mai mult ca gluma, ca cei "unul la o mie" sunt de fapt schizofrenici si mai sus chiar si dumneata confirmi asta: "adica sint altfel de nebuni speciali"....Nici o problema! Poti sa-i numesti cum doresti.
P.S. Daca ne gandim bine,poate de fapt asta chiar a fost ce a dorit de la dumneata Dumnezeu - adica sa te tratezi. hmm

7 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 8:40 pm

Anticristul

eliberat
Daca nu te tratezi singur ,sint alti care te ajuta.Te pun la racoare ,si atunci ai timp sa meditezi.

8 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Oct 23, 2008 10:33 pm

Histrion

vrajitor
De la Moise incoace orice nebun normal se crede nebun special. N-ar fi nici o problema, daca nu ar exista alti nebuni la fel de normali care sa-l creada special , din cind in cind, pe unul dintre ei.

9 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Vin Oct 31, 2008 12:51 pm

A doua zi dimineata mi-au dat drumul dupa ce statusem o zi jumate legat , cam 15 ore. Nu-mi amintesc nimic despre prima vizita la comisia de expertiza , imi amintesc doar prima injectie. Stiu ca am fost totusi la o comisie ca nu se putea altfel dar e un gol complet in memorie despre acel eveniment. Mi-a spus mama ulterior ca vorbisem la comisie la fel ca Iisus zicind : Eu am scris si am publicat tot ce am avut de spus ca sa stie toata lumea, daca vreti sa stiti ce-i cu mine cititi ce am scris. Am oferit sefei spitalului cu o saptamina inainte toate scrierile mele. La fel si Iisus in fata lui Caiafa a spus “Eu n-am nimic de ascuns am predicat la vedere in mijlocul templului intreaba pe cei ce m-au auzit.” Dar desigur n-a stat nimeni sa citeasca nimic si dupa cum spuneam eu nu-mi mai amintesc nimic dind ce-a fost la comisie. Imi amintesc clar numai prima injectie cum venise asistentul la mine cu injectia psihiatrica si mi-a cerut sa ma intorc sa-mi faca injectia iar eu am refuzat. N-am apucat sa ma bucur prea mult de libertatea ca imi puteam misca miinle din nou , abia ma dezlegasera de citeva ore si inca ma usturau miinile de la legatori iar acum ma amenintau ca ma leaga din nou daca nu accept injectia mi-a zis : Haide mai fii intelegator ca daca nu vrei te legam si oricum ti-o facem. Eu am spus : N-aveti decit sa ma legati , dar eu nu accept tratamentul vostru , eu consider tratamentul fortat o crima. Atunci m-au legat din nou. Dar de data asta m-au legat de miini si de picioare si fiindca nu-i ajungeau sforile la marginea patului a smuncit odata cu putere infirmierul de sforile acelea incit m-a tras cu pat cu tot intinzindu-mi tot trupul bine ca sa ajunga sforile incordate la marginea patului. Acuma eram legat mult mai tensionat decit inainte iar la picioare nu aveam mansoane de doc ci doar simple sfori care intrau in carne. Eram legat ca un animal pregatit de taiere si asa au bagat acul cu otrava in mine. Nu stiu cu ce m-au injectat dar oricum era sigur un drog psihiatric . M-a apucat o ameteala si o confuzie a mintii , incit nu mai stiam ce-i cu mine , vointa de a rezista a scazut si a inceput sa-mi fie o frica teribila de legatorile cu care eram legat. Cine stie cit or sa ma lase in halul asta de strins legat lor nu le pasa daca faci rani la miini de la legatori. Chiar daca iti curge singe din miini ei tot acolo te tin dupa cuma vazusem ranile de la miinile altora. Mama nici nu stie ca sint aici , pot sa ma lase astia zile in sir asa. Daca asta noapte chinuisem asa de mult fiind legat doar de miini acuma legat si de picioare atit de strins inseamna ca durerea va fi mult mai mare ca inainte. Intradevar ca mai gindeam inca ca pentru asta am venit aici ca sa fiu chinuit precum un mitologic Prometeu inlantuit , dar de la ameteala aceea nu mai intelegeam de ce trebuie sa ma chinui asa de tare. De frica am lasat naibii Prometeul inlantuit si m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute cumva. Am reusit sa scot o mina din legatori si pe urma m-am dezlegat singur. Vazind ca m-am dezlegat un infirmier a vrut sa ma lege din nou dar m-am rugat de el zicindu-i Gata , cedez ! Data viitoare o sa accept injectia , va rog nu ma mai legati. Si nu m-a mai legat in ziua aceea. Am ramas liber dar chinuit de sentimentul vinovatiei ma simteam ca si cum tradasem pe Dumnezeu , ca devenisem colaborator cu macelarii mei. Dar ce fericire si confort era sa ma pot rasuci in pat cu miinile si picioarele libere ...
Acum regret ca am procedat asa. Trebuia sa rezist acolo cit mai mult cu putiinta. Iisus a murit in 9 ore pe cruce cu cuie batute in miini, Sfintu Andrei in numai doua zile legat vertical cu fringhii de cruce , iar Sfinta de la Tanacu a murit in trei zile legata de cruce orizontal. Eu cu perfuzii in vena as fi trait mai mult dar asa era corect sa fi murit rastignit acolo in patul de spital. Insa de la drogurile alea mi s-a intunecat mintea de frica si nu mai gindeam clar nimic. Nu stiu ce otravuri au bagat in mine dar e groaznic sa stii ca ti-au bagat in tine o monstruozitate toxica care odata intrata in trup se duce la creier si apoi distruge pe acolo ceva nu se stie ce. Ma simteam asa de ingrozit cu otrava aia in mine de parca aveam un puisor de Alien inauntrul meu si mai eram si imobilizat complet exact ca prin filmele de groaza cu Alien. Nu se poate neglija efectul placebo al tratamentului. Se pare ca prin mecanisme necunoscute creierul are puterea de a vindeca ori de a distruge un organ al trupului. Paralizatul vindecat de Iisus a fost prin efect placebo ridicat de jos. Dar tot prin efect placebo Sfintul Pavel a omorit pe un om. Credinta poate vindeca sau distruge orice organ din corp si cu atit mai mult creierul poate distruge creierul si gindurile pot sfarima ginduri. Caci ce este omul ? Este multimea tuturor gindurilor din mintea sa. Daca se sterg gindurile care alcatuiesc personalitatea atunci omul devine altul. Acuma cind scriu aceste rinduri la o luna dupa incetarea tratamentului acuma regret ca nu am rezistat acolo legat de pat. Daca muream asa atunci as fi fost intr-adevar un martir .

10 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Sam Noi 01, 2008 7:46 pm

Anticristul

eliberat
Un martir pentru ce?

11 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Dum Noi 02, 2008 8:09 am

Simah

djin
Trupul este templu lui Dumnezeu si trebuie mentinut in forma maxima.De aceea nu avem dreptul sa cautam sau sa neprovicam singuri martirajul,pt ca am periclita un templu al lui Dumnezeu.Trebuie numai sa suportam martirajul pt credinta, daca acesta vine neprovocat de noi!

12 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Dum Noi 02, 2008 8:11 am

Puiu.T

inger
as zice..spiritul
dar nu vreau sa ma contrez pe acesta tema

13 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Dum Noi 02, 2008 10:37 am

Tudorel666

eliberat
Simah a scris:Trupul este templu lui Dumnezeu si trebuie mentinut in forma maxima.De aceea nu avem dreptul sa cautam sau sa neprovicam singuri martirajul,pt ca am periclita un templu al lui Dumnezeu.Trebuie numai sa suportam martirajul pt credinta, daca acesta vine neprovocat de noi!

Pe de alta parte, daca a existat intradevar un om ca Isus, stapan pe viata si moarte, boala si sanatate, care putea sa se lase ucis si apoi sa invie la loc, pentru un astfel de om nu ar mai fi valabila legea de mai sus, caci martirajul lui nu ar semana cu martirajul nostru, ci ar fi un fel de sport, folositor antrenarii trupului, ca sa reziste in conditii extreme.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

14 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Dum Noi 02, 2008 7:23 pm

Anticristul

eliberat
Dumnezeu nu cere nimanui sa fie martir.Dumnezeu a daruit viata tuturor ,ca sa traiascasi sa fie fericiti.Sint situatii extreme cind anumiti oameni devin martiri,asta din cauza incapatinari altor oameni.Dar nu aceasta este voia lui Dumnezeu.

15 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Vin Noi 07, 2008 1:47 pm

A doua zi am refuzat perfuzia si m-au legat din nou pina ce m-am hotarit sa accept si perfuzia fara legatori. Vreme de cinci zile am facut Greva Foamei cu perfuzii bagate in vena , nu-mi amintesc prea multe din acele zile decit o suferinta puternica psihica , era ceva la fel de dureros ca atunci cind aveam probleme cu Nina si ma zbateam cu gitul in streang sa ma sugrum cam asa incercam acuma sa ma sinucid prin nemincare ,dar stiam ca va fi o suferinta inspaimintator de lunga si chinuitoare. Nu pot spune ce efect au avut injectiile acelea asupra mea decit ca nu-mi amintesc nimic din acele zile decit senzatia de suferinta psihica foarte puternica si rugaciunile disperate la Dumnezeu sa ma scape din chinul acesta.
Mama a venit la trei zile dupa internarea mea si i-am cerut sa-mi aduca un avocat si sa deschida proces in Justitie impotriva spitalului. Asta iarna nu putea deschide proces fiindca ma adusesera parintii si ar fi insemnat sa intre la puscarie si parintii impreuna cu psihiatrii in cazul cistigarii procesului. Dar acum parintii nu fusesera implicati si erau liberi sa deschida procesul impotriva spitalului pentru a contesta diagnosticul “medicilor”.
Mama a revenit a doua zi si mi-a spus ca n-a reusit sa gaseasca pe avocata cu care discutasem eu inainte de a intra in spital dar ca va merge la alt avocat. Insa pe urma mama a disparut si n-a mai venit multa vreme pe la mine.
In ziua a cincea a venit la vizita Sefa cea Mare a pavilionului si mi-a spus sa maninc ca sa putem discuta si sa gasim o alternativa de a lupta pentru Legea Dreptului la Existenta. Atunci eu am acceptat sa maninc cu conditia sa opreasca orice tratament psihiatric asupra mea ca sa putem purta o discutie. Ea a acceptat sa opreasca orice tratament psihiatric raminind doar vitaminele in tratament , lucru cu care am fost de acord.
Eu nu sint un om absurd sa cer imposibilul de la cineva. Imi dau perfect seama ca o lege nu se poate da asa peste noapte. N-are nimeni o lege in buzunar ca sa mi-o dea pe loc. Sint constient ca nici Presedintele Tarii nu poate da o lege instantaneu. De asta am fost de acord sa renunt la Greva Foamei in clipa in care medicii ar fi acceptat un dialog de orice fel si mi-ar fi oferit vreo alternativa rezonabila ,vreo modalitate de a lupta altfel pentru propunerea acestei legi. Mai ales ca sefa aia mare care candidase la primarie avea destule relatii sus puse si probabil ca m-ar fi putut ajuta daca ar fi acceptat sa discute cu mine. Dar psihiatrii nu discuta niciodata cu bolnavii fiindca ii considera animale demente , si cu un animal dement nu ai ce discuta .
Imediat dupa vizita m-au inconjurat infirmierii cu o injectie si o pastila spunind ca sint vitamine. Am luat pastila si am acceptat injectia dar pe urma m-am simtit rau , nu mai puteam gindi si aveam senzatia ca mintea mi se scufunda intr-o ceata laptoasa prin care gindurile isi pierdeau consistenta. Mi-am dat seama ca nu imi injectasera vitamine ci bagasera in mine un tratament psihiatric puternic. Faptul fiind confirmat seara direct ddin gura asistentului cind la tratament a spus : Oliver ! Un diazepan ! si mi-a facut injectia. Am reinceput Greva Foamei de la capat caci mincasem putina ciorba la prinz.
Am ramas asa fara sa maninc inca doua zile. In ziua a saptea a venit tata pe la mine si mi-a spus ca mama e foarte grav bolnava. Mama dupa ce a plecat de la mine de la spital s-a dus sa caute un avocat. Acela necunoscind situatia deloc a speriat-o ca daca descid proces risc sa fiu declarat fara discernamint. Apoi mama s-a dus la primarie sa discute cu politistii de acolo si aceia au speriat-o si mai tare spunindu-i ca sint vinovat legal de port de arma alba toporul si ca sint un individ periculos si ca trebuie neaparat sa fiu inchis intr-un azil de nebuni definitiv pentru tot restul vietii. Auzind asa ceva mama a facut infarct , adica i s-a facut rau si a cazut jos , au luat-o cu salvarea si au dus-o la spital. Asadar de asta nu mai venise pe la mine fiindca era internata in alt spital intr-o stare grava.
La inceput nu l-am crezut pe tata cind mi-a zis asa ceva. Cum adica sa cada un om pe jos asa din senin ? Apoi insa mi-am dat seama ca e adevarat. La gindul ca mama ar putea sa moara si sa nu mai fie deloc m-a cuprins o spaima puternica abia atunci realizind cit de importanta era mama in viata mea. Ea era singurul om din lumea asta careia ii pasa de mine era singura fiinta careia ii pasa ca eu fac Greva Foamei. Eu speram ca facind Greva Foamei sa o oblig pe mama sa deschida proces in justitie impotriva psihiatrilor si voiam sa ies de acolo numai odata cu intrarea psihiatrilor la puscarie. Dar daca mama nu mai este atunci pentru cine mai fac eu Greva Foamei ? Cui ii pasa de mine ? Le pasa de mine medicilor astora macelari de creiere ? Oricum ma vor invinge. Ma simteam vinovat de boala mamei , imi dadeam seama ca trebuie sa incetez Greva Foamei , nu m-as fi asteptat deloc sa fiu eu cel santajat sa ma opresc din greva foamei fiindca era mama bolnava. Ar fi trebuit nu-mi pese de mama si s-o urasc conform invataturii crestine , dar e cam greu sa-ti urasti mama cind e bolnava pe moarte din cauza ta.

16 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Vin Noi 07, 2008 1:47 pm

Eram ametit de tratament si nu mai gindeam clar nimic. Nu mai discutam cu Dumnezeu fiindca stiam ca nu se poate , cu tratament in creier , tranchilizat , nu se mai poate auzi vocea lui Dumnezeu in mod clar . Vorbitul cu Dumnezeu se face in cele mai de presus conditii de activitate cerebrala. De asta se posteste ca sa se mareasca nivelul activitatii cerebrale spre maxim , doar asa se poate comunica cu Dumnezeu. Iar eu acum eram adormit , confuz si speriat. Nu mai puteam gindi nimic.
In conditiile astea eu am gindit ca poate boala mamei o fi un semn de la Dumnezeu , caci totusi oamenii nu cad chiar asa simplu deodata pe jos , poate o fi vrut Dumnezeu sa-mi transmita astfel indirect sa ma opresc din protestul meu. Traducind ideea asta ca de obicei in cuvinte omenesti , am simulat cu imaginatia Vocea lui Dumnezeu asa cum fac intotdeauna si a fost o discutie interioara in genul :
- Doamne spune-mi ce sa fac ? Mi-e frica ! Iarta-ma dar vreau sa ma opresc din Greva Foamei. Nu sint destul de puternic ca sa devin un erou nemuritor.
- Ai sa-ti cistigi si tu pina la urma imparatia cereasca. Deocamdata poti sa te opresti. E destul cit ai facut. O saptamina de Greva Foamei pentru Legea Dreptului la Existenta este minimul pe care trebuie sa-l faca un om ca sa poata intra in imparatia cerurilor. Toti crestinii trebuie sa faca fiecare cite un gest din asta altfel nu vor fi primiti in ceruri.Eu Domnul nu cer unui singur om sa schimbe o lume caci asa ceva nu se poate. Eu am cerut de la tine sa fii doar un exemplu posibil de urmat de absolut toti oamenii. De aceea nu ti-am dat puteri sa faci miracole , de aceea nu am avut pretentii sai ai o moralitate desavirsita , de aceea nu iti cer acuma sa rezisti pina la moarte , Eu Domnul cer putin de la tine dar cer asta de la toata lumea care crede in Mine. Misiunea ta s-a incheiat deocamdata. Iti poruncesc acum sa iesi din spital si sa scrii ce am spus acum si sa traiesti apoi toata viata ca un om obisnuit , normal . La sfirsitul vietii tale insa vei mai face inca un astfel de gest care va fi ultimul.
Iisus a predicat lumii simultan doua invataturi foarte diferite intre ele. Legea Veche si Legea Noua. Adica a predicat o Evanghelie Domestica de familie , care era cuprinsa in Legea Veche neaducind nimic nou prin asta si in plus o alta invatatura Evanghelia Salbatica care duce principiile Legii Vechi la extrem. Bunul samaritean a dat la cel batut de tilhari o ingrijire si un banut. Dar asta e dupa Legea Veche. In legea noua crestinul trebuie sa-si dea viata pentru aproapele sau. Iisus si-a dat viata .
Cind un tinar a venit sa-l intrebe pe Iisus ce sa faca Iisus i-a raspuns : Respecta toate legile vechi. Tinarul i-a zis ca le-a respectat. Apoi Iisus i-a spus Un singur lucru iti mai lipseste. Ia-ti crucea si vino dupa Mine ! Deci e clar ca exista doua trepte distincte in dobindirea nemuririi : Treapta intii cu Legea Veche , si Treapta a doua Legea Noua. Amindoua trebuiesc implinite.
Adica in cazul bunului samaritean daca era crestin , dupa ce ajuta pe cel furat de tilhari , pe urma dupa Legea Noua el trebuia sa se duca sa urmareasca pe tilhari sa-i descopere si apoi sa ii certe pe tilhari care desigur il vor ucide ca sa se ascunda si astfel bunul samaritean crestin trebuie sa se jertfesca acuzindu-i pe tilhari de fapta lor. Asta a facut Iisus a aratat ca tilharii sint tocmai fariseii adica preotii , autoritatile iar El s-a jertfit ca sa arate acest adevar.
Asta am facut si eu in spital. M-am dus acolo ca sa acuz “medicii” de crima. Adica m-am bagat ingur in vizuina lupului ca sa-l dovedesc ca este lup si nu mielusel.
Acuma sint foarte curajos ca am scapat de acolo , acuma tin predici la credinciosi , scriu cu mult tupeu ce tre sa faca un om , caci acuma mi-a mai trecut efectul tranchilizantelor neuroleptice , dar acolo tremuram de frica in fata “medicilor” , Nu aveam deloc curajul sa le spun in fata ce gindesc.
Diferenta intre mine si Iisus ori Sfintii Lui este ca eu nu am murit la datorie in spital ci indata ce am dat oleaca de greu am tradat imediat pe Dumnezeu si am inventat apoi scuza ca El mi-ar fi poruncit sa il tradez.
De asta zic ca s-ar putea sa fi fost inconstient de la pastile cind am auzit asa pe Dumnezeu vorbindu-mi. In crestinisul corect trebuie sa mori ca un martir ca sa fii nemuritor. Alta cale nu exista. Dupa cum zice Iisus Cine nu oare ramine singur ! Eu acuma insa am modificat religia lui Iisus zicind ca se poate si asa , mergi si stai olecutica pe-un patut moale de spital , olecutica legat oleaca de post , ne jucam oleaca de-a Sfintu si gata pe urma mergem direct in rai. Dar Iisus n-a spus deloc asa ceva. Fara moarte nu exista inviere , fara sacrificiu nu exista nemurire. Cind apostolii l-au intrebat “Unde vom invia Doamne ?” Iisus a raspuns Unde este hoitul acolo se aduna vulturii. Adica in traducere eu cred ca asta inseamna acolo unde o sa muriti acolo veti invia. Asa ca eu acuma am stilcit oleaca religia lui Hristos cu vorbele de mai sus. Eu am facut un crestinism oleaca mai blind decit cel standard.

Ultima editare efectuata de catre Oliver in Vin Noi 07, 2008 2:03 pm, editata de 1 ori

17 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Vin Noi 07, 2008 1:49 pm

Unii poate or sa ma critice zicind cu ce drept schimb eu acuma Evanghelia ? Pai cu dreptul ca voi oricum nu faceti nimic din ce scrie acolo . Voi oricum nu respectati Evanghelia lui Hristos. Asadar faceti macar mai putin decit ceea ce este scris , dar faceti macar ceva. Ca voi vreti sa mergeti in rai , vreti toti viata vesnica , dar nu sinteti in stare sa va jertfiti macar o luna din viata voastra pentru cauza lui Dumnezeu.
Toti oamenii ced ca pentru a merge in rai este nevoie sa faca anumite nevointe si penitente religioase care sint placute lui Dumnezeu. Majoritatea crestinilor tin posturile oficiale declarate de Biserica si ei cred ca este destul sa tina posturile si sarbatorile Bisericii ca sa mearga in rai. Altii dau bani la Biserica crezind ca asa isi vor cumpara locul in rai. Altii mai constiinciosi isi inventeaza singuri tot felul de chinuri absurde precum calugarii si ascetii. Sfintu Ioan Stilpnicul a stat 40 in virful unui stilp si se chinuia acolo ca sa nu pacatuiasca si sa ajunga in rai . Alt Sfint ortodox si-a dat foc la un deget si l-a ars pina ce s-a facut scrum crezind ca asa va merge in rai , dar nici nu stiu cum il cheama. Nu toti nebunii sint Sfinti chiar daca impresioneaza lumea prin nebunia lor. Nu toate nevointele sint mintuitoare . Dumnezeu are nevoie doar de unele din aceste nevointe si anume de acelea care sint cu ceva educative pentru oameni. Eu in spital nu mi-am produs singur suferinta ci altii m-au chinuit , eu doar m-am bagat in ghearele lor si i-am provocat dar dinsii m-au legat si au bagat injectiile in mine . Acuma ar merita deschis procesul in justitie sa ajunga putin la puscarie psihiatrii aceia sa fie putin educati sa nu mai faca asa ceva. Pentru asta insa trebuie sa ma sprijine oamenii.
Daca ar face orice crestin macar cit am facut eu atunci lumea s-ar schimba. Sa taie si ei , cititorii cartii mele , o creanga apoi sa stea o sapatamina in Greva Foamei la gratii. Eu totusi am rezistat o saptamina , macar am incercat , dar altii insa se cred crestini si nici macar nu incearca sa faca astfel de fapte precum a facut Iisus si Sfintii. Lumea crede ca daca dam de pomana la saraci si nu pacatuim de acuma gata mergem in rai. Asta e doar treapta intii. Fara treapta a doua nu sinteti crestini. Ca si turcii se iau dupa Biblie si sint buni dau pomana la saraci si fac fapte bune dar nu merg dupa Hristos. Care-i atunci diferenta intre un mahomedan si un crestin ? Exista multi oameni declarati chiar Sfinti Crestini dar care nu au facut niciodata fapte de genul acesta au fost contemplativi adica au scris carti si atit. Aceia sint niste sfinti falsi . Eu macar sint totusi un Sfint de jucarie. Sint mai mic decit Ioan Botezatorul care-i cel mai mic din imparatia cerurilor. Nu zic asta din modestie ci fiindca eu n-am murit in puscarie ca acela. De fapt nici nu stiu daca voi mai fi primit in rai , caci tare mi-a fost rusine ca n-am avut puterea sa rezist mai mult.

18 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Vin Noi 07, 2008 1:54 pm

Simah a scris:Trupul este templu lui Dumnezeu si trebuie mentinut in forma maxima.De aceea nu avem dreptul sa cautam sau sa neprovicam singuri martirajul,pt ca am periclita un templu al lui Dumnezeu.Trebuie numai sa suportam martirajul pt credinta, daca acesta vine neprovocat de noi!

rolf
Iisus si-a provocat singur martirajul. A luat biciul si a inceput a pocni pe negustorii din templu. Asta trebuie sa facem si noi

19 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Mar Noi 11, 2008 8:46 pm

Sanja-Adriana

muritor de rand
"De asta se posteste ca sa se mareasca nivelul activitatii cerebrale spre maxim , doar asa se poate comunica cu Dumnezeu. "

Cine ti-a spus tie asa ceva, Oliver? cine te-a invatat ca doar asa se poate comunica cu Dumnezeu?
cu drag
sanja-adriana

20 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Mier Noi 12, 2008 7:41 pm

Anticristul

eliberat
Oliver a scris:

rolf
Iisus si-a provocat singur martirajul. A luat biciul si a inceput a pocni pe negustorii din templu. Asta trebuie sa facem si noi
.................................................................
Si daca n-a facut-o?Nu preoti erau cei ce vindeau.Preoti se ocupau cu slujba la templu.Acolo era un fel de piata.Ca asa sta scris in Deut.14.Si Isus nu se putea revolta la veva ce era scris.Tirgul insa nu se facea in templu.Prostia celui ce a scris a fost ca el nu a vazut cu ovhi lui si nici nu stia ce se petrece la templu,ca nu era evreu.Era ca sa zic asa un mincinos notoriu,care a vrut sa faca pe evrei gheseftari.

21 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Noi 13, 2008 2:56 pm

Hades

muritor de rand
Sanja-Adriana a scris:Cine ti-a spus tie asa ceva, Oliver? cine te-a invatat ca doar asa se poate comunica cu Dumnezeu?
cu drag
sanja-adriana
O sa-ti raspunda el, dar cred ca a invatat el ceva din experientele pe care le are cu Dumnezeu.

Vezi profilul utilizatorului http://astroviata.blogspot.com

22 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Lun Noi 17, 2008 9:37 pm

Raluca

muritor de rand
Uite cum sta treaba...iti spun pentru ca am auzit faza de zeci de ori fiind studenta la Drept.

F f rar se ajunge ca un medic ( psihiatru sau de orice specialitate ) sa fie condamnat penal pentru fapte legate de profesie. Chiar pentru ucidere din culpa ( adica daca omoara pe cineva din greseala in timp ce il trateaza ) medicii sunt trasi la raspundere f f rar. Chestia asta se intampla pentru ca fapta mai intai e analizata de Colegiul medicilor sau asa ceva, o organizatie profesionala de-a lor si ei se acopera intotdeauna unul pe altul.
Colegiul asta al medicilor o sa zica : "asta e nebun, e schizofrenic...i-au facut injectia cutare si cutare ca sa il trateze sau ca sa il calmeze ca altfel sarea la gatul lor." Si judecatorul chiar daca te crede pe tine si vrea sa te ajute nu are ce sa iti faca pentru ca el nu are cunostinte medicale si e obligat de lege sa ia de bun ce ii zic medicii care cica se pricep la chestiile astea de sanatate.

De schimbat legea...nu vad cum. Si presupunand ca s-ar schimba, medicii care te-au tratat pe tine au facut asta cand era in vigoare ( valabila ) legea veche deci nu ii poti baga la racoare pe baza unei legi care nu exista atunci cand te-au tratat.

Dar daca tu crezi in Dumnezeu, de ce nu iti ierti dusmanii ? Nu e asta cea mai buna fapta pe care o poate face un crestin ?
E multa rautate pe lume dar oare cea mai mare incercare nu e sa ii iubim pe cei care ne ranesc ?

23 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Mar Noi 18, 2008 8:28 pm

Anticristul

eliberat
A ierta este una si a plati ,daunele cuiva este alta.Dar asa este biblic.Ce crezi ca inseamna ochi pentru ochi?Nu sa si scoata si el ochiul ci sa ti dea ochi inapoi.Adica sa te despagubeasca cu valoarea care o valoreaza ochiul scos.

24 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Mar Noi 18, 2008 9:45 pm

Catalina

muritor de rand
Anticristul a scris:A ierta este una si a plati ,daunele cuiva este alta.Dar asa este biblic.Ce crezi ca inseamna ochi pentru ochi?Nu sa si scoata si el ochiul ci sa ti dea ochi inapoi.Adica sa te despagubeasca cu valoarea care o valoreaza ochiul scos.

Nu sunt de acord ca pedeapsa cu moartea, dar sunt de acord ca persoana care a savarsit o crima cu intentie sa fie inchis pe viata .
Lipsirea de libertate este cea mai grea pedeapsa.
Sunt de acord cu principiul talionului tinand cont cate persoane au depus marturie mincinoasa in cazul nostru.
Mi se pare echitabil ca cel care determina condamnarea unei persoane nevinovate trebuie sa suporte o pedeapsa pe cat posibil egala cu cea suferita de cel condamnat pe nedrept.

25 Re: Ce vrea Dumnezeu de la noi ? la data de Joi Noi 20, 2008 7:17 pm

Anticristul

eliberat
Nu este echitabil sa fie inchis.Ci sa plateasca celui ce a fost inchis ,toate daunele si suferintele indurate.Aceasta este adevarata legea talionului.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum