Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Greselile arabilor in lupta contra evreilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Vin Mai 23, 2008 11:35 am

Un lant impresionabil de greseli au facut arabii in legatura cu lupta lor impotriva evreilor si se pare ca inca nu s`a sfarsit lantul.
Logica nu a fost in decizile lor.
Iata cateva cazuri:
1948, ONU decide intemeierea a doua state pe teritoriul Palestiniei mandatorice. Arabii nu accepta si ataca localitatile evreiesti (Israeliene). La incetarea razboiului de catre Onu,armatele raman unde s`au oprit.Teritoriul Israelian este mult mai mare decat cel la care Israel a acceptat la Onu.
AZI, PALESTINIENII SUNT GATA SA FACA PACE SI ACCEPTA CA FRONTIERA SA RAMANA IN FAVOAREA iSRAELULUI. DECE AU IESIT LA RAZBOI DE LA INCEPUT?

In razboiul Americanilor cu Irak din 1990 cand Palestinienii au fost clar de partea lui Hadam Husein,ei au pierdut ajutorul Europei si a statelor arabe la care nu le-a placut dragostea lor la Sadam. Sute de mii de palestinieni care au muncit in tari ca Saudia,Katar,Baharein si altele, au fost expulzati si familile lor au pierdut modul de a castiga traiul.

Prin Intifada,ca si cum rascoala Palestinienilor contra Israelului, nu li s`a permis mai mult ca sa munceasca in Israel. Din 1967 pana la inceperea intifadei a fost in teritoarele arabe o inflorire economica, modul si rangul de trai a crescut asa ca niciodata inainte. Cand nu li s`a permis sa lucreze in Israel,dupa un timp in care si-au mancat economiile,situatia economica a lor a scazut complect. Deocamdata au fost adusi muncitori din tari straine in locul lor.

Inca in convorbirile cu Arafat, inainte de Intifada,s`au ajuns la decizii impreuna cu ei care la sfarsit au fost respinse de arabi. Azi ei sunt gata sa primeasca ce sa decis atuncia si mai putin...

Nu cautati logica la arabi.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Vin Mai 23, 2008 12:23 pm

No Name

inger
Arabii sunt manipulati din spate de crecurile de interese RUSESTI !

Evreii la fel ...de catre Americani !!

Iar la mijloc este populatia nevinovata ...si manevrata prin MEDIA !

3 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Vin Mai 23, 2008 2:07 pm

Ca de obicei tu te rezumezi a cita lozinci care nu au nici un adevar dupa ele.
Hai sa-ti explic unde gresesti:

In anul 1948, palestinieni au REFUZAT sa accepte planul de impartire a palestinei mandatoare. Israel a aceptat. ISRAEL A INTEMEIAT STATUL DAR PALESTINIENII-NU.
West bank a fost sub stapanirea Iordaniei si fasia Gaza sub stapanirea Egiptului.
Din punct de vedere legal,nu a existat un stat Palestinian.
In razboiul din 1967 care a fost declarat de Egiptieni,Sirieni Si Iordanieni contra Israelului, armata Israeliana a cucerit teritoarele de la Iordanieni si de la Egiptieni,
NU DE LA PALESTINIENI DEOARECE NU A EXISTAT ASA O TARA! Ai inteles?
Israelienii au cucerit teritoarele in acord cu legile internationale de razboi si asta este si motivul ca ONU nu a trimes armata ca sa alunge Israelienii din teritoare.
Iordania si Egiptul NU AU VRUT SA PRIMEASCA TERITOARELE INAPOI cand israel a semnat pact de pace cu ei! Ei au fost fericiti ca au scapat de palestinieni.
Si ca sa-ti spun imca un secret: Nici ceilalti arabi nu pot suferi pe palestinieni.
Egiptul a facut datorii enorme care le-au distrus economia ca sa cumpere arme pentru a se razboi cu Israelul pentru Palestinieni. Au pierdut zeci de mii de soldati. La sfarsit Palestinienii i scuipa in fata. La fel cu Iordanezi.
Israelul VREA PACE.VREA MULT dar nu pe orsice pret. Pace adevarata, da. Pace numai ca sa ne trezim cu Iranienii la frontiera si cu Hamas la regim care nu minte,declara ca tinta lor este a distruge Israelul. Ce tara normala ar fi facut pace cu ei?

4 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Sam Mai 24, 2008 9:19 am

Ada_Pal a scris:Aceasta este istoria pe care ati scris-o voi dupa 1967,nu-i asa????

Stii ce inseaman NAKBE>>>?Se va scoate din dictionarul ONU acest cuvint tot ca urmare a intereselor sioniste,,,,,,doar din dictionar nu si din ADEVARUL ISTORIC SAU DIN ADEVARURILE DIN MINTILE OAMENILOR>
CE VORBESTI>??pALESTINIENII NU-S IUBITI???

pUNE TE ROG FRUMOS PE aL jEZEERA,aL aRABYE,SI ALTE ZECI DE PROGRAME TV ARABESTI SA VEZI CUM SUNA TOATA LUMEA ARABA SI -I INCURAJEAZA SAU PLINGA ALTURI DE PALESTINIENI,,,,,,,SUNTETI ATIT DE APROAPE DE NOI SI CUNOASTETI ATIT DE PUTIN PT CA SUNTETI MINTITI DE GUVERNUL VOSTRU.

INTOARCE-TE LA "anul 1948, palestinieni au REFUZAT sa accepte planul de impartire a palestinei mandatoare".............STUDIAZA DPV GEOGRAFIC,SOCIAL,POLITIC SA VEZI CE FEL DE TARA DOREAU EVREII SA DEA PALESTINIENILOR.......................................ca te-apuca risul dar mai ales plinsul,,,,,,daca ai fi orice alta natie decit evreu,si ai judeca drept.

Draga Ada,daca ai fi vrut nu puteai sa scri o replica mai tampita la ce am scris dar asta ce esti in stare.
Tu habar n`ai,nu ce scriu eu ci ce scri tu!
EVREII AU HOTARAT CE TARA SA LI SE DEA LA PALESTINIENI IN 1948?
EU STIU CE ESTE NAKBA LA PALESTINIENI. TU ,INCA O DATA NU STI DAR SCRI.
PALESTINIENII SUNT IUBITI DE ALTE STATE ARABE? AI INCA ALTE AIURELI SA SCRI? DECE EGIPTIENII NU LE DA VOIE SA TREACA FRONTIERA LA EI? LA FEL IORDANIA?

Apropo de dragostea Iordaniei,ai auzit de grupa din PLO care s`a numit SEPTEMBRIE CEL NEGRU? HAI SA-TI DESCRIU DE UNDE NUMELE ISTA. In anii 70, lui regele Husein i s`a urat ca palestinienii din Iordania incep sa se poarte ca stapanii tari.
Le-a dat 3 zile sa iasa din tara. Dupa cele trei zile a trimes soldatii lui sa-i vaneze si asta nu e o gluma. Valuri-valuri de teroristi au venit la frontiara Israeliana cu mainile in sus implorand sokdatii Israelieni sa-i ia prizoneri ca altfel beduinii lui Husein ii impusca numai sa-i vada. Mare dragoste...
Inca ceva mai vechi, din 1948. Cand s`a declarat armititiu intre Israel si arabi, s`a stabilit ca totii raman pe loc si asta va fifrontiera provizorie . Totus, Legiunea araba Iordaneza s`au retras asa ca valea ARRA, o vale plina cu sate si orasele arabe sa nu faca parte din teritoriu tinut de ei. Ei au refuzat ca valea sa fie a lor si a fost data la Israel.
Azi,totii arabi locuitori a aceste vai ARRA sunt cetateni Israelieni cu toate drepturile si nici nu vor sa auda propunerea a trece cu toata valea la statul Palestinian. Cine stie mai bine ca ei dece gandesc asa....Tu Ada,mai deschide carti de istorie din cand in cand.

5 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Sam Mai 24, 2008 3:16 pm

Cris

inger
Acest razboi este karmic si este inceput de europeni.
Va mai dura.

6 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Sam Mai 24, 2008 6:15 pm

Aiureli draga mea.Tu imprastii aci date si idei care nu au nimica cu realitatea. Asta este mentalitatea arabilor. Ca ei nu exista alt popor in lume ca sa exagereze sisa gaseasca intotdeauna vinovati pe altii la esecurile lor.
Ei sunt intotdeauna "usa de biserica".
Nu inteleg cate minciuni poti scrie in cateva randuri. Numarul Palestinienilor in teritoare este numai un milion si jumatate. cum ai ajuns la 5 milioane?
Restul, exact cum am scris eu: nici un stat arab nu vor palestinieni! In crsul 60 de ani de cand s`au asezat in colonii construite de ONU in tarile arabe nu li s`a dat voie sa faca un pas fara asentimentul guvernului tarii respective. Nu au avut voie sa paraseasca colonia chiar daca au avut surse ca sa traiasca in alte locuri. Din fasia Gaza nu li s`a permis sa treaca frontiera cu egiptul nu inainte si nu acuma.
60 de anioamenii stau in campuri de emigranti,de lucru nu au,alimente primesc de la ONU . Ce le-a ramas? Sa faca copii. Fasia Gaza este cel mai populata regiune DIN LUME!
AU O VIATA MIZERABILA DAR EI INSUSI AU FACUT TOT POSIBILUL CA SA O CASTIGE.
NICI O TARA NU POATE SA-I SUFERE CA NUMAI PRETENTII AU DE LA ALTII INSA DE LA EI INSUSI,FEREASCA DOMNUL!

7 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Vin Mai 30, 2008 2:19 am

Naeema

muritor de rand
Evreii fac palestinienilor aproape ce le-a facut Hitler lor,cu exceptia camerelor de gazare. Dar nu m-ar mira daca vor aparea si alea. History is a good teacher.Noroc ca va mai tin americanii in frau din cind in cind ca daca nu i-ati rade de pe fata pamintului pe palestinieni.Cit va trebe...vreo 20 de tancuri si vreo 5 zile...poate nici atit.

Deh...poporul ales...ce sa zic. Si noi astialalti paduchi, ce suntem daca voi sunteti aia alesii?

8 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Sam Mai 31, 2008 8:28 am

Naeema a scris:Evreii fac palestinienilor aproape ce le-a facut Hitler lor,cu exceptia camerelor de gazare. Dar nu m-ar mira daca vor aparea si alea. History is a good teacher.Noroc ca va mai tin americanii in frau din cind in cind ca daca nu i-ati rade de pe fata pamintului pe palestinieni.Cit va trebe...vreo 20 de tancuri si vreo 5 zile...poate nici atit.

Deh...poporul ales...ce sa zic. Si noi astialalti paduchi, ce suntem daca voi sunteti aia alesii?

Interesant ca de obicei cum te numesti pe tine,paduchii pretind ca noi stapanim pe Americani...
Nimeni nu ne tine in frau. Problema noastra este ca suntem oameni si asa ne luptam cu dusmanii nostri. Noi nu lansam rachete spre orase cu cetateni pasnici ci lovim si lovim bine in acei teroristi care lanseaza rachetele. Dece nu amintesti ca setrimete zilnic din Israel alimente, combustibil si electricitate care iese din uzinele Israeliene? Dece nu amintesti ca aceste transporturi sunt zilnic bombardate cu branduri?
Ca Israelian vreau sa-ti spun ca nu vi se cuvine sa fim humani cu voi. Norocul nostru ca voi va omorati intre voi mai mult decat noi va omoram in razboi.

9 Re: Greselile arabilor in lupta contra evreilor la data de Sam Mai 31, 2008 9:03 am

Ada_Pal

inger
In Quran exista un verset ce spune asa:

"NU SCHIMBA DUMNEZEU STAREA UNOR POPOARE PINA CE ACESTIA NU SCHIMBA CE ESTE IN INTERIORUL LOR"

Din punctul acesta de vedere, multi invatati musulmani ,istorici,oameni politici de valoare cum sunt Qardawi,Nabulsi,Tareq Swedan,,,Heekal au declarat cu durere in suflet ca arabii au nevoie de o reforma a gindirii.

Eu care traiesc in Palestina de peste un deceniu am ajuns sa descopar ,din pacate, lipsa de fratie intre unii,nr. imens de spioni care pt. doar 200 de $ isi vind vecinii,razbunari,dusmanii izvorite din diferente de opinii politice(hammas uraste pe fatah si invers),inselatorii si multe alte lucruri nefavorabile unui popor ce se doreste a fi pe ard el ribat(pamintul sfint);
Aceasta ruptura de nevindecat intre cele 2 popoare evreu si palestinian,este dureroasa pt ambele parti dar mai ales pt. palestinieni care au impus embargo pe de-o parte din partea Israelului si pe de cealalta din partea Hamasului care urmaresc producerea unei crize in Gaza.
Imi spunea o prietena din Gaza zilele trecute ,la telefon,ca masinile lor circula cu ulei de gatit +motorina(din cauza lipsei de benzina)iar poluarea este enorma pe strazi,miros de ulei ars.....asta apropos de gazare ca pe vremea lui Hitler........oamenii din Gaza se gazeaza singuri saracii..........................si cind te gindesti ca petrolul ajunge mai repede la strainii decit la arabii palestinieni.....

Da!!!!Arabii contribuie la statutul lor actual prin modul lor de-a percepe,invata si actiona .Nu doar americanii sunt vinovati si acest lucru trebuie sa-l realizam toti musulmanii,sa invatam de la cei care se respect reciproc si sunt uniti ,de la cei care respecta viata si -i da un sens...................avem nevoie si noi de auto-critica si actiune de schimbare.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum