Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Invataturi ortodoxe antihristice

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Invataturi ortodoxe antihristice la data de Vin Oct 31, 2008 12:20 pm

Tudorel666

eliberat
Multi necrestini si multi atei judeca crestinismul dupa canoanele si invataturile bisericii ortodoxe, catolice sau protestante. Putini stiu insa ca multe din aceste invataturi sunt total diferite de invataturile predate de Isus, chiar asa cum reies ele din cartile editate de chiar bisricile respective!
Si cum, invataturile Bibliei te indeamna ca, atunci cand vezi pe cineva ca greseste, sa-i arati greselile si nu sa taci, iata ca arat si eu, oriunde si oricum este posibil, unde si cum greseste biserica ortodoxa. Ca ei pot lua sau nu in considerare ceea ce le arat, este problema lor, dar eu sunt dator sa nu tac.

Una dintre invataturile antihristice ale
Bisericii Ortodoxe, si nu numai ale ei, este cea in care ne tot invata ca suntem obligati sa ne comportam toti asa cum dicteaza cei care conduc biserica si cum au stabilit sfintii parinti. Ca este o incalcare a liberului arbitru, o vede toata lumea, dar se considera ca asa trebuie sa se poarte un crestin autentic, desi iarasi stie toata lumea ca Dumnezeu lasa omului liberul arbitru. Ori, daca El ii lasa liberul arbitru, cum de indraznesc niste slujitori ai Lui sa il incalce?!
Versetul de mai jos insa, zic eu ca arata destul de clar ca invatatura Bisericii Ortodoxe conform careia toti credinciosii trebuie sa se supuna orbeste directivelor sfintilor si conducatorilor bisericesti, este antibiblica si deci antihristica:

Filipeni, 3

15 Gândul acesta dar să ne însuflețească pe toți, care suntem desăvârșiți; și dacă în vreo privință sunteți de altă părere, Dumnezeu vă va lumina și în această privință.
16 Dar în lucrurile în care am ajuns de aceeași părere, să umblăm la fel.

Dupa cum se poate bine vedea, apostolul Pavel cere ca crestinii sa-si insuseasca numai acele comportamente cu care au cazut de acord si nicidecum sa se supuna orbeste la orice invatatura si comportament impus de cei care conduc Biserica!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

2 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Vin Oct 31, 2008 4:36 pm

Ai perfectă dreptate Tudorele.
Uită. De exemplu , eu nu numai cred că există Dumnezeu, eu...știu. Nu prea știu cum să explic acest lucru. NU sînt, totuși, de acord cu toate practicile Biserici Ortodoxe. hi

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Vin Oct 31, 2008 8:02 pm

Tudorel666

eliberat
Si ne mai invata Biserica Ortodoxa ca rau fac evreii ca il mai asteapta inca pe Mesia. Iata insa ca si Pavel, cand a scris epistola catre Filipeni, inca il mai astepta:

Filipeni, 3

20 Dar cetățenia noastră este în ceruri, de unde și așteptăm ca Mântuitor pe Domnul Isus Hristos.
21 El va schimba trupul stării noastre smerite, și-l va face asemenea trupului slavei Sale, prin lucrarea puterii pe care o are de a-Și supune toate lucrurile.

Ce vrea sa insemne asta, inca nu pricep nici eu, ca abia acum mi-a sarit in ochi, desi Noul Testament il citesc de multi ani. Dar, daca Isus nu venise inca, pe vremea aceea, ca Mantuitor, inseamna ca evreii au dreptate sa-l astepte inca pe Mesia.

4 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Sam Noi 01, 2008 6:39 pm

Da. Și dacă citești cu atenție la Apoc.3:11,13 mai gasești ceva, care mie mi-se pare interesant. Nu numai că vine curînd dar , cind vine, ARE UN NUME NOU(??!!) hi

5 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Sam Noi 01, 2008 6:57 pm

Anticristul

eliberat
Tudorel666 a scris:Si ne mai invata Biserica Ortodoxa ca rau fac evreii ca il mai asteapta inca pe Mesia. Iata insa ca si Pavel, cand a scris epistola catre Filipeni, inca il mai astepta:

Filipeni, 3

20 Dar cetățenia noastră este în ceruri, de unde și așteptăm ca Mântuitor pe Domnul Isus Hristos.
21 El va schimba trupul stării noastre smerite, și-l va face asemenea trupului slavei Sale, prin lucrarea puterii pe care o are de a-Și supune toate lucrurile.

Ce vrea sa insemne asta, inca nu pricep nici eu, ca abia acum mi-a sarit in ochi, desi Noul Testament il citesc de multi ani. Dar, daca Isus nu venise inca, pe vremea aceea, ca Mantuitor, inseamna ca
evreii au dreptate sa-l astepte inca pe Mesia.

.......................................
Cui le-a fost promis un Masiah?Neamurilor sau lui Israel?Israelul care a avut promisiunea nu a primit un Masiah si neamurile au primit fara promisiune.
Acum ce sa zicem ?Sa nu asteptam ,chiar daca nu am primit?Daca Isus a fost Masiah,pentru evrei nu a fost.A fost doar un biciuitor care ia dat pe mina biserici sai casapeasca 2000 de ani.
Sau Biserica si a luat singura sarcina aceasta?
Daca si holocaustul a fost rinduit de Masiah cu obladuirea biserici,noi cind va veni Isus a doua oara o sai facem mai rau ca inainte.

6 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 02, 2008 11:04 am

Anticristul a scris:
Tudorel666 a scris:Si ne mai invata Biserica Ortodoxa ca rau fac evreii ca il mai asteapta inca pe Mesia. Iata insa ca si Pavel, cand a scris epistola catre Filipeni, inca il mai astepta:

Filipeni, 3

Ce vrea sa insemne asta, inca nu pricep nici eu, ca abia acum mi-a sarit in ochi, desi Noul Testament il citesc de multi ani. Dar, daca Isus nu venise inca, pe vremea aceea, ca Mantuitor, inseamna ca
evreii au dreptate sa-l astepte inca pe Mesia.

.......................................
Cui le-a fost promis un Masiah?Neamurilor sau lui Israel?Israelul care a avut promisiunea nu a primit un Masiah si neamurile au primit fara promisiune.
Acum ce sa zicem ?Sa nu asteptam ,chiar daca nu am primit?Daca Isus a fost Masiah,pentru evrei nu a fost.A fost doar un biciuitor care ia dat pe mina biserici sai casapeasca 2000 de ani.
Sau Biserica si a luat singura sarcina aceasta?
Daca si holocaustul a fost rinduit de Masiah cu obladuirea biserici,noi cind va veni Isus a doua oara o sai facem mai rau ca inainte.
Da mai anti... O săi dați pielea de pe prepuț...ÎNAPOI!!! tease

7 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 03, 2008 11:31 am

Tudorel666

eliberat
Coloseni, 2

1 Vreau, în adevăr, să știți cât de mare luptă duc pentru voi, pentru cei din Laodicea și pentru toți cei ce nu mi-au văzut fața în trup;
2 pentru ca să li se îmbărbăteze inimile, să fie uniți în dragoste, și să capete toate bogățiile plinătății de pricepere, ca să cunoască taina lui Dumnezeu Tatăl, adică pe Hristos,
3 în care sunt ascunse toate comorile înțelepciunii și ale științei
.
4 Spun lucrul acesta, pentru ca nimeni să nu vă înșele prin vorbiri amăgitoare.

Citind versetele de mai sus, am avut deodata revelatia faptului ca Isus nu inseamna de fapt credinta oarba, ci intelepciune UNITA CU STIINTA! Atunci am realizat si ca orice biserica ce ne invata ca stiinta este in contradictie cu Dumnezeu, care ar face minuni pe care stiinta nu le poate intelege, este o invatatura total antihristica si daunatoare.
Da, fratilor, dupa cum vedeti mai sus, Hristos inseamna nu numai intelepciune, ci si stiinta. Daca intelepciunea nu se uneste cu stiinta, avem doar jumatate de Hristos, adica nimic, ca Hristos nu poate fi decat intreg! Un Hristos ciuntit, nu este decat o bucata de carne, gata sa intre in putrefactie si sa miroasa urat!
Deci, orice invatatura care ne zice ceva impotriva stiintei, este antihristica si nu vine de la Dumnezeu! Dealtfel, asta subliniaza si ultimul verset postat de mine, ca unele vorbiri au rostul doar de a te amagi, si aceasta amagire poate fi recunoscuta prin faptul ca se indeparteaza de adevarata intelepciune a lui Hristos, bazata pe stiinta si nu pe simple vorbe!!!
Si iata ca, astfel, v-am postat o alta invatatura antihristica a Bisericii Ortodoxe, cea prin care ea a separat stiinta de credinta in Dumnezeu.

8 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 03, 2008 7:49 pm

Anticristul

eliberat
Vai Tudorelece eretic esti.Pai cum nu se sprijinea biserica pina prin 1500 pe stiinta lui Aristotel?Care zicea ca cerul se sprijina pe elefanti si ca soarele este fereastra prin care cerul rasufla si multe alte alte teorii stiintifice aristotelice.?Aristotel era declarat Parintele biserici..Si cita stiinta....
De ce crezi ca ardeau pe rug pe recalcitranti?Ca nu vroiau sa gindeasca stiintific.

9 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 03, 2008 8:36 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Vai Tudorelece eretic esti.Pai cum nu se sprijinea biserica pina prin 1500 pe stiinta lui Aristotel?Care zicea ca cerul se sprijina pe elefanti si ca soarele este fereastra prin care cerul rasufla si multe alte alte teorii stiintifice aristotelice.?Aristotel era declarat Parintele biserici..Si cita stiinta....
De ce crezi ca ardeau pe rug pe recalcitranti?Ca nu vroiau sa gindeasca stiintific.

Ii ardeau pe eretici nu pentru ca se impotriveau stiintei, ci pentru ca se impotriveau religiei. In plus, cei care au incitat la ardere pe rug au fost tocmai...oamenii de stiinta aristotelieni care erau impotriva ideilor lui Copernic. Ei au fost cei care s-au folosit de stiinta si eruditia lor ca sa-l intoarca pe papa contra "ereticilor", dar de fapt pentru ca nu suportau o alta parere stiintifica decat a lor, care erau deja niste corifei.

10 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 6:02 pm

Anticristul

eliberat
Da dar erau oamwni de stiinta sau erau timpiti,dogmatisti.Care habar nu aveau ce e stiinta?

11 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 7:42 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Da dar erau oamwni de stiinta sau erau timpiti,dogmatisti.Care habar nu aveau ce e stiinta?

Tampiti nu cred ca erau...Ramane totusi de vazut. Cred insa ca s-au grabit sa traga concluziile. Ori, dupa cum scrie ceva mai sus, din religie nu trebuie sa-ti asumi decat ceea ce ai reusit deja sa cunosti si esti sigur ca este adevarat. Cei care nu fac asta si cred ca credinta este un soi de alba-neagra sau de loz in plic...devin draci! Adica prosti ce-i chinuie pe altii si pe ei insisi!

12 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 7:56 pm

Anticristul

eliberat
Ce concluzii trageau?Erau in preajma sefului(Papei)si nu acceptau ca cineva sa iasa din matca.

13 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 9:29 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Ce concluzii trageau?Erau in preajma sefului(Papei)si nu acceptau ca cineva sa iasa din matca.

Nu aveau poate nici o treaba cu religia si nici cu papa. Dar erau profesori renumiti si nu puteau accepta faptul ca pana atunci o facusera pe savantii doar ca sa sustina un neadevar.

14 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 9:30 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Ce concluzii trageau?Erau in preajma sefului(Papei)si nu acceptau ca cineva sa iasa din matca.

Nu aveau poate nici o treaba cu religia si nici cu papa. Dar erau profesori renumiti si nu puteau accepta faptul ca pana atunci o facusera pe savantii doar ca sa sustina un neadevar.
Ceva in genul doctorului lui Moliere, care nu ar fi acceptat in ruptul capului ca cineva sa-i spuna ca toata stiinta lui este buna doar sa-i vindece...buzunarul! D-apoi sa i-o mai si demonstreze!

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Mar Noi 04, 2008 9:32 pm, editata de 1 ori

15 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 9:32 pm

Anticristul

eliberat
Da erau peripatetici,adica propovaduiau nimic ca sa nu se vada ca sint idioti.

16 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 9:35 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Da erau peripatetici,adica propovaduiau nimic ca sa nu se vada ca sint idioti.

Exact! Doar ca prea putini isi dadeau seama. Ori, in lumina noilor descoperiri, apareau in toata prostia si prefacatoria lor. Iar miza era pierderea nu numai a autoritatii, dar si pierderea painii, care era poate cozonac in toata legea...

17 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 9:39 pm

Anticristul

eliberat
Da, acuma ai atins punctul sensibil.Deci religia a fost pinea si nu credinta.

18 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 04, 2008 10:21 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Da, acuma ai atins punctul sensibil.Deci religia a fost pinea si nu credinta.

Domnul meu, eu ma refeream la savantii aristotelieni, nu la popi!
Problema e ca savantii respectivi isi facusera religie din propria stiinta! Ori religia si stiinta nu se amesteca, desi merg impreuna! Adica religia merge inainte cu ideile, visele si dorintele oamenilor, iar stiinta o urmeaza, incercand sa le faca posibile. Cu alte cuvinte, religia are numai rolul de a cuvanta, caci punerea in practica trebuie sa o faca stiinta!
Si iar cu alte cuvinte, religia este benzina iar stiinta este masina. Daca ai numai benzina, poti doar sa o arzi sau sa te arzi, daca ai numai masina, poti sa o folosesti doar pe post de cotineata de pasari fara de benzina.

19 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 2:53 pm

Tudorel666

eliberat
Ortodocsii ne invata ca dascalii, care il ajuta pe preot la slujba, sunt totuna cu diaconii despre care se vorbeste in Biblie. Daca este asa, de ce nu vedem si femei dascal, de vreme ce in biblie se vorbeste despre diaconite. Mai mult chiar, in prima scrisoare catre Timotei, apostolul Pavel arata destul de clar si cum trebuie sa fie diaconii barbati si cum trebuie sa fie diaconii femei.
Acum, nu stiu daca Biserica Ortodoxa interzice diaconia femeilor, dar sigur eu nu am vazut si nu am auzit de nici o femeie dascal! De ce?
Iata, in continuare, si versetele in care se poate observa ca se vorbeste despre cum trebuie sa fie un diacon, fie femeie, fie barbat:

1 Timotei, 3

8 Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cinstiți, nu cu două fețe, nu băutori de mult vin, nu doritori de câștig mârșav:
9 ci să păstreze taina credinței într-un cuget curat.
10 Trebuie cercetați întâi, și numai dacă sunt fără prihană, să fie diaconi.
11 Femeile, de asemenea, trebuie să fie cinstite, neclevetitoare, cumpătate, credincioase în toate lucrurile.
12 Diaconii să fie bărbați ai unei singure neveste, și să știe să-și cârmuiască bine copiii și casele lor.
13 Pentru că cei ce slujesc bine ca diaconi, dobândesc un loc de cinste și o mare îndrăzneală în credința care este în Hristos Isus.

Drept este ca, la primele lecturi, si eu am fost indus in eroare, crezand ca apostolul Pavel vorbea despre femeile din biserica sau cel mult despre femeile diaconilor. Daca veti citi insa cu atentie textul si veti corobora cu faptul ca in alte pasaje se vorbeste despre diaconite, ajungem la concluzia ca versetul 11 se refera la femeile diaconite.

20 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 3:26 pm

Tudorel666

eliberat
De-abia ce am terminat de citit despre femeile diaconite si, in capitolul urmator al aceleiasi scrisori catre Timotei, am fost izbit de un alt cuvant pe care ortodoxia m-a invatat ca ar avea cu totul alt sens: evlavie. Astfel, eu eram obisnuit numai cu intelesul acestui termen ce se refera la indeplinirea riguroasa a practicilor bisericesti. Mare mi-a fost mirarea insa cand, citind 1 Timotei 5,4 am dat peste un cu totul alt inteles al cuvantului evlavie. Iata, mai jos, versetul respectiv si nu aveti decat sa va convingeti singuri de adevar:

1 Timotei, 5

4 Dacă o văduvă are copii sau nepoți de la copii, aceștia să se deprindă să fie evlavioși întâi față de cei din casa lor, și să răsplătească ostenelile părinților, căci lucrul acesta este plăcut înaintea lui Dumnezeu.

Acu, nu pot sa spun ca preotul nu m-a invatat sa-mi respect parintii si sa am grija de cei din casa mea, dar nimeni nu m-a mai invatat pana acum ca de fapt asta inseamna evlavie si nicidecum inchinarea la icoane si respectarea tipicului ortodox! Mai mult chiar, mie imi pare ca sensul cu care am fost obisnuiti este unul pervertit si care nu are alta legatura cu cel Biblic decat pentru faptul ca a fost folosit ca sa vopseasca cioara in alb, cioara stiind toata lumea cine ar putea fi...
Ori, daca stau sa ma gandesc bine, de vreme ce evlavia inseamna a avea grija si a nutri respect fata de ai tai, atunci evlavios poate sa fie si un ateu, fara nici un fel de probleme! Iar, daca un ateu este evlavios, conform unui verset aflat tot in 1 Timotei, dar cu un capitol mai inainte, acel ateu are promisiunea vietii vesnice!
Iata si versetul:

1 Timotei, 4

7 Ferește-te de basmele lumești și băbești. Caută să fii evlavios.
8 Căci deprinderea trupească este de puțin folos, pe când evlavia este folositoare în orice privință, întrucât ea are făgăduința vieții de acum și a celei viitoare.
9 Iată un cuvânt adevărat și cu totul vrednic de primit!

Ori, daca un ateu evlavios are promisiunea vietii de acum si a celei viitoare, nu este de mirare ca sunt atatia atei care o duc bine si le ajuta Dumnezeu si nu mai este de mirare nici afirmatia lui Isus precum ca vamesii si curvele ajung in Imparatia Cerurilor inaintea celor ce se cred sfinti sau afirmatia ca unii sfinti vor deveni invidiosi cand vor vedea pe pacatosi stand la masa cu Dumnezeu!
Deci, dragii mei, Biserica ne-a pacalit: daca vrei sa-ti ajute Dumnezeu in viata aceasta si sa castigi si viata vesnica, nu trebuie sa te duci la biserica, ci este de ajuns sa-ti iubesti familia si sa ai grija de ai tai, aceasta fiind adevarata evlavie!!!

21 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 4:15 pm

Anticristul

eliberat
Vezi Tudorele ,daca folosesti logica, ce corect poti observa textele apopstolilor?
Du-te mai departe si nu te teme, ca nu te poticnesti.

22 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 6:16 pm

Tudorel666

eliberat
Anticristul a scris:Vezi Tudorele ,daca folosesti logica, ce corect poti observa textele apopstolilor?
Du-te mai departe si nu te teme, ca nu te poticnesti.

Da, domnul meu, mai ales cand aceste texte incep sa semene tot mai mult cu invatatura Vechiului Testament. Mai mult chiar, daca intuiesc bine, tot tinandu-ma de invatatura lui Isus voi ajunge, mai devreme sau mai tarziu, la Tora, in sensul ca invataturile lui Isus se vor dovedi identice cu invataturile Torei.
Vom vedea insa ce va fi...

23 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 6:37 pm

Anticristul

eliberat
Pai da ca Isus nu a avut invataturi proprii.Nici un prooroc nu a vorbit de la el ,cu atit mai putin Isus care nici prooroc macar nu a fost.Iasus a vorbit din torah ca orice om invatat dar cuvintele nu erau a lui.Ceea ce se pune in spatele luzi Isus ,cred ca el ar yice ca nu le poate duce.Ca nu+i apartin.

24 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 7:13 pm

Heruer

inger
Cred ca nume mai potrivit pentru aceasta sectiune, tinand seama de foarte numeroasele atacuri la adresa crestinismului si "ridicare in slavi" a mozaismului, ar fi fost "Anticrestinism si proiudaism" si nu Crestinism. Oricum ati vrea sa o luati, fatarnicia ramane la loc de cinste si sub "nobila masca" a "adevarului si facerii de bine" se ascunde un fariseism abject.

25 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 7:55 pm

Anticristul

eliberat
Nimeni nu ataca crestinismul cu nimic.Se discuta liber.Crestinismul se ataca singur ca nu are picioare solide.Ce este 25 Decembrie?Ce sint moastele?Ce sint izvoarele facatoare de minuni.Ce e cu chipul Maici domnului Czut din cer ,in diferite locuri?Nu sint toate atacuri contra crestinismului ,venite din sinul clerului?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum