Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Invataturi ortodoxe antihristice

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 8:02 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:Cred ca nume mai potrivit pentru aceasta sectiune, tinand seama de foarte numeroasele atacuri la adresa crestinismului si "ridicare in slavi" a mozaismului, ar fi fost "Anticrestinism si proiudaism" si nu Crestinism. Oricum ati vrea sa o luati, fatarnicia ramane la loc de cinste si sub "nobila masca" a "adevarului si facerii de bine" se ascunde un fariseism abject.

Domnul meu, imi cer iertare pentru faptul ca aceste dezvaluiri va deranjeaza, mai ales ca stiu ca adevarul poate fi extrem de dureros uneori. Sa-mi fie iertata comparatie, dar este ca si cum un copil ar afla deodata ca mama lui este o tarfa. Normal ca ar suferi un soc.
As tacea, daca nu as fi convins ca mai rau fac tacand. Luandu-ma dupa invataturile ortodoxiei, am ajuns la nebuni, am ajuns sa vreau sa-mi las nevasta si copiii, am ajuns sa vreau sa-mi urasc fratii si parintii. Toate acestea au fost ca un cutit care mi s-a infipt in inima si mi-a lasat-o sangerand. Am fost pensionat medical si doctorii au spus ca nu-mi voi mai reveni niciodata, ca voi fi dependent pana la moarte de tratamenul psihiatric. Citirea Noului Testament insa si descoperirea faptului ca invataturile care imi fusesera sugestionate la nivel subconstient erau gresite, au turnat ulei pe ranile mele si au inceput sa mi le vindece. Apoi am vazut ca si altii sufera la fel ca mine, raniti de niste invataturi rele si total opuse invataturii lui Isus, pe care o regasesti citind de unul singur textele biblice. Pentru acesti raniti, care sangereaza la fel cum sangeram si eu sau chiar mai rau,si mai ales pentru copiii mei si toti cei care ar mai putea pati ca mine, pentru ei ma simt dator sa nu tac, chiar daca voi obtine si reactii ca cea de mai sus, a domniei tale, in care voi fi facut fariseu, fatarnic sau chiar mai rau...
Sa fii iubit si spune-mi tot ce doresti, daca asta te va face sa te simti mai bine!

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

27 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Dum Noi 09, 2008 8:08 pm

Anticristul

eliberat
Sa petrecut un caz in Romaniacind cineva a inceput sa savirseasca asa zisa Sfinta Cina.Si dupa cum era scris ,Sa dezbracat de hainele lui.Adica a ramas in hainele care i le daduse maicasa la nastere.Ca asa era scris in N T.Daca nu folosimlogica vai ce ajunge crestinismul.De ce sint mimi si mii de secte,si fiecare sustine ca numai el detine adevarul?Or aici putemanaliza anumite anomalii care se petrec intre oameni si nu trebuie sa ne jignim cu nimic.Daca nu avem dreptate sa ni se arate.

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 8:42 am

Heruer

inger
Daca institutiile religioase si scrierile considerate sfinte de evrei, budhisti, hinduisti, mahomedani, etc. ar fi intruchiparea perfectiunii si numai biserica crestina si scrierile crestine ar fi, asa cum sustineti ca sunt, totul ar putea fi acceptabil (spun acceptabil si nu acceptat pentru ca sunteti departe de statutul de experti in religii - Mircea Eliade era si nu a scris ceea ce se scrie pe acest forum vis-a-vis de religii).
Pe de alta parte, faceti o paralela intre "tratamentele" aplicate, pe acest forum, crestinismului, islamismului si mozaismului si trageti singuri concluzii. Despre budhism si hinduism s-a vorbit incomparabil mai putin (aproape deloc) din motive lesne de inteles.
Pe de alta parte, de dorit sunt tratarile obiective si analizele, in paralel, ale scrierilor religioase ale diverselor religii prezente si trecute, pentru a ne spune puncte de vedere, cat de cat de bun simt, la nivelurile pregatirilor noastre in domeniu si nicidecum un talmes-balmes de acuze la adresa bisericii, a salariatilor ei, a scrierilor dupa care functioneaza si se conduce si a enoriasilor.
Adevarul nu ma supara. Ma intriga usurinta cu care unii oameni cred ca au descoperit adevarul si-l striga, "in gura mare", inainte de a-l si verifica daca este chiar adevar.

29 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 8:52 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:... Luandu-ma dupa invataturile ortodoxiei, am ajuns la nebuni, am ajuns sa vreau sa-mi las nevasta si copiii, am ajuns sa vreau sa-mi urasc fratii si parintii. ...
Te-ai intrebat, la modul serios, inainte sa cauti vinovati in cei care "ti-au inoculat, la nivel subconstient, invataturile crestine", daca si cat este partea ta de vina in ceea ce ti s-a intamplat ? Crezi ca exista ceva, pe lumea asta, lasat la voia intamplarii sau accepti ca nimic nu este intamplator ? Daca esti adeptul "hazardului", atunci orice discutie pe teme religioase este superflua. Daca esti adeptul "ordinii" (nimic nu este intamplator/la voia intamplarii), atunci poate ar trebui sa reanalizezi dihotomia vinovat-nevinovat.

30 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 12:26 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:... Luandu-ma dupa invataturile ortodoxiei, am ajuns la nebuni, am ajuns sa vreau sa-mi las nevasta si copiii, am ajuns sa vreau sa-mi urasc fratii si parintii. ...
Te-ai intrebat, la modul serios, inainte sa cauti vinovati in cei care "ti-au inoculat, la nivel subconstient, invataturile crestine", daca si cat este partea ta de vina in ceea ce ti s-a intamplat ? Crezi ca exista ceva, pe lumea asta, lasat la voia intamplarii sau accepti ca nimic nu este intamplator ? Daca esti adeptul "hazardului", atunci orice discutie pe teme religioase este superflua. Daca esti adeptul "ordinii" (nimic nu este intamplator/la voia intamplarii), atunci poate ar trebui sa reanalizezi dihotomia vinovat-nevinovat.

Daca as accepta vinovatia mea, as accepta de fapt vinovatia celui care m-a intocmit. De fapt, nu exista vinovatie sau nevinovatie, nici a mea si nici a bisericii. Pur si simplu, niste invataturi mi-au facut rau si eu acum nu fac decat sa marturisesc ce mi s-a intamplat.

31 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 12:35 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:Daca institutiile religioase si scrierile considerate sfinte de evrei, budhisti, hinduisti, mahomedani, etc. ar fi intruchiparea perfectiunii si numai biserica crestina si scrierile crestine ar fi, asa cum sustineti ca sunt, totul ar putea fi acceptabil (spun acceptabil si nu acceptat pentru ca sunteti departe de statutul de experti in religii - Mircea Eliade era si nu a scris ceea ce se scrie pe acest forum vis-a-vis de religii).
Pe de alta parte, faceti o paralela intre "tratamentele" aplicate, pe acest forum, crestinismului, islamismului si mozaismului si trageti singuri concluzii. Despre budhism si hinduism s-a vorbit incomparabil mai putin (aproape deloc) din motive lesne de inteles.
Pe de alta parte, de dorit sunt tratarile obiective si analizele, in paralel, ale scrierilor religioase ale diverselor religii prezente si trecute, pentru a ne spune puncte de vedere, cat de cat de bun simt, la nivelurile pregatirilor noastre in domeniu si nicidecum un talmes-balmes de acuze la adresa bisericii, a salariatilor ei, a scrierilor dupa care functioneaza si se conduce si a enoriasilor.
Adevarul nu ma supara. Ma intriga usurinta cu care unii oameni cred ca au descoperit adevarul si-l striga, "in gura mare", inainte de a-l si verifica daca este chiar adevar.

Nu-mi trebuie multa intelepciune ca sa stiu ca ma doare, atunci cand cutitul imi patrunde in carne.
Mi-am iubit mult familia pana cand am citit in vietile sfintilor si am vazut cum erau ridicati in slavi calugarii care isi paraseau familiile, zicandu-se ca astfel implineau cuvantul lui Dumnezeu care afirma ca cine nu iubeste mama, tata, fratii, copiii etc, nu este demn sa-i urmeze lui Hristos. Nu stiu cat de mult doream sa-l urmez pe Hristos, de vreme ce nu-l cunosteam, dar se afirma, in continuare, despre acei "sfinti", ca incepusera sa capete puteri deosebite, contra demonilor si bolilor. Pe vremea aceea deja imi murisera de cancer o bunica si un unchi, plus ca aveam si alte rude apropiate si bolnave. Ii iubeam enorm pe toti. E de mirare atunci ca am vrut sa ii vindec? E de mirare atunci ca m-am lasat purtat de val si am lasat ura sa ma inunde, ca sa pot sa-i parasesc si, parasindu-i sa-i pot vindeca?
Eu zic ca nu este de mirare si ca, asemeni mie, mai sunt oameni buni care isi parasesc familiile pentru Hristos, numai nutrind in ascuns dorinta capatarii puterilor paranormale si vindecarii celor pe care ii iubesc!
Da, invatatura Bisericii Ortodoxe mi-a facut rau si eu sunt nevinovat!

32 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 12:50 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:...
Ok, am inteles. Sincer imi pare rau, dar incercarile tale nu s-au terminat, pentru ca "nu ti-ai insusit lectia care ti-a fost pusa in fata".
Iti doresc numai bine, succes in ceea ce intreprinzi si cum se spune din batrani, "mintea cea de pe urma", ca sa treci cu bine incercarile.

33 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 2:35 pm

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Ok, am inteles. Sincer imi pare rau, dar incercarile tale nu s-au terminat, pentru ca "nu ti-ai insusit lectia care ti-a fost pusa in fata".
Iti doresc numai bine, succes in ceea ce intreprinzi si cum se spune din batrani, "mintea cea de pe urma", ca sa treci cu bine incercarile.

Sincer as fi vrut o explicatie care sa-mi arate ca ma insel. Sincer as fi vrut ca cineva sa fie in stare sa ma opreasca din drumul acesta impotriva ortodoxiei si a intregii religii, dar nu reusesc sa dau de acea persoana. Nu pot decat sa trag concluzia ca am dreptate. Dar, pentru ca nu gasesc pe nimeni sa mi se opuna cu niste argumente serioase, sunt obligat sa ma judec si sa ma rejudec de nenumarate ori, in fiecare zi, sa-mi reevaluez continuu afirmatiile, ca sa fiu sigur ca nu mint sau ca nu ma aflu pe un drum gresit.
Deci, daca ai argumente care sa imi arate unde gresesc, daca gresesc, te rog sa le prezinti!

34 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 3:54 pm

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
Heruer a scris:

Sincer as fi vrut o explicatie care sa-mi arate ca ma insel. Sincer as fi vrut ca cineva sa fie in stare sa ma opreasca din drumul acesta impotriva ortodoxiei si a intregii religii, dar nu reusesc sa dau de acea persoana. Nu pot decat sa trag concluzia ca am dreptate. Dar, pentru ca nu gasesc pe nimeni sa mi se opuna cu niste argumente serioase, sunt obligat sa ma judec si sa ma rejudec de nenumarate ori, in fiecare zi, sa-mi reevaluez continuu afirmatiile, ca sa fiu sigur ca nu mint sau ca nu ma aflu pe un drum gresit.
Deci, daca ai argumente care sa imi arate unde gresesc, daca gresesc, te rog sa le prezinti!
Argumente am, dar mai util ar fi sa consulti aceleasi surse pe care le-am consultat si eu si care mi-au consolidat unele convingeri, mi le-au remodelat sau schimbat pe altele si cred ca m-au ajutat sa mai cunosc cate ceva (ar fi mult spus ca m-au facut inteligent sau mai inteligent) :
1. Serghei Nikolaevici Lazarev - Diagnosticarea karmei (cu subtitluri) 12 vol.
2. Neale Donald Walsch - Conversatii cu Dumnezeu 3 vol. si continuarile "Comuniune cu Dumnezeu" si "Prietenie cu Dumnezeu
3. Barbara Thiering - trilogia :
- Isus Omul (vol. I)
- Isus din Apocalipsa (vol. II)
- Cartea pe care a scris-o Isus (vol. III)

Aceste carti sunt, pentru mine, "carti de capatai". Am mai citit si "alte alea" (am avut timp pana la 50 de ani), dar aceste carti au fost, pentru mine, "apoteoza".
Le recomand mereu, ori de cate ori am ocazia si culmea ironiei, oamenii carora le recomand (nu toti dar multi dintre ei) fug de ele invocand tot felul de motive motive. Incearca sa le citesti (probabil, citite "in tihna si pe indelete", iti vor lua cel mult 1 an) si apoi mai discutam (sau cum spune francezul, in traducere, cine va trai va vedea).

35 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 10, 2008 7:06 pm

Anticristul

eliberat
Eu nu am citit aceste carti.Nici nu stiu daca sint accesibile in L romana sau nu.
Un lucru insa este sigur ca Isus nu a scris nici un cuvint nicaieri.Or Apocalipsa este o carte mult mai veche,doar ca crestinismulk ia adus citeva modificari si interpolari.Noi avem parti din Apocalipsa in Zohar ,alaturi de fragmente din Ezechiel.

36 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 11, 2008 5:31 am

Heruer

inger
Anticristul a scris:Eu nu am citit aceste carti.Nici nu stiu daca sint accesibile in L romana sau nu.
Un lucru insa este sigur ca Isus nu a scris nici un cuvint nicaieri.Or Apocalipsa este o carte mult mai veche,doar ca crestinismulk ia adus citeva modificari si interpolari.Noi avem parti din Apocalipsa in Zohar ,alaturi de fragmente din Ezechiel.
Cartile sunt accesibile si sunt in lb. romana.
Nu eu sunt cel chemat sa-ti contrazica siguranta/credintele/convingerile tale. Siguranta, insa, merita sa fie dublata de cunoastere. Referitor la ce a scris sau nu Isus, citeste-o pe Barbara Thiering. Cartile sunt cam grosute si nu sunt romane siropoase sau alte "dulcegarii", dar daca doresti, cu adevarat, sa te informezi din surse documentate si de autoritate in domeniu, le vei putea citi.

37 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 11, 2008 5:56 am

Cactus

inger
@ Tudorel - nu trebuie sa fii atat de radical fatza de tine si fatza de Divinitate.
Multi oameni cu stiintza afirma ca Dumnezeu - indiferent de numele Lui, se gaseshte in noi. Deci, "Cunoaste-te pe tine insutzi" nu-i vorba in vant. Trebuie sa-l cautzi prima data in tine, sa-l constientizezi ca este acolo, pentru tine, ca sa te ajute si sa aiba o legatura cu tine. Nu-i nici un fel de noutate.
Problema este dorintza omului de exteriorizarea credintzei fatza de Divinitate; cu riscul de a spune erezii, dar tocmai asta este dorintza de a te alatura unei manastiri, dorintza de a imbraca haina sacerdotala, DACA nu simtzi intens, in interiorul fiintzei tale, chemarea acesta. Aici exista mai multe aspecte si incerc - din nou cu riscul de a fi considerat eretic - sa le exemplific:
1. crezi ca simtzi chemarea pentru viatza sacerdotala, mergi la scoli, si devii sacerdot si itzi faci o meserie din asta, indiferent de ceea ce crezi in intimitatea sufletului tau;
2. la fel ca la pct 1 DAR cu deosebirea ca in intimitatea sufletului tau, crezi si deci ve deveni un bun "meseriash";
3. esti decis spre o mai mare apropiere de Divinitate, pe c are o potzi gasi numai intr-un locas manastiresc; nu esti nici primul nici ultimul care isi cauta acolo fiintzarea; importante sunt motivele pentru care vrei sa ajungi intr-o manastire; si aici sunt mai multe situatzii - indeobshte arhi-cunoscute: adevarata chemare duhovniceasca, fuga de lume, cautarea unei mangaieri sufleteshti in urma unui shoc al vietzii, etc. - si de ce nu, dorintza de a parveni in ierarhia ecleziastica stiut fiind ca multe functzii inalte nu pot fi ocupate daca inainte nu ai fost consacrat calugar. Deci... motive si motive
Parere strict personala - indiferent ce tzi s-a intamplat sau prin ce ai trecut, nu potzi merge inainte pana nu descoperi Divinitatea din tine. Du-te mai des la biserica (sinagoga, moschee sau cum s-o mai fi numind) , stai acolo frumos intr-un coltz si cauta dialogul cu Divinitatea. Daca vrea, itzi va raspunde sau te va ajuta sa ajungi tu, personal, la un raspuns. Dupa aia, incet, incet, potzi face urmatorii pashi.

Nu pot reciti fiindca si aici, serverul te lasa sa citeshti numai prima jumatate de pagina; ca sa citesc tot ce am scris trebe sa fac previzualizare; sorry pentru greshelile de pe urma scrisului pe orbeshte....

Vezi ce elegant am schimbat subiectul ?

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

38 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 11, 2008 8:54 am

Tudorel666

eliberat
Cactus a scris:@ Tudorel - nu trebuie sa fii atat de radical fatza de tine si fatza de Divinitate.
Multi oameni cu stiintza afirma ca Dumnezeu - indiferent de numele Lui, se gaseshte in noi. Deci, "Cunoaste-te pe tine insutzi" nu-i vorba in vant. Trebuie sa-l cautzi prima data in tine, sa-l constientizezi ca este acolo, pentru tine, ca sa te ajute si sa aiba o legatura cu tine. Nu-i nici un fel de noutate.
Problema este dorintza omului de exteriorizarea credintzei fatza de Divinitate; cu riscul de a spune erezii, dar tocmai asta este dorintza de a te alatura unei manastiri, dorintza de a imbraca haina sacerdotala, DACA nu simtzi intens, in interiorul fiintzei tale, chemarea acesta. Aici exista mai multe aspecte si incerc - din nou cu riscul de a fi considerat eretic - sa le exemplific:
1. crezi ca simtzi chemarea pentru viatza sacerdotala, mergi la scoli, si devii sacerdot si itzi faci o meserie din asta, indiferent de ceea ce crezi in intimitatea sufletului tau;
2. la fel ca la pct 1 DAR cu deosebirea ca in intimitatea sufletului tau, crezi si deci ve deveni un bun "meseriash";
3. esti decis spre o mai mare apropiere de Divinitate, pe c are o potzi gasi numai intr-un locas manastiresc; nu esti nici primul nici ultimul care isi cauta acolo fiintzarea; importante sunt motivele pentru care vrei sa ajungi intr-o manastire; si aici sunt mai multe situatzii - indeobshte arhi-cunoscute: adevarata chemare duhovniceasca, fuga de lume, cautarea unei mangaieri sufleteshti in urma unui shoc al vietzii, etc. - si de ce nu, dorintza de a parveni in ierarhia ecleziastica stiut fiind ca multe functzii inalte nu pot fi ocupate daca inainte nu ai fost consacrat calugar. Deci... motive si motive
Parere strict personala - indiferent ce tzi s-a intamplat sau prin ce ai trecut, nu potzi merge inainte pana nu descoperi Divinitatea din tine. Du-te mai des la biserica (sinagoga, moschee sau cum s-o mai fi numind) , stai acolo frumos intr-un coltz si cauta dialogul cu Divinitatea. Daca vrea, itzi va raspunde sau te va ajuta sa ajungi tu, personal, la un raspuns. Dupa aia, incet, incet, potzi face urmatorii pashi.

Nu pot reciti fiindca si aici, serverul te lasa sa citeshti numai prima jumatate de pagina; ca sa citesc tot ce am scris trebe sa fac previzualizare; sorry pentru greshelile de pe urma scrisului pe orbeshte....

Vezi ce elegant am schimbat subiectul ?

Domnul meu, am ani de zile de cand dialoghez, la modul propriu, cu divinitatea din mine. Problema ar fi ca acum doresc sa trec la fapte si nu ma mai multumesc simplele vorbe.
Ceea ce pentru altii pare ceva de neatins, pentru mine a devenit ceva banal.
Sa fii iubit!

Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Mar Noi 11, 2008 9:36 am, editata de 1 ori

39 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Noi 11, 2008 9:35 am

Cactus

inger
Tudorel666 a scris:Sa fii iubit!

Multzam...

Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

40 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mier Noi 12, 2008 7:48 am

Anticristul

eliberat
[quote="Heruer"]
Anticristul a scris:Eu nu am citit aceste carti.Nici nu stiu daca sint accesibile in L romana sau nu.
Cartile sunt accesibile si sunt in lb. romana.
Nu eu sunt cel chemat sa-ti contrazica siguranta/credintele/convingerile tale. Siguranta, insa, merita sa fie dublata de cunoastere. Referitor la ce a scris sau nu Isus, citeste-o pe Barbara Thiering. Cartile sunt cam grosute si nu sunt romane siropoase sau alte "dulcegarii", dar daca doresti, cu adevarat, sa te informezi din surse documentate si de autoritate in domeniu, le vei putea citi.[/quot.
..............................................................
Pentru mine nu este o problema a citi citeva carti documentare ,chiar daca sint voluminoase.Voi merge curind in Romania si voi incerca sa le obtin.Sigur ca nu voi deveni crestin prin citirea lor ,dar o documentare in plus nu strica.Toda raba(Multumesc mult)

41 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mier Noi 12, 2008 9:05 am

Cactus

inger
Anticristul a scris:[.Voi merge curind in Romania si voi incerca sa le obtin.Sigur ca nu voi deveni crestin prin citirea lor ,dar o documentare in plus nu strica.Toda raba(Multumesc mult)

Cauta-ma cand vii - poate gasim o solutzie si pe plan local sau din Doiciland. Soru-mea face chiar acuma nishte studii comparative din domeniul religiei ebraice. Nemtzeshte, insa, va trebui sa invetzi ; un cod ISBN, insa, cu titlu si autor, tot o sa primim si atunci te orientezi tu mai departe. Si NU UITA: acolo exista Carmel in mai multe forme de manifestare materiala: vin alb (SUPER - place lu Cactus) ; vin roshu (si mai SUPER - place si lu Bulache si lu Cactus); coniac (o minune - place lu Cactus mult de tot si Bulache cedeaza si portzia lui) si vezi ca mai exista ceva fructe de cactus despre care am auzit ca au un gust fantastic si in Israel se cultiva pe plantatzii mari si le trimit la export (nu stiu cum le cheama daŽ am vazut la televizor). Pusici, tu draga

42 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mier Noi 12, 2008 11:40 am

tudorel , dar cine ti-a spus ca ortodoxia invata sa iti parasesti sotia si copii pentru manastire , caci nu ai voie ...

43 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mier Noi 12, 2008 11:52 am

Anticristul

eliberat
No.pa vezi tu,draga?Fructele de cactus sint pe toate ripele si pe toate marginile de drumuri de puti duce cu caruta,dar nu te-as sfatui sa le culegi fara manusi de piele din alea de sudor.Si asa dupa aia nu poti dormi citeva nopti .Vrei sa stii secretul?In privinta vinului ,nu-i problema ,este vin girla.Si Kognyac destul .Numai Karmel.Am facut si eu ,productie proprie.Cine vine in vizita sa mi dea un anunt ,ca-l servesc gratis daca plateste bine.
Bine vom fi in legatura .Trebuie urgent sa ajung in Romania.

44 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Lun Noi 17, 2008 10:51 am

Tudorel666

eliberat
O relatare interesanta despre modul cum este posibil sa fi fost distruse orasele Sodoma si Gomora, orase care au existat intradevar, am gasit-o tot in cartea "Enigmele Terrei", despre care am mai vorbit. Astfel, la pagina 106, al. 4, am gasit urmatoarele:

"Regiunea Marii Moarte este bogata in izvoare termale, sulfuroase si carbonice, precum si in depozite asfaltice. Pe malul sudic al Marii exista chiar un izvor care raspandeste un puternic miros de sulf - monument al naturii si obiectiv vizitat de turisti. (Oamenii din partea locului pretind ca, din pricina mirosului patrunzator, pasarile evita sa zboare deasupra Marii Moarte - ceea ce este greu de crezut). Concluzia lui R. Hennig : "Asupra Sodomei nu s-a abatut nici o "ploaie" de foc si de pucioasa : din sol au izbucnit tot felul de gaze care curand s-au aprins, de unde focul si fumul care au acoperit intreaga reginue". Aceasta explica, arata cercetatorul german, si pasajul din Biblie in care se arata ca Avraam "si-a indreptat privirile spre Sodoma si Gomora si spre toata Campia: si iata ca a vazut ridicandu-se de pe pamant un fum, ca fumul unui cuptor".
Este o ipoteza nu numai interesanta si conforma cu datele geologice, dar avand garantii de autenticitate; emisa la inceputul veacului nostru, ea a primit o anume confirmare in vara anului 1972 cand, ca urmare a unei miscari seismice localizate la nord-este de Marea Moarta, in apropiere de Zerka, din sol au izbucnit mai intai un nor de fum, apoi gaze care s-au aprins aproape imediat, raspandind un puternic miros de sulf."

Deci iata ca o poveste biblica aparent pur fantastica, reflecta un adevar istoric, adica distrugerea unor orase de pe malul Marii Moarte, cu cateva mii de ani in urma.

In plus, ca sa vedeti cat de fidel reflecta textul biblic realitatea geografica, redau inca un fragment din cartea sus mentionata:

"Trebuie insa sa avem in vedere ca, daca Sodoma si celelalte orase distruse au fost intr-adevar acoperite de apele Marii Moarte, cercetarile arheologice probabil ca nu vor putea duce la rezolvarea problemei amplasamentului acestor asezari. Oricum, ramane sansa de a descoperi orasul Zoer, in care s-a refugiat Lot si care a scapat de distrugere. Relatarile despre Lot, parintele amonitilor si moabitilor, revin cu insistenta in numeroase texte si nu numai de origine biblica - la arabi de pilda, Marea Moarta se numeste Bahr Lut, adica "marea lui Lot".
Daca este sa dam crezare textelor, orasul Zoer (eventual si Sodoma) trebuie cautat pe malul sudic sau sud-estic al Marii Moarte intr-un loc pe care Josephus Flavius a mai apucat sa-l viziteze in urma cu doua milenii. De aceeasi parere este si R. Hennig: "Traditia biblica ne pune la dispozitie inca un argument in sprijinul acestei teorii: sotia lui Lot, fugind de catastrofa, s-a intors, sa priveasca in ciuda oprelistii divine si, drept pedeapsa, a fost prefacuta in statuie de sare. Acest episod este lesne de explicat. Malul meridional al Marii Moarte e presarat cu stanci de sare, cu forme ciudate si schimbatoare sub actiunea vantului si fenomenelor atmosferice. cu putina imaginatie, multe dintre aceste blocuri de sare ajung sa semene cu siluete de oameni sau de animale. Una dintre ele, care fara indoiala ca seamana cu o silueta de femeie, a fost la originea povestirii despre sotia lui Lot. Pana astazi arabii [...] desemneaza o roca de sare, djebelul fiind "sotia lui Lot". Si R. Hennig incheie foarte optimist : "Stiinta si istoria sunt de acord: problema Sodomei si Gomorei poate fi considerata ca rezolvata".

Deci, indiferent de faptul ca Dumnezeu sau mama natura a plouat foc din cer sau au iesit din pamant gaze care au luat foc, povestea Sodomei si Gomorei este mai mult decat autentica. Si, daca se va adeveri vreodata ca emanatiile respective puteau actiona asupra psihicului acelor oameni, determinandu-i sa devina homosexuali, sau facandu-i sterili pe barbati, lucru care ar fi putut sa-i duca cu gandul ca nu trebuie sa se mai impreuneze cu femeile, aruncand vina sterilitatii lor in carca acestora, atunci cei care nu au stiut sa vada valoarea istorica, geografica si, in general stiintifica a Bibliei, vor trebui sa recunoasca public faptul ca au gresit.
Sa fiti iubiti si intelepti, dragi atei!

45 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Sam Noi 29, 2008 12:08 pm

Tudorel666

eliberat
Evrei 2
17 Prin urmare, a trebuit să Se asemene fraților Săi în toate lucrurile, ca să poată fi, în ce privește legăturile cu Dumnezeu, un mare preot milos și vrednic de încredere, ca să facă ispășire pentru păcatele norodului.

Evrei 5
1 În adevăr, orice mare preot, luat din mijlocul oamenilor, este pus pentru oameni în lucrurile privitoare la Dumnezeu, ca să aducă daruri și jertfe pentru păcate.

Din cele doua versete de mai sus, deducem doua lucruri: in primul rand, insusi Hristos nu ar fi putut fi un mare preot milos daca nu s-ar fi asemanat fratilor sai in toate lucrurile, deci cu atat mai mult un simplu om nu poate fi mare preot si nici macar preot simplu daca nu se aseamana fratilor sai in toate lucurile.
Dar ce este un preot al lui Dumnezeu?
Se poate afla din cel de-al doilea verset dat de mine: un preot este cel care aduce, in fata lui Dumnezeu, daruri si jertfe pentru pacate.
In cazul acesta, imi pun si eu intrebarea legitima: daca un calugar, care s-a retras din lume numai pentru post si rugaciune si care nu mai are nimic in comun cu fratii lui obisnuiti, mai poate sa aduca jertfe si daruri lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor fratilor lui?
Pai as zice ca da, poate, dar numai pentru fratii lui calugari, care sunt la fel ca el. Dar fata de fratii lui care traiesc in vartejul lumii, nu poate aduce nici daruri si nici jertfe!
Ori, in toate cartile ortodoxe suntem invatati ca mare putere au rugaciunile calugarilor pentru pacatele mirenilor. Ei bine, se pare ca este un mare neadevar! O invatatura total antihristica, drept este insa ca aducatoare de mari venituri pentru manastiri iar prin manastiri pentru ortodoxie, mai precis pentru conducatorii ei...
Si mai contine calugaria o mare minciuna antihristica: invatatura ca un om care se da pe sine lui Dumnezeu, ca nazireu, a incheiat-o cu femeile si sexul. Ori, toata lumea stie povestea lui Samson, toata lumea stie ca era nazireu a lui Dumnezeu, si toata lumea stie ca acesta a murit din cauza curvei la care se ducea si care culmea, nici macar nu era evreica. Cu toate acestea, tot nazireu a lui Dumnezeu a ramas! Ori asta inseamna ca poti foarte bine sa te duci la femei, chiar daca te inchini pe tine lui Dumnezeu, ca nazireu si nu iti mai tai parul, lasandu-l sa creasca in voie! Asta inseamna ca intre calugarie si nazireat, singura legatura este parul lung si nimic altceva!
Sa fiti iubiti!

46 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mar Dec 02, 2008 8:35 pm

Anticristul

eliberat
Tudorele,de ce ar trebui ca un calugar sa se roage sau sa duca daruri pentru alti calugari care si ei se roaga tot timpul?Am zice ca daca tot timpul se roaga ,nu sint pacatosi.Nu e chiar asa.Dumnezeu nu a zis ,izolativa de lume.Ci a zis Eu va trimet ca pe niste oi in mijlocul lupilor.
Acolo sa te desvcurci frate ,in mijlocul ispitelor si framintarilor.In mijlocul necazurilor si lipsurilor fratilor tai.
Cind intinde mina ,cel sarac ce faci?Tu fugi in pesteri sa nu vezi ce se intimpla,da?
La asta ai fost chemat?Calugare?

47 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mier Dec 03, 2008 7:05 pm

Garrybaldi

vrajitor
Preoții ortodocși din Rusia s-au alăturat polițiștilor într-un demers menit să aducă șoferii nediciplinați pe calea cea dreaptă, se arată în ediția de astăzi a cotidianului rus Novie Izvestia, citat de AFP.
La Kuznetsk, în regiunea Penza (la 700 km sud-est de Moscova), atunci când poliția rutieră oprește un șofer care încalcă regulile de circulație, amenda este înlocuită de o discuție cu preotul.
"Efectul a depășit toate așteptările noastre", se entuziasmează șeful departamentului de poliție rutieră de la Kuznetsk, Serghei Logov, asigurâng că numărul accidentelor a scăzut cu 33% de la lansarea acestei inițiative.

În Kamceatka, în Extremul Orient rus, preoții au organizat o acțiune numită "Nu este niciodată prea târziu pentru a i te alătura Bunului Dumnezeu", stropind cu agheasmă intersecțiile periculoase.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/830926/Soferii-rusi-ghidati-cu-Sfanta-Cruce/

Laughing

48 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mier Dec 03, 2008 7:47 pm

Garrybaldi

vrajitor
In primul rand cel care se calugareste jertfa se aduce pe sine.
Izolat de lumea pe care o considera "Sodoma si Gomora" se roaga pentru "ceilalti" ca sa nu se piarda si Dumnezeu sa nu distruga lumea ( deoarece exista cel putin cativa oameni fara nici o legatura cu pacatele - Lot ) pe acele meleaguri.
Apostolul Pavel a spus - "bine ar fi ca toti sa ramana ca mine dar cei care nu pot mai bine sa se casatoreasca" etc., de aici ideea castitatii.

Sub alt aspect "fuga de lume", mai imbraca si haina neadaptarii sociale , dezamagirilor de tot felul, singuratatea, care altfel pot duce chiar la sinucidere, ( mai mult in trecut mai putin in prezent).

Cel care traieste in pesteri, a atins un inalt grad de sfintenie si se asemuie lui Ioan Botezatorul traind in desert. Se crede ca acestia ar avea puteri speciale. Pustnicii astazi sant putini

Legat de Samson, se spune ca Vechiul testament este si cartea greselilor pe care oamenii le-au facut, de aici pierderea lui.
.

Ultima editare efectuata de catre Garrybaldi in Mier Dec 03, 2008 8:21 pm, editata de 1 ori

49 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Mier Dec 03, 2008 8:10 pm

Anticristul

eliberat
Sfintenia nu se obtine traind in pesteri.
Ce este sfintenia ,in general si pe urma vom vedea cum se obtine.castitatea nu este o caracteristica a sfinteniei.Toti mari oameni ,socotiti sfinti au fost casatoriti si au avut o viata normala.Nazirei dupa o anumita perioada de abtinere,trebuiau sda aduca o jertfa de ispasire pentru pacatul de a se abtine.Nu cititi Biblia cu capul in jos.

50 Re: Invataturi ortodoxe antihristice la data de Vin Dec 05, 2008 8:09 am

Garrybaldi

vrajitor
Anticristul a scris:.castitatea nu este o caracteristica a sfinteniei.
............................
Nazirei dupa o anumita perioada de abtinere,trebuiau sda aduca o jertfa de ispasire pentru pacatul de a se abtine.

Poate vrei sa spui abstinenta, ca altfel e ca si cum ai spune - oameni buni, mergeti la curve ( ca Samson) ca nu-i pacat si faceti sex ori de cate ori aveti o erectie ca altfel pacatuiti si va trebui sa aduceti o jertfa de ispasire.Cool. rolf

In felul acesta vom ajunge sa traim in "raiul" maimutelor Bonobus.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum