Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Merita sa comentam Tora(Vechiul Testament) verset cu verset?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Simah

djin
Anticristul a scris:Cu armura nu poate sa vibreze.

pot face pe altii sa vibreze cand se ciocnesc de platosa mea,dar o vibratie manifestata in mod mai putin placut!!!!
O vibratie plina de...tandrete!

Vezi profilul utilizatorului

Eu Unul

admin
Simah a scris:
Anticristul a scris:Cu armura nu poate sa vibreze.

pot face pe altii sa vibreze cand se ciocnesc de platosa mea,dar o vibratie manifestata in mod mai putin placut!!!!
O vibratie plina de...tandrete!

Daca nu va imbunatatiti vibratiile o sa va pun pe LIBER. Anticristule, astept sa iti schimb numele in MESIA.

Simah

djin
Admin a scris:Simah, tu nu cumva esti Ady Maris? Smile

cine-i persoana?poate ma tenteaza sa-i intru in piele!

Alex

djin
Revenind la tema. Tora e Vechiul Testament sau e o carte aparte?

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul

eliberat
Pai Anticristul trebuie sa fie inaintea lui Masiah.
Intii sint Anticrist si dupa aia ma transform ,ca asa a zis Ap Pavel,

Simah

djin
Biblia ebraica contine:
Torah (cele cinci carti ale lui Moise),
Neviim (Prorocii)
Ketuvim (Scrierile, Psalmii)

dar de multe ori se foloseste termenul Torah pt intreaga Bilie (Vechiul Testament).Daca tin eu bine minte Torah (ca denumire pt tot VT)cuprinde 613 porunci.

Anticristul

eliberat
Tora e numai cele 5 carti.Niciodata nu se spune Torah la tot V T.Acesta este Tanach

Eu Unul

admin
Haym, ar trebui sa faci putin o distinctie intre Tora si cele 5 carti ale lui Moise din Biblia crestina. Nu sunt aceleasi, ci au survenit modificari in multe locuri. Bine ar fi sa punctezi unde anume. Cand au preluat Tora, crestinii nu au preluat si explicatia corecta a ei, apoi, si exista si o greseala de intelegere.

Anticristul

eliberat
Atunci ar trebui sa iau aproape verset cu verset.Biblia este interpretata intentionat asa ca sa rezulte ca mai este un dumnezeu pe linga.Si multe altele.Este foarte greu.Poti da explicatii celor ce vreau sa inteleaga dar daca este unul ca No name de ex.Sau Emanuel sau ,sau ce te faci?

Eu Unul

admin
De aceea tineam si eu sa fie interpretata verset cu verset si nu ..."batere de campi". Folosea mai mult! Ai avut ceva impotriva? Lui Simah ins anu i-a convenit ideea.

As putea sa va sterg replicile ca sunteti Offtopic. Topicul se intituleaza TORA VERSET CU VERSET. Nu va bazati ca inchid ochii cand e vorba de Iudaism.

Anticristul

eliberat
Eu nu am nimic impotriva.Si eu nu totdeauna stiu ca sintem off topic.Ca eu raspund in functie de ce este pe topic.
Acum sint cam obosit.

Eu Unul

admin
Anticristul a scris:Eu nu am nimic impotriva.Si eu nu totdeauna stiu ca sintem off topic.Ca eu raspund in functie de ce este pe topic.
Acum sint cam obosit.

Daca nu ai nimic impotriva, comenteaza verset cu verset. Pe tine te iert, ca te cunosc, dar celorlalti le mut replicile care se abat la cos. Sad

Anticristul

eliberat
Tu trebuie sa spui care versete ti se par interesante si ai vrea sa le intelegi.Incepind bineinteles cu Genesa.Desi nu o s-o luam cu explicatii ca nu mai terminam un capitol intr un an.

Simah

djin
Anticristul a scris:Tora e numai cele 5 carti.Niciodata nu se spune Torah la tot V T.Acesta este Tanach

In literatura rabinica se intalneste des termenul Torah utilizat pt Tanah cu acceptiunea de ,,Lege''

Pt a discuta verset cu verset ar trebui ai intai stabilit daca nu cumva textul actual al Torah nu este o retraducere!!!! dupa traduceri grecesti mai vechi!
Se pare ca in Babilon textul original s-a pierdut!
daca vrei sa consider asta oftopic ...nu am ceva impotriva,dar inainte de analiza verset cu verset trebuie elucidate aspectele generale!

Eu Unul

admin
Simah a scris:
Anticristul a scris:Tora e numai cele 5 carti.Niciodata nu se spune Torah la tot V T.Acesta este Tanach

In literatura rabinica se intalneste des termenul Torah utilizat pt Tanah cu acceptiunea de ,,Lege''

Pt a discuta verset cu verset ar trebui ai intai stabilit daca nu cumva textul actual al Torah nu este o retraducere!!!! dupa traduceri grecesti mai vechi!
Se pare ca in Babilon textul original s-a pierdut!
daca vrei sa consider asta oftopic ...nu am ceva impotriva,dar inainte de analiza verset cu verset trebuie elucidate aspectele generale!

Simah, ma refer la textul pe care, cu bunavointa Anticristului, il vom interpreta asa cum il interpreteaza Iudaismul. Sa lasam pololochia si sa ne aplecam asupra versetelor la acest topic si sa vedem ce iese.

Simah

djin
Cum il vom interpreta?In iudaism exista 4 curente si patru moduri de a interpreta Torah.Deci cum va interpreta!Oare crezi ca numai o persoana cunoaste Torah pe acest Forum?Oare crezi ca exsta doar o scoala rabinica in lume!Daca cineva crede asa ceva este strain de iudaism1

Eu Unul

admin
Simah a scris:Cum il vom interpreta?In iudaism exista 4 curente si patru moduri de a interpreta Torah.Deci cum va interpreta!Oare crezi ca numai o persoana cunoaste Torah pe acest Forum?Oare crezi ca exsta doar o scoala rabinica in lume!Daca cineva crede asa ceva este strain de iudaism1

Ceea ce spune Anticristul ma satisface la Tora. Nu doresc stiintific sau impartit pe curente, prefer religios si ma bucur ca exista o singura persoana de religie mozaica religioasa pe acest forum.

Tudorel666

eliberat
Simah a scris:acele curente sunt religioase toate dar diferite!dar faca-se dupa cum doresti .ca nu-mi fac eu forumul de....gata nu mai spun nimic pt ca tot nu o primesti idei bune!

Presupunand ca exista Dumnezeu, crezi ca se poate face ceva in numele lui si El sa nu vegheze?
Daca sunt mai multe Tora, atunci inseamna ca asa a vrut Dumnezeu, sa fie mai multe Tora.
Daca sunt mai multe scoli, inseamna ca asta e voia lui, ca sa existe mai multe scoli despre interpretarea Torei.
Daca unuia i se scoala sa interpreteze Tora dupa mintea lui si Dumnezeu nu-l trazneste imediat, asta inseamna ca asa vrea Dumnezeu, ca respectivul sa interpreteze Tora dupa mintea lui.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Simah

djin
Daca credem in Dumnezeu cu adevarat stim ca este indelungrabdator,iar daca nu credem putem specula orice!fiind indelung rabdator asteapta multa timp ca sa revina cineva la adevar si cand loveste ,loveste si in al VII-lea neam!
Problema este ca pe acest forum au fost cunoscatori buni ai iudaismului si au plecat!Acum unii nu se ridicala nivelul lor dar se hazardeaza dupa cateva studii de iudaism sa interpreteze versete din Torah,cum nici amoraimii n-au cutezat!
Eu i-as dori la discutie pe acei ce postau mai inainte.Cititi tot forumul si vrdeti ce discutii interesante erau si mai ales la ce nivel de cunoastere si argumentare!

Anticristul

eliberat
Ce scoli de interpretare a torei cunosti?Eu traiesc in Israel dar nu am auzit asa ceva. Poate tu ai mai multa pregatire.
Spune ne si noua sa invatam.

Simah

djin
Pesemne ca ai auzit de minhaghim:mai importante ar fi
așkenaz,
mizrahi
sefard
karait

Este drept ca diferentele de interpretare nu sunt asa de mari ca in crestinism,dar sunt.
Avem apoi o interpretare:
ultrortodoxa
ortodoxa
Religioasa moderna cum ar fi la ,, mizrahi''
traditionala cum ar fi ,,yahadut massortit''

Si as mai putea aminti si de interpretari reformate iudaice
si inca vreo opt grupe de interpretare mai putin distincte!Dar eu nu traiesc in Israel si sunt mai ...lipsit de cultura!

Anticristul

eliberat
Simah a scris:Pesemne ca ai auzit de minhaghim:mai importante ar fi
așkenaz,
mizrahi
sefard
karait

Este drept ca diferentele de interpretare nu sunt asa de mari ca in crestinism,dar sunt.
Avem apoi o interpretare:
ultrortodoxa
ortodoxa
...............................................
Acestea nu sint moduri de interpretare a Torei.
Acestea sint zonele in care au trait mari grupuri de evrei.Si se deosebesc foarte putin uni de alti prin imbracaminte sau anumite obiceiuri obtinute in timp.Insa toti invata aceiasi torah si toti studiaza aceieasi Gmara.Difewrenta este doar in anumite melodii care se cinta la rugaciune.Aschenazimi ,sint evrei europeni ,si americani bineinteles ,ca au plecat din Europa.Sfaradimi sint evrei fosti Spanioli(Spania-Sfarad)raspinditi apoi in Maroc ,Africa si cei din Rasarit care sunt inclusi in acelasi rit.Sfaradim sau mizrahim sint aceeasi.Mizrah=rasarit.In rest ortodocsi si ultra .Aste depinde de fiecare cit de strict respecta aceleasi ritualuri.
Karaiti nici nu sint evrei la origine.Ei au luat doar textul literalal Torei.Nimic gresit in asta.Reformati sint evrei traiti printre popoare care sa u lepadat de anumite practici.Nu vreau E dreptul lor.Nu se schimba intelesul Torei din asta.Iar masortimi sint asa cum sint si ortodocsi in Romania.Se boteaza si merg la biserica la pasti si la craciun dar ei stiu ca sint ortodocsi si cind moare unul ,chiama popa sa l inmorminteze.

Simah

djin
Pai este clar ,unii interpreteaza Torah strict,altii mai relaxat si altii dupa influente externe iudaismului
Daca vei studia lucrarile Marei Academii din Nehardeea, vei vedea ca si acolo sunt diferite interpretari ale Torah.Si nu am amintit aici de Samariteni!
Eu nu sunt partizan unui curent si nici nu urmez indicatiile unui rabin;eu caut pentru sufletul meu cuoastere si de aceea pot fi (atat cat ii este permis unui ai este clar ,unii interpreteaza Torah strict,altii mai relaxat si altii dupa influente externe iudaismului
Daca vei studia lucrarile Marei Academii din Nehardeea, vei vedea ca si acolo sunt diferite interpretari ale Torah.Si nu am amintit aici de Samariteni!
Eu nu sunt partizan unui curent si nici nu urmez indicatiile unui rabin;eu caut pentru sufletul meu cuoastere si de aceea pot fi (atat cat ii este permis unui om)obiectiv
Evedident ca consideri ca este o singura interpretare, pt ca o sustii pe aceea careia ii esti partizan,sau careia ii este partizan rabinul tau,iar pe celelalte le ignori.incearca sa te olasezi in afara sistemului pt a avea o vedere generala si nu in sistem!

Anticristul

eliberat
Tu crezi ca eu stau cu ochi inchisi in Israel?Samariteni de asemenea nu sint evrei.Si nu au fost niciodata .Cauta istoria lor si vei vedea ca au fost popoare stramutate de imparati Asiriei si au fist educati in legea lui Israel,ca ii amenintau fiarele salbatice.Dar ei si au pastrat si anumite obiceiuri ale lor ,in tot timpul.Evrei sint evrei indiferent ca sint sfaradim sau aschenazim.Exista o mare parte din evrei ateisti.Acum ce vom spune ca este un curent de explicare a torei inmod ateist?Cine vrea sa faca ,face iar cine nu ,nu.Asta- tot.
Torah ramine aceeasi.

Simah

djin
Noi discutam despre interpretarea verset cu verset a Torah!Si eu ti-am demonstrat ca exista mai multe interpretari si fiecare sustinea sau sustine ca a lui(alor)este cea adevarata.Dar eu vad ca te intereseaza doar sa arati ca existi si tu in aceasta lume nu adevarul sau realitatea.Asa ca ramai cu importanta ta ,pt ca eu nu mai am chef sa pierd timpul cu necunoscatori ai iudaismului car se dau mari cunoscatori!
REGRET PE ACEIA CARE ADUCEAU CEVA INTERESANT PE ACEST FORUM!
Tie nu iti voi mai raspunde,dar voi raspunde celor cu adevarat cunoscatori!
Pace!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum