Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Față de care reguli este Dumnezeu perfect?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 7:16 pm

Cică Dumnezeu e perfect.

Din asta eu înțeleg că el ar fi perfect în modul în care respectă niște reguli pentru că ce altceva poate să ceară perfecțiunea?

Însă problema ar fi: CARE SUNT ACELE REGULI???

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

2 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 8:07 pm

HIRAN

demon
Pentru Cel perfect exista o singura regula: "NU ESTE NICI O REGULA EXTERIOARA; TOT CE ARE NEVOIE CINEVA II ESTE INTIPARIT IN EL INSUSI"

Definitia neprihanirii pe care o da Dumnezeu prin har este clara:

Rom 4:14 Caci daca mostenitori sunt cei ce se tin de Lege, credinta este zadarnica, si fagaduinta este nimicita;
15 pentru ca Legea aduce manie; si unde nu este o lege, acolo nu este nici calcare de lege.

Si la fel oriunde face cineva o regula sau lege acolo va fi negresit si incalcare de regula (lege).

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:09 pm

Deci nelegiuirea este perfecțiunea Lui Dumnezeu!
rolf
Știam asta!

4 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:21 pm

hiran se apropie de adevar : Dumnezeu este mai presus de reguli in sensul ca nu le socoteste mai mult decat atata cat sunt : reguli ... insa Dumnezeu nu este un Dumnezeu al nelegiuirii ci al regulilor , insa nu al regulilor luate ca scop in sine , sau transformate in idoli , ci al regulilor aplicate in situatia in care trebuie ... caci fiecare regula are limte si se aplica numai in anumite situatii si asta vrea si Dumnezeu de la noi , insa El este impotriva exagerarii importantei regulilor , care in definitiv nu sunt decat reguli specifice unor anumite situatii ...

5 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:35 pm

Păi atunci cum se mai explică sacrificiul până la cruce?

6 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:36 pm

Anticristul

eliberat
Concret.Nu te tot invirti ca ametesti.

7 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:41 pm

HIRAN

demon
Remussatala a scris:Deci nelegiuirea este perfecțiunea Lui Dumnezeu!
rolf
Știam asta!

Ai scapat ceva din vedere:
Nelegiuire poate sa faca doar cineva care este supus vreunei legi.

Unde nu este lege nu poate sa se nasca nelegiuirea.
Si unde nu este nelegiuire nu este nici judecata si in consecinta nici osanda.

Cum crezi ca va ajunge cineva sa implineasca cuvintele lui Hristos "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati" daca nu se elibereaza de regulile din mintea sa?

1Cor15:56 Boldul mortii este pacatul; si puterea pacatului este Legea.

Poti face urmatorul experiment: impune intr-un grup social sau in familie cateva reguli noi si observa apoi tensiunile care se vor crea, supararile, nemultumirile, motivele de cearta, judecatile, acuzatiile ce vor aparea s.a.m.d.

8 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:43 pm

HIRAN

demon
Remussatala a scris:Păi atunci cum se mai explică sacrificiul până la cruce?

Acesta a venit din dragostea din interiorul inimii, nu dintr-o lege scrisa pe pereti sau in carti.

9 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:44 pm

Eu în primul rând nu cred în Dumnezeu.
Pe mine doar mă pasionează așa să văd cam până la ce nivel de stupiditate poate ajunge minciuna din oameni.

E și asta un spectacol!
Smile

10 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:47 pm

HIRAN a scris:Acesta a venit din dragostea din interiorul inimii, nu dintr-o lege scrisa pe pereti sau in carti.
Deci dragostea ar fi regula să-nțeleg.
Smile

11 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mar Noi 04, 2008 9:52 pm

HIRAN

demon
Pai dragostea nu este o regula pe care sa o respecti sau sa o poti incalca.
Dragostea este pur si simplu si face ce vrea ea fara sa intrebe pe cineva, ceva.
Numai ca oamenii asa zisi cerebrali, cauta sa ucida dragostea pentru ca ratiunea sa preia controlul si asa a intrat legea, nelegiuirea si moartea in lume prin Adam.

12 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mier Noi 05, 2008 8:18 pm

Oricum dragoste e sacrificiu și e regulă cum că de asta au nevoie războaiele.

„Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții așa cum v-am iubit Eu.
Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi.“
„Evanghelia după Ioan“ Cap.15 Vers.12;13

13 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Mier Noi 05, 2008 8:28 pm

Anticristul

eliberat
Cu ce ia iubit el mai deosebit ,decit alt sef de banda pe acoliti sai?El nu si a dat viata pentru ei ,ca ei nu erau in pericol de moarte ca sa trebuiasca sa fie salvati de cineva.Iubirea sa fata de ucenici lui a fost una normala ,daca stam si o analizam.Daca o luam de a gata zisa de alti putem crede ce vrem .Dar trebuie sa fim realisti.

14 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Vin Noi 07, 2008 3:28 pm

Nu cred că e chiar așa.
Învierea trebuie să fie scopul pentru care a murit Isus. Eu înțeleg tot ce vrea să zică acolo.
Totul se vrea a fi cică o sacrificare a vieții prezente în schimbul unei vieți viitoare.
Ideea este însă că sacrificiile, războaiele și minciuna permanentă în care zac religiile nu prea pot avea deaface cu perfecțiunea, atotputernicia, atotștiința și dragostea.
Spun minciună permanentă pentru că asta este ce se întâmplă în religie.
Minciuna nu înseamnă nici mai mult și nici mai puțin decât orice evitare de a răspunde la o întrebare. Cănd mințim noi asta vrem de fapt! Să evităm răspunsul la întrebări!
Există trei modalități de bază prin care noi evităm ră răspundem la întrebări și anume:

1. Omisiunea;
2. Iluzia;
3. Confuzia.

Asta pe mine mă determină să mă gândesc la Sf. Treime Smile

Dar de fapt asta e cel mai inportant de reținut. Orice evitare a unei întrebări înseamnă minciuna pentru ca asta se întâmplă de fapt.
Orice cerere de informație nesatisfăcută înseamnă minciună pentru că asta se întâmplă de fapt.

15 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Vin Noi 07, 2008 9:07 pm

HIRAN

demon
Remussatala a scris:

Am subliniat ceea ce este ignorat de cei mai multi, deoarece definesc iubirea prin felul lor de a fi.
Apoi nici unul din cei carora le-a vorbit aici Domnul nu ar fi putut incalca aceasta "porunca" deoarece pomul bun nu poate face roade rele, si viceversa.

16 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Vin Noi 07, 2008 9:19 pm

HIRAN a scris:
Remussatala a scris:

Am subliniat ceea ce este ignorat de cei mai multi, deoarece definesc iubirea prin felul lor de a fi.
Apoi nici unul din cei carora le-a vorbit aici Domnul nu ar fi putut incalca aceasta "porunca" deoarece pomul bun nu poate face roade rele, si viceversa.
Păi Isus nu a iubit prin jertfă?
Isus nu e un exemplu de sacrificiu de sine și de sacrificiu al familiei?
Exact de asta au nevoie războaiele.

Ce să spun?

Pentu ca să le poți lua oamenilor lumea aceasta pune-i să se bată pentru lumea de dincolo.

Ce e așa greu?

17 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Sam Noi 08, 2008 5:29 am

Artistu

demon
Remussatala a scris:Cică Dumnezeu e perfect.

Din asta eu înțeleg că el ar fi perfect în modul în care respectă niște reguli pentru că ce altceva poate să ceară perfecțiunea?

Însă problema ar fi: CARE SUNT ACELE REGULI???

Perfectiunea naste regulile si nu invers, reguli ce sunt doar moduri de explicare a ei.

18 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Sam Noi 08, 2008 9:15 am

HIRAN

demon
Remussatala a scris:
HIRAN a scris:
Remussatala a scris:

Păi Isus nu a iubit prin jertfă?
Isus nu e un exemplu de sacrificiu de sine și de sacrificiu al familiei?
Exact de asta au nevoie războaiele.

Ce să spun?

Pentu ca să le poți lua oamenilor lumea aceasta pune-i să se bată pentru lumea de dincolo.

Ce e așa greu?

Eu nu inteleg ca tine deoarece nu sunt ca tine.

Iisus a transmis aceste vorbe ucenicilor mai inainte de a fi rastignit, si a vorbit la timpul trecut: "cum v-am iubit Eu".
Asa ca nu vorbea despre viata trupului Sau din lumea de aici.
El si-a dat viata de dincolo pentru a veni aici, (in locuinta mortilor, sau in iad sau cum vreti voi sa-i spuneti) ca sa-si salveze prietenii cu care era de la inceput.

Rastignirea si invierea este Drumul sau Calea de intoarcere.
Numai in inviere este slobozenie (eliberare)
Cei neinviati sunt robii dogmelor, doctrinelor si regulilor lor, si prin urmare a razboaielor lor. Mortii se lupta, pe cand cei vii nici macar nu se impotrivesc celor ce le fac rau.
Dar nici unul din cei care se lupta pentru lumea viitoare nu va intra in ea, deoarece fiecare ce seamana aceea va culege, de acelea va avea parte, si cu ele se va hrani.
Imparatia cerurilor este neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfant.

Cuvantul lui Dumnezeu este o sabie cu doua taisuri. Cei plini de rautate observa principii rele, iar cei plini de Duhul Domnului observa principii bune deoarece acestea li se potrivesc cu ceea ce sunt ei.

19 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Dum Noi 09, 2008 4:48 am

HIRAN a scris:Eu nu inteleg ca tine deoarece nu sunt ca tine.

Iisus a transmis aceste vorbe ucenicilor mai inainte de a fi rastignit, si a vorbit la timpul trecut: "cum v-am iubit Eu".
Asa ca nu vorbea despre viata trupului Sau din lumea de aici.
El si-a dat viata de dincolo pentru a veni aici, (in locuinta mortilor, sau in iad sau cum vreti voi sa-i spuneti) ca sa-si salveze prietenii cu care era de la inceput.

Rastignirea si invierea este Drumul sau Calea de intoarcere.
Numai in inviere este slobozenie (eliberare)
Cei neinviati sunt robii dogmelor, doctrinelor si regulilor lor, si prin urmare a razboaielor lor. Mortii se lupta, pe cand cei vii nici macar nu se impotrivesc celor ce le fac rau.
Dar nici unul din cei care se lupta pentru lumea viitoare nu va intra in ea, deoarece fiecare ce seamana aceea va culege, de acelea va avea parte, si cu ele se va hrani.
Imparatia cerurilor este neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfant.

Cuvantul lui Dumnezeu este o sabie cu doua taisuri. Cei plini de rautate observa principii rele, iar cei plini de Duhul Domnului observa principii bune deoarece acestea li se potrivesc cu ceea ce sunt ei.
Tu scri aici ceea ce scri doar așa de curiozitate ca să vezi cât de serioasă poate să fie prostia pentru proști.
Vrei să faci spectacol din cât de serioasă poate să fie prostia pentru proști.

20 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Dum Noi 09, 2008 6:59 am

Eu Unul

admin
Remussatala a scris:
Tu scri aici ceea ce scri doar așa de curiozitate ca să vezi cât de serioasă poate să fie prostia pentru proști.

Remussatala, tu nu ai observat pana in prezent ca dl Hiran este o persoana deosebita si face cinste locului unde se afla? La fel ca si Savin, Mihai Leonte, Cactus sau altii care ne onoreaza cu prezenta pe forum? In continuare esti monitorizat.
Rog ca replicile d-stra sa nu fie jignitoare la adresa userilor si calitative!

21 Re: Față de care reguli este Dumnezeu perfect? la data de Lun Noi 10, 2008 6:11 am

HIRAN

demon
Remussatala a scris:

Nu exista oameni prosti, decat in anumite tipare de gandire pe care le mostenim aici pe acest pamant.
Poate scrierile mele vor doar sa sparga vechile tipare de gandire, ca fiecare sa poata gandi liber si nonconformist, sau poate altceva.
Nici un cercetator sau inventator nu a gasit noul fara sa demoleze ceva vechi.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum