Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Taina din gradina Eden !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 6]

51 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 4:01 am

Heruer

inger
Eu cred ca mult mai simplu, mai aproape de adevar si mai in spiritul forumului este sa admitem ca Biblia este o scriere metaforica. Fiecare "povestire" din ea ascunde nenumarate sensuri, iar cel direct, dat de lectura textului este doar "umbra" celor reale.
Deci :
- nu a existat 1xDumnezeu, 1xAdam, 1xEva, 1xSarpe ...
- nu a mancat nimeni, la propriu vreun fruct "oprit" din vreun "pom special"
... etc

Dar fiecare este "liber" sa creada ce vrea, cum vrea, cand vrea, unde vrea si sa faca ce vrea cu vietile lui. Amuzant insa, d.p.m.d.v. este ca nu suntem, nu face si nu avem nici un fel de "libertate"

P.S. si ca sa nu ma abat prea mult de la topic, gradina Eden-ului si tainele din ea exista pentru cei care cred ca exista si nu exista pentru cei care nu cred ca exista si toate acestea la modul propriu nu figurat.

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 6:12 am

Pt Heruer biblia poate fi ceva metaforic,dar asta ar insemna ca de fapt exista un alt adevar.acest mod de a pune problema este o strategie smechereasca si nu prea onoranta de a promova ateismul!din pacate de multe pri ateii nu au un cod al onoarei pt ca nu au la ce sa-lraporteze!

53 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 8:18 am

MariaB

muritor de rand
Heruer a scris: unde vezi minciuna sarpelui ?

nu e minciuna, ci doar indemn la neascultare de vointa lui Dumnezeu

asa cum nu iti convine nici tie cand, spunandu-i copilului tau sa nu X pentru ca Y, vine un vecin si ii spune ca Y nu reprezinta chiar ce ai fi lasat tu sa se inteleaga , asa ca de ce nu X...

54 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 8:21 am

MariaB

muritor de rand
Heruer a scris:Eu cred ca mult mai simplu, mai aproape de adevar si mai in spiritul forumului este sa admitem ca Biblia este o scriere metaforica. Fiecare
Dar fiecare este "liber" sa creada ce vrea, cum vrea, cand vrea, unde vrea si sa faca ce vrea cu vietile lui.
foarte bine spus
asa se face si pe la institutele de teologie

Heruer a scris:Amuzant insa, d.p.m.d.v. este ca nu suntem, nu face si nu avem nici un fel de "libertate".
asa te timti tu?
de ce?

55 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 10:05 am

Heruer

inger
Dorstor a scris:Pt Heruer biblia poate fi ceva metaforic,dar asta ar insemna ca de fapt exista un alt adevar.acest mod de a pune problema este o strategie smechereasca si nu prea onoranta de a promova ateismul!din pacate de multe pri ateii nu au un cod al onoarei pt ca nu au la ce sa-lraporteze!
Citeste cu atentie ce si cum am postat, citeste ce postezi, de regula (gen : nu pot spune tot, dau un indiciu ...) si analizeaza cu maturitatea varstei pe care pretinzi ca o ai cine incearca sa fie "smecher" (sens pejorativ).
Nu astept raspuns. Imaginea despre tine imi este aproape formata.

56 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 10:08 am

Heruer

inger
MariaB a scris:
Heruer a scris:Eu cred ca mult mai simplu, mai aproape de adevar si mai in spiritul forumului este sa admitem ca Biblia este o scriere metaforica. Fiecare
Dar fiecare este "liber" sa creada ce vrea, cum vrea, cand vrea, unde vrea si sa faca ce vrea cu vietile lui.
foarte bine spus
asa se face si pe la institutele de teologie

Heruer a scris:Amuzant insa, d.p.m.d.v. este ca nu suntem, nu face si nu avem nici un fel de "libertate".
asa te timti tu?
de ce?

Poate gresesc, dar nu gasesc nici un exemplu care ar putea ilustra libertatea. Tu gasesti ? Daca da, te rog posteaza-l sa pot sa-mi dau seama daca am contraargumente sau trebuie sa ma aplec in fata evidentei si sa-mi fac mea culpa

57 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 12:52 pm

No Name

inger
Cele două linii naturale de la Cain și Set, au existat până la potop. Abel a fost ucis, nelăsând urmași. De la el nu avem un arbore familial. Despre zilele lui Noe citim:
Fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales. După ce aceste linii s-au amestecat, Dumnezeu a spus:
Duhul Meu nu va rămânea pururi în om, căci omul nu este decât carne păcătoasă.Sfârșitul oricărei făpturi este hotărât înaintea Mea(Genesa 6:2-3,13).

Mântuitorul trebuia să vină din linia curată a lui Set. Urmașii lui au fost numiți fii ai lui Dumnezeu, dar și ei au fost neascultători. Ei nu l-au crezut pe Noe, adevăratul prooroc-mesager pentru acel timp. În zilele noastre este exact cum a fost atunci. Domnul nostru a prezis încurcătura duhovnicească a fiilor lui Dumnezeu în timpul de sfârșit. În acele vremuri, se nășteau faimoșii uriași, iar acum avem de a face cu uriași ai lumii religioase.

Apostolul Iuda a comparat timpul lui Noe, cu timpul Sodomei, așa cum Domnul nostru Isus a făcut-o în Luca 17:26-30 și a menționat pofta fiilor lui Dumnezeu după trupuri străine. O specie rară a venit la existență prin Cain, care nu era în creația originală.

Oamenii de știință nu au nici o explicație pentru scheletele ciudate descoperite și ca atare s-au simțit obligați să inventeze teoria total nebiblică a evoluției. Ei se află încă în căutarea verigii lipsă.

Apostolul Petru scrie despre fiii lui Dumnezeu care au păcătuit, că ei sunt legați cu lanțuri în întuneric (2Petru 2:4). Isus li s-a adresat în mod special, când s-a coborât în locuința morților (1Petru 3:18-20). Ei s-au opus Duhului lui Dumnezeu, au fost neascultători și s-au amestecat cu trupurile străine ale fiicelor oamenilor din linia lui Cain

58 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 7:02 pm

HIRAN

demon
Studenta_87 a scris:@ HIRAN
minunea a fost facuta la o nunta pentru a se arata importansa sa, Iisus ridincand-o la nivel de taina
nu, dar Iisus a venit cu o lege noua, inlaturand legea talionului si introducand monogamia
asa cum a spus si dl. Dorstor incestul a fost ingaduit pana la un moment dat, apoi s-a practicat casatoria poligama, iar o data cu intavaturile lui Iisus a devenit monogama
am trecut direct la ultima parte pentru ca acestea sunt invaturile pe care le recunoaste un crestin

Iisus a desfiintat tainele, luminand intunericul existent in alesii sai. Nu cred ca tocmai El sa tainuiasca ceva si mai ales sa considere aceasta tainuire o lucrare de nivel ridicat.
Legea talionului nu are nici o legatura cu poligamia cum lasi sa se inteleaga. Sinteza acestei legi este "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".
Iisus nu a vorbit nicaieri despre monogamie. Daca totusi ar fi cerut asa ceva Sf. Petru nu si-ar mai fi luat o noua nevasta pentru deplasarile de evanghelizare.
Un veritabil crestin cred ca ar trebui sa cerceteze o invatatura mai intai de a o recunoaste ca fiind de la Hristos Domnul.

59 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 7:34 pm

Diana

inger
nu am spus ca legea talionului are legatura cu poligamie, era o enumerare, un exemplu
in VT-legea talionului, in NT- "sa intoarcem si celalat obraz"
in VT poligamie, in NT- monogamie
in sensul acesta am dat exemplul cu legea talionului
in NT sunt multe versete care obliga monogamia ca si forma de casatorie

60 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 7:48 pm

HIRAN

demon
Te rog sa-mi precizei si mie cateva versete cu porunca monogamiei si eu iti voi arata ca Petru avea cel putin 2 neveste.

61 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 8:09 pm

Diana

inger
bine Smile
Matei 19: "4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5.Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6.Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă. "

aceste versete sustin clar monogamia pentru ca un barbat nu poate fi 1 trup cu 2 femei, asa cum nici jumatate de portocala nu poate fi o portocala cu 2 jumatati de portocale Rolling Eyes

62 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 03, 2008 8:59 pm

Ada_Pal

inger
Heruer a scris:Eu cred ca mult mai simplu, mai aproape de adevar si mai in spiritul forumului este sa admitem ca Biblia este o scriere metaforica. Fiecare "povestire" din ea ascunde nenumarate sensuri, iar cel direct, dat de lectura textului este doar "umbra" celor reale.
Deci :
- nu a existat 1xDumnezeu, 1xAdam, 1xEva, 1xSarpe ...
- nu a mancat nimeni, la propriu vreun fruct "oprit" din vreun "pom special"
... etc.

Din moment ce povestea cu Adam,Eva si sarpele este mentionata in Biblie,Tora si Quran.....insa cu unele foarte mici diferente ,,,,inseamna ca ei au existat (dupa parerea mea modesta).Problema este in explicatia povestii d.p.v.al diferitelor pareri religioase. Nu e oare mai indicat ,sa luam noi frumusel BibliamTora si Quranul in minutza sa le studiem pe -ndelete si sa ne facem singuri o parere///fara ajutor extern?!!!ca doar suntem cu totii creaturi dotate mai mult sau mai putin .....

Heruer a scris:Dar fiecare este "liber" sa creada ce vrea, cum vrea, cand vrea, unde vrea si sa faca ce vrea cu vietile lui. Amuzant insa, d.p.m.d.v. este ca nu suntem, nu face si nu avem nici un fel de "libertate".

Manipularea isi spune crunt cuvintul . Asa e. Insa nu si pentru cei cu adevarat doritori de adevar. Stiti ce fac unii oameni bogati financiar si sentimental? Se deplaseaza in cele mai sarace zone de pe Glob , in zone de razboi (Afganista, Irak,Africa de Sud) pentru a cauta Fericirea, Adevarul.Ciudat este ca de multe ori ,printre cei loviti de soarta ajungem sa descoperim Fericirea sau Adevarul............prin a Darui mai ales ;
Heruer a scris:P.S. si ca sa nu ma abat prea mult de la topic, gradina Eden-ului si tainele din ea exista pentru cei care cred ca exista si nu exista pentru cei care nu cred ca exista si toate acestea la modul propriu nu figurat.

Eu cred ca Edenul (Janna)sau raiul exista oricum indiferent de credinta sau dorinta acelora mentionati de d-voastra, insa doar anumite persoane sunt pre-destinate sa ajunga acolo,iar cei care cred in el indeplinesc deja prima conditie .

63 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Vin Iul 04, 2008 5:13 am

Heruer

inger
Ada_Pal a scris:Din moment ce povestea cu Adam,Eva si sarpele este mentionata in Biblie,Tora si Quran.....insa cu unele foarte mici diferente ,,,,inseamna ca ei au existat (dupa parerea mea modesta).Problema este in explicatia povestii d.p.v.al diferitelor pareri religioase. Nu e oare mai indicat ,sa luam noi frumusel BibliamTora si Quranul in minutza sa le studiem pe -ndelete si sa ne facem singuri o parere///fara ajutor extern?!!!ca doar suntem cu totii creaturi dotate mai mult sau mai putin .....
DIn moment ce Fat Frumos din Lacrima exista atat in basmele romanilor cat si in basmele altor popoare, insa cu unele mici diferente, inseamna ca el a existat ...
Faptul ca mai multe inscrisuri "vorbesc" despre acelasi lucru este necesar in dovedirea existentei lui, dar nu si suficient. Ratiunea, judecata, analiza si sinteza sunt cele care completeaza (la nivelul intelegerii umane) actul cunoasterii.
Eu nu neg existenta lui Adam sau a Evei, ca persoane, (apropo nu neg nici existenta lui Fat Frumos, dar ar fi prea complicat pentru credinciosii "infocati" ai unor religii sa-mi urmareasca, inteleaga si accepte argumentarea). De fapt eu nu neg nimic. Observ numai tentatia unora de a lua ad-literam (parca asa se scrie), ceea ce gasesc in carti considerate de ei sfinte. Adica exista carti de care suntem liberi sa ne indoim si Carti pe care nu avem dreptul sa le analizam, daramite sa le si contestam. Unde este libertatea ? Daca este sa interpretam ad-literam (na ca iar am scris-o) atunci ce facem cu paiul si barna din ochi ? Un pai poate dar o barna sigur nu poate sa incapa intr-un ochi. Sau cu extirparea organului sau membrului sau partii din corp care a gresit (nu ma obosesc sa fac copy-paste, pentru ca aceia care au citic biblia stiu la ce ma refer).
cand am scris ca nu exista 1x... am dorit sa se inteleaga nu exista numai 1x ... si este p.m.d.v. pe care il pot argumenta, cand mi se cere si daca exista spatiu si timp disponibile.
Ada_Pal a scris:Manipularea isi spune crunt cuvintul . Asa e. Insa nu si pentru cei cu adevarat doritori de adevar. Stiti ce fac unii oameni bogati financiar si sentimental? Se deplaseaza in cele mai sarace zone de pe Glob , in zone de razboi (Afganista, Irak,Africa de Sud) pentru a cauta Fericirea, Adevarul.Ciudat este ca de multe ori ,printre cei loviti de soarta ajungem sa descoperim Fericirea sau Adevarul............prin a Darui mai ales ;
Bravo lor, nu este cazul meu. Desi muncesc de zeci de ani, cu greu am posibilitatea sa fac ub concediu de 7-8 zile in tara, intr-o statiune pentru tratament. Afirmatia ta, insa, nu contrazice p.m.d.v. ca nu exista libertate (acel liber arbitru lasat de Dumnezeu si invocat atat de des de oameni)

Ada_Pal a scris:Eu cred ca Edenul (Janna)sau raiul exista oricum indiferent de credinta sau dorinta acelora mentionati de d-voastra, insa doar anumite persoane sunt pre-destinate sa ajunga acolo,iar cei care cred in el indeplinesc deja prima conditie .
Eu intreb si m-am intrebat (pana am gasit un raspuns) de ce ar exista un loc pvrivilegiat (Raiul) si unul damnat (Iadul) ? Cu ce scop ar fi fost ele create de Unicul Dumnezeu omnipotent, omniprezent si omniscient ?

64 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Vin Iul 04, 2008 11:35 am

SPRS

demon
[quote="Ada_Pal"]

[b]Din moment ce povestea cu Adam,Eva si sarpele este mentionata in Biblie,Tora si Quran.....insa cu unele foarte mici diferente ,,,,inseamna ca ei au existat (dupa parerea mea modesta).[quote]

Daca nu ma inseala memoria si Biblia Crestina si Quran ul au preluat poveste lui Adam si a Evei din Torah.
E normal sa fie mentionata, diferentele exista probabil numai in Quran pt ca se voia "o carte noua".

65 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Vin Iul 04, 2008 2:41 pm

HIRAN

demon
Studenta_87 a scris:bine Smile
Matei 19: "4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5.Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6.Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă. "

aceste versete sustin clar monogamia pentru ca un barbat nu poate fi 1 trup cu 2 femei, asa cum nici jumatate de portocala nu poate fi o portocala cu 2 jumatati de portocale Rolling Eyes

Versetul este scos din contextul unei discutii despre divort, iar explicatia ta este doar doctrina.
Personal nu sunt convins ca versetul chiar scos din context ar fi o pledoarie pentru monogamie.
As prefera ceva mai clar.

Iata si dovezile promise:
Luca 4:38 Dupa ce a iesit din sinagoga, a intrat in casa lui Simon. Soacra lui Simon era prinsa de friguri mari, si L-au rugat pentru ea.
1 Corinteni 9:5 N-avem dreptul sa ducem cu noi o sora, care sa fie nevasta noastra, cum fac ceilalti apostoli, si fratii Domnului, si Chifa?

66 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Vin Iul 04, 2008 3:55 pm

No Name

inger
HIRAN a scris:
Studenta_87 a scris:bine Smile

Versetul este scos din contextul unei discutii despre divort, iar explicatia ta este doar doctrina.
Personal nu sunt convins ca versetul chiar scos din context ar fi o pledoarie pentru monogamie.
As prefera ceva mai clar.

Iata si dovezile promise:
Luca 4:38 Dupa ce a iesit din sinagoga, a intrat in casa lui Simon. Soacra lui Simon era prinsa de friguri mari, si L-au rugat pentru ea.
1 Corinteni 9:5 N-avem dreptul sa ducem cu noi o sora, care sa fie nevasta noastra, cum fac ceilalti apostoli, si fratii Domnului, si Chifa?

Si ma rog de unde reiese poligamia ,din aceste versete ? hmm

67 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Vin Iul 04, 2008 7:04 pm

HIRAN

demon
Din faptul ca apostolii si-au lasat acasa nevestele cu copii si gospodaria, si au plecat in deplasare pentru a propovadui Evanghelia, unde si-au luat cate o nevasta de serviciu dintre surorile misionare.

Matei 19:27 Atunci Petru a luat cuvântul si I-a zis: "Iata ca noi am lasat tot, si Te-am urmat; ce rasplata vom avea?"
29 Si ori si cine a lasat case, sau frati, sau surori, sau tata, sau mama, sau nevasta, sau feciori, sau holde, pentru Numele Meu, va primi insutit, si va mosteni viata vecinica.

68 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Vin Iul 04, 2008 9:37 pm

Diana

inger
dar nici din acest verset nu reiese poligamia, mai degraba este un verset care susutine calugaria, lasarea tuturor lucrurilor lumesti pentru Dumnezeu

69 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 05, 2008 1:37 am

HIRAN

demon
Nu am sustinut ca exista o lege care sa specifice obligativitatea poligamiei.
Eu afirm ca nu exista o lege pentru monogamie sau poligamie de la Dumnezeu. Oamenii si-au facut legi.
Apropo ai citit cate neveste si cate amante avea David sau Solomon ?

Legat de Petru repet:
1. Petru avea acasa o nevasta cu gospodaria si restul familiei.
2. Petru si-a mai luat o nevasta pentru deplasarile sale misionare dupa cum reiese clar din:

Mi se pare foarte normal si moral asa, decat sa fie nevoiti sa apeleze la serviciile caselor de toleranta din orasele prin care treceau.

Acum nu mai pun la socoteala faptul ca apostolii mergeau doi cate doi si ca din traducerea aceasta (Cornilescu) reiese ca amandoi aveau aceeasi nevasta.
Observati: "o sora" = "nevasta noastra"

70 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 05, 2008 3:57 pm

No Name

inger
Apostolul Pavel nu spune acestor bărbați să-și părăsească restul soțiilor și să lase doar pe una, ceea ce ar fi fost o mare nedreptate, ci spune că ei nu pot fi modele pentru alții în trupul lui Hristos și deci, nu pot fi în poziții de conducere sau să învețe pe alții. Expresia „bărbatul unei singure neveste” mai are și un sens profund conform căruia se cere ca acest bărbat să fie preocupat în mintea lui în aspect sexual doar de o singură femeie - soția lui.

Cum este relația ta cu soția? Îi ești credincios în mintea ta? Dacă ai hotărât să te căsătorești, alege să fii bărbatul unei singure neveste și nu admite să devină mintea ta preocupată vre-o dată de o altă femeie.

Musulmanii spun că ei practică poligamia pentru ca să se îngrijească de văduve și de orfani. Noul Testament ne învață însă să ne îngrijim de văduve și de orfani fără să urmărim un interes din aceasta, ci pentru slava lui Dumnezeu și spune:

Religia curată și neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani și pe văduve în necazurile lor, și să ne păzim neîntinați de lume. (Iacov 1:27)

71 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 05, 2008 8:39 pm

Anticristul

eliberat
No Name a scris:este scris mai sus ....

eva nu a ramas gravida ..prin incurgitarea unui mar Cool ....ci prin sex cu SARPELE...s-a nascut CAIN ..iar ABEL prin sex cu ADAM ! secret
..............................................................................................................................................................................................
Ai putea sa mi spui si mie unde era serpoaica atunci?Ca daca i prindea ,mama ,mama ce se petrecea acolo.Si Adam ce-a facut in timpul acela ?Lua lectii?

72 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 1:10 pm

HIRAN

demon
No Name a scris:Apostolul Pavel nu spune acestor bărbați să-și părăsească restul soțiilor și să lase doar pe una, ceea ce ar fi fost o mare nedreptate, ci spune că ei nu pot fi modele pentru alții în trupul lui Hristos și deci, nu pot fi în poziții de conducere sau să învețe pe alții. Expresia „bărbatul unei singure neveste” mai are și un sens profund conform căruia se cere ca acest bărbat să fie preocupat în mintea lui în aspect sexual doar de o singură femeie - soția lui.

Adevarul trebuie sa ramana adevar.
Conditia este pusa popilor, teoctistilor, comitetelor piramidale din bisericile protestante sau neoprotestante, dar ce aveti cu poporenii ?
Este normal ca un popa la care vin enoriasele sa-si spovedeasca inclusiv fanteziile lor erotice, sa aiba un control al mintii, ca daca nu devine taur comunal.

73 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 1:55 pm

inca de la inceput crestinismul nu a acceptat poligamia , nu acceptat ca barbatul sa aiba mai multe femei sau ca femeia sa aiba mai multi barbati ... asta era valabil si pentru cler si pentru popor ... de ce ? pentru ca asa este firesc , pentru ca o relatie normala si adevarata presupune fidelitate , si presupune ca inima acelui om ( barbat sau femeie ) sa nu fie impartita si la a treia persoana ... la fel si trupul nu este bine sa fie impartit la mai multe persoane , caci asta aduce nedeplinatate sau insatisfactie celor neglijati ...

74 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 2:01 pm

Diana

inger
HIRAN a scris:Nu am sustinut ca exista o lege care sa specifice obligativitatea poligamiei.
Eu afirm ca nu exista o lege pentru monogamie sau poligamie de la Dumnezeu. Oamenii si-au facut legi.
Apropo ai citit cate neveste si cate amante avea David sau Solomon ?

Legat de Petru repet:
1. Petru avea acasa o nevasta cu gospodaria si restul familiei.
2. Petru si-a mai luat o nevasta pentru deplasarile sale misionare dupa cum reiese clar din:

Mi se pare foarte normal si moral asa, decat sa fie nevoiti sa apeleze la serviciile caselor de toleranta din orasele prin care treceau.

Acum nu mai pun la socoteala faptul ca apostolii mergeau doi cate doi si ca din traducerea aceasta (Cornilescu) reiese ca amandoi aveau aceeasi nevasta.
Observati: "o sora" = "nevasta noastra"

da stiu despre nevestele lui David si Solomon
probabil este o problema de interpretare a sensurilor, si Maria Magdalena i-a urmat pe Iisus si pe apostoli, dar nu a fost sotia niciunuia

75 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 2:34 pm

in adevar nu se traduce asa ... este o traducere gresita ... nu se traduce " nevasta noastra " ci " sora noastra " si atata ... apostolii aveau niste femei care mergeau cu ei si care se ingrijeau de mancare sau alte cestii de astea , nicidecum nu le aveau de sotii ... sf petru avea o singura sotie si atata , caci zice in continuare in textul pe care l-ati citat din corinteni , daca va uitati mai departe : zice ca " nu in sens omenesc spun eu aceasta , ca sa avem noi femei cu noi " , asta inseamna exact aceea ca nu in sensul de sotii aveau apostolii femei cu ei ... iar poligamia a fost permisa numai in vechiul testament pentru slabiciunea evreilor , caci daca Dumnezeu le-ar fi cerut sa fie monogani evreii nu ar mai fi crezut in El ... deci pentru slabiciunea lor fireasca le-a ingaduit asa ... insa la crestini , care au deplinatatea ajutorului dumnezeiesc prin sf Taine , si deplinataea invataturii mantuitoare , poligamia este absolut interzisa ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum