Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Taina din gradina Eden !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 6]

76 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 6:01 pm

Diana

inger
ciudat este ca mormonii au permis poligamia, si sunt o secta crestina, daca se pot numi crestini

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 6:48 pm

Puiu.T

inger
gresit!
mormonii au recunoscut poligamia
dar de fapt, omul nu e poligam?
dupa casatorie dispare subit interesul?
NUUU

78 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 8:40 pm

Diana

inger
nu, dar ar trebui sa dispara interesul, altfel ce rost mai are sa te casatoresti?

79 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 06, 2008 9:28 pm

HIRAN

demon
Emanuel a scris:1. in adevar nu se traduce asa ... este o traducere gresita ... nu se traduce " nevasta noastra " ci " sora noastra " si atata ... apostolii aveau niste femei care mergeau cu ei si care se ingrijeau de mancare sau alte cestii de astea , nicidecum nu le aveau de sotii ... sf petru avea o singura sotie si atata , caci zice in continuare in textul pe care l-ati citat din corinteni ,
2. daca va uitati mai departe : zice ca " nu in sens omenesc spun eu aceasta , ca sa avem noi femei cu noi " , asta inseamna exact aceea ca nu in sensul de sotii aveau apostolii femei cu ei ... iar poligamia a fost permisa numai in vechiul testament pentru slabiciunea evreilor ,
3. caci daca Dumnezeu le-ar fi cerut sa fie monogani evreii nu ar mai fi crezut in El ... deci pentru slabiciunea lor fireasca le-a ingaduit asa ...
4. insa la crestini , care au deplinatatea ajutorului dumnezeiesc prin sf Taine , si deplinataea invataturii mantuitoare , poligamia este absolut interzisa ...

1. Cum adica o sora care sa fie sora noastra ?
2. Prezinta lucrurile cum sunt nu dupa parerea preconceputa.
1 Cor 9:8Lucrurile acestea le spun dupa felul oamenilor ? Nu le spune si Legea ?
Citind intregul text, din context reiese clar ca Paul vorbeste despre cheltuieli materiale si necesitati fiziologice ale apostolilor. El intreaba: cine merge la razboi pe cheltuiala sa ? Si subliniaza datoria comunitatii de a asigura apostolilor nevoile materiale inclusiv cate o nevasta de serviciu.
Pai Legea lui Moise impunea poporului sa hraneasca preotii, sa-si dea tinerii pentru armata imparatului si fetele pentru haremul lui.
SAU POTRIVIT CONCEPTIEI VOASTRE, SEXUL NU ESTE O NEVOIE FIZIOLOGICA NORMALA ?
3. expresia e demna de colectia lui Bula, sectiunea perle teologice.
4. Te rog da-mi si mie niste surse de unde reies acele sf Taine.
Dar probabil de aceea sunt Taine, pentru ca sunt ascunse si nu stie nimeni nimic de ele.

80 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Lun Iul 07, 2008 5:20 am

Heruer

inger
HIRAN a scris:
Emanuel a scris:1. in adevar nu se traduce asa ... este o traducere gresita ... nu se traduce " nevasta noastra " ci " sora noastra " si atata ... apostolii aveau niste femei care mergeau cu ei si care se ingrijeau de mancare sau alte cestii de astea , nicidecum nu le aveau de sotii ... sf petru avea o singura sotie si atata , caci zice in continuare in textul pe care l-ati citat din corinteni ,
2. daca va uitati mai departe : zice ca " nu in sens omenesc spun eu aceasta , ca sa avem noi femei cu noi " , asta inseamna exact aceea ca nu in sensul de sotii aveau apostolii femei cu ei ... iar poligamia a fost permisa numai in vechiul testament pentru slabiciunea evreilor ,
3. caci daca Dumnezeu le-ar fi cerut sa fie monogani evreii nu ar mai fi crezut in El ... deci pentru slabiciunea lor fireasca le-a ingaduit asa ...
4. insa la crestini , care au deplinatatea ajutorului dumnezeiesc prin sf Taine , si deplinataea invataturii mantuitoare , poligamia este absolut interzisa ...

1. Cum adica o sora care sa fie sora noastra ?
2. Prezinta lucrurile cum sunt nu dupa parerea preconceputa.
1 Cor 9:8Lucrurile acestea le spun dupa felul oamenilor ? Nu le spune si Legea ?
Citind intregul text, din context reiese clar ca Paul vorbeste despre cheltuieli materiale si necesitati fiziologice ale apostolilor. El intreaba: cine merge la razboi pe cheltuiala sa ? Si subliniaza datoria comunitatii de a asigura apostolilor nevoile materiale inclusiv cate o nevasta de serviciu.
Pai Legea lui Moise impunea poporului sa hraneasca preotii, sa-si dea tinerii pentru armata imparatului si fetele pentru haremul lui.
SAU POTRIVIT CONCEPTIEI VOASTRE, SEXUL NU ESTE O NEVOIE FIZIOLOGICA NORMALA ?
3. expresia e demna de colectia lui Bula, sectiunea perle teologice.
4. Te rog da-mi si mie niste surse de unde reies acele sf Taine.
Dar probabil de aceea sunt Taine, pentru ca sunt ascunse si nu stie nimeni nimic de ele.
(bolduirea din ultimul rand imi apartine)

Ai maaareee dreptate. Atat de tainuite incat multi, f.multi, exagerat de multi nu au habar despre ce vorbesc, dar vorbesc si vorbesc si vorbesc ...

P.S. Tocmai pentru ca nu am habar nu vorbesc=emit adevaruri fundamentale ci imi spun p.d.v.-ul sau intreb. De ex.: de unde atata siguranta ca Maria Magdalena n-a fost maritata cu Isus ?

P.S. la P.S. desi ma "calca pe nervi", imi place teribil (probabil tendinta masochista) argumentatia ... Biblia este pastratoarea si sursa Adevarului ... pentru ca asa scrie in ea ca este.
(argumentatie exprimata sub divere forme, dar avand aceeasi esenta si semnificatie)

81 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Lun Iul 07, 2008 8:43 am

pai nu se traduce " sora sa fie sora noastra " ci pur si simplu " sa aiba o sora " si atata ...
frate , dupa conceptia crestina poligamia este un pacat ... iar nevoile fiziologice se reduc la monogamie si la mancare ... deci femeile se ingrijeau numai de mancarea apostolilor , dupa cum si unele femei din anturajul Mantuitorului se ingrijeau de mancare necesara Lui si apostolilor , din averile lor ( ale acelor femei ) ... deci apostolii au fost monogami sau feciori , caci si ei au interzis poligamia inca dela inceput ... crestinii nu se bazeaza deloc pe vechiul testament ci numai pe noul , sau cel mult preiau cateva lucruri din vechiul , dar numai acele lucruri care sa nu se contrazica cu celel din noul testament si cu religia crestina in general ... deci poligamia NU ESTE O NEVOIE FIZIOLOGICA ... iata de exemplu ca exista calugari care nu au deloc aceasta nevoie fiziologica a sexului , mai sunt si in lume oameni care nu vor sa se casatoreasca , deci aceasta nevoie fiziologica poate sa fie biruita de tot ca sa nu mai fie o nevoie deloc ... insa poligamia nu este deloc o nevoie , caci odata ce ai femeie ( barbat ) cu care poti foarte bine sa iti satisfaci atat nevoile sufletesti de a iubi , dar si pe cele trupesti ( actul trupesc ) , la ce iti mai trebuie si alte femei ( barbati ) ... daca simti nevoie de mai multe ( i ) insamna dupa conceptia crestina ca esti nestapanit si pacatuiesti ... caci pacatul este o realitate , si el este prin definitie " ceea ce este exagerat " , ori poligamia este exagerata ... normal o singura femeie ( barbat ) este suficient pentru satisfacerea nevoilor de toate felurile , si nu mai este nevoie de alte femei ( alti barbati ) ... sa facem deosebirea intre ceea ce este ABSOLUT nevoie si care nu poate fi considerat pacat , si ceea ce este pur si simplu nestapanire sau moft ... nestapanirea vine de la mandrie si slava desarta care sunt doua patimi foarte ascunse in sufletul omului si pe care foarte multi nu sunt in stare sa le vada , si de aceea ii lucreaza pacatul asa de tare incat ei nici macar nu isi dau seama ca este pacat ; in consecinta ei ajung sa creada in mod fals ca acel pacat este o necesitate fiziologica , asa cum sunt multi criminali care considera ca nu ar putea sa traiasca fara a ucide ... nu ma mira faptul ca unii considera pacatul ca o necesitate fiziologica si ca nu este pacat ... insa vorbind drept se poate spune ca actul trupesc are ca singur scop inmultirea speciei - " cresteti si va inmultiti " si pur si simplu placerea sexuala cum cred cei mai multi ... placerea fara rationalitate ( fara un scop rational ) este pacat , caci in sufletul omului este normal sa conduca ratiunea si nu poftele : " alaturatu-s-a dobitoacelor celor fara de minte si s-a asemanat lor " , spune psalmistul david ... ori inmultirea speciei este si asa destul de mare si prin monogamie , si nu este deloc necesara poligamia pentru aceasta inmultire ...

sf taine reiese din cele spuse de Mantuitorul in sf evanghelii ...

botezul : " mergand , botezati toate neamurile in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant "

impartasania " acesta ESTE trupul Meu ... acesta ESTE sangele Meu ...faceti aceasta intru pomenirea Mea "

preotia , maslul , cununia , spovedania , mirungerea reiese din practicile sf apostoli ...

82 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Lun Iul 07, 2008 12:20 pm

No Name

inger
botezul : " mergand , botezati toate neamurile in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant "

Si cum au implinit APOSOTLII BOTEZUL ?

Există teologi care caută o „ ușă dosnică” , pentru a justifica „ botezul sugarilor” . Ei se referă la textul din Fap. 16, 32 explicînd că temnicerul din Filipi s-ar fi botezat cu toată casa lui. Ei susțin ipoteza conform căreia în casa respectivă ar fi fost, probabil, și copii, lucru neconfirmat de relatarea biblică. Înainte de actul botezului a avut loc vestirea Cuvîntului. Noi citim: „ ...și i-au vestit Cuvîntul Domnului, atît lui cît și tuturor celor din casa lui.” Aici este vorba despre o casă în care oamenii au auzit Cuvîntul prin predică, au primit credința în Dumnezeu și s-au lăsat botezați.

Alții se întemeiază, la „ botezul sugarilor” , pe fraza exprimată de Domnul: „ Lăsați copilașii să vină la Mine... ” (Mar. 10, 14). Cine citește mai departe va constata că Domnul nu a stropit copilașii, ci i-a luat în brațe, i-a mîngîiat și i-a binecuvîntat.

Apoi mai există și aceia care nu dau nici o importanță botezului. Ei se referă la exprimarea lui Pavel: „ De fapt, Hristos m-a trimis nu să botez, ci să propovăduiesc Evanghelia ” (1 Cor. 1, 17). Acest verset nu anulează porunca misionară de a vesti Evanghelia și de a boteza. Acest text ne arată doar că Pavel s-a dedicat mai ales vestirii și învățăturii, iar actul botezului l-a lăsat altor frați.

Istoricii bisericii au mai aflat că primii creștini și cei deveniți credincioși în primele secole au fost botezați în Numele lui Isus Hristos, și nu în formula „ În Numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfînt , așa cum se întîmplă de la instituirea bisericii romane.” (Dr. J. J. Herzog, Abriß der gesamten Kirchengeschichte; pag. 29; K. D. Schmidt, Grundriß der Kirchengeschichte, pag. 73 și altele). Porunca pentru botez, din Mat. 28, 19: „ Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezîndu-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh” a fost înțeleasă și practicată corect de apostoli și de frații din timpul imediat următor. Cine citește cu răbdare va afla că nu este vorba despre o formulă, ci despre Nume: „ ...botezîndu-i în Numele... ” De aceea ei au botezat, conform poruncii Domnului, în Numele Domnului Isus Hristos.

Dumnezeu S-a descoperit ca Tată, ca Fiu și ca Duh Sfînt. Aceasta s-a întîmplat în Numele noutestamentar de legămînt Iahshua=Isus, Nume în care copiii Noului Legămînt trebuie botezați. Dumnezeu este Tatăl nostru, de aceea noi ne rugăm: „ Tatăl nostru care ești în ceruri, sfințească-Se Numele Tău ”, dar aici este vorba despre Numele în care urmează să se facă botezul.

Mărturia unanimă din timpul apostolilor este copleșitoare și clară. După pogorîrea Duhului Sfînt, apostolul Petru a ținut prima predică și le-a spus celor ce au fost mișcați lăuntric: „ Pocăiți-vă, și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre” (Fap. 2, 38). Aici, la înființarea Bisericii primare creștine, li s-a spus celor deveniți credincioși ce trebuie să facă: să se pocăiască, și cum trebuie să se lase botezați. Petru știa, prin descoperire, despre care Nume este vorba, și l-a exprimat. Prin aceasta practica botezului apostolic a fost stabilită și ancorată în adevăr, de la început.

83 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Mar Iul 08, 2008 2:10 pm

daca Iisus a spus ca oamenii trebuie botezati in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului sfant , at6unci asa trebuie sa fie ... ei trebuie botezati in numele sf Treimi ...
botezul pruncilor nu are nimic rau in sine , ci este o fapta buna ...

84 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Mar Iul 08, 2008 9:09 pm

HIRAN

demon
Chiar nu se poate observa ca textul din Matei 28:19 nu se potriveste cu celelalte trei evanghelii si cu faptele apostolilor, si ca este un fals grosolan ? Cei ce au falsificat Evanghelia aveau doar scrierile lui Matei. Daca erau macar destepti pe cat se cred, faceau un efort sa schimbe toate scrierile.

Dar dupa cum spunea cu mandrie Emanuel, botezul este o taina.
Si pentru cei mai multi asa va ramane : O TAINA.
Paradoxal, aceasta nu se datoreaza faptului ca Adevarul ar fi ascuns, deoarece acest Adevar este la vedere pe paginile Bibliei, ci se datoreaza faptului ca oamenii asculta de alti oameni, nu de Dumnezeu. Ei se tem de tatuca de la Roma, tatuca Stalin, tatuca Teoctistu si alti tatuci care si-au asezat scaunul pe nori.

85 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Mier Iul 09, 2008 10:23 am

sf Taina nu inseamna ca noi nu stim ce este ... inseamna ca aceea are puterea sa sfinteasca pe om ... si Mantuitorul spune : cine nu se va boteza nu se mantui ...
deci botezul are in el o putere care intrece puterile omenesti , odata ce fara botez ( adica numai prin puterile omenesti ) nimeni nu se mantuieste ...

86 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Mier Iul 09, 2008 10:24 am

si ce nu se potriveste pentr tine la matei 28:19 ? ca eu stiu ca se potriveste totul ...

87 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Mier Iul 09, 2008 12:48 pm

No Name

inger
Emanuel a scris:si ce nu se potriveste pentr tine la matei 28:19 ? ca eu stiu ca se potriveste totul ...

Istoricii bisericii au mai aflat că primii creștini și cei deveniți credincioși în primele secole au fost botezați în Numele lui Isus Hristos, și nu în formula „ În Numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfînt , așa cum se întîmplă de la instituirea bisericii romane.” (Dr. J. J. Herzog, Abriß der gesamten Kirchengeschichte; pag. 29; K. D. Schmidt, Grundriß der Kirchengeschichte, pag. 73 și altele). Porunca pentru botez, din Mat. 28, 19: „ Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezîndu-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh” a fost înțeleasă și practicată corect de apostoli și de frații din timpul imediat următor. Cine citește cu răbdare va afla că nu este vorba despre o formulă, ci despre Nume: „ ...botezîndu-i în Numele... ” De aceea ei au botezat, conform poruncii Domnului, în Numele Domnului Isus Hristos.

Dumnezeu S-a descoperit ca Tată, ca Fiu și ca Duh Sfînt. Aceasta s-a întîmplat în Numele noutestamentar de legămînt Iahshua=Isus, Nume în care copiii Noului Legămînt trebuie botezați. Dumnezeu este Tatăl nostru, de aceea noi ne rugăm: „ Tatăl nostru care ești în ceruri, sfințească-Se Numele Tău ”, dar aici este vorba despre Numele în care urmează să se facă botezul.

Mărturia unanimă din timpul apostolilor este copleșitoare și clară. După pogorîrea Duhului Sfînt, apostolul Petru a ținut prima predică și le-a spus celor ce au fost mișcați lăuntric: „ Pocăiți-vă, și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre” (Fap. 2, 38). Aici, la înființarea Bisericii primare creștine, li s-a spus celor deveniți credincioși ce trebuie să facă: să se pocăiască, și cum trebuie să se lase botezați. Petru știa, prin descoperire, despre care Nume este vorba, și l-a exprimat. Prin aceasta practica botezului apostolic a fost stabilită și ancorată în adevăr, de la început.

În Samaria, Filip a vestit Evanghelia și i-a botezat pe cei credincioși, cum este scris: „ ...ci fuseseră numai botezați în Numele Domnului Isus Hristos ” (Fap. 8, 16). Pentru că orice lucrare trebuie să fie bazată pe mărturia a doi sau trei martori, noi vrem să vedem în ce mod a botezat apostolul Pavel: „ Cînd au auzit ei aceste vorbe, au fost botezați în Numele Domnului Isus” (Fap. 19, 5). Fie în Ierusalim, fie în Samaria sau Efes, fie Petru, fie Filip sau Pavel - toți au botezat în Numele Domnului Isus Hristos. Duhul Sfînt poate să descopere numai în același fel.

Pentru o înțelegere mai bună, trebuie să mai amintim următoarele: dacă un învățător pune o problemă, de exemplu „ Cît fac trei ori trei” , atunci elevii nu au voie să răspundă „ Trei ori trei fac trei ori trei ” . Ei trebuie să dea răspunsul, să spună rezultatul. Este de neconceput cum întreaga preoțime repetă doar porunca din Mat. 18, 19, ca pe o formulă magică și o aplică fără a cunoaște rezultatul acestei porunci. Petru, Pavel, toți apostolii și bărbații lui Dumnezeu, pînă la primele secole creștine, au cunoscut rezolvarea - Numele.

88 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Mier Iul 09, 2008 10:23 pm

HIRAN

demon
Emanuel a scris:si ce nu se potriveste pentr tine la matei 28:19 ? ca eu stiu ca se potriveste totul ...

No Name a redat textele din Faptele apostolilor care arata clar ca botezurile s-au facut in Numele Domnului Iisus Hristos.
Acelasi lucru poate fi remarcat si in epistole:
Rom 6:3 Nu stiti ca toti cati am fost botezati in Iisus Hristos, am fost botezati in moartea lui ?
Gal 3:27 Toti care ati fost botezati pentru Hristos, v-ati imbracat cu Hristos.
1Cor 1:13 Hristos a fost impartit ? Pavel a fost rastignit pentru voi ? Sau in numele lui Pavel ati fost voi botezati ?

Apoi porunca data de Domnul Iisus relatata de Marcu suna asa:
16:15 Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.
16:16 Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit; dar cine nu va crede, va fi osandit.
16:17 Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;
16:18 vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune manile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosa."
Luca relateaza astfel:
24:46 Si le-a zis: "Asa este scris, si asa trebuia sa patimeasca Hristos, si sa invieze a treia zi dintre cei morti.
24:47 Si sa se propovaduiasca tuturor neamurilor, in Numele Lui, pocainta si iertarea pacatelor, incepand din Ierusalim
Cred ca se intelege ca Numele Lui se refera la Numele Hristosului (adica unsului sau alesului)

In alta ordine de idei cuvintele "tata" sau "fiu" nu reprezinta nume ale vre-unei persoane ci atribute(ipostaze) ale acesteia.
De exemplu eu sunt fiu in raport cu parintii mei, totodata sunt tata in raport cu copii mei, insa numele meu este Hiran. Cu toate acestea sunt o singura persoana, chair daca la serviciu am alte atribute, fata de sotia mea sunt sot s.a.m.d.

89 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 10, 2008 12:29 pm

No Name

inger
In alta ordine de idei cuvintele "tata" sau "fiu" nu reprezinta nume ale vre-unei persoane ci atribute(ipostaze) ale acesteia.
De exemplu eu sunt fiu in raport cu parintii mei, totodata sunt tata in raport cu copii mei, insa numele meu este Hiran. Cu toate acestea sunt o singura persoana, chair daca la serviciu am alte atribute, fata de sotia mea sunt sot s.a.m.d.
Sus

friends

pai ptr trinitari ..oriunde vad un atribut sau o calitate a UNICULUI DUMNEZEU DUH ...o vad o persoana !
problema e preuluata gresit de la "PARINTII BISERICII "...care habar nu au avut de ebraica ,ei erau filozofi greci sau latini ...si si-au bagat mintiuca lor ascutita in al explica pe DUMNEZEU ,ACESTIA DIN URMA ..doar copiaza ,fara a rumega ceea ce ce au afirmat niste teologi de 2 bani acum 1700 de ani !

90 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Joi Iul 10, 2008 3:58 pm

Heruer

inger
Emanuel a scris:sf Taina nu inseamna ca noi nu stim ce este ... inseamna ca aceea are puterea sa sfinteasca pe om ... si Mantuitorul spune : cine nu se va boteza nu se mantui ...
deci botezul are in el o putere care intrece puterile omenesti , odata ce fara botez ( adica numai prin puterile omenesti ) nimeni nu se mantuieste ...
Hmmm probabil ca acesta este si principalul motiv pentru care civilizatii au fost decimate ... "imediat dupa botez/sau in loc de ..." (a se vedea amerindienii, de ex.)

91 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Vin Iul 11, 2008 7:43 pm

domle eu am mai spus : nu faceti confuzie invinuindu-i pe ortodocsi de crimele ereticilor catolici ... catolcii si ortodocsii sunt doua lucruri diferite ...

in plus eu nu am nici o incredere in descoperirile istoricilor , caci istoria am vazut cu totii ca se schimba de la o generatie la alta ...

iar faptul ca in unele epistole se spune ca crestinii au fost botezati in numele lui Iisus asta nu inseamna ca in slujba btezului nu s-a rostit fomula care trebuie si care a fost poruncita de Iisus : " botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului sfant " ; daca nu era necesara aceasta formula nici Iisus nu s-ar mai fi sinchisit sa o rosteasca in intregime l era suficienta sa spune " botezandu-i in numele Meu " ; si este de stiut ca apostolii au respectat intocmai porunca Lui ...

92 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 12, 2008 1:37 pm

Vizitato

Vizitator
[quote=\"No Name\"] La început, Cerul și Pământul existau în armonie, fericire și bucurie, într-o stare pe care nu suntem capabili să ne-o imaginăm. Oștirea cerească aducea slavă la tronul lui Dumnezeu. Domnul îi vizita pe Adam și Eva în răcoarea serii în Rai și avea părtășie cu ei. Nu exista nici urmă de tristețe, boală sau moarte. Dar și Lucifer a avut acces în Rai, așa cum ni se spune în mod tainic în Ezechiel 28:

ajunsese-i la cea mai înaltă desăvârșire, erai plin de înțelepciune și desăvârșit în frumusețe. Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu și erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe. Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile întinse (vers. 12-15). El a fost primul uns și a devenit dușmanul lui Dumnezeu. Aceasta este de mare însemnătate pentru subiectul nostru despre unșii din timpul sfârșitului.

Înaltul heruvim nu a fost mulțumit cu faptul că devenise un dușman și provocase situația catastrofală din Cer. El a văzut că Dumnezeu ținea la fiul Său, Adam, pe care îl pusese mai mare peste tot ceea ce fusese creat pe Pământ și nu a fost mulțumit cu această situație. Adam și Eva stăpâneau asupra pământului. Dușmanul căzut din ordinea cerească a scos prima pereche în afara ordinii divine și a atras-o în propria-i cădere. Ca ființă duhovnicească, a folosit cea mai evoluată și mai șireată specie dintre animale (Genesa 3:1) care, fără îndoială, era cea mai apropiată omului, adică șarpele care umbla vertical și putea să vorbească.[/quote]
Cred că doar ai copiat concluzii ale unor teologi care nu și-au făcut bine temele.
În versul 2 spune clar că este [b][color=yellow] UN OM

2,,Fiul omului, spune voivodului Tirului: ,Așa vorbește Domnul, Dumnezeu: ,Pentrucă ți s\'a îngîmfat inima și ai zis: ,Eu sînt Dumnezeu, și șed pe scaunul de domnie al lui Dumnezeu în mijlocul mărilor`, măcar că nu ești decît om și nu ești Dumnezeu, măcar că îți dai ifose ca și cînd ai fi Dumnezeu.

Deci, este ADAM, nu satan, pt că satan nu esteOM.

Ultima editare efectuata de catre Zexelica in Sam Iul 12, 2008 1:43 pm, editata de 1 ori

93 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 12, 2008 1:42 pm

HIRAN

demon
Emanuel a scris:domle eu am mai spus : nu faceti confuzie invinuindu-i pe ortodocsi de crimele ereticilor catolici ... catolcii si ortodocsii sunt doua lucruri diferite ...

in plus eu nu am nici o incredere in descoperirile istoricilor , caci istoria am vazut cu totii ca se schimba de la o generatie la alta ...

iar faptul ca in unele epistole se spune ca crestinii au fost botezati in numele lui Iisus asta nu inseamna ca in slujba btezului nu s-a rostit fomula care trebuie si care a fost poruncita de Iisus : " botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului sfant " ; daca nu era necesara aceasta formula nici Iisus nu s-ar mai fi sinchisit sa o rosteasca in intregime l era suficienta sa spune " botezandu-i in numele Meu " ; si este de stiut ca apostolii au respectat intocmai porunca Lui ...

Pai nu intelegi ca aceia care au ars oamenii adevarului pe rug au falsificat si formula in Evanghelia dupa Matei ?
Iar ortodoxia ca fiica cuminte a preluat falsul de la mama ei catolicismul.
Nu mai tii minte ce spunea Iisus ? Parintii vostri au ucis pe prooroci iar voi le ziditi mormintele. Prin aceasta marturisiti despre voi insiva ca sunteti fii celor ce au ucis pe prooroci.

94 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:10 pm

HIRAN

demon
Referitor la Ezechiel 28 in analiza trebuie avut in vedere ca heruvimul nu este om.

Astfel ca in Ez 28:1-10 avem o scrisoare (proorocie) expediata de Dumnezeu care are ca destinatar pe voievodul Tirului, care este om si este condamnat astfel in v.10 "Vei muri de moartea celor netaiati imprejur".

Iar in Ez 28:11-19 avem o alta scrisoare (proorocie) expediata tot de Dumnezeu dar care are ca destinatar pe imparatul Tirului, care este heruvim si care este condamnat astfel in v.19 "esti nimicit, si nu vei mai fi niciodata!"

De asemenea din textele in cauza reiese o localizare (habitat) diferita a celor doua personaje.
Ca intre imparatul si voievodul unui tinut exista o relatie stransa, nu este un motiv pentru a-i confunda sau a face din doi unul.

95 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 26, 2008 8:46 pm

Anticristul

eliberat
Voievodul Tirului sau imparatul Tirului e una si aceiasi persoana.Numai in romaneste este scris asa.Si nu se refera la un Heruvim ceresc ci la o persoana Om ,doar asemanat cu un heruvim din cauza straluciri bogatiilor lui.Nu stiti ca Imparatul Tirului Avea un palat din sticla in inima mari si avea un cer cu stele ca bolta cereasca .De aceea este zis Ti ai asezat cuibul intre stele.

96 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 26, 2008 11:12 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris: Referitor la Ezechiel 28 in analiza trebuie avut in vedere ca heruvimul nu este om.

Astfel ca in Ez 28:1-10 avem o scrisoare (proorocie) expediata de Dumnezeu care are ca destinatar pe voievodul Tirului, care este om si este condamnat astfel in v.10 "Vei muri de moartea celor netaiati imprejur".
Adică în Isaia 14 nu este vorba de satan ci de împăratul Babilonului. Și trebuie să vedem paie și bârne în ochi....
Sau, Biblia este o alegorie numai când vrea mușchiu teologilor, nu? Foarte tare!

97 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Sam Iul 26, 2008 11:23 pm

HIRAN

demon
Inclin sa cred ca ai postat doar din spirit de contradictie caci altfel nu vad cum as putea sa-ti gasesc vre-o scuza.

Acolo scrie clar ca statea in Eden si pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu, apoi ca a fost aruncat la pamant, unde este nimicit.

Daca vrei sa afli cate ceva despre folosirea sticlei in constructii iata cateva surse
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sticl%C4%83
http://www.agir.ro/univers-ingineresc/istoria_sticlei_1679.html
http://www.referat.ro/referate/Istoria_milenara_a_sticlei_2862.htm

@Zexelica
De ce confunzi imparatul cu subalternul si pe Satan cu sluga sa.
Analizeaza raportul dintre voievodul Mihail si imparatul Iisus.

98 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 27, 2008 9:08 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:@Zexelica
De ce confunzi imparatul cu subalternul si pe Satan cu sluga sa.
Analizeaza raportul dintre voievodul Mihail si imparatul Iisus.
Voievodul Mihail este chiar Dumnezeu.

Cuvintele TRADUSE îngeri sunt "malak" și "aggelos", care înseamnă MESAGER.

Arh-anghel este mesager șef. Mihail este "care este Dumnezeu".
Deci, arhanghel Mihail înseamnă "mesagerul șef care este Dumnezeu".

99 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 27, 2008 9:16 am

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:[quote=\"No Name\"] La început, Cerul și Pământul existau în armonie, fericire și bucurie, într-o stare pe care nu suntem capabili să ne-o imaginăm. Oștirea cerească aducea slavă la tronul lui Dumnezeu. Domnul îi vizita pe Adam și Eva în răcoarea serii în Rai și avea părtășie cu ei. Nu exista nici urmă de tristețe, boală sau moarte. Dar și Lucifer a avut acces în Rai, așa cum ni se spune în mod tainic în Ezechiel 28:

ajunsese-i la cea mai înaltă desăvârșire, erai plin de înțelepciune și desăvârșit în frumusețe. Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu și erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe. Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile întinse (vers. 12-15). El a fost primul uns și a devenit dușmanul lui Dumnezeu. Aceasta este de mare însemnătate pentru subiectul nostru despre unșii din timpul sfârșitului.

Înaltul heruvim nu a fost mulțumit cu faptul că devenise un dușman și provocase situația catastrofală din Cer. El a văzut că Dumnezeu ținea la fiul Său, Adam, pe care îl pusese mai mare peste tot ceea ce fusese creat pe Pământ și nu a fost mulțumit cu această situație. Adam și Eva stăpâneau asupra pământului. Dușmanul căzut din ordinea cerească a scos prima pereche în afara ordinii divine și a atras-o în propria-i cădere. Ca ființă duhovnicească, a folosit cea mai evoluată și mai șireată specie dintre animale (Genesa 3:1) care, fără îndoială, era cea mai apropiată omului, adică șarpele care umbla vertical și putea să vorbească.
Cred că doar ai copiat concluzii ale unor teologi care nu și-au făcut bine temele.
În versul 2 spune clar că este [b][color=yellow] UN OM

2,,Fiul omului, spune voivodului Tirului: ,Așa vorbește Domnul, Dumnezeu: ,Pentrucă ți s\'a îngîmfat inima și ai zis: ,Eu sînt Dumnezeu, și șed pe scaunul de domnie al lui Dumnezeu în mijlocul mărilor`, măcar că nu ești decît om și nu ești Dumnezeu, măcar că îți dai ifose ca și cînd ai fi Dumnezeu.

Deci, este ADAM, nu satan, pt că satan nu esteOM.[/quote]

.......pai ce faci.....ai trecut la argumentari din EGW ?.....sau te-a
,,clonat,, cineva ?.... hmm

100 Re: Taina din gradina Eden ! la data de Dum Iul 27, 2008 9:45 am

Vizitato

Vizitator
[quote="Leo Luke
.......pai ce faci.....ai trecut la argumentari din EGW ?.....sau te-a
,,clonat,, cineva ?.... hmm[/quote]
Lioliuk, dacă coana nătânga a realizat niște adevăruri biblice, asta nu înseamnă că nu este un emisar al lui satan, pt că învață CONTRAR Scripturii, care arată că DUMINICĂ, ziua întâi a săptămânii, se adunau ca să frângă pâinea (Fapte 20:7) și faptul că sâmbăta este o UMBRĂ care nu se mai respectă în NT (Coloseni 2:16,17)

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum