Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Crestinismul - religie politeista

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Crestinismul este o religie politeista?

64% 64% [ 7 ]
36% 36% [ 4 ]
0% 0% [ 0 ]
Total voturi : 11

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 8]

101 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 20, 2009 8:49 pm

Anticristul

eliberat
Oare numai ca sa ramina fecioara pururea curata a adus dumnezeu pototpul pe pamint?Daca noe a putut ramine curat ,de ce nu putea saminta lui sa mearga mai departe si sa nu omoare dumnezeu intreaga lume?Eu cred ca daca Dumnezeu ar fi stirpit calugarismul(nu ma refer klacalugari)nu marefer la calugari ca eu nu am treaba cu oameni,atunci caile domnului ar fi mult mai clare.

Vezi profilul utilizatorului

102 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 20, 2009 9:00 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Eu cred ca daca Dumnezeu ar fi stirpit calugarismul(nu ma refer klacalugari)nu marefer la calugari ca eu nu am treaba cu oameni,atunci caile domnului ar fi mult mai clare.

Daca ar fi fost acces la toate scrierile, lucrurile ar fi fost mult mai clare.
PS Calugarismul era, din cate imi aduc aminte, in floare in lumea semita a acelei perioade. Nu e apanajul neaparat al crestinismului.

103 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 9:39 am

Anticristul

eliberat
In lumea semita nu gasesti calugarism,ca Dumnezeu a poruncit omului sa se casatoreasca.Era secta Esenienilor dar cred ca era vorba de abstinenta ci doar de trai in comun,in ce priveste hrana .Ca si chibuturile de azi.

104 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 10:16 am

frate raiul era pe tot pamantul , ca nu se putea sa fie raiul numai in gradina raiului si in restul pamantului sa fie pacate : DUmnezeu nu a creat decat rai peste tot in cosmos , si nicaieri nu a creat pacate ; caci in afara raiului nu sunt decat pacate , iar raiul inceteaza sa fie acolo unde sunt pacate ...

in vremea lui noe nu se potrivea chestia cu 10 % , asa cum az soarele nu rasare exact din acelasi punct al cerului ca si ieri ... happy

105 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 10:24 am

dusmania oamenilor pacatosi fata de noe si familia lui ameninta cu disparitia neamul curat al lui noe ; apoi daca cei din neamul lui s-ar fi incrucisat in viitor cu cei din alte neamuri atunci curatia neamului lui ar fi fost periclitata , precum si mantuirea noastra ... apoi , ia gandeste-te : daca in generatia lui noe oamenii devenisera atat de rai incat curatia neamului lui noe era amenintata , atunci in viitoarele generatii desigur ca raul fiind inca si mai mare , ar fi distrus automat curatia neamului lui noe ... de aceea DUmnezeu a dat potopul ...

deci , oare am ajuns noi sa judecam atotstiinta lui Dumnezeu ? El stie foaret bine cum aveau sa decurga lucrurile mai tarziu in defavoarea curatiei neamului lui noe si deci a mantuirii noastre ... iar noi ne supunem lui Dumnezeu care si-a dat si viata pe cruce pentru mantuirea noastra , si nu il banuim pe El de minciuna ...

106 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 12:47 pm

Anticristul

eliberat
Cu ce au fost mai buni oameni dupa potop ,ca la scurt timp deja au zidit Turnul Babel.Ei au trecut peste potop cu toate cunostintele vechi.

107 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 12:54 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:In lumea semita nu gasesti calugarism,ca Dumnezeu a poruncit omului sa se casatoreasca.Era secta Esenienilor dar cred ca era vorba de abstinenta ci doar de trai in comun,in ce priveste hrana .Ca si chibuturile de azi.

La Esenieni ma gandeam, ca ei aveau juramantul de abstinenta si un intreg "parcurs" de indeplinit pana ajungeau de la wannabe la membrii cu drepturi depline. Nu era doar un trai in comun in ce priveste hrana, era mult mai mult.

108 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 1:24 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:frate raiul era pe tot pamantul , ca nu se putea sa fie raiul numai in gradina raiului si in restul pamantului sa fie pacate : DUmnezeu nu a creat decat rai peste tot in cosmos , si nicaieri nu a creat pacate ; caci in afara raiului nu sunt decat pacate , iar raiul inceteaza sa fie acolo unde sunt pacate ...

in vremea lui noe nu se potrivea chestia cu 10 % , asa cum az soarele nu rasare exact din acelasi punct al cerului ca si ieri ... happy

Ba se putea, din simplul motiv ca atat timp cat in afara curtii raiului actiona in voie amicul satan, a afirma ca pamantul era rai cand adam a fost alungat e fortat, ca sa nu zic mai mult.

Asta ai stabilit tu, ca nu se putea. Argumentul suprem fiind "pentru ca asa ni se zice". Nu e important punctul ci faptul ca rasare. Indiferent de cum ar vrea unul sau altul.

109 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 1:42 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:deci , oare am ajuns noi sa judecam atotstiinta lui Dumnezeu ? El stie foaret bine cum aveau sa decurga lucrurile mai tarziu in defavoarea curatiei neamului lui noe si deci a mantuirii noastre ... iar noi ne supunem lui Dumnezeu care si-a dat si viata pe cruce pentru mantuirea noastra , si nu il banuim pe El de minciuna ...

Istoria se repeta. Ciclic.

110 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 3:44 pm

pai oamenii de dupa potop au fost mai buni caci s-au nascut din semintia lui noe care era mai curata ... ca au ajuns ei sa zideasca babelu , asta asa e , insa daca nu ar fi fost potopul si ar fi trait in continuare acele neamuri mai pacatoase decat al lui noe , atunci raul ar fi fost mult mai mare ...

este imposibil ca raiul sa fi fost numai pe o parte a pamantului : raiul nu poate fi numai intr-o parte a naturii materiale , iar in alta sa nu fie ... raiul ori este in tot cosmosu ori nu este nicaieri in cosmos ... caci intr-un fel actionau legile naturii in rai si in alt fel actioneaza ele in afara raiului ... deci , noi stim ca legile naturii ( de ex cele ale fizicii ) sunt universale in tot cosmosu , si atunci nu are cum ca legile sa fie intr-un fel intr-un loc si in alt fel in alt loc ... de aceea nu are cum ca in acelasi cosmos sa coexiste doua feluri de legi , unele ale raiului si altele cele care le avem noi astazi ... iar satan bantuia el chiar si prin rai , inainte de cadere , insa nu avea nici o putere asupra materiei si sa influenteze el in vre-un fel legile naturii ... satan nu avea nici o influenta asupra cosmosului si de aceea era invidios pe oameni si i-a ispitit ca sa cada in voia lui , si numai atunci a dobandit satan putere asupra intregului cosmos ... de atunci legile cosmosului au devenit altele ( astea care le avem azi ) iar raiul s-a retras din tot cosmosul ... caci legile raiului erau valabile in tot cosmosul ( asa cum astazi sunt valabile legile de dupa cadere in tot cosmosu ) , iar cand au cazut oamenii in pacat tot cosmosu si-a schimbat legile ...

111 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 5:50 pm

Anticristul

eliberat
Nu stiu,cum ,dar mi se pare mie oare, ca tu vorbesti de cosmos, si te referi la pamint?
Si nu stiu daca Ai habar ,cam ce zice scriptura ca ar fi acest rai?
Dece nu putea fi intr-un anumit loc ,iar in altul sa nu fie?Caci cind ia scos afara ,ia scos afara din rai dar afara nu era rai si sigur ca nu era iad,era doar afara din rai ,ceea ce rezulta ca raiul nu era peste tot.

112 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 21, 2009 8:04 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:este imposibil ca raiul sa fi fost numai pe o parte a pamantului : raiul nu poate fi numai intr-o parte a naturii materiale , iar in alta sa nu fie ... raiul ori este in tot cosmosu ori nu este nicaieri in cosmos ... caci intr-un fel actionau legile naturii in rai si in alt fel actioneaza ele in afara raiului ... deci , noi stim ca legile naturii ( de ex cele ale fizicii ) sunt universale in tot cosmosu , si atunci nu are cum ca legile sa fie intr-un fel intr-un loc si in alt fel in alt loc ... de aceea nu are cum ca in acelasi cosmos sa coexiste doua feluri de legi , unele ale raiului si altele cele care le avem noi astazi ... iar satan bantuia el chiar si prin rai , inainte de cadere , insa nu avea nici o putere asupra materiei si sa influenteze el in vre-un fel legile naturii ... satan nu avea nici o influenta asupra cosmosului si de aceea era invidios pe oameni si i-a ispitit ca sa cada in voia lui , si numai atunci a dobandit satan putere asupra intregului cosmos ... de atunci legile cosmosului au devenit altele ( astea care le avem azi ) iar raiul s-a retras din tot cosmosul ... caci legile raiului erau valabile in tot cosmosul ( asa cum astazi sunt valabile legile de dupa cadere in tot cosmosu ) , iar cand au cazut oamenii in pacat tot cosmosu si-a schimbat legile ...

Tu te auzi ce spui? Legile Cosmosului se schimba in functie de cine il are in stapanire pe om ... Cred ca ar rade zeul ala pe care il venerezi cu hohote daca te-ar auzi. Si ar si plange cu lacrimi de sange ca si-a alungat din ograda cea mai de pret jucarie ...
Lasa stiinta si incercarile de exemplificare stiintifice in seama celor care au habar despre ce vorbesc.

113 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 22, 2009 6:47 am

Nu stiu ,cum ,dar mi se pare mie oare, ca tu vorbesti de cosmos, si te referi la pamint?
Si nu stiu daca Ai habar ,cam ce zice scriptura ca ar fi acest rai?
Dece nu putea fi intr-un anumit loc ,iar in altul sa nu fie?Caci cind ia scos afara ,ia scos afara din rai dar afara nu era rai si sigur ca nu era iad,era doar afara din rai ,ceea ce rezulta ca raiul nu era peste tot.

gresesti : raiul era peste tot in cosmos , caci cosmosul a fost creat tot de Dumnezeu , iar Dumnezeu dupa ce a creat tot cosmosul a zis : toate sunt bune foarte ; ceea ce inseamna ca si cosmosul , nu numai gradina raiului , era bun foarte : in cosmos nu se intampla absolut nimic rau , toate se miscau numai dupa voia lui Dumnezeu ( de exemplu nu se putea ca sa vina din cosmos prea multe radiatii spre pamant , sau sa pice din cosmos un mic de tot meteorit , deoarece legile cosmosului era niste legi complet dupa voia Lui Dumnezeu ) deci si cosmosul era tot un rai ; e adevarat ca oamenii nu stateau decat in gradina raiului , si nu in cosmos , dar totusi si cosmosul era condus tot dupa legile raiului , deci si cosmosul facea parte tot din rai ... Dumnezeu cand a creat cosmosul l-a creat bun , perfect , bun foarte cum zice El , iar Dumnezeu cand creaza ceva nu poate crea decat rai , adica ceva bun foarte ; Dumnezeu nu creaza ceva rau ...

insa cand oamenii au pacatuit , au fost scosi afara din rai , in sensul ca raiul s-a retras de pe pamant , dar si din cosmos , iar oamenii nu au mai avut acces la el ... unde se zice ca era gradina raiului ? intre tigru si eufrat parca , nu ? pai ia duceti-va in zona aia si o sa vedeti ca nu mai este nici un rai acolo ...

omul inainte de cadere era stapanul absolut , dupa Dumnezeu desigur , al universului : nu exista absolut nimic in cosmos care sa nu asculte de om ; daca omul atunci ar fi zis soarelui sa stea pe loc , atunci soarele nu s-ar mai fi miscat deloc cat ar fi vrut omul sa fie asa ... dovada este ca si sfintii au facut aceasta minune : au oprit soarele din loc ; pai omul in rai avea mult mai mare putere decat sfintii , si putea sa faca la orice ora numai minuni din astea ... omul atunci putea sa opreasca din mersul ei si galaxia noastra si oricate galaxii le putea opri din mers numai zicand porunca respectiva ... de aceea , cand a cazut omul in pacat , intreaga natura l-a urmat in caderea lui , si totul a devenit pe dos ; iar omul fiind alungat din rai , a devenit un sclav al naturii si nu a mai fost stapanul ei ... de aceea si este stiinta atata de oarba , da oarba tare de tot , ca tot studiaza natura , insa nu isi da seama defel ca omul trebuia de fapt sa fie stapanul naturii iar nu sclavul ei ... omul de stiinta se teme de natura , o studiaza ca sa o poata controla ; dar daca omul de stiinta s-ar intoarce la Dumnezeu si ar dobandi in el puterile dumnezeiesti care le avea adam inainte de cadere , atunci omul de stiinta ar putea sa schimbe el legile naturii dupa voia lui , si nu ar mai fi atata de fricos si nu ar mai studia legile naturii de frica sa nu i se intample ceva rau ...

114 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 22, 2009 1:03 pm

Anticristul

eliberat
Isihast,la acest mesaj eu nu pot sa ti raspund.Este la un nivel atit de copilaresc scris incit nu ma pot face de rusine sa raspund.Poate Soimos o sa ti raspunda.Despre gradina raiului as putea sa ti dau amanunte dar asta este o tema separata.Ea nu a fost intre tigru si Eufrat ca nu asa este scris.

115 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 22, 2009 2:30 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris: ...

Expunere insolita, dar cu o greseala majora. Daca Isus spunea ca dumnezeu este in tot, fie piatra sau pom, atunci acolo unde e dumnezeu e rai - conform opiniei tale.Ca vrei sau nu vrei tu. Doar ca realitatea e de fapt alta ...

Omul de stiinta nu este fricos, ci credinciosul. El este cel care nu se multumeste cu explicatiile puerile de genul "ca asa trebuie sa fie". Deocamdata, omul de stiinta e pe drumul cel bun pentru a deveni un "dumnezeu": creeaza viata (cloneaza). Cunoasterea este cheia.

116 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 22, 2009 3:34 pm

pai Dumnezeu este peste tot , nu stii ca Dumnezeu e omniprezent ?

credinciosul nu se multumeste cu asa ar trebui sa fie ... o fi asta valabil la toate religiile insa nu la ortodocsi : ortodoxia este stiinta verificata nu numai credinta ... ca credinciosii incepatori din ortodoxie nu o pot erifica daca este absolut corecta ortodoxia asta e altceva ; insa cei avansati pot verifica absolut toate principiile fundamentale din ortodoxie , experimental ... eu insumi le-am verificat experimental , deci sunt in masura sa judec care e treaba ; voi insa care nu aveti habar de ortodoxia nu aveti nici un drept sa o judecati , daca este experimentala sau nu ...

nu e copilaresc ce am zis despre rai : e pur si simplu adevarul , fara de care ajungi sa hulesti dumnezeirea : daca zici ca in cosmos ar fi fost ceva forte rele atunci ai hulit pe Dumnezeu care a zis : toate ( inclusiv cosmosul ) sunt bune foarte ; hulesti omniprezenta lui Dumnezeu , si puterea lui de a crea totul perfect ... El cand a creat cosmosul l-a creat perfect ... degeaba te fatarnicesti dandu-te de partea " bunului simt : pur omenesc , sau " ratiunii " omenesti decazute , caci astfel hulesti dumnezeirea ... nu exista in afara lui Dumnezeu bun simt adevarat sau ratiune perfecta din toate punctele de vedere ... cat despre amplasarea gradinii raiului , am zis , nu mai tin minte unde zicea scriptura ca era , dar nici nu conteaza asta prea mult ...

deci faceti deosebire intre gradina raiului , in care traia adam si eva , si rai care era raspandit in tot cosmosul ...

117 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 22, 2009 4:47 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:...

Mai bine spune ca Rai este un cuvant conventie care desemneaza tot ceea ce e creat de dumnezeu neintinat de decaderea omului si gata. Care n-are nimic de-a face cu doctrina.

... satan nu avea nici o influenta asupra cosmosului si de aceea era invidios pe oameni si i-a ispitit ca sa cada in voia lui , si numai atunci a dobandit satan putere asupra intregului cosmos ... de atunci legile cosmosului au devenit altele ( astea care le avem azi ) iar raiul s-a retras din tot cosmosul ... caci legile raiului erau valabile in tot cosmosul ( asa cum astazi sunt valabile legile de dupa cadere in tot cosmosu ) , iar cand au cazut oamenii in pacat tot cosmosu si-a schimbat legile ...

... insa cand oamenii au pacatuit , au fost scosi afara din rai , in sensul ca raiul s-a retras de pe pamant , dar si din cosmos , iar oamenii nu au mai avut acces la el...

omul inainte de cadere era stapanul absolut , dupa Dumnezeu desigur , al universului : nu exista absolut nimic in cosmos care sa nu asculte de om ; daca omul atunci ar fi zis soarelui sa stea pe loc , atunci soarele nu s-ar mai fi miscat deloc cat ar fi vrut omul sa fie asa

118 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 22, 2009 7:48 pm

Artistu

demon
PS Conform spuselor tale, Omul este un dumnezeu decazut. Care vrea din nou sa redevina dumnezeu (pe propriile forte + ceva mitologie + ceva ajutor extra terestru). Asta da crestinism. Prezinta-l sub forma asta si vei avea mai multi adepti decat sunt acum. Si vor fi si convinsi, nu doar la numar.

Imagineaza-ti cum s-ar schimba totul.
1. N-ar mai fi nevoie de filozofi care sa incerce sa explice sensul vietii - sensul e dat de "fiecare generatie este un pas inainte in directia devenirii dumnezeu".
2. N-ar mai fi probleme rasiale. Toti sunt dumnezei (in diferite stadii)
3. N-ar mai fi ura intre oameni pe baze religioase. Ar fi un concurs care devine mai repede dumnezeu - accelerarea progresului in orice domeniu al vietii.

Eh, ce zici? Te incumeti?
PS. Pune tu emoticoanele.

119 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 23, 2009 9:46 am

pai tot ce e creat de Dumnezeu are de a face cu doctrina ; doctrina este despre tot ce a creat Dumnezeu si despre Dumnezeu Insusi ... de ce sa nu aiba de a face cu doctrina ? doctrina ofera raspuns la absolut toate aspectele vietii , caci daca ar lasa ceva nerezolvat nu ar fi o doctrina perfecta , una care sa rezolve toate probleme omenirii , si deci una care sa ajute omul sa se indumnezeiasca ...

PS Conform spuselor tale, Omul este un dumnezeu decazut. Care vrea din nou sa redevina dumnezeu (pe propriile forte + ceva mitologie + ceva ajutor extra terestru). Asta da crestinism. Prezinta-l sub forma asta si vei avea mai multi adepti decat sunt acum. Si vor fi si convinsi, nu doar la numar.

Imagineaza-ti cum s-ar schimba totul.
1. N-ar mai fi nevoie de filozofi care sa incerce sa explice sensul vietii - sensul e dat de "fiecare generatie este un pas inainte in directia devenirii dumnezeu".
2. N-ar mai fi probleme rasiale. Toti sunt dumnezei (in diferite stadii)
3. N-ar mai fi ura intre oameni pe baze religioase. Ar fi un concurs care devine mai repede dumnezeu - accelerarea progresului in orice domeniu al vietii.

Eh, ce zici? Te incumeti?
PS. Pune tu emoticoanele.

esti foaret aproape de adevaratul crestinism ... ma bucur ca in sfarsit aud si io o afirmatie care spune adevarul despre crestinism ... singurul lucru gresit este ca omul pentru a redeveni dumnezeu nu are nevoie de extraterestri ( daca la asta te-ai referit cand ai zis ajutor extraterestru ) ci de ajutorul lui Dumnezeu Insusi ... caci Dumnezeu de asta ne-a si creat : ca sa fim dumnezei asemenea Lui ; El ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui ( cum zice scriptura ) deci scopul cu care ne-a creat este sa devenim asemenea Lui in toate aspectele vietii Lui dumnezeiesti , adica sa ne indumnezeim si noi asemenea Lui , sa devenim dumnezei ... pacatul insa nu este altceva decat o denaturare a acestui scop cu care am fost creati : omul pacatos ori nu mai vrea sa mai fie dumnezeu , ori vrea sa fie , dar incearca sa ajunga la indumnezeire pe cai gresite , care nu duc la indumnezeire ci la nenumarate neputinte si nevoi ( se rataceste in tot felul de infundaturi si nu isi mai gaseste iesirea de acolo ) ; ce inseamna indumnezeirea ? inseamna nimic mai putin decat a ajunge sa nu mai ai nici o nevoie de nimic din cele pamantesti sau ceresti , sa ajungi pe deplin liber fata de orice , sa nu mai depinzi de nimic ; o singura nevoie nu este pacat sau patima : nevoia de a fi dumnezeu , nevoia de a iubi la infinit ... aceste ( 2 ) nevoi nu sunt pacate sau neputinte ; insa toate celelalte nevoi sunt ori pacate ori neputinte , si deci , scopul cu care a fost creat omul este de a scapa de acele nevoi , intr-un anumit timp desigur , nu instantaneu ... deci iata scopul nostru : sa scapam de toate nevoile si sa devenim dumnezei iubitori , asemenea Dumnezeului celui Viu Creatorul nostru ... cum zice scriptura ? asa : " toti sunteti dumnezei si fii ai Celui Preainalt " ... si daca Dumnezeu a zis asta , inseamna ca asta vrea El de la noi , asta vrea El sa ne faca , deci ne vrea totusi binele cel mai inalt care poate exista : sa ne dea si noua toate puterile si frumusetile Lui dumnezeiesti ... sa ne faca semenea Lui ... insa , din nefericire , omul nu mai intelege acest mare adevar , si cauta propria lui indumnezeire pe cai gresite , adica o cauta acolo unde nu exista : in tot felul de nevoi ( unii de exemplu o cauta in bogatii , altii in sex , altii in stiinta etc etc ) adica in fine , in tot felul de lucruri limitate ( lucruri care nu ofera omului o libertate infinita , o putere infinita ci una limitata ) , adica in tot felul de nevoi si neputinte ; caci toate acestea ( bogatia , sexu , stiinta etc etc ) nu sunt puteri decat in aparenta , ele sunt de fapt slabiciuni ; ele sunt cu adevarat slabiciuni cand le comparam cu puterea dumnezeiasca infinita pe care vrea Dumnezeu sa ne-o dea ; daca comparam un om bogat cu unu sarac , atunci zicem ca bogatu e mai puternic decat saracul , insa daca comparam bogatul cu Dumnezeu , atunci cine e mai puternic : bogatul sa Dumnezeu ; normal ca Dumnezeu ... deci iata de ce e mai bine sa cautam pe Dumnezeu , sa cautam sa dobandim mai bine puterea lui Dumnezeu in noi , decat sa cautam bogatii si puteri lumesti , ranguri , sex , stiinta etc etc ... toate aceste sunt puternice in ochii omenirii decazute in pacat , insa incomparatie cu puterea dumnezeiasca toate acestea sunt gunoaie sau nimicuri , cum le numea apostolul pavel ... acuma ati inteles de ce sunt io atat de convins de credinta mea si stiinta , sexu , bogatiile , rangurile , mi se par gunoaie si jocuri de copii ? pentru ca indumnezeirea este mult mai puternica decat toate acestea ...

oricum , ma bucur foarte mult ca artistu a inteles cu adevarat ( cel putin in postarea de mai sus ) mari adevaruri : daca oamenii ar cauta indumnezeirea cu adevarat ( adica pe calea cea buna , adevarata indumnezeire ) atunci nu ar mai fi nevoie de filosofie , nu ar mai fi rasism , nu ar mai fi ura religioasa , si nu ar mai fi nici un fel de ura sau de pacat : totul ar redeveni un frumos rai , in care sa fie din nou preaslavit Dumnezeu si oamenii s-ar iubi intre ei ; iata ca acesta este scopul nostru al tuturor , indiferent de rasa , religie , nationalitate , sex etc etc : sa ajungem dumnezei ...

si cu siguranta ca in final , omenirea va ajunge sa isi atinga scopul ; problema este insa ca din cauza neintelegerii corecte a adevarului , oamenii inca se razboiesc intre ei ( ei care de fapt sunt frati nascuti din acelasi parinte adam si toti fii ai lui Dumnezeu ) pentru tot felul de nimicuri , si orbecaiesc pe cai gresite in loc sa caute adevarata indumnezeire ; omenirea isi va atinge intr-o zi scopul sau , indumnezeirea , insa pana acolo , din nefericire , ea trebuie sa treaca prin multe suferinte , cauzate de orbecairea ei pe cai gresite ...

120 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 26, 2009 10:47 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:pai tot ce e creat de Dumnezeu are de a face cu doctrina ;

Alo !

Spitalul nr 9?

Trimiteti va rog o echipa cu o camasa de forta ca unui pacient i s-a urcat Doctrina la cap !

121 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 26, 2009 3:43 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Soimos a scris:

Alo !

Spitalul nr 9?

Trimiteti va rog o echipa cu o camasa de forta ca unui pacient i s-a urcat Doctrina la cap !

rolf De fapt is 2 pacienti: ala cu doctrina (e cum mai e...) si mai e unu', mai grav, care se crede Dumnezeu! rolf Asta al 2 lea, l-a inebunit si pe primu'...... crazy

122 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 26, 2009 4:47 pm

Soimos

admin
Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris:

Alo !

Spitalul nr 9?

rolf De fapt is 2 pacienti: ala cu doctrina (e cum mai e...) si mai e unu', mai grav, care se crede Dumnezeu! rolf Asta al 2 lea, l-a inebunit si pe primu'...... crazy
Vezi daca nu esti priceput in "critica religiilor"!

Macar asta care se crede Dumnezeu este mai normal decat toti ceilalti credinciosii
Odata ca el stie ca Omul este singurul Creator ...macar pana cand nu dam nasul cu niste extraterestrii care sa ne dovedeasca contrariul ...si 2 ...chiar Isus spune asta:
- 1. Corint.3.16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi

asta ...adica saracu Tudorel ..macar stie ca se bazeaza pe aceasta afirmatie a lui Isus !

123 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 26, 2009 5:22 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Soimos a scris:
Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris:

Alo !

Spitalul nr 9?

Macar asta care se crede Dumnezeu este mai normal decat toti ceilalti credinciosii
Odata ca el stie ca Omul este singurul Creator ...macar pana cand nu dam nasul cu niste extraterestrii care sa ne dovedeasca contrariul ...si 2 ...chiar Isus spune asta:
- 1. Corint.3.16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi

asta ...adica saracu Tudorel ..macar stie ca se bazeaza pe aceasta afirmatie a lui Isus !

Io cand am zis al 2 lea vorbeam exact de isus! Ala se crede dumnezeu!

124 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 26, 2009 6:14 pm

Soimos

admin
Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris:
Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris:

Alo !

Spitalul nr 9?

Io cand am zis al 2 lea vorbeam exact de isus! Ala se crede dumnezeu!
Asta doar in fanteziile bolnave ale Bisericii Crestine!

Isus se credea cel mult Messiah ...adica un om aflat intr-un rol/functie de leader ...de asta pe crucea lui scria INRI adica Isus Nazariteanul REGELE Iudeilor si nu Dumnezeul sau Fiul lui Dumnezeu !

125 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Mai 12, 2009 7:34 pm

Anticristul

eliberat
Romani chiar asta credeau despre el ,ca vroia sa se faca lider,sau sau sa se declare imparat.De asta l-or fi rastignit ca ei nu stateau cu miinile in sin la Ierusalim.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum