Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Crestinismul - religie politeista

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Crestinismul este o religie politeista?

64% 64% [ 7 ]
36% 36% [ 4 ]
0% 0% [ 0 ]
Total voturi : 11

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 8]

26 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Mar 29, 2009 1:07 pm

Artistu

demon
Anton_LaVey a scris:
Artistu a scris:
Auzutul de voci e caracteristic schizofreniei! Bolnavii aia aud voci diverse si au si vedenii de tot felul.

Si cat de nebun trebuie sa fie cineva pentru a-si creea o filozofie/conceptie despre viata care sa contrazica spusele unui alt nebun, dar folosind toate informatiile date de nebunul pe care incearca sa-l contrazica? Anton LaVey, recte.

Ai ceva cu LaVey sau ce?........

Nu neaparat. Doar e interesant cum se perpetueaza nebunia si avantajele ei in natura. De zece mii de ori e mai buna o minciuna care aduce avantaje decat un adevar.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Mar 29, 2009 1:13 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:Faptul ca el auzea voci din el insusi ... ptr mine inseamna ca era posedat de satana si nu inspirat de vre-un Dumnezeu lucru adeverit si de faptul ca Dumnezeul Yahwe este zeul beznei eterne motiv ptr care la creatie inca nu stia ce este si cum este lumina ..

Cum ziceam mai sus. Te gandesti la Satana, Yahve si altii cand spune cineva "aude voci". Uite asa suntem noi alienati ...

28 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Mar 29, 2009 1:32 pm

Soimos

admin
Artistu a scris:
Soimos a scris:Faptul ca el auzea voci din el insusi ... ptr mine inseamna ca era posedat de satana si nu inspirat de vre-un Dumnezeu lucru adeverit si de faptul ca Dumnezeul Yahwe este zeul beznei eterne motiv ptr care la creatie inca nu stia ce este si cum este lumina ..

Cum ziceam mai sus. Te gandesti la Satana, Yahve si altii cand spune cineva "aude voci". Uite asa suntem noi alienati ...
Asa este ...cei care sunt bolnavi psihici si nu alienati prin religie dar aud voci interioare ... sufera doar de schizofrenie!

29 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 01, 2009 9:29 pm

Anticristul

eliberat
Sa fii inspirat e una inca nu prea grava,dar sa fii tu dumnezeu ,tata ,s-o f. pe mata si sa te nasti tot tu ,asta da ca este halucinozatie.,

30 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 04, 2009 7:11 am

da cine a zis aberatia care ai zis-o tu mai sus , nu inteleg care e legatura ...

31 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 04, 2009 6:32 pm

Anticristul

eliberat
Pai daca dumnezeu sa intrupat si sa nascut pe el ,cum e greu de inteles?

32 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 05, 2009 4:45 pm

pai Tatal nu S-a nascut ci numai Fiul Iisus Hristos ... numai O Persoana din Cele Trei S-a nascut ... deci Dumnezeu nu S-a nascut pe El Insusi ...

33 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 05, 2009 4:46 pm

iar pentru nasterea Lui Iisus nu a fost nevoie de act trupesc , sexual ...

34 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 05, 2009 7:25 pm

Alex

djin
ISIHAST a scris:pai Tatal nu S-a nascut ci numai Fiul Iisus Hristos ... numai O Persoana din Cele Trei S-a nascut ... deci Dumnezeu nu S-a nascut pe El Insusi ...

pay daca D-zeu e trinitate indispensabila cum a putut doar o parte sa se nasca?! 1/3 din D`zeu s`a nascut sau cum?

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

35 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 05, 2009 8:52 pm

Anticristul

eliberat
Nu Alex,tu nu ai inteles.Tu nu vezi ca a trimis pe Duhul sfint s-o f pe mariaca sa nu fie vinovat el de viol.Deci unul trimite ,altul o f si al treilea se naste.Iaca asa toti trei iau parte la actul nasteri.Ce nu inteleg eu este ,de ce se numeste fiul tatalui ,si fiul duhului sfint?

36 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 06, 2009 7:26 am

saracu de tine antihrist ...

nu s-a nascut numai o treime din Sf Treime ; S-a nascut numai o Persoana din cele Trei ... Dumnezeu e Treime de Persoane , nu o esenta rece si distanta ; Dumnezeu nu e o esenta impersonala ci o Treime de Persoane ...

37 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 06, 2009 6:49 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:saracu de tine antihrist ...

nu s-a nascut numai o treime din Sf Treime ; S-a nascut numai o Persoana din cele Trei ... Dumnezeu e Treime de Persoane , nu o esenta rece si distanta ; Dumnezeu nu e o esenta impersonala ci o Treime de Persoane ...
Pai daca in Isus s-a nascut numai o singura persoana si aia e Dumnezeu ...cui i se mai plangea Dumnezeu cand se vaicarea ci Lama Lama Eli Sabactani?
Se ruga cumva la un alt Dumnezeu care nu a iesit din pootza Sfintei Marii ...de ex Dumnezeul Iudeilor?

38 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 06, 2009 8:49 pm

Alex

djin
u s-a nascut numai o treime din Sf Treime ; S-a nascut numai o Persoana din cele Trei

pai astea trei sunt una, nu?

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

39 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 06, 2009 10:15 pm

Anticristul

eliberat
Soimos,Interesant este ca Isus a zis ;Eli Eli Lama sabachtani.Si ei au tradus ce este scris in Ps 22,1 Eli Eli Lama Azavtani.Sabachtani inseamna pentru ce mai incurcat.Asa ar fi zis Isus.Dar ca crestini sa nu stie ce el a zis,Ei au zis ca tradus inseamna parasit.Curata minciuna.

40 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 07, 2009 5:42 am

Cele Trei Persoane sunt Una din cauza ca actioneaza impreuna , permanent , ca o singura Fiiinta ... este ca si cu stolurile de pasari sau cu bancurile de pesti , actioneaza impreuna , astfel incat daca le vezi de la distanta nici nu zici ca sunt mai mumlte vietati , ai zice ca e o singura fiinta vie ... asa e si cu Sf Treime , sunt Trei Persoane care actioneaza ca o singura Fiinta ... daca un banc de pesti actioneaza unitar ca o singura fiinta , asta nu inseamna ca nu sunt mai multi pesti ; daca un peste din banc prinde la un moment dat o molusca asta nu inseamna ca toti pestii din bancul acela au mancat molusca aia ... deci , daca Fiul S-a nascut Om , nu inseamna ca si Tatal si Duhul S-au nascut ...

41 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 07, 2009 11:33 am

Soimos

admin
Evident ca nu inseamna asta!
Problema este ca nascandu-se om ... Isus a parasit Dumnezeirea rupandu-se de Treime!
Sau cu alte cuvinte Tatal a refuzat sa intre in pootza Mariei asa cum a facut-o Fiul Isus ...si de aici ruptura treimii ... si ca norocul ca s-a rupt ca altfel si Tatal isi dadea Duhul Sfant pe cruce impreuna cu Isus si ramanea lumea fara Dumnezeu!

42 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 07, 2009 3:05 pm

no ... prin faptul ca Fiul si-a luat trup si suflet de om nu inseamna ca s-a rupt de Tatal si Duhul ...

43 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 07, 2009 5:14 pm

Anticristul

eliberat
Dar daca duhul a f. pe Maria de ce se numeste fiul tatalui si nu al Duhului?Am mai intrebat odata dar nu mi-ai raspuns.

44 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 07, 2009 5:20 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Nu Alex,tu nu ai inteles.Tu nu vezi ca a trimis pe Duhul sfint s-o f pe mariaca sa nu fie vinovat el de viol.Deci unul trimite ,altul o f si al treilea se naste.Iaca asa toti trei iau parte la actul nasteri.Ce nu inteleg eu este ,de ce se numeste fiul tatalui ,si fiul duhului sfint?

Pentru ca mama e doar una dar tatii pot fi mai multi. Un barbat bun zice ca ce i se naste in curte e al lui, nu? Ca doar era si fiul lui Iosif. Sunt curios de unde aveau evreii de atunci notiuni de genetica avansate incat sa considere ca apartenenta la caracteristicile ereditare/genetice iudee vin pe linie materna.

45 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 07, 2009 6:32 pm

Anticristul

eliberat
Dar Luca spune ca era asa cum se credea.Deci era fiul trupesc a lui Iosif.Altfel de ce ar mai da genealogia pe linie paterna daca el nu ar fi din tata pamintesc.Totul ar fi un Non-sens.

46 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 08, 2009 1:30 am

Artistu

demon
Anticristul a scris:Dar Luca spune ca era asa cum se credea.Deci era fiul trupesc a lui Iosif.Altfel de ce ar mai da genealogia pe linie paterna daca el nu ar fi din tata pamintesc.Totul ar fi un Non-sens.

Linia a fost data doar ca argumente in favoarea profetiei cu Messia.
Anticristule, cine era Alesul din cartile lui Enoh, carti care au fost studiate pana in anii 80 cand au fost interzise?

47 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 08, 2009 5:57 am

pai ti-am raspuns : Hristos nu S-a nascut pe cale sexuala , fireasca ; Duhul nu a f. pe Maica Domnului , fereasca Dumnezeu , caci Duhul nu are fire omeneasca , ci e Lumina nesfarsita , mai presus si de ingeri ... daca se nastea pe cale sexuala , din barbat si femeie , era un om pacatos ca si noi si nu era Mesia ... de aceea Fiul nu este Fiul Duhului ci al Tatalui ... si nu este Fiul din cauza ca S-a nascut Om , ci pentru ca este Fiul Tatalui din veci , dinainte de a fi lumea ...

iar Iisus era fiu al lui Iosif , din cauza ca asa se credea si asa era inregistrat oficial ... in proorocii nu se zice ca Mesia neaparat va fiu al lui David la propriu , adica ca va avea sangele lui David in El ( sa fie la propriu din spita lui David ) ; caci Hristos nu are cum sa se nasca din barbat si femeie ci numai din fecioara , altfel nu s-ar mai naste fara de pacat si nu ar mai fi Mesia ... un mod de interpretare a proorociei ar fi ca sangele lui David sa fie in acea fecioara , insa nu stiu daca Maica Domnului avea sangele lui David in ea ; o alta interpretare ar fi ca poorocia facuta lui David , ca din el se va naste Mesia , poate sa fie la figurat , adica ca asa se va considera ; si chiar asa a si fost : Mesia era considerat de oameni drept fiul lui Iosif ; in plus Iosif chiar a si fost ca un tata pamantesc al lui Iisus ...

48 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 08, 2009 8:22 am

Anticristul

eliberat
Artistu a scris:
Anticristul a scris:Dar Luca spune ca era asa cum se credea.Deci era fiul trupesc a lui Iosif.Altfel de ce ar mai da genealogia pe linie paterna daca el nu ar fi din tata pamintesc.Totul ar fi un Non-sens.

Linia a fost data doar ca argumente in favoarea profetiei cu Messia.
Anticristule, cine era Alesul din cartile lui Enoh, carti care au fost studiate pana in anii 80 cand au fost interzise?

DA AM CITIT DAR NU AM TIMP SA RASPUND CA MERG LA ASCHELON PENTRU PESACH. Hag Sameiah. Cu stima Haym

49 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 08, 2009 1:28 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:pai ti-am raspuns : Hristos nu S-a nascut pe cale sexuala , fireasca ; Duhul nu a f. pe Maica Domnului , fereasca Dumnezeu

Evident ca nu!
Dim pipoasca Mariei s-a nascut doar Fiul Isus ...adica cel conceput cu soldatul roman Tiberius Abdes Pantera.
Christos are origine sfanta ...el s-a nascut din Sfanta Minciuna!

, caci Duhul nu are fire omeneasca , ci e Lumina nesfarsita , mai presus si de ingeri ... daca se nastea pe cale sexuala , din barbat si femeie ,
Atunci semana cu Dumnezeu care si el seamana cu omul ...adica 98% cu o maimuta!

era un om pacatos ca si noi si nu era Mesia
Pai oricum nu a reusit sa fie Mesia ...ci doar a incercat sa fie ...dar astia l-a care va rugati voi ...adica Romanii l-au lichidat inainte de a prelua functia!

... si nu este Fiul din cauza ca S-a nascut Om , ci pentru ca este Fiul Tatalui din veci , dinainte de a fi lumea ...
Asta gasesc ca fiind foarte ingrijorator ... si stiti de ce?
Ptr ca Dumnezeul adevarat Yahwe numit si Elohim sau Eloh...de unde si denumirea lui de Alah ...nu are nici astazi copii ...sau ati auzit ca musulmanii sa se roage la fiul lui Dumnezeu?
Iar daca Dumnezeu (ideea de bine) s-a nascut concomitent cu Dracu (adica ideea de rau) inainte de toti vecii ...iata ca stim exact cui se roaga crestinii ...si nici de mirat sa nu ne mire ca acest "dumnezeu" a lucrat pe pamant EXACT ca DRACU!

50 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 08, 2009 3:51 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Dar daca duhul a f. pe Maria de ce se numeste fiul tatalui si nu al Duhului?Am mai intrebat odata dar nu mi-ai raspuns.

NU A F. DUHUL PE MARIA! POATE EXISTA SI ATUNCI METODA DE INSEMNINARE ARTIFICIALA...... rolf rolf rolf

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum