Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Crestinismul - religie politeista

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Crestinismul este o religie politeista?

64% 64% [ 7 ]
36% 36% [ 4 ]
0% 0% [ 0 ]
Total voturi : 11

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 8]

51 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 09, 2009 8:32 pm

Anticristul

eliberat
Dar oricum duhul a fost cel ce ia introdus saminta,ca de la el a ramas insarcinata.Acum ,cine ia dat eprubeta este alta poveste.

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 09, 2009 11:33 pm

pai nu a fost eprubeta ma ... nici de alea artificiale ...

53 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 6:39 am

Anticristul

eliberat
Daca oamenii ar fi seriosi si-ar da seama ca totul e o sarlatanie.
Isus a fost om din toate punctele de vedere,iar daca ar fi avut si darul de-a face minuni,asta la evrei nu era ceva iesit din comun.

54 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 7:08 am

pai tocmai ca nu e sarlatanie ; ci s-au implinit proorociile celor din vechime , despre Mesia ... " nu era iesit din comun " ... hai nu te mai lauda chiar asa : evreii se duceau ca si flamanzii la Iisus sa ii vindece , ca nu aveau la cine altu sa se duca ... daca la evrei au fost cateva minuni in istoria lor , apoi la crestini , mai ales in primele veacuri , minuninle erau de-a dreptul abundente ... la crestini au fost 90 % din minuni iar la evrei 5 % si la restu inca 5 % ... asta o stie toata lumea ... ca voi nu vreti sa credeti asta e altceva ; dar crestinismul a fost de departe religia cu cele mai multe minuni de pe planeta pamant din toata istoria ...

55 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 7:11 am

in vechiul testament , daca e sa punem cap la cap toate minunile din el , si care au fost ale evreilor , nu s-ar strange nici 50 % din minunile care le-a facut chiar si numai un singur sfant ortodox ; ia de exemplu pe sf ioan maxiimovici , care a trait in secolu trecut , la ortodocsi : numai el a facut muuuuuulte sute de minuni si vindecari , cu mult mai multe decat sunt in tot vechiul testament ... cand intra el intr-un spital , se golea spitalu de bolnavi : intra intr-o camera , se ruga , si incepeau bolnavii sa se ridice de pe paturi ...

iar minunea ce mai mare dintre toate , aceea ca Iisus a inviat din morti , nu se mai intalneste absolut nicaieri in nici o religie a lumii : numai Iisus este Dumnezeu ...

56 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 7:23 am

Anticristul

eliberat
Dar invierea lui Isus nu a facut-o religia crestina ,ca crestinismul nu era inca.
Cea mai mareminune insa a fost intradevar ,cind au inviat morti ,la moartea lui Isus si au stat in morminte inviati pina dupa invierea lui Isus si abia apoi au iesit afara,si sau aratat multora.Aceasta da este o mare minune crestina ca morti aceia nu au murit de frica sa stea in morminte vii aproape 3 zile.Fara aer fara mincare.Si cine or fi fost si ce-o fi facut dupa aceea si cind au murit din nou.Aceste lucruri nu le mai spune Biserica ca si ei ii este rusine de asa bazaconii ce a putut sa le scrie.

57 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 2:19 pm

nu sunt bazaconii ... mortii aceia care au inviat nu au stat in morminte trei zile , ci s-au aratat imediat dupa moartea lui Iisus , inainte de invierea Lui ; iar invierea Lui a facut-o crestinismul , ca Iisus a fost crestin , daca nu ti-ai dat seama ...

58 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 2:46 pm

Anticristul

eliberat
Pai este scris ca au iesit din morminte dupa invierea lui.Iar ca Isus a fost crestin ,asta chiar ca n-am auzit-o pina acuma.Cine o fi infiintat crestinismul, de si cind sa crestinat Isus?
Poate o fi avut un motiv serios.ai stii?Ca de aflu motivu ,ma crestinez si eu.Se da multi bani la un evreu care se crestineaza?Asa ca sa merite osteneala.Ca nu e usor sa intri in apa evreu si sa iesi crestin.Am vazut nu de mult la tv pe pro.Tv un preot a botezat un copil la ceva vedete mari.Si a zis ;Uite mi ati dat un copil pagin si eu va dau inapoi un copil crestin.
Si m-am tot mirat cum de doi parinticrestini au nascut un copil pagin.Ca paginismul era o religie puternica cu reguli asa ca si crestinismul.Or ca sa devii pagin trebuia un anumit ceremonial,asa ca botezul crestin.Cum a devenit deodata copilul acela pagin nu am inteles.Probabil preotul acela avea ceva daruri iesite din comun.

59 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 3:15 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:iar minunea ce mai mare dintre toate , aceea ca Iisus a inviat din morti , nu se mai intalneste absolut nicaieri in nici o religie a lumii : numai Iisus este Dumnezeu ...

Nici chiar asa. Ia mai scoate capul umpic din cutie si o sa vezi ca au mai fost care au inviat.

60 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 3:24 pm

Anticristul

eliberat
Si nu erau neaparat dumnezei.

61 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 10, 2009 3:25 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris: daca la evrei au fost cateva minuni in istoria lor , apoi la crestini , mai ales in primele veacuri , minuninle erau de-a dreptul abundente ... la crestini au fost 90 % din minuni iar la evrei 5 % si la restu inca 5 % ... asta o stie toata lumea ... ca voi nu vreti sa credeti asta e altceva ; dar crestinismul a fost de departe religia cu cele mai multe minuni de pe planeta pamant din toata istoria ...

Parca sunt in fata unui episod din seria Twilight Zone. "The truth is out there". Science Fiction avant la lettre religiile astea.

62 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 11, 2009 8:31 am

Soimos

admin
Artistu a scris:
ISIHAST a scris: daca la evrei au fost cateva minuni in istoria lor , apoi la crestini , mai ales in primele veacuri , minuninle erau de-a dreptul abundente ... la crestini au fost 90 % din minuni iar la evrei 5 % si la restu inca 5 % ... asta o stie toata lumea ... ca voi nu vreti sa credeti asta e altceva ; dar crestinismul a fost de departe religia cu cele mai multe minuni de pe planeta pamant din toata istoria ...

Parca sunt in fata unui episod din seria Twilight Zone. "The truth is out there". Science Fiction avant la lettre religiile astea.
Procentele in discutie sunt procentele de influenta ale diabolicitatii !

Adevaratul Dumnezeu este activ si isi zilnic 24 de or din 24, si de milioane de ori puterea magica ... alaturi de stinta care il sprijina (si nu credinta sau religie) ...in SPITALE si nu in biserici!

De ce ?

Pentru ca ... ati ghicit ...corpul omului conf.(luca 17.21) este chiar Imparatia lui Dumnezeu!

63 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 11, 2009 6:38 pm

Anticristul

eliberat
Daca mai adauga si minunile inchizitiei ,trece de 90 la suta.Pai mai Isihaste ai uitat sa scazi minunile lui Isus din procentajul crestinismului si sa le adaugi la evrei ,ca pe vremea aia cind el facea minunile inca nu era convertit.Stii,dumnezeu la trimis pe pamint cu o misiune si el sa incurcat in ceva afcerimurdare si fiind santajat a cedat si sa crestinatsaracul.Tatal sa suparat rau si la incurcat.Asta o recunoaste el insusi pe cruce cind spune Eli Eli Lama sabachtani in loc de Lama azavtani.

64 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 12, 2009 9:51 am

noi nu avem nimic de a face cu inchizitia ; inchizitia tine de erezia catolica si nu de ortodoxie ; nu mai confundati cu rea vointa inchizitia cu ortodoxia ...

Iisus e fost totdeauna crestin , si nu a sustinut niciodata iudaismul ...

65 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 12, 2009 2:38 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:noi nu avem nimic de a face cu inchizitia ; inchizitia tine de erezia catolica si nu de ortodoxie ; nu mai confundati cu rea vointa inchizitia cu ortodoxia ...

Nu mai arunca fumigene puturoase va atat biserica ortodoxa cat si cea catolica s-au nascut la Niceea!
Diferenta a facut-o istoria prin faptul ca balcanii find sub ocupatie turceasca ...citeste islamica ...nu s-a putut dezvolta asa cum s-a dezvoltat liber biserica catolica !
Cu alte cuvinte ...rahatul era acelasi ...doar ca in Balcani calcau toti cu picioarele in in ...iar in occident a dospit si si-a aratat adevarata "maretie" diabolica !

Iisus e fost totdeauna crestin , si nu a sustinut niciodata iudaismul ...[/quote]

66 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 12, 2009 2:41 pm

Soimos

admin
[quote="Soimos"]
ISIHAST a scris:noi nu avem nimic de a face cu inchizitia ; inchizitia tine de erezia catolica si nu de ortodoxie ; nu mai confundati cu rea vointa inchizitia cu ortodoxia ...

Nu mai arunca fumigene puturoase va atat biserica ortodoxa cat si cea catolica s-au nascut la Niceea!
Diferenta a facut-o istoria prin faptul ca balcanii find sub ocupatie turceasca ...citeste islamica ...nu s-a putut dezvolta asa cum s-a dezvoltat liber biserica catolica !
Cu alte cuvinte ...rahatul era acelasi ...doar ca in Balcani calcau toti cu picioarele in in ...iar in occident a dospit si si-a aratat adevarata "maretie" diabolica !

Iisus e fost totdeauna crestin , si nu a sustinut niciodata iudaismul ...
Asa-i !
Chiar Maria care era si ea sfant crestin si nascatoare de dumnezei crestini l-a nascut ca si crestin!

Ba chiar si Iosif a fost crestin ...la fel ca si magarusul cu care s-au plimbat prin Betlehem ... cica si rahatul magarusului mirosea un pic a crestinism !

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Apr 12, 2009 7:23 pm, editata de 1 ori

67 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 12, 2009 5:00 pm

ortodoxia nu s-a nascut la niceea , ci niceea a repetat ceea ce deja spusesera sf apostoli ; ortodoxia s-a nascut odata cu nasterea lui Mesia ...

catolicismul este o erezie foarte diferita de ortodoxie ; daca nu stiai catolicismul permite papei si prelatilor catolici sa omoare pe altii in umele credintei (aceasta lege a lor ei au aplicat-o din plin la inchizitie ; aceasta lege o mai au si azi in credinta lor , dar nu o aplica caci nu este inca !!! cazul ; ultima data au aplicat-o cand au macelarit mii de sarbi ortodocsi care nu au vrut sa se converteasca cu forta la catolicism ; au mai aplicat-o si in transilvania la noi in romania , si de altfel in multe situatii ; iar inchizitia , stim bine a tinut sute de ani ) , fara sa considere asta pacat ; exact ca si islamismul ; ori la ortodocsi asta e un mare pacat ; pentru ortodocsi inchizitia a fost cea mai ingrozitoare crima din istoria omenirii facuta in numele lui Dumnezeu ... e o mare inselaciune inchizitia , insa ortodoxia nu accepta una ca asta ; ortodoxul , preot , ierarh , sau mirean , nu are voie sa omoare pe altii nici pentru credinta nici pentru nimic in lume ; de altfel , a omora in unmele unei credinte , este o mare inselaciune ; o credinta care iti cere sa omori este ea insasi o mare inseaciune ...

Iisus a facut cunoscut adevarul despre Dumnezeu , si a propovaduit crestinismul ... citeste evangheliile si cartile sf parinti si din vechime si mai noi , si ai sa vezi ca credinta ortodoxa de azi este aceeasi credinta neschimbata ca si aceea care a propovaduito Iisus ... noi nu am schimbat nimic ... de altfel principiul de BAZA al ortodoxiei este : pastram aceeasi credinta care a propovaduit-o Iisus si sf apostoli ; la noi nu are voie sa schimbe credinta nici patriarhu nici nimeni ... de cate ori a aparut in istoria ortodoxiei cate un popa sau ierarh sau patriarh care a vrut sa schimbe chiar si numai n cuvintel din credinta ortodoxa , a fost dat anatemei si exclus definitiv din biserica ortodoxa ... asta e principiul nostru si gata ; nu il poate incalca nimeni , absolut ... studiaza istoria ortodoxiei si vei vedea ca ce spun io este adevarat : ortodocsii au anatemizat de multe ori in istorie , pe foarte multi eretici care au aparut si au vrut sa schimbe chiar si numai un cuvintel din credinta ; citeste istoria si vei vedea ca ortodocsii au si murit de multe ori chinuiti de prigonitori , pentru ca nu au acceptat sa schimbe un cuvintel ... nu zic minciuni , dar asta e principiu nostru de baza : decat sa schimbam un cuvintel cat de mic , mai bine sa fim omorati de altii ... la noi nu se discuta asta ... fara acest princiupiu de baza ortodoxia NU EXISTA ... noi credem cu tarie , ca credinta oastra va ramane neschimbata pana la sfarsitu lumii ... si noi avem dreptul sa dam anatemei ( sa excludem din biserica ) pe oricine calca un cuvintel din credinta noastra , fie el si patriarh sau sinod ... citeste vietile sfintilor marturisitori si te vei mira cat au suferit ei pentru ca nu voiau sa schimbe nici un cuvintel ... cu siguranta ca vei ramane foartw impresionat , numa sa citesti ... au fost multe cazuri cand erau rugati si amenintati sfintii parinti sa schimbe atatatica , un cuvintel mic de tot , si au preferat sa moara decat sa lase schimbat ... asta e adevarul ... de aceea te asigur , ca la ortodocsi vei intalni cu siguranta aceeasi credinta care a propovaduito si Iisus ...

68 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 13, 2009 8:13 am

Anticristul

eliberat
Cum poti s-o faci erezie pe mama ta catolicismul?Doar nu vei spune ca Constantinopole a fost centrul religiei inaintea Romei?
Unde crezi tu ca sa faurit Cristos ,nu la Roma?De unde avea Constantin titlul de Pontifex Maximusinca inainte de edictul cu crestini ,nu-l mostenea de lainaintasi sai?Sau nu cunosti aceste probleme?Ai citit tu Istoria bisericeasca universalade Eusebiu Popovici,fost profesorla facultatea teologica din Cernauti?Vrei sa ti dau documente ?Am aici Isto defata Istoria lui Eusebiu in 4 volume editia a 2 a.Editura tipografiei cartilor bisericestidin bucuresti 1927.
Pentru a studia Istoria boisricicu adevarat ,eu cred ca nu exista un studiu mai complet decit asta.Ia verifica si pe urma mai putem sta de vorba ca oameni .
Stii tu cite predici a tinut Isus ?si in care se reflecta ortodocsia?
Toate cuvintele lui Isus care sau gasit in N T si se presupune ca ar aprtine lui Isus sunt in jur de 600 de cuvinte.In rest sint adaugirile si comentariile evanghelistilor.
Mai spune ceva .

69 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 13, 2009 4:33 pm

ereziile catolicilor nu le regasesti in evanghelii ; catolicii au bagat inovatii pe la anu 1054 si au fost dati anatema din bis ortodoxa ... ortodoxia este cuprinsa in cuvintele Mantuitorului integral ... tam zis : iti pot demonstra asta invatatura cu invatatura ... din catolici apoi s-au desprins alte erezii : protestantii ...

constantin cel mare are meritul ca a orpit prigoana romanilor asupra ortodocsilor ... la niceea nu s-a schimbat absolut nimic fata de invataturile apostolilor , care au fost scrise in evanghelii si epistole ... aceste carti ale noului testament au fost scrise de apostoli ... Hristos nu s-a faurit la roma nicidecum ; invatatura Lui este cuprinsa in noul testament si se vede clar ca de atunci in bis ortodoxa nu s-a schimbat absolut nimic ...

daca vrei , luam invatatura cu invatatura din ortodoxie , si iti arat cum se desprinde ea din cuvintele lui Iisus ... cum vrei ... si ai sa vezi si tu ca niceea nu a schimbat nimic , si nici mai tarziu nu s-a schimbat nimic ...

70 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 13, 2009 4:36 pm

hai sa iti demonstrez ca ereziile catolice se contrazic cu evangheliile iar credinta ortodoxa este conforma cu evangheliile !

71 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 13, 2009 7:30 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:hai sa iti demonstrez ca ereziile catolice se contrazic cu evangheliile iar credinta ortodoxa este conforma cu evangheliile !
Mai bine te-ai uita sa vezi ca toata Biblia e o contrazicere fara sfarsit ... de asta nici nu are valoare!

72 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 14, 2009 6:28 am

pai hai sa luam in discutie fiecare verset al bibliei si ai sa vezi ca nu exista absolut nici o contrazicere cat de mica ... tio pot demostra io asta ...

73 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 14, 2009 6:40 am

Anticristul

eliberat
De unde ai icoanele in biserica si ce reprezinta ele?
Isaia zice asa: "Mesterul toarna idolul si argintarul il imbraca cu aur si-i toarna infatisare de argint.
Iar cine este sarac,alege ca dar un lemn care nu putrezeste si cauta un mester iscusit ca sa faca un idol care sa nu se clatine etc." (Isaia40-19,20)

Ce alta ortodoxie mai vrei?

74 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 14, 2009 2:45 pm

in vechiul testament se spune la moise sa nu iti faci chip cioplit , nu ? dar in acelasi timp moise a poruncit sa se faca in sfanta sfintelor heruvimi , adica chipuri cioplite ... tot un fel de icoane erau si heruvimii aia ... deci care e problema ...

explicatia este urmatoarea : sa nu iti faci chip cioplit ( de ingeri , animale , oameni etc etc ) la care sa te inchini ca la un Dumnezeu ; caci asta este idolatrie ; insa moise a poruncit , tot la porunca lui Dumnezeu , sa se faca heruvimi de aur , care sa fie tamaiati de arhiereu , adica sa se inchine la ei , dar nu sa se inchine ca la un Dumnezeu ; asta era dreapta-socoteala : ai voie sa iti faci chipuri cioplite si chiar sa le tamaiezi dar sa nu te inchini lor ca si la niste dumnezei ... asa sunt si icoanele : se tamaiaza dar nimeni nu se inchina la ele ca la niste dumnezei ... deci nu e nici o problema ...

75 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mar Apr 14, 2009 11:03 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:Adevaratul Dumnezeu este activ si isi zilnic 24 de or din 24, si de milioane de ori puterea magica ... alaturi de stinta care il sprijina (si nu credinta sau religie) ...in SPITALE si nu in biserici!
De ce ? Pentru ca ... ati ghicit ...corpul omului conf.(luca 17.21) este chiar Imparatia lui Dumnezeu!

Psst, nu mai spune asta ca te da afara Yahve din templu pentru blasfemie si se razbuna pe 7 generatii de acum incolo. De cand omul e imparatia lui dumnezeu? Asa l-a facut Yahve? Pai ia vezi, vorbeste gandind si nu mai crede minciunile crestinilor. *

*emoticon foarte sarcastic.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum