Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Crestinismul - religie politeista

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Crestinismul este o religie politeista?

64% 64% [ 7 ]
36% 36% [ 4 ]
0% 0% [ 0 ]
Total voturi : 11

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 8]

76 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 15, 2009 10:37 am

Soimos

admin
Artistu a scris:
Soimos a scris:Adevaratul Dumnezeu este activ si isi zilnic 24 de or din 24, si de milioane de ori puterea magica ... alaturi de stinta care il sprijina (si nu credinta sau religie) ...in SPITALE si nu in biserici!
De ce ? Pentru ca ... ati ghicit ...corpul omului conf.(luca 17.21) este chiar Imparatia lui Dumnezeu!

Psst, nu mai spune asta ca te da afara Yahve din templu pentru blasfemie si se razbuna pe 7 generatii de acum incolo. De cand omul e imparatia lui dumnezeu? Asa l-a facut Yahve? Pai ia vezi, vorbeste gandind si nu mai crede minciunile crestinilor. *

*emoticon foarte sarcastic.
Pai tu chiar ca intelegi totul "crestineste" adica pervertit si aiurea.
Odata ca eu nu pot crede de loc minciunile crestinilor ...si apoi cand am dat respectivul citat nu l-am dat oricum din crestinism ci din iudaism... ptr simplul motiv ca crestinii nu au nici un citat care sa le apartina lor in toata Biblia(exceptie Apocalipsa)
Chiar si evangheliile din NT sunt scrise de catre "crestinii" de religie Mozaica din secta Nazariteanului apartinand religiei Iudaice.

Cat despre Yahwe ... el nu se poate razbuna pe nimeni pentru ca el este doar o umbra furata si ea de Moise de la faraonul Echnathon ...cel care a inventat monoteismul.

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 15, 2009 11:37 am

Artistu

demon
Soimos a scris:
Artistu a scris:
Soimos a scris:Adevaratul Dumnezeu este activ si isi zilnic 24 de or din 24, si de milioane de ori puterea magica ... alaturi de stinta care il sprijina (si nu credinta sau religie) ...in SPITALE si nu in biserici!
De ce ? Pentru ca ... ati ghicit ...corpul omului conf.(luca 17.21) este chiar Imparatia lui Dumnezeu!

Psst, nu mai spune asta ca te da afara Yahve din templu pentru blasfemie si se razbuna pe 7 generatii de acum incolo. De cand omul e imparatia lui dumnezeu? Asa l-a facut Yahve? Pai ia vezi, vorbeste gandind si nu mai crede minciunile crestinilor. *

Odata ca eu nu pot crede de loc minciunile crestinilor ...si apoi cand am dat respectivul citat nu l-am dat oricum din crestinism ci din iudaism... ptr simplul motiv ca crestinii nu au nici un citat care sa le apartina lor in toata Biblia(exceptie Apocalipsa)
Chiar si evangheliile din NT sunt scrise de catre "crestinii" de religie Mozaica din secta Nazariteanului apartinand religiei Iudaice.

Cat despre Yahwe ... el nu se poate razbuna pe nimeni pentru ca el este doar o umbra furata si ea de Moise de la faraonul Echnathon ...cel care a inventat monoteismul.

Tu stii ce inseamna sarcasm? Hai ca te las sa te lupti cu morile de vant crestine si sa strangi la piept yahvei copiati de la egipteni care l-au copiat la randul lor ...

78 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 15, 2009 8:12 pm

Soimos

admin
Artistu a scris:
Soimos a scris:
Artistu a scris:

Tu stii ce inseamna sarcasm? Hai ca te las sa te lupti cu morile de vant crestine si sa strangi la piept yahvei copiati de la egipteni care l-au copiat la randul lor ...
In ziua de azi doar cine nu vrea sa STIE nu stie ... adica cei care imbratiseaza credinta ....ca e mult mai usor sa Crezi decat sa STI!

Ti-am facut impresia ca sunt credincios ... sau ca imi este rusine sa ma documentez atunci cand nu stiu ceva?

79 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Mier Apr 15, 2009 8:34 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:
Ti-am facut impresia ca sunt credincios ... sau ca imi este rusine sa ma documentez atunci cand nu stiu ceva?

Nu. Mi-ai facut impresia unuia care foloseste ce stie sau cum sa caute pentru a demola un singur zid. Cum spune romanul, "cu unii muma cu altii ciuma". O sa vina o vreme in care "zidurile" vor fi privite cum privim acum Marele Zid Chinezesc. Cu admiratie sau nu, dar din afara lor. Dar pot sa ma si insel.

80 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 16, 2009 6:21 am

sa luam o situatie , care desigur nu este posibila la om , dar fac asta ca sa va explic mai bine : daca un om ar avea de la nastere asa : un singur trup ( normal din toate punctele de vedere ) , nu singur suflet , dar doua constiinte ... adica ar fi in acelasi trup si suflet doua constiinte adica doua persoane care coexista ; sa zicem ca persoanele alea s-ar iubi nesfarsit intre ele si ar fi de acord in tot ceea ce gandesc si fac , si ar conlucra oermanent in toate ... iaca ca am avea in sitatia asta douapersoane intr-un singur om ... voi ce ziceti : ati putea zice ca acolo sunt doi opameni , sau ati zice ca este un singur om dar doua persoane ... desigur corect asa ar fi : sa zicem ca e un singur om ( un singur trup si un singur suflet ) dar doua persoane ( constiinte ) ...

ei , tot asa e si la Dumnezeu : in Dumnezeu sunt trei Persoane care se iubesc nesfarsit si sunt totdeauna de acord si conlucreaza permanent si nedespartit , dar Aceste Trei Persoane coexista in Acelasi " trup si suflet " , cu toate ca e incorect spus " trup si suflet " in cazul lui Dumnezeu , caci " trupul si sufletul " lui Dumnezeu este de fapt o Lumina nesfarsita ; asa cum la om firea omului este alcatuita din trup si suflet , la Dumnezeu Firea Lui este o Lumina nesfarsita ... in Aceasta Lumina , coexista trei Persoane , care conlucreaza totdeauna din vesnicie , perfect si fara de nici o contradictie intre Ele ... deci Cele Trei Persoane dumnezeiesti din sf Treime detin in egala masura Firea dumnezeiasca care este o Lumina nesfarsita ... si tot ca si in cazutl omului pe care l-am descirs mai sus , nu se poate spune ca in Sf Treime sunt trei dumnezei , ci doar un Singur Dumnezeu in Trei Persoane ( mai sus am zis despre omul acela ca este un singur om care are doua constiinte = persoane ) ...

io am mai zis : daca in Dumnezeu era numai o singura Persoana , atunci Acea Persoana nu avea in firea ei , iubirea , ci singuratatea ( caci in vesnicie , inainte de a crea lumea ar fi fost singura ) , iar o Persoana care are in fire singuratatea si nu stie sa iubeasca ( nu poti sa iubesti daca nu exista inca o persoana pe langa tine , pe care sa o poti iubi ; iubirea nu poate exista decat intre cel putin doua persoane ) , nu are cum sa creeze nimic din dragoste ci doar din interes ; ori de la un Dumnezeu care creeaza din interes si nu din dragoste ne putem astepta si la rele ( unde nu este dragoste nesfarsita apare la un moment dat raul ) ; iar un Dumnezeu rau nu este Dumnezeu ci diavol ... in plus , un Dumnezeu care creeaza din interes arata ca este nedesavarsit ( adica are nevoie de a crea ceva in afara Lui , ceva care nu a existat din vesnicie odata cu El , iar a avea nevoie de ceva arata o dependenta ceea ce te arata nedesavarsit ; de unde rezulta ca Dumnezeu ar fi crea lumea ca sa se implineasca pe Sine , adica sa se desavarseasca pe Sine ; ori un astfel de Dumnezeu , nedesavarsit nu este un Dumnezeu ci un diavol ) , caci are nevoie de a crea , are nevoie sa creeze fapturi care sa Il distreze sau sa Il implineasca , care sa ii implineasca fericirea ; deci un astfel de Dumnezeu nu este un Dumnezeu ci un diavol ...

de aceea Dumnezeu nu este o singura Persoana ci Trei ... dar nu se poate spune ca este trei dumnezei ci Unul , deoarece Acele Trei Persoane ( Constiinte ) detin aceeasi Fire dumnezeiasca ( ca un om , un trup si un suflet care este detinut de doua constiinte - zicem despre acel om ca este un singur om cu doua constiinte , adica doua persoane ce detin un singur trup si suflet ) in egala masura ... deci este Un Dumnezeu in Teri Persoane ... iata formula perfectiunii dumnezeiesti , care depaseste si budismul si iudaismul si mahomedanismul si orice alta credinta ...

81 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 16, 2009 11:47 am

Anticristul

eliberat
Pai, ce ar fi daca aceste persoane nu s-ar iubi, ci s-ar dusmani? Ce razboi ar fi in aceeasi persoana! Miinile ar lua cite un ciot si ar bate piciorele, iar piciorele ar trinti corpul de toate zidurile. E greu sa fii calugar, asa cred.

82 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 16, 2009 12:56 pm

frate , nu stiu ce ai tu cu Dumnezeu , dar vad ca faci confuzii grave degeaba ... exemplul care ti lam dat io cu omul acela era doar ca sa iti arat taina lui Dumnezeu ; ce treaba are faptul ca persoanele din acel om pacatos , ar incepe sa se contrazica intre ele ? Persoanele dumnezeiesti nu sunt pacatoase si nu se contrazic niciodata si de aia si sunt fericite ; este asa de greu pentru tine sa intelegi iubirea ??? cea mai mare fericire este atunci cand un om gaseste o alra persoana cu care sa se inteleaga perfect ... desigur , la oameni acest lucru nu este posibil caci ei sunt pacatosi si nu au iubire infinita intre ei , dar Persoanele dumnezeiesti au iubire infinita intre ele si deci au fericire infinita ; deci ce treaba are intrebarea ta cu Sf Treime ?

83 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 16, 2009 3:55 pm

Anticristul

eliberat
Pai cum sa nu aibe treaba cu Sf Treime,ca uite cum se ivesc neplaceri.Odata Duhul sa dus la Maria ,ca a vazut-o frumoasa si prostuta,a pipait-o pe la buci si apoi a pus vina pe tatal ,ca el a lasat-o gravida.Fatuta nestiind ce e una ce e alta, a crezut ce ia zis duhul.Cum de sa lasat fiul pacalit in asa hal ,ca sa treaca prin tunel,probabil numai ca sa vada si el ceva frumos,ca doar el nu era bebelus numai in mintea oamenilor.Dar el in realitate era ditamai barbatul.Si iaca motive de cearta in Sf Treime ,si apo ce a mai urmat am vazut.Ca degeaba sa rugat fiul ,tata iarta-i ca el nu a mai auzit.Defapt el a mai vrut sa zica De ce mai parasit =Lama azavtanisi cum era suparat asa ,a zis prntru ce mai incurcatadica =Lama sabachtani.

84 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 16, 2009 4:38 pm

vai de capu tau ... esti incapabil de adevar ...

85 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Joi Apr 16, 2009 11:22 pm

Anticristul

eliberat
Tu chiar crezi?

86 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 17, 2009 5:26 am

sigur ca da ... nu se vede ?

87 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 17, 2009 6:23 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:sigur ca da ... nu se vede ?
Uite ca si eu sunt incapabil sa pricep asemenea prostie:

Ca Isus ca parte a Treimii a regulat-o pe mama-sa chiar inainte de a se naste ...asta mai pot intelege ... dar din aceasta munca sa se nasca tot el insusi cel care a regulat-o ... zau ca nu inteleg!

De fapt nu pot intelege nici faptul cum poti sa o regulezi si insamantezi pe viitoarea ta mama inainte de a te naste ...adica cand tu nici nu existi?

Sa fie asta posibil doar prin "minuni crestine"?

88 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 17, 2009 7:25 am

mai , Iisus nu e numai un om ci este Insusi Dumnezeu Care a creat totul ... El exista din vesnicie si este mai inainte de toti oamenii pe pamant ... apoi daca El a creat pe adam si eva , de ce sa nu poata sa o insamanteze pe Maria ? Dumnezeu ( Iisus , adica a doua Persoana a sf Treimi ) nu a avut fire omeneasca inainte de a se naste din Maria ... El era nu mai Fire dumnezeiasca ... si a lucrat asupra Mariei cu puterea Lui dumnezeiasca de a crea din nimic , asa cum din nimic a creat totul ... a creat din nimic o samanta perfecta in pantecele Mariei , imediat dupa conceptia embrionului a pus un suflet curat in acel embrion ; in acelasi timp cu asta , a creat o legatura cu totul deosebita intre El ca Dumnezeu si acel embrion ; acea legatura deosebita , este o legatura personala , adica o legatura de genul aceleia care este intre sufletul si trupul aceluiasi om ; intre sufletul si trupul unui om este o legatura anume , care face ca trupul si sufletul acelea sa apartina ACELEIASI persoane , deci e o legatura in sensul de unire la nivel de persoana ... asa este si legatura dintre Fiul Lui Dumnezeu Iisus Hristos Cel mai dnainte de veci si Creatorul tuturor si trupul si sufletul Sau , deci o legatura de tipul aceleia care este la oameni obisnuiti intre suflet si trup , o legatura de unire la nivel de persoana ; prin aceasta legatura care a creato Dumnezeu Fiul intre Firea Sa si Dumnezeiasca ( Necreata ) si embrionul din pantecele Mariei , a facut ca Fiul Lui Dumnezeu si embrionul respectiv ( care mai tarziu a devenit omul Iisus Hristos ) sa constituie o Singura Persoana ... de aceea omul Iisus Hristos este de fapt Dumnezeu Cel mai inainte de veci Care Si-a luat in Persoana Sa trup si suflet de om ...

89 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 17, 2009 3:07 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:mai , Iisus nu e numai un om ci este Insusi Dumnezeu Care a creat totul ... El exista din vesnicie si este mai inainte de toti oamenii pe pamant ... apoi daca El a creat pe adam si eva , de ce sa nu poata sa o insamanteze pe Maria ? Dumnezeu ( Iisus , adica a doua Persoana a sf Treimi ) nu a avut fire omeneasca inainte de a se naste din Maria ... El era nu mai Fire dumnezeiasca ... si a lucrat asupra Mariei cu puterea Lui dumnezeiasca de a crea din nimic , asa cum din nimic a creat totul ... a creat din nimic o samanta perfecta in pantecele Mariei , imediat dupa conceptia embrionului a pus un suflet curat in acel embrion ; in acelasi timp cu asta , a creat o legatura cu totul deosebita intre El ca Dumnezeu si acel embrion ; acea legatura deosebita , este o legatura personala , adica o legatura de genul aceleia care este intre sufletul si trupul aceluiasi om ; intre sufletul si trupul unui om este o legatura anume , care face ca trupul si sufletul acelea sa apartina ACELEIASI persoane , deci e o legatura in sensul de unire la nivel de persoana ... asa este si legatura dintre Fiul Lui Dumnezeu Iisus Hristos Cel mai dnainte de veci si Creatorul tuturor si trupul si sufletul Sau , deci o legatura de tipul aceleia care este la oameni obisnuiti intre suflet si trup , o legatura de unire la nivel de persoana ; prin aceasta legatura care a creato Dumnezeu Fiul intre Firea Sa si Dumnezeiasca ( Necreata ) si embrionul din pantecele Mariei , a facut ca Fiul Lui Dumnezeu si embrionul respectiv ( care mai tarziu a devenit omul Iisus Hristos ) sa constituie o Singura Persoana ... de aceea omul Iisus Hristos este de fapt Dumnezeu Cel mai inainte de veci Care Si-a luat in Persoana Sa trup si suflet de om ...

Iti spune ceva Cartea lui Enoh? Ca orice cunoscator al crestinismului profund ar fi trebuit sa ai macar acces si la cartile de natura secreta ale crestinismului - a nu se confunda cu cartile considerate falsuri.

Citeste link-ul asta la capitolele indicate:
http://dovewings.trei.ro/Enoch_Cap_31-45.htm
Capitolul 42 te va lamuri (poate?) cum i-a lamurit si pe altii cine ce este. Cartea lui Enoh a fost canonica pe timpul primului conciliu. De-aia Irineu a promovat natura dumnezeiasca a lui Isus, dar ... nu l-a facut una cu dumnezeu. Asta s-a intamplat mult mai tarziu ... pentru ca se "pierdusera" cartile. Care culmea au fost considerate canonice neintrerupt de catre biserica ortodoxa etiopiana - fiind sursa de altfel a redescoperirii acestor carti considerate pierdute.
Pe scurt, evreii s-au facut ca nu exista aceste documente (cam prin anii 80 e.n.) pentru ca prea le dadea peste nas cu existenta unui "ales" care ar face ce afirma ca ar face Yeshua aka Isus, iar crestinii isi construisera deja un scenariu in care ajunsesera sa creada incat a-l schimba inseamna a-si pierde autoritatea.

90 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 17, 2009 5:05 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:mai , Iisus nu e numai un om ci este Insusi Dumnezeu Care a creat totul ... El exista din vesnicie si este mai inainte de toti oamenii pe pamant ... apoi daca El a creat pe adam si eva , de ce sa nu poata sa o insamanteze pe Maria ?

Pai nu inteleg de ce a trebuit sa o insamanteze pe Maria in mod pacatos ...din moment ce El o putea fabrica la aceeasi presa de noroi la care a fabricat-o si pe Eva?
Sau te pomenesti ca vazand-o pe fecioara Maria ... a avut o erectie care i-a blocat presa de fabricat oamenii din noroi si s-a gandit si EL sa procedeze asa cum procedeaza toti oamenii ca sa se inmulteasca ... adica s-o foota .... ceea ce e usor de inteles caci si noua oamenilor mai bine ne place sa facem sex decat sa muncim l8 ore pe zi la presa ...fie ea si cu noroi ....nu-i asa?

. a creat din nimic o samanta perfecta in pantecele Mariei
De unde sti tu ca samanta nu a pus-o Dracu?
Le-Ai tinut cumva lumanarea ?

... asa este si legatura dintre Fiul Lui Dumnezeu Iisus Hristos Cel mai dnainte de veci si Creatorul tuturor si trupul si sufletul Sau
Roaga-l te rog pe Anticristu sa te lumineze si sa iti explice ca Yahwe nu a avut nici un fiu cu atat mai putin inainte de toti Weci!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Apr 18, 2009 7:16 am, editata de 1 ori

91 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Vin Apr 17, 2009 7:57 pm

cartea lui enoh nu e o carte crestina secreta ; la ortodocsi nu exista secrete : o carte ori nu e secreta , ori nu e crestina ci un fals , ori e cunoscuta ...

nu am nici o baza pe nici o carte a lui enoh , cine stie de ce gnostic a fost scrisa ...

cat despre primul conciliu habar nu ai ce spui : habar nu ai ca Natura dumnezeiasca e tot una cu Dumnezeu ; Natura == Fire , ori Firea dumnezeiasac e Insusi Dumnezeu ... deci daca s-a spus ca Iisus are Fire DUmnezeiasca e tot una cu a spune ca e DUmnezeu ...

in fine nu te lua nici dupa carti de alea aparute prin grote unde au fost bagate de gnostici sau eretici , ca sa fie descoperite mai tarziu si sa creada lumea ca sunt ale lui nu stiu io cine , nici nu considera ca istoriile inventate de evrei sau de eretici sunt adevarate ; aia sunt in stare de orice minciuna care ar spijini credinta lor falsa ... sunt in stare sa isi modifice pana si propriile cari sfinte si altele de genu asta ... ce poate sa fie in stare niste oameni care si L-au omorat pe Insusi Dumnezeul lor intrupat pentru a lor mantuire ???

tiam mai zis , daca yahwe ar fi fost adevaratul Dumnezeu una la mana ca evreii aveau mantuire prin credinta lor , ceea ce ei insisi neaga , a doua la mana acel yahwe ar fi fost un drac , deoarece Dumnezeu adevarat nu poata sa fie ... tiam explicat de ce : pentru ca o singura persoana vesnic singura habar nu are ce e iubirea si automat nu poate sa creeze din dragoste ci din interes deci e dependenta de creatie deci e nedesavarsita deci nu e Dumnezeu ...

de ce Dumnezeu a insamantat-o pe Maria si nu a recreat alt om din pamant ca la inceput ? pentru ca trebuia sa altoiasca pe firea noastra cea cazuta in pacat un om fara de pacat si sa scoata mantuirea din aceasta fire ca sa poata mantui firea noastra ... daca crea alt om din nimic , asta ar fi insemnat nu o altoire pe firea noastra cazuta , ci o alta creere a unei alte firi omenesti fara de pacat ... ori a crea o alta fire omeneasca din nou din pamant , insemna a aduce din nou pamantul in acea stare care era la inceput , cand au fost ziditi primii oameni , lucru care ar fi eliminat mai intai toata omenirea de pe pamant ... deci totul ar fi fost o mare crima la adresa omenirii ... de aceea Dumnezeu a preferat sa astepte mii de ani pana a aparut o fiinta capabila sa Il nasca pe Dumnezeu , Maica Domnului ... daca Dumnezeu ar fi ales sa elimine neamul omenesc actual si sa recreeze firea omeneasca din pamant ca la inceput , atunci ar fi facut-o imediat dupa cadere caci asta ar fi insemnat sa omoare numai doi oameni si nu ar fi asteptat ca ei sa se inmulteasca ; dar vezi tu , Dumnezeu nu e criminal deloc ...

92 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 18, 2009 1:21 am

Artistu

demon
1. Cartea lui Enoh E CUNOSCUTA. Dar doar de cine trebuie. Chiar Irineu o considera canonica, asa ca lasa gargara cu gnostici etc.
2. Tu esti fiul tatalui tau. Esti de aceeasi natura cu el, dar nu esti el. Punct.
3. Cunosti toti autorii VT si NT-ului? Ati luat de bun tot ce s-a gasit prin pesteri si alte cotloane de temple. Nu conteaza sursa cartilor, conteaza daca rimeaza cu ce vreti sa prezentati. Asa ca slabeste-ma. Sau tu crezi ca Geneza este o relatare in direct de la fata locului?
4. Tu ai avut vreun animal in casa cand erai mic?
5. "Decaderea" a facut parte din plan = popularea pamantului. Existenta a doua sexe este cheia supravietuirii speciei pe Terra.

93 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 18, 2009 7:12 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:cartea lui enoh nu e o carte crestina secreta ; la ortodocsi nu exista secrete : o carte ori nu e secreta , ori nu e crestina ci un fals , ori e cunoscuta ...
Asa e ...NU E CRESTINA ...si asta e ceva extrem de pozitiv tinand cont de ce ne-a dovedit crestinismul ca este in cei 2000 de ani de "sfanta dracovenie" !

nu am nici o baza pe nici o carte a lui enoh , cine stie de ce gnostic a fost scrisa ...
Tot asa nici noi de Biblie ... cine stie ce diavol o fi "inspirat-o"...adica inspirat la furtul ei si insusirea ei mincinoasa!

in fine nu te lua nici dupa carti de alea aparute prin grote unde au fost bagate de gnostici sau eretici ,
Aparute in grote? ...pai pe Isus nu tot intr-o grota l-au aruncat?
Gnosticii nu sunt eretici decat ptr ereticii din biserica care s-au infratit cu diavolul spropovaduiesc zilnic minciuni!

... ce poate sa fie in stare niste oameni care si L-au omorat pe Insusi Dumnezeul lor intrupat pentru a lor mantuire ???

Ce Dumnezeu e ala care poate fi omorat de oameni?... si care s-a intrupat ca sa nu mantuiasca pe NIMENi ...dar ca sa prosteasca 2 miliarde...cum ne este dat sa vedem cu claritate!

tiam mai zis , daca yahwe ar fi fost adevaratul Dumnezeu una la mana ca evreii aveau mantuire prin credinta lor , ceea ce ei insisi neaga
Nu are valoare ce spun niste evrei analfabeti ai acelor timpuri !
Important este doar ce spune Yahwe ...si iata ce zice El:
Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, și Sluga pe care am ales-o, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

ai vazut?...sau ai vazut si nu ai inteles nimic?

, a doua la mana acel yahwe ar fi fost un drac , deoarece Dumnezeu adevarat nu poata sa fie

Si uita asa ai ajuns la concluzia mea ca Fiul lui Dracu se numeste Lucifer ...adica Christos.

... de aceea Dumnezeu a preferat sa astepte mii de ani pana a aparut o fiinta capabila sa Il nasca pe Dumnezeu
Sa intelegem ca vrei sa reformezi religia si ti-ai propus sa arunci VT la gunoi ?

.... dar vezi tu , Dumnezeu nu e criminal deloc ...
NUuuuu ! ...el e doar ucigas !
Adica un derbedeu care desi e atotputernic si STIE ca pe baza scripturii "inspirate" de el oamenii din biserica Lui vor comite crime pentru el si in numele sau ...si el sta ca porcu si se uita la macelul cumplit care se desfasoara in fata ochilor sai ...fara sa intervina ...ba chiar fara sa ii pedepseasca pe vinovati!

Asta e dreptatea lui Dumnezeiasca ?

Si apoi sa te miri ca de atata dragoste si respect pentru EL imi vine sa ma k-c pe el?

94 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 18, 2009 9:22 am

irineu nu a recunoscut nici o carte de a lui Enoh ...

" Tu esti fiul tatalui tau. Esti de aceeasi natura cu el, dar nu esti el. Punct. "

si care e problema ?

" "Decaderea" a facut parte din plan = popularea pamantului. Existenta a doua sexe este cheia supravietuirii speciei pe Terra. "

asta e o prostie : neamul omenesc se putea inmulti si fara sa cada in pacat ...

Dumnezeu S-a lasat omorat ca Om de oameni , pentru ca sa ii atraga la Sine prin blandetea iubirii Sale , caci o mantuire cu forta nu e o mantuire adevarata ...

Sluga Aceea ea Iisus ... hahahaha ...

Dumnezeu nu e criminal si nici nu e vinovat de crimele oamenilor ...

95 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 18, 2009 1:43 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:irineu nu a recunoscut nici o carte de a lui Enoh ...
Afirmi asta din varful patului. Irineu foloseste interpretarea data de cartea lui enoh Potopului.

ISIHAST a scris:si care e problema ?
Nu-i nici o problema. Tu nu esti tatal tau.

ISIHAST a scris:asta e o prostie : neamul omenesc se putea inmulti si fara sa cada in pacat

Nu pe tot pamantul. Intelegi diferenta? In curtea aia a edenului, poate. Dar ar fi avut probleme zeii cu niste oameni inmultiti ca iepurii, asa ca i-au tinut in mediu artificial pana au ajuns la maturitate sexuala.

ISIHAST a scris:Dumnezeu S-a lasat omorat ca Om de oameni , pentru ca sa ii atraga la Sine prin blandetea iubirii Sale , caci o mantuire cu forta nu e o mantuire adevarata ...
Sluga Aceea ea Iisus ... hahahaha ...

Zeul ala a fost criminal - potopul - ca doar nu degeaba face dupa aia legamantul sa nu mai distruga omenirea. Restul e poveste.

96 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 18, 2009 5:14 pm

hahahahhahaha ... faptul ca a folosit o interpretare care se potriveste cu ortodoxia nu inseamna ca acceptat si cartea cu tot ce scrie in ea ... asa si io pot sa zic ca in VT scrie sa te smeresti , sa iubesti , sa tii post etc etc , insa asta nu ma face iudeu ...

" Nu pe tot pamantul. Intelegi diferenta? In curtea aia a edenului, poate. Dar ar fi avut probleme zeii cu niste oameni inmultiti ca iepurii, asa ca i-au tinut in mediu artificial pana au ajuns la maturitate sexuala. "

prostii ; raiul era pe tot pamantul inainte de cadere , si adam si eva se puteau inmulti pe tot pamantul si fara sa cada in pacat ... porunca lui Dumnezeu asta a si fost : " cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul " iar acest lucru era realizabil si daca nu cadeau oamenii in pacat ... raiul nu e un mediu artificial ; adam si eva erau mult mai maturi sexual decat a fost orice om de pe fata pamantului , in afara de Iisus ... erau perfect curati de orice patima , inclusiv de cea sexuala ; erau fara de pacate ... asta inseamna maturitate desavarsita ...

Dumnezeu a ingaduit sa cada potopul , caci in afara de noe si familia lui toti oamenii atat de pacatosi , incat datorita pacatelor lor nu ar mai fi fost posibila aparitia pe pamant a unei fecioare curata - Maria , si deci Iisus Hristos Mantuitorul lumii nu S-ar mai fi putut naste , caci El nu se putea naste decat dintr-o fecioara curata , adica o fecioara care nu a pacatuit toata viata ei nici prin ganduri ; Maica Domnului a fost acea Fecioara , care nu a pacatuit niciodata nici cu gandul , dar a facut numai greseli din nestiinta , deoarece Ea nu a fost desavarsita ca Hristos ; deci mantuirea nu mai era posibila si intreg neamul omenesc ar fi fost osandit la iad vesnic datorita acelei generatii extrem de malefice din vremea lui noe ; de accea a ingaduit Dumnezeu exterminarea acelei generatii spre binele intregului neam omenesc ; altfel nu se putea ...

97 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 18, 2009 6:32 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:irineu nu a recunoscut nici o carte de a lui Enoh ...

In schimb recunoaste ca a fost obligat de Papa ca sa bage in Biblie o gramada de minciuni
... vrei cumva Bibliografie care sa te lumineze?

Dumnezeu S-a lasat omorat ca Om de oameni , pentru ca sa ii atraga la Sine prin blandetea iubirii Sale
Misiune in deplinita!
Si uite asa am ramas fara Dumnezeu!
Toti bobalai sunt atrasi catre "dumnezeu" ...dar el nu mai e ca a murit ucis de oameni !

, caci o mantuire cu forta nu e o mantuire adevarata ...
Evident ca nu ...de acerea Dumnezeu ne indica sa nu ne lasam prostti cu forta si sa credem ca exista alti "dumnezei" in afara de el (de ex. Isus) ...ia sa vad ai retinut citatul respectiv din postarea mea anterioara?

Evident ca nu!
El E VINOVAT doar ptr crimele la care a incitat ...sau nu stiai ca si incitarea la crima este delict penal?

98 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Sam Apr 18, 2009 9:58 pm

Anticristul

eliberat
deoarece Ea nu a fost desavarsita ca Hristos ; deci mantuirea nu mai era
.........................................................................................
Daca Maria nu a fost desavirsita ,cum a putut da nastere la un prunc desavirsit?Ca maiinainte spuneai cxa din fire pacatoasa nu se putea naste unul care sa fie fara pacat.Cum deci dintr-o fecioara nedesavirsita a rezultat un desavirsit?

99 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Dum Apr 19, 2009 11:27 am

ia sa vedem documentatia ... Very Happy

insa pot sa iti si raspund deja : papa nu era conducatoru bisericii , irineu nu era nici el , deci nici unul nu aveau cum sa bage absolut nici o minciuna in biblie in bis ortodoxa nu este posibil sa se strecoare o mica greseala de nimeni : noi suntem obligati sa dam anatema pe oricare membru al bisericii indiferent de rangul lui daca inceara sa introduca o inovatie cat de mica ... este absurd ... da ia sa vedem ce istorii gnostice sau evreiesti contrafacute imi aduci ... si apoi o sa discutam in amanunt si acele presupuse inovatii ale lui Irineu , ca sa vezi cat de profund te inseli ... stii de ce sunt atata de sigur ? in primul rand pentru motivul ca nici papa nici irineu nu aveau cum sa bage absolut nici o inovatie in ortodoxie , deoacere principiul de baza al ortodoxiei nu este ascultarea de papa sau de irineu ( cine o mai fi fost si ala ?!?!?!? nu stiu ) ci ascultarea de ceea ce a fost propovaduit de sf apostoli inca imediat de dupa moartea si invierea lui Iisus ... al doilea motiv este ca invatatura actuala a bis ortodoxe este atata de perfecta , si asta ti-o spune un cunoscator foarte profund al ortodoxiei , incat nu poate exista absolut nici o greseala in aceasta invatatura ... cunosc atat de bine ortodoxia incat prin asta pot vedea foarte clar fiecare greseluta a oricarei alte religii , astfel ca nu am cum sa mai am absolut nici o indoiala in ce priveste ortodoxia : aceasta este o credinta desavarsita si adevarata ... nu exista nimic contradictoiu in ortodoxie , nu poate exista nimic fals sau neadevarat , totul este pur si simplu dumnezeiesc ... o spun din experienta ... iar ceva dumnezeiesc nu are cum sa fie gresit niciodata ... deci atata timp cat invatatura bis ortodoxe este dumnezeiasca si perfecta nu poate exista nici o inovatie in ea ...

Dumnezeu nu a murit niciodata ; a murit numai Iisus ca Om nu si ca Dumnezeu ... apoi si ca Om a inviat odata pentru totdeauna : Iisus odata inviat si urcat la cer nu mai moare vesnic ...

Dumnezeu nu incitat la crime ...

" deoarece Ea nu a fost desavarsita ca Hristos ; deci mantuirea nu mai era
.........................................................................................
Daca Maria nu a fost desavirsita ,cum a putut da nastere la un prunc desavirsit?Ca maiinainte spuneai cxa din fire pacatoasa nu se putea naste unul care sa fie fara pacat.Cum deci dintr-o fecioara nedesavirsita a rezultat un desavirsit? "

foarte buna intrebarea ... vad ca antihristul este inca un om mai inteligent , care mai pune intrebari inteligente : se vede treaba ca totusi evreii au o inclinatie inascuta de a cauta pe Dumnezeu , chiar daca au mai facut si greseli , chiar mari ... cum a fost nascut Iisus Om desavarsit dintr-o fecioara nedesavarsita ? asa : Maria a fost nascuta de par ioachim si ana ... acesti doi soti , erau deja la batranete si erau sterpi , nu puteau avea copii ... insa prin rugaciune le-a fost promis un copil la batranete ... au facut acel act trupesc , insa fiind niste oameni deosebiti ajunsi la o stare de curatie ( nu avea inclinatia spre patima sexuala , nu aveau ganduri desfranate ei erau curati de patima sexuala 99 % ) aceasta stare s-a transmis si la Maria ; Maria nu a avut inclinatia spre patima sexuala inca de la nastere , in consecinta Maria nu a pacatuit niciodata nici cu gandul in toata viata Ei , adica nu a simtit pofta barbateasca niciodata , nu a avut nici un gand de desfranare sau de judecare ( ea era curata 100 % , adica si mai mult decat parintii ei ) ... aceasta stare de curatie i s-a transmis de la parintii Ei , deoarece actul prin care a fost conceputa a fost un act curat , fara patima ... deci Maria a devenit prin aceasta calitate prima fecioara din istoria omenirii care era curata de patima sexuala 100 % ... aceasta calitate a invrednicit-o sa fie acea femeie despre care a zis Dumnezeu : ca femeia ii va zdrobi capul sarpelui care a inselat-o in rai ... si in acelasi timp acea fecioara despre care a proorocit isaia ca va naste pe Mesia ... Mesia nu avea cum sa se nasca dintr-o femeie oarecare deoarece prin asta i s-ar fi transmis pacatul stramosesc ; apoi nu avea cum sa se nasca dintr-o fecioara care nu era curata deoarece i s-ar fi transmis acelasi pacat stramosesc ( i s-ar fi transmis patima sexuala ) ... inclinatia spre ganduri desfranate se trasnmite la nastere si copilului de la femeie ... deci Mesia nu se putea naste decat dintr-o fecioara curata , exact cum a zis ingerul .. cum de s-a nascut insa Mesia dint-o fecioara curata care inca nu era desavarsita ( mai avea in ea greseli din nestiinta care nu sunt pacate ) ? caci Mesia a fost un Om desavarsit ! pai din cauza ca daca intr-o fecioara curata ( fara pacate ) se intoduce samanta barbateasca absolut curata si perfecta ( acea samanta nu avea absolut nici o imperfectiune , era cuarata asa cum era de curata samanta lui adam inainte de a cadea din rai , adica o samanta exact asa cum a proiectat-o Dumnezeu la facere , perfecta ) copilul care se naste este perfect ... acea samanta a fost creata de Dumnezeu in pantecele mariei si astfel s-a nascut Mesia ... ia gaditi-va alta ale de a se naste un Mesia fara de pacat ar mai putea exista ? nu ar mai putea exista alta ... caci Mesia promis daca se naste dintr-o femeie , sau fecioara pacatoasa nu are cum sa fie Mesia fara de pacat ... deci era nevoie de o fecioara curata de orice pacat ... nu era nevoie de o femeie/fecioara absolut desavarsita ca Mesia nascut din ea sa fie si el absolut desavarsit , nu ... era nevoie numai de o fecioara curata in care sa se puna o samanta perfecta ... daca ar fi fost nevoie de o femeie/fecioara perfecta ( adica fara de greseala nu numai fara de pacat )atunci inseamna ca si acea femeie/fecioara perfecta avea nevoie la randul ei sa se nasca dintr-o femeie/fecioara perfecta , care si ea ar fi avut nevoie la fel de a se naste dintr-o fecioara/femeie perfecta si tot asa , inca pana la urma ar fi fost nevoie ca neamul omenesc sa nu fi cazut in pacat niciodata ; deci daca era asa ca sa fie mantuit neamul omenesc era nevoie sa nu fi cazut , si odata cazut in pacat nu mai putea fi mantuit ... deci iata ca asta e o eroare ... o posibilitate mai era si asta : ca intr-o feciara curata ( de pacat nu de greseala ) sa se puna samanta perfecta ( adica curat si de pacat dar si de greseala ) si prin asta copilul nascut ar fi fost perfect ( fara pacat si greseala ) ...

100 Re: Crestinismul - religie politeista la data de Lun Apr 20, 2009 4:20 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:hahahahhahaha ... faptul ca a folosit o interpretare care se potriveste cu ortodoxia nu inseamna ca acceptat si cartea cu tot ce scrie in ea ... asa si io pot sa zic ca in VT scrie sa te smeresti , sa iubesti , sa tii post etc etc , insa asta nu ma face iudeu ...

" Nu pe tot pamantul. Intelegi diferenta? In curtea aia a edenului, poate. Dar ar fi avut probleme zeii cu niste oameni inmultiti ca iepurii, asa ca i-au tinut in mediu artificial pana au ajuns la maturitate sexuala. "

prostii ; raiul era pe tot pamantul inainte de cadere , si adam si eva se puteau inmulti pe tot pamantul si fara sa cada in pacat ... porunca lui Dumnezeu asta a si fost : " cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul " iar acest lucru era realizabil si daca nu cadeau oamenii in pacat ... raiul nu e un mediu artificial ; adam si eva erau mult mai maturi sexual decat a fost orice om de pe fata pamantului , in afara de Iisus ... erau perfect curati de orice patima , inclusiv de cea sexuala ; erau fara de pacate ... asta inseamna maturitate desavarsita ...

Dumnezeu a ingaduit sa cada potopul , caci in afara de noe si familia lui toti oamenii atat de pacatosi , incat datorita pacatelor lor nu ar mai fi fost posibila aparitia pe pamant a unei fecioare curata - Maria , si deci Iisus Hristos Mantuitorul lumii nu S-ar mai fi putut naste , caci El nu se putea naste decat dintr-o fecioara curata , adica o fecioara care nu a pacatuit toata viata ei nici prin ganduri ; Maica Domnului a fost acea Fecioara , care nu a pacatuit niciodata nici cu gandul , dar a facut numai greseli din nestiinta , deoarece Ea nu a fost desavarsita ca Hristos ; deci mantuirea nu mai era posibila si intreg neamul omenesc ar fi fost osandit la iad vesnic datorita acelei generatii extrem de malefice din vremea lui noe ; de accea a ingaduit Dumnezeu exterminarea acelei generatii spre binele intregului neam omenesc ; altfel nu se putea ...

Razi ca Bula cand e prins cu matza in sac si lipsa la capitolul informatie. Nici un Sfant Parinte n-ar fi acceptat sa-si bazeze propriile convingeri pe o fitzuica necanonica.

Ia mai citeste tu unde era Raiul si termina cu aiurelile.

Incomplet. Dumnezeu a omorat deliberat pamantenii, considerati pierderi colaterale acceptabile. Daca TOTI ar fi fost pacatosi cum afirmi, Noe nu ar fi existat. Teoria celor 10% te-ar face sa intelegi de ce afirmatia "doar Noe era neatins de pacate" este o aberatie. Au fost mai multi si atunci aia ca Noe au fost ucisi intentionat. Wrong time wrong place for them. Razboiul zeului era cu semizeii care umplusera pamantul si nu mai credeau in el.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum