Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 5]

26 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Dum Noi 16, 2008 3:30 pm

Alex

djin
Citisem asta pe
jewish.ru

5) Если один из старших сыновей умер в результате обрезания, второму ребенку, согласно обычаю, дают двойное имя

se traduce ca " daca unul din fii mai mari au murit in timpul taierii, celui de`al doilea copil i se va da nume dublu"

dupa trecerea la judaism e obligatorie schimbarea numelui cum e practicat in alte religii?!

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

27 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Dum Noi 16, 2008 3:56 pm

Simah

djin
Nu traduci corect:

nu ,, in timpul taierii '' ci ,,ca efect al taierii''
si,, celui de-al doilea ,dupa cum spune obiceiul(cum glasuieste obiceiul-cuvant cu cuvant-)se da nume indoit''!

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Dum Noi 16, 2008 6:36 pm

Anticristul

eliberat
Nu este cunoscut nici un caz de deces ,in urma taieri imprejur.
Defapt cei ce se ocupa cu aceasta stiu daca copilul este bolnav sau nu sin ca caz de vboala se amina pina la insanatosire.

29 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Lun Noi 17, 2008 11:53 am

Simah

djin
Este cunoscut faptul ca unii care s-au taiat imprejur au fost omorati de fratii uneia care fusese necinstita ,cu voia ei!Deci convertirea la iudaism a fost folosita in mod josnic de niste iudei pt a-si regla razbunarea si asupra celor nevinovati deveniti iudei.Din cauza taierii inmprejur aceia nu au putut sa se apere cu armele!

30 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 6:38 am

Anticristul

eliberat
Da,este cunoscut cazul.Si ai zice ca au fost iudei deja.Dar nu ai observat sustratul,care zice asa.Hai sa ne taiem imprejur ca atunci averile lor vor fi ale noastre, fetele lor vorvor fi ale noastre etc.Deci scopul a fost nu sa se faca evrei ci ci sa i acapareze pe evrei si sa i asimileze.Nu te uiti doar la citeva cuvinte,citeste tot si intelege.

31 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 8:39 pm

Alex

djin
Cum se traduce "Adam" din ebraica (dc se traduce)

32 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 8:42 pm

Simah

djin
Anticristul a scris:Da,este cunoscut cazul.Si ai zice ca au fost iudei deja.Dar nu ai observat sustratul,care zice asa.Hai sa ne taiem imprejur ca atunci averile lor vor fi ale noastre, fetele lor vorvor fi ale noastre etc.Deci scopul a fost nu sa se faca evrei ci ci sa i acapareze pe evrei si sa i asimileze.Nu te uiti doar la citeva cuvinte,citeste tot si intelege.

Citeste Biblia chiar si evreiasca!se pare ca nu prea citesti mult.

33 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 8:43 pm

Simah

djin
Dizident a scris:Cum se traduce "Adam" din ebraica (dc se traduce)

Adam vine de la cananiticul ,,adama''care se traduce prin ,,pamant,tarana''

34 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 8:50 pm

Alex

djin
aha. ms.
madam (d-na, eng) vine de la m+adam = din pamant.

35 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 8:51 pm

Anticristul

eliberat
Adama 'tarina-
Dam'singe
A..א(Dumnezeu)
A=Dumnezeu+ Dam ,Tarina =Om =Suflet viu.

36 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 8:52 pm

Anticristul

eliberat
Mi-adam =din pamint.

37 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 9:03 pm

Alex

djin
toda roba.

ma chinuia azi la servici intrebare asta.
"Dear Sir or Madam" . Intr-o scrsoare tapasem din graba "adam". am zis "stop". m+adam. si iata.

38 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 9:43 pm

Simah

djin
In biblie adam mai este folosit ca licenta pt ,,Fiinta umana''.

Inainte de a le cadea pietre in inteligenta ,unii, ar fi bine, sa consulte un glosar de religie iudaica!Este pacat sa fii dezident de la cultura generala!
Mie imi place sa stimez smecheri destepti!

39 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mar Noi 18, 2008 10:34 pm

Alex

djin
ei, doar am intrebat. dk nu intrebap si o tranteam ca nuca de perete era alta. cel putin era o judecata logica. (oki, eu nu prietenesc cu logica blum )

40 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 4:51 pm

Alex

djin
converti prin sistemul ortodox trebuie sa invete un an sau mai mult, si sa-si ia obligatia sa traiasca o viata evreiasca, celebrand sabatul si toate sarbatorile si sa tina legile de kasrut in casa si in afara casei

1. ce sa invete?
2. care sunt legile Kasrut?

41 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 6:06 pm

Anticristul

eliberat
Un adept la convertire trebuie sa invete un an,ca sa treca prin tot ciclul sarbatorilor.Sa nu invete mecanic ,sa invete practic.Iar legile de casrut ,este rinduiala biblica de a minca carne curata din punct de vedere biblic.Adica animale cu ungi=jia despartita si sa rumege si a nu se minca animale sfisiate ,sau moarte .Si a nu minca singe sau carne cu su=inge.Asta e casrutul in general.Pot da lectii de casrut daca e nevoie ca euam diploma de Masghia casrut .Adica de controlor in caz de nevoie intr o fabrica sau intr-un restaurant unde se lucreaza cu produse de carne ,sa se lucreze dupa reguli exacte.

42 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 7:55 pm

Simah

djin
Am intrat gresit!

43 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 8:51 pm

Eu Unul

admin
Reritor la inceperea Anului Nou evreiesc, poti sa spui cum se stabileste data exacta?

44 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 9:15 pm

Anticristul

eliberat
Nu se stabileste nimic.Dumnezeu a stabilit odata pentru totdeauna.Prima zi a luni a saptea.Adica luna noua a luni septembrie cu aproximatie.

45 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 9:20 pm

Eu Unul

admin
Anticristul a scris:Nu se stabileste nimic.Dumnezeu a stabilit odata pentru totdeauna.Prima zi a luni a saptea.Adica luna noua a luni septembrie cu aproximatie.

Cum se stabilea luna noua? Am inteles ca trebuiau sa fie min 2 martori si aia dadeau fuga la Rabin.

46 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 9:40 pm

Anticristul

eliberat
In vechime era cam asa.Erau asezati pe munti din loc in loc citiva oameni care erau specializati in observarea luni.Se stia cu aproximatie cind trebuie sa apara.Cind era observata de un grup se aprindea urgent un foc .Cei de pemuntele vecin aprindeau si ei focul si din munte in munte in citeva minute ajungea stirea in Babilon la marea comunitate de acolo.Dar observatia prima trebuia sa plece de la Ierusalaym.

47 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Mier Noi 19, 2008 9:47 pm

Simah

djin
Lucrarile pregatitoare pt Noul calendar iudaic au fost initiate de Rabi Adda si Mar smuel,care era seful marii academii din Nehardeea Babilonului.Dar la inceputul veacului al Vi-lea Hillel al dolea a stabilit calendarul si metoda de calcul pt a se afla inceputul anului ebraic.deci exista calcule si tabele speciale.Ar fi prea tehnic de pus pe forum!

48 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Joi Noi 20, 2008 5:46 pm

Anticristul

eliberat
Exista tabele ,astazi nimic de zis.Dar ros hasana corespunde intot deauna cu Luna noua a luni septembrie.Indiferent ce zi are sa fie.

49 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Sam Dec 06, 2008 5:04 pm

Eu Unul

admin
Am inteles ca in traditia iudaica se considera ca exista doua zile pentru interventia omului iar a treia zi intervine Dumnezeu. In a 3-a zi Dumnezeu desavarseste ceea ce omul intentioneaza sa infaptuiasca in doua zile, asa ca, de fiecare data cand intalnim dualul lui YOM, adica YOMAIM, in Biblie, trebuie sa ne asteptam la interventia lui Dumnezeu.

Anticristule, poti spune mai mult despre aceasta forma de DUAL a substantivelor in limba ebraica? Cum s-a format, filosofia etc? Exista 2 maini, 2 ceruri, 2 ape...

50 Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism la data de Sam Dec 06, 2008 6:25 pm

Anticristul

eliberat
Nu pot sa spun prea multe in acest sens.Pluralul perechilor insa va fi totdeauna doi sau doua..Iomaim =2 zile.Raglaiim =2 picioare Iadaiim =2 miini Oznaiim =2 urechi .Mataiim =2 sute.Alpaiim=2 miietc.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum