Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Preotii si nebuniile lor !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 11]

101 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 12:37 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Soimos a scris:

Asa ca feriti-va de biserici si de sarlatanii vanduti care slujesc pe Mamona!

Cine dracu' mai e si "Mamona"?????? ermm

102 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 1:35 pm

Soimos

admin
Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris:

Asa ca feriti-va de biserici si de sarlatanii vanduti care slujesc pe Mamona!

Cine dracu' mai e si "Mamona"?????? ermm
Cin sa fie ....dumnezeu tatal care face fii el insusi ... adica mama dracului!

Vezi profilul utilizatorului

103 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 6:20 pm

Anticristul

eliberat
Cuvintul Mamona din N T este =bogatie.Exact ce face biserica.Pe orice cale sa stoarca sume uriase de la bieti nenorociti.Ca numai aia se inchina si dau plocoane la moastesi pe la manastiri.
In loc sa-i ajute ,ca sint multi bolnavi si lipsiti ,le mai ia si ultimul banut care ar putea sa-l foloseasca pentru medicamente.

104 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 7:27 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Cuvintul Mamona din N T este =bogatie.Exact ce face biserica.Pe orice cale sa stoarca sume uriase de la bieti nenorociti.Ca numai aia se inchina si dau plocoane la moastesi pe la manastiri.
In loc sa-i ajute ,ca sint multi bolnavi si lipsiti ,le mai ia si ultimul banut care ar putea sa-l foloseasca pentru medicamente.

Exact! Bine zici! Astia is mafiotii din BOR! Merita: EVIL

105 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 9:07 pm

Anton_LaVey

vrajitor
http://www.youtube.com/watch?v=shXaoWWtp08 Un popa care canta si canta chiar bine! Pai mai fac si ei treburi bune.....

106 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Dum Apr 12, 2009 10:16 am

Iisus a zis :

" fete nevrednice au stat pe scaunul lui Moise , .... , dar ascultati de ce zic ei , insa ca ei sa nu faceti " --- se referea si la preotii ortodocsi ...

Iisus a zis :

" mergeti , botezati toate neamurile in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului sfant ... cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste , cine nu va primeste pe voi , pe Mine nu Ma primeste "

" cand nu veti fi primiti ( apostolii si urmasii lor preotii ) mergeti in alta cetate , si pacea voastra sa se intoarca inapoi la voi " ...

apotolilor le-a zis Iisus :

" voua va voi da cheile imparatiei cerurilor , si ce veti lega voi va fi legat si in cer , si ce veti dezlega voi va fi dezlegat si in cer " ...

deci , unde era Iisus impotriva preotilor ? eraimpotriva pacatelor preotilor , dar nuimpotriva lor ... sa avem dreapta-socoteala si sa nu osandim mai mult decat trebuie ... sa osandim minciuna si pacatul preotilor si ale tuturor oamenilor , dar sa nu osandim preotia ; una este pacatul personal al preotului si altceva este preotia ... preotul in biserica predica cuvantul adevarului , ce te impiedica pe tine sa il asculti ? Iisus a zis sa nu faci ca ei daca vezi ceva gresit , dar sa asculti de ce au zis ei bine ...

107 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Dum Apr 12, 2009 2:54 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:Iisus a zis :

" fete nevrednice au stat pe scaunul lui Moise , .... , dar ascultati de ce zic ei , insa ca ei sa nu faceti "
Iar vorbesti fara sa gandesti!
Pai tocmai din citatul tau vedem clar ca Isus era impotriva preotilor ...dar sa nu uitam de balciul pe care l-a facut si in templu!

De ce crezi ca zice "templul lui Dumnezeu este in voi" tocmai ptr ca in acel templu un om normal nu are nevoie de preoti ...spre deosebire de cei care nu isi pot lasa singuri gravide nevestele si trebuie sa apeleze la serviciul divin al unui popa!

108 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Dum Apr 12, 2009 4:33 pm

pai tocmai ca era impotriva a ceea ce faceau ei nu era impotriva ascultarii de preoti ...

109 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Lun Apr 13, 2009 7:18 am

Anticristul

eliberat
Isus nu a vorbit de preotii ortodocsi, ci de cei evrei care stateau pe scaunul lui Moise.
Ce au preotii ortodocsi din legile lui Moise?

Si unde a predicat Isus ortodoxismul,care nu exista inca si care s-a nascut dupa vreo 300 de ani? Rolling Eyes

110 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Lun Apr 13, 2009 4:21 pm

mai , din invataturile lui Iisus io iti arat fraza cu fraza tot din invatura ortodoxa ca se bazeaza numai pe cuvintele lui ... Iisus a predicat ortodoxia pe parcursul celor 3 ani jumate cat timp a porpovaduit El ... e adevarat ca nu a propovaduit totul de la inceput ci a luat-o treptat si a descoperit treptat adevarul , insa inainte de moartea si invierea Lui erau deja aratate toate invaturile ortodoxe ... hai sa iti demonstrez ca invataturile ortodoxe sunt toate cuprinse in cuvintele lui Iisus ... vrei ?

apoi cand Iisus a dat apostolilor cheile imparatiei cerurilor , la apostoli si la urmasii lor , preotii ortodocsi , s-a referit ... El nu a dat aceste chei la preotii iudei ; despre preotii iudei a zis numai : ascultati de ei ce va invata ei din legea lui Moise corect ... dar acest cuvant al Lui Iisus este valabil si cu preotii ortodocsi , insa preotii ortodocsi nu au datoria sa invete din legea lui Moise ci din invatatura completa si mantuitoare a lui Iisus ... apostolilor , Iisus nu le-a zis mergeti la toate neamurile si propovaduiti invatatura lui Moise , invatatura care nici nu este mantuitoare , ci le-a zis sa predice ortodoxia ...

111 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Lun Apr 13, 2009 7:27 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:mai , din invataturile lui Iisus io iti arat fraza cu fraza tot din invatura ortodoxa ca se bazeaza numai pe cuvintele lui ... Iisus a predicat ortodoxia pe parcursul celor 3 ani jumate cat timp a porpovaduit El ...

Eventual ortodoxia religiei Mozaice !

apoi cand Iisus a dat apostolilor cheile imparatiei cerurilor , la apostoli si la urmasii lor , preotii ortodocsi , s-a referit ...
In care film s-a intamplat asta ? In aventurile lui Pinochio?

Iisus nu le-a zis mergeti la toate neamurile si propovaduiti invatatura lui Moise , invatatura care nici nu este mantuitoare , ci le-a zis sa predice ortodoxia ...

Cred ca a inceput cineva sa o ia razna ...sper ca nu eu !

112 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Lun Apr 13, 2009 9:08 pm

Anticristul

eliberat
Isus a predicat la evrei,cum a predicat el ortodoxia,cu icoane si cu moaste ?Cind el mergea la templu unde se faceau slujbe lui Dumnezeu si el se inchina ca fiecare evreu?
Oare mai are rost sa continuam?

113 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mar Apr 14, 2009 6:09 am

frate , pe vremea cand a predicat El inca nu erau sf moaste , caci nu erau inca ... iar icoane , nici ele inca nu erau ; icoanele si sf moaste au aparut numai dupa ce primii sfinti au murit , si lor li s-au facut icoane si ei au lasat sf moaste ... iar sfintii nu exista decat in ortodoxie , si ei au aparut dupa ce Iisus a fondat bis ortodoxa prin moarte si invierea Sa ... deci sa nu exageram ...

Iisus a mers la templu la evrei si s-a inchinat ca un evreu , dar a propovaduit ortodoxia : vezi cand a zis El " porunca noua va dau voua " , adica o porunca pe care moise nu o dase ; si Moise a zis clar , ca nu el este mantuitorul , ci Acela care vine dulpa el si va da un legamant nou intre Dumnezeu si oameni , Acela este Mantutorul si de Acela a zis Moise sa ascultati ; de aceea a si zis Iisus , daca ati asculta de Moise ati veni la Mine , le zicea El iudeilor ... Iisus a trebuit sa mearga 30 de ani la templu fara sa perdice ortodoxia , deoarece , stii bine , la evrei nu este permis ca omul sa predice inainte de varsta de 30 de ani ; deci daca ar fi predicat inainte de aceasta varsta nu ar fi fost ascultat de nimeni , cu toate ca EL putea sa predice ortodoxia si la 5 ani ... la 12 ani a fost la templu si i-a uimit pe invatatorii de lege cu intrebarile lui , caci inca nu Si-a permis sa predice nici atunci , cu toate ca stia mult mai multe decat invatatorii lui israel ... dar dupa 30 de ani , El a continuat sa mearga la templu unde predica evreilor deschis , incat sa auda toata lumea , invatatura ortodoxa ...

114 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mar Apr 14, 2009 6:45 am

Anticristul

eliberat
Gresesti, frate, si gresesti tare! La virsta de 13 ani orice baiat evreu isi ia majoratul si de atunci inainte este ascultat ca orice matur daca are ceva de spus.
Isus s-a dus la templu la 12 ani, dar cind s-a intors a avut 13. Dar voi nu stiti. El si-a dat majoratul acolo, adica a facut "Bar-mitva". Dar de unde sa stiti voi ce sint acestea? Ia vezi porunca aceea noua nu a fost cumva destul de veche? Si legamintul acela nou nu este tot cel vechi cumva?

115 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mar Apr 14, 2009 2:11 pm

nu stiu ... io asa am stiut , ca pe vremea aia evreii nu aveau voie sa propovaduiasca in templu pana la varsta de 30 de ani ... acu , oricum asta nu conteaza ... faptul este ca Iisus a asteptat pana la varsta de 30 de ani ca sa isi inceapa misiunea ; motivul nu mai conteaza acuma ... poate ca motivul a fost altul , poate nu , nu stiu , dar asta nu e un lucru esential ... probabil ca Iisus a asteptat ca Ioan sa inceapa sa boteze in iordan , ca sa se poata duce si El sa se boteze la Ioan , caci asa era voia lui Dumnezeu ; acest botez in iordan al lui Iisus a avut o importanta simbolica deosebita , si de aceea Iisus nu si-a inceput activitatea mesianica inainte de acel botez ...

porunca aceea noua pe care a dat-o Iisus nu a fost intalnita la nici un invatator al lumii de dinaintea Lui , si nici de dupa El ... daca intelegi porunca aia cu adevarat ... caci porunca aia nu e usor de inteles ... multi o inteleg in mod gresit , dar Iisus a explicat sensul acelei prounci in pilda cu samarineanul milostiv ; iar sensul acesta este : Dumnezeu nu este Mantuitor doar al evreilor , adica unul rasist , nu , Doamne fereste ! dupa porunca cea noua a lui Iisus , Dumnezeu este Dumnezeul tuturor neamurilor , caci El pe toate le-a zidit , si pe toate le-a facut spre mantuire si nu spre pierzare sau sclavie ... cand Dumnezeu a zidit pe adam si eva , nu i-a facut nici evrei nici arabi , nici romani , nici rusi , nici nimic ; i-a facut doar oameni pur si simplu ; de aceea Iisus vine cu aceasta invatatura noua : Dumnezeu este Dumnezeul si Mantuitorul tuturor oamenilor , si nu numai al unor popoare anume ... aceasta porunca nu a fost data nici de Moise nici de prooroci , nici de mahomed , nici de buda , nici de antihrist , nici de nimeni altul decat Iisus Hristos ... de asemenea ceea ce a fost nou , absolut , numai in invatatura lui Iisus , a fost conceptia ca mantuirea nu inseamna nici un munte de pilaf ca la mahomedani , nici o imparatie pamanteasca ca la iudei , nici o pierdere definitiva ( o stingere ) a propriei personalitati in nirvana cum este la budisti , etc ... Iisus a adus invatatura realista din toate punctele de vedere cum ca mantuirea este o imparatie cereasca , in care fiecare om mantuit isi va pastra personalitatea care a avut-o pe pamanat ... de ce anume nu se poate sa fie ca la budisti , o pieredere a personalitatii in nirvana ? pentru ca odata ce omul si-a pierdut personalitatea nu mai este om ; iar Dumnezeu cand i-a zidit pe oameni ( si acestia erau in rai atunci ) , i-a zidit oameni cu personalitati diferite ; ori daca ei erau in rai cu personalitati diferite , atunci asa este si asa trebuie sa si fie raiul , si nu o nirvana in care nu mai exista nici o persoanlitate ... deci Iisus este superior budismului ... evreii cred intr-o imparatie pamanteasca si chiar si pe Iisus Il ispiteau ca vroiau sa il faca regele lor ; Iisus nu a acceptat ispita asta ; El a zis clar , atunci cand S-a dus singur de buna voie , la ierusalim , spre rastignire : " imparatia Mea nu este din lumea asta " , adica imparatia Lui este o imparatie a cerurilor ... si adevarul este ca oricat de mult ar incerca oamenii pe pamant , o imparatie perfecta pamanteasca nu este posibila , deci sortita esecului ; de aceea Iisus a respins aceasta ispita diavoleasca , si a ales sa fie Imparatul cerurilor ; imparatia Lui se va intala pe pamant , atunci cand se va sfarsi lumea aceasta , iar cerul si pamantul vor fi schimbate intr-un cer si pamant nou , adica pe pamant nu va mai fi posibil pacatul ; in acea imparatie , normal ca va fi raiul , caci nu vor mai exista pacate ... deci imparatia evreilor pamanteasca este un esec , pe care Iisus L-a refuzat ... evreii au vrut sa il faca rege cand au vazut ca El le inmultea pana si painile , si s-au gandit ca un om cu asemenea puteri ar putea sa ii elibereze de stapanirea romana si sa le garanteze vesnic fericirea ... este adevarat ca Iisus putea sa ii elibereze chiar si numai printr-un singur semn cu mana de romani pe vecie , si de asemena putea sa dea paine la popor incat sa nu mai aiba nevoie niciodata de paine nici un evreu ... insa Iisus nu a ales aceste inselaciuni ... de ce ? pentru ca oricat de multe minuni ar fi facut El pe pamant , nasterea in pacate a oamenilor nu poate fi inlaturata pana nu va fi instalat acel cer si pamant nou , adica dupa sfartitul lumii ; ori pana nu este inlaturat complet nasterea in pacate deci si pacatul pe pamant , orice iluzie de rai este o inselatorie , indiferent cate de multe minuni s-ar face ; atata timp cat mai exista pacat , si cat timp moartea nu a fost biruita , raiul este o iluzie pa pamant ... de aceea Iisus a preferat sa mearga la moarte de cruce si prin asta sa biruie moartea definitiv si sa garanteze acel rai care va fi dupa sfarsitul lumii decat sa fie un rege pamantesc ...

116 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 17, 2009 6:30 am

Soimos

admin
Vorbesti prostii!... si esti rupt de realitate ....invatatorii nu au calitatea sa deie porunci ci sa te invete... iar un invatator de acum 2000 de ani in mod sigur nu mai e competent sa invete pe cineva asatazi care este stapan peste minuni de 1000 de x mai socante decat faptul ca Isus a falsificat vinul.

Balivernele tale despre Isus sunt de toata jena!

Isus a dovedit ca stia tot ce se va intampla pana in cel mai amanuntit detaliu (vezi pana si cantatul cocosului)... si zic crestinii ca asta e posibil ca doar el era Dumnezeu ...iar cum Dumnezeu nu este muritor si nici nu sufera ca oamenii ... iata ca Calvarul Golgotei nu este decat o scena de teatru penibil jucata pentru a impresiona prostii!

Asa ca acum in ajun de Pasti nu putem decat sa ne minunam de minciuna cu "suferintele" cuiva care nici nu sufera (caci nu e carne ci spirit) si de "invierea" cuiva care nu este muritor!

Ati mai auzit vreodata de o asemenea piesa de teatru absurd si gogomanie mincinoasa?

Nu vedeti ca va impleticiti in propriile voastre minciuni?

117 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 17, 2009 7:09 am

minuni ca la Iisus nu a mai facut nimeni : nimeni nu a inviat din morti ca El ...

sufletul tau sufera ? normal ca sufera ... toate sufletele omenesti sufera ... si doar nu sunt carne ... iata asa si Dumnezeu din cer sufera chiar daca nu e din carne ... si ingerii sufera si chiar si Dumnezeu Insusi sufera , caci Dumnezeu compatimeste omenirea cazuta , iar compatimirea implica suferinte ; daca Dumnezeu nu ar sti de suferintele omenirii si nu i-ar compatimi pe oameni , nici nu ar mai fi avut vreodata legatura cu neamul omenesc de cand a cazut adam si eva in pacate si deci in suferinte ; ar fi rupt pentru totdeauna legatura cu neamul omenesc , si nu numai Dumnezeu ar fi facut asta ci si ingerii din cer ; dar iata ca ingerii au vorbit cu oamenii in vechiul testament , si Insusi Dumnezeu S-a coborat la noi in Noul Testament ... daca Dumnezeu si ingerii nu ar fi compatimit neamul omenesc , noi eram sortiti pe vecie iadului si nu mai putea scapa de acolo veci ...

cum a inviat Dumnezeu din morti ? pai Iisus nu a murit decat ca om , numai firea Lui omeneasca a murit pe cruce nu si Firea Lui Dumnezeiasca din cer ... deci tot asa , numai firea Lui omeneasca ( omul din Persoana Lui ) a inviat nu si Firea Lui dumenzeiasca ...

118 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 17, 2009 4:43 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:minuni ca la Iisus nu a mai facut nimeni : nimeni nu a inviat din morti ca El ...

Cum sa invie din morti din moment ce Dumnezeu e nemuritor?
Chiar nu poti intelege ca totul a fost o sceneta ptr pacalit lumea?

sufletul tau sufera ? normal ca sufera ... toate sufletele omenesti sufera ... si doar nu sunt carne .

Iar te joci de-a minciunica ...sau nu poti pricepe situatia ...un suflet (caci Dumnezeu e spirit) nu sufera pe cruce nici cand pare batut in cuie ... din doua caci Isus-Christos nu e Om ci "dumnezeu"!

.. iata asa si Dumnezeu din cer sufera chiar daca nu e din carne ... si ingerii sufera si chiar si Dumnezeu Insusi sufera ,
Saracu de tine ...habar n-ai unde e cerul ...dar tu STI toate problemele de acolo doar pentru ca ai citit o scriptura scrisa de oamenii si clerul unei religii si in naivitatea ta imensa crezi ca le-a scris Dumnezeu !!!
Culmea prostiei sti care e ? ...Ca tocmai cei care au scris aceasta scriptura recunosc ca e inscrisul lor ... si tu in imbrobodirea ta esti atat de ratacit ca refuzi sa accepti adevarul!

...si Insusi Dumnezeu S-a coborat la noi in Noul Testament ...
Poate ai vrut sa zici ca in Aventurile lui Pinocchio in loc de Noul Testament !
Nu inteleg ce valoare poate avea acest text cand el nu e scris nici de Isus nici de ucenicii sai ...ci de niste Meica Nimeni oarecare ...care au legatura cu Dumnezeu asa cum are cateaua mea cu Sfanta nascatoare de "dumnezeu"!
Crezi cumva ca citind minciuna ...ti se reveleaza Dumnezeirea ?
Pai atunci citeste Congresele lui Ceausescu ca poate ajungi sa-l cunosti mai bine ...ca acolo minciunile sunt la fel de grozave ca in NT!

daca Dumnezeu si ingerii nu ar fi compatimit neamul omenesc , noi eram sortiti pe vecie iadului si nu mai putea scapa de acolo veci ...

cum a inviat Dumnezeu din morti ? pai Iisus nu a murit decat ca om , numai firea Lui omeneasca a murit pe cruce nu si Firea Lui Dumnezeiasca din cer ... deci tot asa , numai firea Lui omeneasca ( omul din Persoana Lui ) a inviat nu si Firea Lui dumenzeiasca ...

Ma da amarnic te mai incurci in minciuni ...au esti atat de imrobodit ...ca ti s-au blocat rotitele?

119 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 17, 2009 7:34 pm

tu chiar nu intelegi Iisus e si Dumnezeu si om si ca om a murit si a inviat ?

sufletul sufera nu cand e batut in cuie ci cand e parasit , prostule ... mura in gura !

io stiu si unde e cerul si cum e acolo ...

chiar daca ai vazut ca adevarul e in noul testament totusi o tot dai cu acuzele nefondate ; ori esti incapabil ori esti viclean ... dar mai plictisit ...

120 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 18, 2009 3:02 am

Artistu

demon
Soimos a scris:daca Dumnezeu si ingerii nu ar fi compatimit neamul omenesc , noi eram sortiti pe vecie iadului si nu mai putea scapa de acolo veci ...

Tipul din "The day when Earth stood still" era inger sau unul din dumnezei?

121 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 18, 2009 6:28 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:tu chiar nu intelegi Iisus e si Dumnezeu si om si ca om a murit si a inviat ?
Aha ...adica tu in inteligenta ta "superioara" STII ca un OM poate avea datorita credintei natura dubla ...adica OM si BOU ...adica tot asa cum Isus era OM si Dumnezeu .... intrebarea este ....daca pe tine omul ... te omoara cineva pe cruce sa inteleg ca Boul din tine ramane viu?

sufletul sufera nu cand e batut in cuie ci cand e parasit , prostule ... mura in gura !
Pe drumul Golgotei nu l-a parasit nimeni ...si cum el stia totul dinainte ....tot asa stia el bine ca este nemuritor si va sta alaturi de tatal sau ... deci nu avea motive sa se simta parasit de nimeni ...nici macar de oamenii care pe drumul Golgotei cu crucea in carca l-au insotit cu zecile
... deci suferinta lui Isus nu era divortul ... ci ne este prezentata in mod mincinos o suferinta care nu a avut loc ... cea de pe cruce !

io stiu si unde e cerul si cum e acolo ...

Ai fost deja pe acolo ..???? ...hai te rog povesteste si noua!

Sau poate vrei ne povestesti din cartea Greuceanu despre locul de unde Greuceanu a eliberat soarele luptandu-se cu zmeul?

Sau poate din experienta ta personala in care te-ai simtit in al noulea cer, cand te-a babardit starostele ...si de aici ai impresia ca sti cum e in ceruri?

chiar daca ai vazut ca adevarul e in noul testament totusi o tot dai cu acuzele nefondate ; ori esti incapabil ori esti viclean ... dar mai plictisit ...
Eu ti-am aratat ca NT, NU este scris de nici un Apostol al lui Isus ... ci doasr de niste mincinosi care ii lingeau in fund pe Pavel ... sau eventual evanghelii mincinoase care au inlocuit Evangheliile adevarate asa cum este cea a lui Matei (insusi Ieronim vorbeste de Evanghelia cea veche si secreta a lui Matei...in scrisoarea sa catre Papa Damasus)

Deci NT ne releva prin MINCIUNA ...tot ce poate revela minciuna si impune crima ... adica credinta in Diavolul care si-a luat numele lui Dumnezeu (YHWH)
Si in acesta crezi tu ...iar 2000 de ani de istorie crestina imi da mie dreptate!

122 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 18, 2009 8:01 am

Anton_LaVey

vrajitor
Popi acuzați de crimă, trafic de droguri și de persoane
18 Aprilie 2009 |

Chiar în Săptămâna Patimilor, popii s-au pus pe făcut prostii. Un dascăl de la o biserică din Buzău a înfipt un cuțit într-un bărbat, iar un preot din Iași a dat declarații într-un dosar pentru trafic de droguri și de persoane. În acest timp, un popă iubăreț din Brașov își pipăie cu sârg enoriașele.

• Buzău. Dascălul de la o biserică a fost reținut pentru 29 de zile după ce și-a omorât un vecin de 62 de ani. Unde mai pui că scandalul între cei doi a pornit după ce victima a aflat că, în lipsa lui, soția își face de cap cu mâna dreaptă a preotului!

Starețul iubăreț vrea fuste mini

• Iași. În Joia Mare, un popă a fost dus la Curtea de Apel pentru a da declarații într-un dosar de trafic de droguri. Prelatul s-a închinat, s-a jurat că nu știe nimic și până la urmă a fost lăsat să plece. Când credea că a scăpat, preotul a fost săltat de mascați și dus la Poliție, unde a fost audiat într-un alt dosar – de trafic de persoane. Într-un final, a fost eliberat.

• Brașov. Starețul unei mânăstiri a fost filmat în timp ce le făcea propuneri indecente tinerelor enoriașe venite la spovedanie. Fața bisericească le cerea acestora să îl primească la miezul nopții acasă, pentru un maslu, dar neapărat să poarte fuste scurte și lenjerie sexy. Starețul a mai fost suspendat în urmă cu doi ani pentru același comportament.

Very Happy

123 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 18, 2009 9:06 am

mai frate , nu se poate uni un bou si cu un om in aceeasi persoana ; de ce nu iti dai seama ? numai Dumnezeu se poate uni cu un om , asta deoarece Dumnezeu este nematerialnic , deci de asta se poate uni El cu un om in aceeasi persoana ... insa un bou sau un animal materialnic , sau alt om , fiind din materie nu se poate uni cu alt om in aceeasi persoana ... in plus un bou nu este o persoana niciodata fiind simplu animal ; animalele nu au puterea sa aleaga intre bine si rau , nu au inteligenta , si deci nu pot fi considerate persoane , deci nici vorba sa se poate uni cu un om un bou in aceeasi persoana ... dar Dumnezeu este O Treime de Persoane ...

frate esti dus cu pluta : Iisus a fost dus la cruce si tu zici ca toti din jurul lui il iubeau ... esti dus complet !!! il bateau de era sa moara in bataie de mai multe ori la rand si apoi L-au pironit in cuie si L-au omorat , dar tu zici ca toti il iubeau ... L-o fi iubit unii inainte de patima Sa , cand le facea minunile acelea , dar cand a fost dus la cruce a fost parasit pana si de ucenici ... numai Maica Sa nu L-a parasit in vremea patimii Sale ... e adevarat ca EL era cu Tatal sau in vremea patimii Sale , dar a fost un moment cand S-a simtit parasit , ca om , nu ca Dumnezeu , chiar si de Tatal Sau , inainte de a-Si da sufletul ; si dupa ce nu a mai simtit parasirea , a zis : " savarsitu-sa " , si apoi " Tata in mainile Tale imi dau sufletul Meu " ...

noi ortodocsii avem dovezi incontestabile ca NT a fost scris de sf apostoli , deoarece avem originalele , insa in istoriile inventate de masonerie si sionism , aceste organizatii satanice care efectiv vor sa extermine pe crestini , sa ii ucida , nu am nici un motiv sa cred ...

124 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 18, 2009 7:00 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:mai frate , nu se poate uni un bou si cu un om in aceeasi persoana ; de ce nu iti dai seama ?
Cum nu ... se poate orice ...unii oameni sunt boi ...alti oameni ...niste porci ...si asa mai departe ...

numai Dumnezeu se poate uni cu un om , asta deoarece Dumnezeu este nematerialnic , deci de asta se poate uni El cu un om in aceeasi persoana ...
Cum nu este material din moment ce el e creatorul cerului si al pamantului?
Ai vazut tu ca nimicul sa creeze altceva decat nimic?
Ai auzit tu vreodata ca un gand nerostit (adica energie spirituala) sa se materializeze in ceva ? ...daca da da un exemplu ...caci viata ne arata clar ca un gand trebuie sa fie urmat de fapte ca sa devina ceva real!

insa un bou sau un animal materialnic , sau alt om , fiind din materie nu se poate uni cu alt om in aceeasi persoana ...
Foooarte gresit !
Eu nu vorbeam de centaurii jumatate om jumatate cal ...ci de oamenii in care tocmai partea care ar trebui sa fie spirituala lipseste si e inlocuita de "spiritualitate bovina"!

; animalele nu au puterea sa aleaga intre bine si rau , nu au inteligenta , si deci nu pot fi considerate persoane
Astea or fi animalele care traiesc prin manastiri!
Sa vezi tu cainele meu cat este de inteligent si cat ma asculta ba chiar face deosebirtea intre bine (adica eu) si rau ...adica hotzu) ... tare m-as bucura sa vad ca si oamenii au o asemenea personalitate pozitiva ca el ...!
Dovada suprema a inteligentei sale l-am constatat atunci cand tot i-am citit din Biblie si am incercat sa-l convertesc la ortodoxie! ... crezi ca s-a lasat pacalit?

.. dar Dumnezeu este O Treime de Persoane ...
Halo !
Nu folosi cuvantul este decat atunci cand el este cu adevarat in realitate ...pana atunci ramai cuminte in banca ta si spune CRED ...ca tu nu STII cate capete are acest "dumnezeu" al tau !

Iisus a fost dus la cruce si tu zici ca toti din jurul lui il iubeau ... esti dus complet !!!

Mai dus esti tu din moment ce nu intelegi ce citesti !
Eu nu am zic ca toti il iubeau ...!
Probabil l-o fi iubit doar cei in fata carora se plimba in curu gol!
(cred ca sti scena cu stersul picioarelor ... ca la aia ma refer)

il bateau de era sa moara in bataie de mai multe ori la rand si apoi L-au pironit in cuie si L-au omorat
Pe dracu!
Chiar mai sus in exemplu cu boii ziceai ca Dumnezeu este spirit ... iar spiritul nu are ramificatii nervoase ca sa simta durerea !
Isus era doar un prefacut care desi stia ca e nemuritor juca scena mortii ca sa prosteasca lumea!

noi ortodocsii avem dovezi incontestabile ca NT a fost scris de sf apostoli , deoarece avem originalele
Aveti un kkt!
Daca le aveati le vedeam in Biblie ... ceea ce nu e cazul!

, insa in istoriile inventate de masonerie si sionism , aceste organizatii satanice care efectiv vor sa extermine pe crestini , sa ii ucida , nu am nici un motiv sa cred ...
Pai ce ai fi vrut sa faca cu niste criminali care ucideau si ei din greu in numele Domnului?
Sa le cumpere acadele?
Evident ca criminalii au fost trasi la raspundere ...chiar daca ucideau din porunca lui Dumnezeu !

125 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 18, 2009 8:26 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Vedeav-as pe toti in cuie ca isus! sa vedem atunci cine mai comenteaza!........

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 11]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum