Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Preotii si nebuniile lor !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 8 din 11]

176 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mier Apr 29, 2009 6:50 pm

Anticristul

eliberat
Soimos,sa dus odata un doctor crestin la rabi Rossen in Bucuresti si a insistat sa i dea un loc de inmormintare in cimitirul evreilor.Doctorul nu avea copii.Si Rabi ia cerut un pret exorbitant.In primul rind ca sa-l descurasjeze ,ca nu se poate ingropa un crestin in cimitirul evreiesc ,iar al doilea rind,doctorul nu avea copii si avea o avere frumusica.Doctorul a ramas surprins si sa plins ca pretul e prea mare,dar Rabi ia raspuns ca daca toata viata a strins avere si nu poate sa si plateasca locul de veci ,ce rost are truda lui pe lume.Iar apoi ia zis ;Stii.noi la enoriasi nostri vindem locurile mai ieftine ca noi avem parte de inviere,dartie ti-l vindem pe veci ,deci trebuie sa ti luam un pret mai ridicat.

Vezi profilul utilizatorului

177 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Apr 30, 2009 3:22 am

Artistu

demon
Anticristul a scris:Soimos,sa dus odata un doctor crestin la rabi Rossen in Bucuresti si a insistat sa i dea un loc de inmormintare in cimitirul evreilor.Doctorul nu avea copii.Si Rabi ia cerut un pret exorbitant.In primul rind ca sa-l descurasjeze ,ca nu se poate ingropa un crestin in cimitirul evreiesc ,iar al doilea rind,doctorul nu avea copii si avea o avere frumusica.Doctorul a ramas surprins si sa plins ca pretul e prea mare,dar Rabi ia raspuns ca daca toata viata a strins avere si nu poate sa si plateasca locul de veci ,ce rost are truda lui pe lume.Iar apoi ia zis ;Stii.noi la enoriasi nostri vindem locurile mai ieftine ca noi avem parte de inviere,dartie ti-l vindem pe veci ,deci trebuie sa ti luam un pret mai ridicat.

Asta da mitzvot...In loc sa-i zica NU s-a uitat la punga. Dar nu ma mir, ca afacerist a fost Rossen si cu regimul comunist. Ce ghisheft o fi scos din sumele care le cerea el pentru a plati dreptul de parasire a romaniei familiilor de evrei, asta numai el o stie.

178 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Apr 30, 2009 1:02 pm

Soimos

admin
Anticristul a scris:Soimos,sa dus odata un doctor crestin la rabi Rossen in Bucuresti si a insistat sa i dea un loc de inmormintare in cimitirul evreilor.Doctorul nu avea copii.Si Rabi ia cerut un pret exorbitant.In primul rind ca sa-l descurasjeze ,ca nu se poate ingropa un crestin in cimitirul evreiesc ,iar al doilea rind,doctorul nu avea copii si avea o avere frumusica.Doctorul a ramas surprins si sa plins ca pretul e prea mare,dar Rabi ia raspuns ca daca toata viata a strins avere si nu poate sa si plateasca locul de veci ,ce rost are truda lui pe lume.Iar apoi ia zis ;Stii.noi la enoriasi nostri vindem locurile mai ieftine ca noi avem parte de inviere,dartie ti-l vindem pe veci ,deci trebuie sa ti luam un pret mai ridicat.
Hi hi hi ... ce mi-a placut!

179 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Mai 01, 2009 1:17 pm

Anticristul

eliberat
Artistule,credd ca nu esti bine informat.Tu nu stii ca Ceausescu spunea ,asa intre prieteni ,ca cel mai bun comert al Romaniei este vinzarea evreilor si sasilor.Rossen ,cel putin ii favoriza clauza natiunilor la Ceausescu,asa ca i si putea permite si el putin lux.
Sau e cineva invidios ca a fost destept baiatul?

180 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Mai 01, 2009 5:36 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Artistule,credd ca nu esti bine informat.Tu nu stii ca Ceausescu spunea ,asa intre prieteni ,ca cel mai bun comert al Romaniei este vinzarea evreilor si sasilor.Rossen ,cel putin ii favoriza clauza natiunilor la Ceausescu,asa ca i si putea permite si el putin lux.

Nu esti tu informat, dar despre morti numai bine.
Ramane cum s-a stabilit, orice este acceptabil atat timp cat ajuta la ... interes.

Invidios? Daca iti si argumentezi afirmatia, poate te si inteleg ce vroiai sa spui.

181 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Mai 01, 2009 8:18 pm

Fay

vrajitor
Artistu:
Ce ghisheft o fi scos din sumele care le cerea el pentru a plati dreptul de parasire a romaniei familiilor de evrei, asta numai el o stie.
Artistu a scris:
Anticristul a scris:Artistule,credd ca nu esti bine informat.Tu nu stii ca Ceausescu spunea ,asa intre prieteni ,ca cel mai bun comert al Romaniei este vinzarea evreilor si sasilor.Rossen ,cel putin ii favoriza clauza natiunilor la Ceausescu,asa ca i si putea permite si el putin lux.

Nu esti tu informat, dar despre morti numai bine.
Ramane cum s-a stabilit, orice este acceptabil atat timp cat ajuta la ... interes.

Invidios? Daca iti si argumentezi afirmatia, poate te si inteleg ce vroiai sa spui.

Fiind o persoana, evident, culta, poate tocmai invidia te-a facut sa incurci merele cu perele...caci din fraza de sus se intelege ca Rozen cerea (el!) bani pentru a plati dreptul de parasire...cui sa-l plateasca? - familiilor de evrei.
Este evident ca nu-ti este necunoscut faptul ca Ceausescu a facut acest "comert" si ca a beneficiat ca bonus de "clauza" de care vorbeste Anticristul. Multa lume invidia pe atunci tocmai "marfa", caci aceasta beneficia de evadarea spre libertate. Sigur, in acele timpuri nu se gandea nimeni la Rozen ca la un intermediar lacom...
Adevarul este ca etunci cand doresti...lesne gasesti defecte oricui.

182 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Mai 02, 2009 12:20 am

Artistu

demon
Fay a scris:
Fiind o persoana, evident, culta, poate tocmai invidia te-a facut sa incurci merele cu perele...caci din fraza de sus se intelege ca Rozen cerea (el!) bani pentru a plati dreptul de parasire...cui sa-l plateasca? - familiilor de evrei.
Este evident ca nu-ti este necunoscut faptul ca Ceausescu a facut acest "comert" si ca a beneficiat ca bonus de "clauza" de care vorbeste Anticristul. Multa lume invidia pe atunci tocmai "marfa", caci aceasta beneficia de evadarea spre libertate. Sigur, in acele timpuri nu se gandea nimeni la Rozen ca la un intermediar lacom...

Grea romana am vaga impresie. Ma intrebam care era procentul pe care il lua el din suma pe care "o pretindeau autoritatile". Retoric. Sa nu comentez mai mult, ca doar se cam stie ca avea partea lui. Si legasem intrebarea de povestea cu doctorul si locul de cimitir - ca doar asa spunea Anticrtistul in parabola cu rabinul, banul primeaza mai mult decat originea. Invidia mea ca pleca lumea? Ma faci sa rad. In psihologie exista o explicatie pentru ce incerci sa insinuezi, ceva legat de cum ai actiona tu daca erai in locul meu - ca sa nu intru in amanunte.

183 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Mai 02, 2009 8:47 am

Fay

vrajitor
Artistu a scris:
Fay a scris:

Grea romana am vaga impresie. Ma intrebam care era procentul pe care il lua el din suma pe care "o pretindeau autoritatile". Retoric. Sa nu comentez mai mult, ca doar se cam stie ca avea partea lui. Si legasem intrebarea de povestea cu doctorul si locul de cimitir - ca doar asa spunea Anticrtistul in parabola cu rabinul, banul primeaza mai mult decat originea. Invidia mea ca pleca lumea? Ma faci sa rad. In psihologie exista o explicatie pentru ce incerci sa insinuezi, ceva legat de cum ai actiona tu daca erai in locul meu - ca sa nu intru in amanunte.

Este grea limba romana, adevarat, mai ales, daca, in mod obisnuit folosesti alta.
Deci inclin sa cred ca ghilimelele puse la "o pretindeau autoritatile" este o asemenea mica neintelegere si nu se refera la faptul ca autoritatile, in realitate, nu ar fi pretins...
Situatia care a fost descrisa de mine este clara. Daca atunci nu erai in Romania, nu se aplica si la dumneata,dar daca da...de ce nu?- cu atat maimult,cu cat acum esti deja departe de noi.
In locul dumitale nu as fi putut fi, pentru ca eu am avut posibilitatea alegerii. Este problema mea, daca am ales bine sau rau.
Totdeauna m-a distrat expresia folosita de dumneata "se stie ca...". De unde se stie? De la vecinele din mahala? Poate de la barfele de pe net? Sau din "deductia logica asupra caracterului de negustor a evreului", deductie atat de placuta unora dar care da dovada de superficialitate in gandire si simplism?

184 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Mai 02, 2009 10:13 am

Artistu

demon
Fay a scris:
Este grea limba romana, adevarat, mai ales, daca, in mod obisnuit folosesti alta.
Deci inclin sa cred ca ghilimelele puse la "o pretindeau autoritatile" este o asemenea mica neintelegere si nu se refera la faptul ca autoritatile, in realitate, nu ar fi pretins...
Situatia care a fost descrisa de mine este clara. Daca atunci nu erai in Romania, nu se aplica si la dumneata,dar daca da...de ce nu?- cu atat maimult,cu cat acum esti deja departe de noi.
In locul dumitale nu as fi putut fi, pentru ca eu am avut posibilitatea alegerii. Este problema mea, daca am ales bine sau rau.
Totdeauna m-a distrat expresia folosita de dumneata "se stie ca...". De unde se stie? De la vecinele din mahala? Poate de la barfele de pe net? Sau din "deductia logica asupra caracterului de negustor a evreului", deductie atat de placuta unora dar care da dovada de superficialitate in gandire si simplism?

Ghilimelele se folosesc cu scopul de a introduce un citat, text etc, nu de a nega ceea ce se scrie intre ele. NU exista un document care sa ateste o vanzare USD vs pasaport pentru familia x, ci totul se facea la nivelul subtil al griului caracteristic vremii "dai banul x si se rezolva". Si asta nu se afla ca la magazin, intra familia x si citea mercurialul, ci Moses Rossen le dadea vestea despre cum si cat. Faptul ca autoritatile Israeliene nu l-au lasat sa intre in Israel desi se presupune ca a facut atata pentru formarea statului, spune multe. Iar informatia nu e luata din radio-shantz ci chiar el o afirma in cartea sa "Povestea vietii sef rabinului Moses Rossen" Dar despre morti numai bine.

Ca roman, nu aveam de ce sa fiu invidios ca unii plecau si altii nu. Daca eram evreu si n-aveam cum sa fac rost de suma, mai mult ca sigur ca da.

185 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Mai 02, 2009 10:56 am

Fay

vrajitor
[quote="Artistu"]
Fay a scris:

Ghilimelele se folosesc cu scopul de a introduce un citat, text etc, nu de a nega ceea ce se scrie intre ele. NU exista un document care sa ateste o vanzare USD vs pasaport pentru familia x, ci totul se facea la nivelul subtil al griului caracteristic vremii "dai banul x si se rezolva". Si asta nu se afla ca la magazin, intra familia x si citea mercurialul, ci Moses Rossen le dadea vestea despre cum si cat. Faptul ca autoritatile Israeliene nu l-au lasat sa intre in Israel desi se presupune ca a facut atata pentru formarea statului, spune multe. Iar informatia nu e luata din radio-shantz ci chiar el o afirma in cartea sa "Povestea vietii sef rabinului Moses Rossen" Dar despre morti numai bine.

Ca roman, nu aveam de ce sa fiu invidios ca unii plecau si altii nu. Daca eram evreu si n-aveam cum sa fac rost de suma, mai mult ca sigur ca da.

Nu exista dovezi ca statul Roman a "vandut" evreii, dar in schimb cunosti pana la detalii cum Rozen facea personal pe mijlocitorul...si din propria lui carte , ca se si alegea cu ceva...Si cum transmitea personal familiilor rezultatul, "cum si cat"...Cata imaginatie !
Au plecat toate familiile de evrei care au dorit-o, pana la urma, pentru ca era castigul statului. Nu se discuta caz cu caz, (Rozen nu era decat un om!), iar banii veneau de la cei ce, de fapt, dadeau si clauza...Familiile de evrei din tara nu ar fi avut de unde sa plateasca aceste sume.
Cat "despre morti, numai de bine"...se vede!
Noroc ca pe ei chiar nu-i mai deranjeaza.

186 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Mai 02, 2009 1:38 pm

Artistu

demon
Fay a scris:Nu exista dovezi ca statul Roman a "vandut" evreii, dar in schimb cunosti pana la detalii cum Rozen facea personal pe mijlocitorul...si din propria lui carte , ca se si alegea cu ceva...Si cum transmitea personal familiilor rezultatul, "cum si cat"...Cata imaginatie !
Au plecat toate familiile de evrei care au dorit-o, pana la urma, pentru ca era castigul statului. Nu se discuta caz cu caz, (Rozen nu era decat un om!), iar banii veneau de la cei ce, de fapt, dadeau si clauza...Familiile de evrei din tara nu ar fi avut de unde sa plateasca aceste sume.

"Imaginatia" de azi e realitatea de ieri.
Imi place aplombul cu care-l aperi pe Moses, dar cand cineva isi bate joc de un necunoscut - doctorul ala - ranjesti pe sub mustata. Subiect inchis din punctul meu de vedere.

187 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Mai 02, 2009 3:13 pm

Fay

vrajitor
Artistu a scris:
Fay a scris:Nu exista dovezi ca statul Roman a "vandut" evreii, dar in schimb cunosti pana la detalii cum Rozen facea personal pe mijlocitorul...si din propria lui carte , ca se si alegea cu ceva...Si cum transmitea personal familiilor rezultatul, "cum si cat"...Cata imaginatie !

"Imaginatia" de azi e realitatea de ieri.
Imi place aplombul cu care-l aperi pe Moses, dar cand cineva isi bate joc de un necunoscut - doctorul ala - ranjesti pe sub mustata. Subiect inchis din punctul meu de vedere.

Ca sa vezi! cat de nerespectuasa am fost cu un domn doctor dintr-un BANC, caci gluma, banc, snoava, cum vrei sa-i spui, era ...Chiar daca celalalt personaj, rabinul a existat in realitate. Nu am crezut ca, pentru cineva, trebuia insotita gluma cu-n dictionar explicativ.
Cu adevarat, subiectul (care si-a pierdut "subiectul")merita inchis...

188 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Mai 02, 2009 9:11 pm

Anticristul

eliberat
Oare chiar crede cineva ca Rabinul Rossen avea nevoie de procente din sumele alea?Din intimplare dupa ce am ajuns in Israel m-am imprietenit cu cineva dinb famila celui ce mergea cu diplomatul la Ceausescu,la fiecare citeva luni, pentru citeva cazuri.Evident, bani veneau pe cai diplomatice si Rossen nu si putea insusi din ei ,si nici nevoie nu avea.
Referitor la intrarea lui in Israel, asta a fost cu multi ani in urma,cind nu se stia bine ce hram poarta.Dar in ultimi 20 de ani ai vieti lui tu stii cit timp si-a petrecut in Israel?
Eu l-am cunoscut bine din Romania,si i-am cunoscut bine activitatea.Odihneasca se in pace ,iar daca cineva nu e multumit .sa mearga sa se certe cu el.

189 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Dum Mai 03, 2009 10:35 am

Soimos

admin
Fay a scris:

Nu exista dovezi ca statul Roman a "vandut" evreii, dar in schimb cunosti pana la detalii cum Rozen facea personal pe mijlocitorul...
Nu e atat de important cine e "mijlocitorul" pe cat de important este faptul ca un Stat VINDE cetatenii ei !

Dar cum e vorba de "statul roman" ...nimic nu e de mirare ...cu o singura exceptie ...de ex eu ma mir din ce cauza asemenea state nu sunt interzise prin lege!

190 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Dum Mai 03, 2009 8:44 pm

Anticristul

eliberat
Fiecare stat i si face legea care i se potriveste.Cine se poate amesteca in treburile unui stat?

191 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Lun Mai 04, 2009 6:37 pm

Soimos

admin
bineinteles ca UE ...dar prea timd o face!

192 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Lun Mai 04, 2009 8:06 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:bineinteles ca UE ...dar prea timd o face!

UE nu face nimic. E borcanul cu apa in care circula pestii. Atat timp cat pestii traiesc, e ok. Nu o intereseaza cum traiesc, ci sa se miste in borcan. Miscarea e totul. Criza sau necriza, trebuie sa ai bani de bilet si mancare in alta tara, sa nu mai zic de cazare.

193 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mar Mai 05, 2009 11:53 am

Soimos

admin
Mda ... nici pnctul asta de vedere nu e gresit!

Dar si eu am oarecare dreptate ...ca uite tocmai azi s-a anuntat la TV ca UE sanctioneaza financiar cateva tari printre care si Romania!

194 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mar Mai 05, 2009 9:57 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Arhiepiscopul Tomisului este cercetat penal

Înalt Prea Sfinția Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, este cercetat penal. Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța s-a autosesizat și a declanșat urmărirea penală împotriva înaltului prelat, după ce acesta a fost filmat cu o cameră ascunsă, de ziariști sub acoperire, când cerea bani pentru diverse servicii.

Ancheta a fost făcută de doi jurnaliști ai ziarului “România Liberă”, care l-au filmat cu o camera ascunsă pe Arhiepiscopul Tomisului în timp ce acesta se oferea să îi ajute să devină preoți, contra unei sume de bani. Mai mult, pentru că unul din “pretendenții” la haina preoțească nu avea studiile necesare, înalta față bisericească i-a lăsat de înțeles că până și admiterea fictivă la Facultatea de Teologie se poate aranja. În urma publicării materialului, Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța s-a autosesizat și a demarat cercetarea sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de luare de mită și complicitate la fals intelectual.

Prin purtătorul de cuvânt, Arhiepiscopul Tomisului, care deocamdată lipsește din localitate, a spus că totul este o înscenare.

195 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mier Mai 06, 2009 3:52 am

Cactus

inger
acuma, logic ar trebui sa-l destituie si sa-l trimita la o manastire ca simplu calugar; ceva imi spune ca nu se va intampla si atunci avem dovada ca si patriarhul e la fel de materialist...E bine; justitzia si militzia si securitatea (sau cum s-or mai numi) nu prezinta garantzii morale. Politicienii-indiferent de culoarea kilotzilor-tot asa; acuma si biserica incepe sa-si dea arama pe fatza... Am lasat pe cineva afara ???? EVIL Evil or Very Mad

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

196 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mier Mai 06, 2009 12:19 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Cactus a scris: ... Am lasat pe cineva afara ???? EVIL Evil or Very Mad

Pe aia de la Spital! Laughing

197 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mier Mai 06, 2009 12:23 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anton_LaVey a scris:Arhiepiscopul Tomisului este cercetat penal

Înalt Prea Sfinția Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, este cercetat penal. Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța s-a autosesizat și a declanșat urmărirea penală împotriva înaltului prelat, după ce acesta a fost filmat cu o cameră ascunsă, de ziariști sub acoperire, când cerea bani pentru diverse servicii.

Ancheta a fost făcută de doi jurnaliști ai ziarului “România Liberă”, care l-au filmat cu o camera ascunsă pe Arhiepiscopul Tomisului în timp ce acesta se oferea să îi ajute să devină preoți, contra unei sume de bani. Mai mult, pentru că unul din “pretendenții” la haina preoțească nu avea studiile necesare, înalta față bisericească i-a lăsat de înțeles că până și admiterea fictivă la Facultatea de Teologie se poate aranja. În urma publicării materialului, Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanța s-a autosesizat și a demarat cercetarea sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de luare de mită și complicitate la fals intelectual.

Prin purtătorul de cuvânt, Arhiepiscopul Tomisului, care deocamdată lipsește din localitate, a spus că totul este o înscenare.

Ce fata de mafiot are!!!! Cica e si poponar..... dupa moaca e moldovean, de fapt cam ca toti din BOR-atii..... EVIL

198 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Mier Mai 06, 2009 12:31 pm

Anton_LaVey

vrajitor

Asta e unul dintre subordonatii lui IPS ala! E si asta moldovean, care jecmaneste tot cartierul de batrani amarati! I-l cheama Stefan Ion si e de la Biserica Adormirea Maicii Domnului II din Constanta, pe care o mai si conduce! E un ordinar care se ia pe strada de femei si, daca nu-l baga in seama, tot nu se lasa + ca nu scapa nici o ocazie de a scoate bani de la amaratii din zona respectiva! Isi bate joc cum vrea el de cei din parohia sa! De fapt... cum e sefu' asa is si subordonatii!

199 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Mai 07, 2009 10:17 am

Anton_LaVey

vrajitor
Arhiepiscopul Tomisului s-a ascuns într-o mânăstire
7 Mai 2009 | | | Înalt Prea Sfinția Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, s-a refugiat la o mânăstire, după ce, marți, pe numele său a fost declanșată cercetarea penală pentru luare de mită și complicitate la fals intelectual.

Înaltul prelat a fost filmat cu o cameră ascunsă, în timp îi promitea unui jurnalist sub acoperire că îl poate ajuta, contra unei sume generoase, să devină preot. Purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Tomisului, Eugen Tănăsescu, a precizat că a fost deschisă o anchetă internă și că IPS Teodosie se află, momentan, la o mânăstire din județul Neamț. Un alt preot din cadrul Arhiepiscopiei a sustinut că înaltul prelat s-ar fi refugiat, însă, la Mânăstirea Dervent din județul Constanța.

De ce oare a fugit?... De ce nu a ramas in oras ca sa infrunte situatia? ..... daca e 'cum zic ei, ca totul e inscenare, de ce nu a ramas sa infrunte si sa dovedeasca ... ca nu-i adevarat?? ..... deci e clar ca popa!!!!! E vinovat!!!!

200 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Mai 07, 2009 8:06 pm

Soimos

admin
Anton_LaVey a scris:Arhiepiscopul Tomisului s-a ascuns într-o mânăstire
7 Mai 2009 | | | Înalt Prea Sfinția Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, s-a refugiat la o mânăstire, după ce, marți, pe numele său a fost declanșată cercetarea penală pentru luare de mită și complicitate la fals intelectual.

Înaltul prelat a fost filmat cu o cameră ascunsă, în timp îi promitea unui jurnalist sub acoperire că îl poate ajuta, contra unei sume generoase, să devină preot. Purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Tomisului, Eugen Tănăsescu, a precizat că a fost deschisă o anchetă internă și că IPS Teodosie se află, momentan, la o mânăstire din județul Neamț. Un alt preot din cadrul Arhiepiscopiei a sustinut că înaltul prelat s-ar fi refugiat, însă, la Mânăstirea Dervent din județul Constanța.

De ce oare a fugit?... De ce nu a ramas in oras ca sa infrunte situatia? ..... daca e 'cum zic ei, ca totul e inscenare, de ce nu a ramas sa infrunte si sa dovedeasca ... ca nu-i adevarat?? ..... deci e clar ca popa!!!!! E vinovat!!!!
Iata inca o data confirmarea ca BOR-ul slujeste Mamonei (mama dracilor) ...
Matei 6.24. Nimeni nu poate să slujească la doi domni,... nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona.

cum nu?
BOR-ul o face perfect!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 8 din 11]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum