Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Preotii si nebuniile lor !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 11]

76 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Apr 09, 2009 5:03 pm

or fi fiind ei preotii pacatosi , dar harul preotiei este infinit , este desavarsit , fara de greseala ... acu , desigur , apare si problema cand lucreaza acest har si cand nu lucreaza ...

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Apr 09, 2009 5:05 pm

Anton_LaVey

vrajitor
ISIHAST a scris:bine , crezi ce vrei ; ca doar nu zic io ce sa creada altii ...

insa io cred ortodox , nu sunt protestant ... io nu am nevoie sa protestez , ci sunt drept-slavoitor de Dumnezeu ...

ca nu este naparata nevoie , asta poate fi si adevarat si fals ; intr-o pustie este justificat sa nu apelezi la preoti , dar in lume , din punctu de vedere ortodox , nu e justificat ...

Da nu vad necesitatea de a apela la preoti, cand poti TU direct sa invoci energiile respective! Daca ai credinta in ceva anume, de ce sa ai nevoie de "secretari" intre tine si entitatea respectiva? Vorbeste si roagate direct lui (ei) . Stiu ca il iubesti pe Isus... vorbeste si roaga-te direct la el, de ce sa se roage popa? Ca doar TU esti ala care crede! Paote popa nici nu crede si se roaga la "f..i ma-sa" numa ca sa ia banu.....

78 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Apr 09, 2009 5:06 pm

Anton_LaVey

vrajitor
ISIHAST a scris:pai energiile sataniste sunt negative ; satan este tatal minciunii ...

Io vorbeam de energii in general, nu de a le mele .....

79 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Joi Apr 09, 2009 5:39 pm

pai preotu te ajuta sa gasesti energiile lui Iisus ... ca omu e orb si le gaseste cu mare greutate ... preotu are darul asta de a ajuta oamenii sa gaseasca pe Iisus , dar care l-au primit la hirotonia in preoti ...

80 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 6:25 am

Eu Unul

admin
Ptr ISIHAST

Venerarea moastelor a aparut in biserica crestina dupa Conciliul din Trent, din secolul al 8-lea. Pe la anul 750, se aduceau la Roma cantitati imense de cranii si schelete omenesti care erau sortate, etichetate si vandute ca moaste ale sfintilor carora trebuia sa li se aduca venerare. In biserica crestina s-a ajuns pana acolo incat au fost prezentate drept moaste ale unor sfinti simple oase de animale. Intr-o catedrala din Spania, a fost mult timp expusa o pana despre care se sustinea ca facea parte dintr-o aripa a ingerului Gabriel. Ulterior s-a dovedit ca pana acesta ne era altceva decat o simpla pana de strut.

In Evul Mediu se prezentau drept relicve pretinse bucati din crucea lui Iisus (caruti intregi Wink ), cununa de spini a lui Iisus, vasele din Cana si parti din vinul inmultit, peste fript de Petru, scutece ale pruncului Iisus, unelte ale lui Iosif, oase ale magarusului pe care a calarit Mantuitorul, punga lui Iuda, ligheanul lui Pilat, suvite din parul Mariei Magdalena( de diverse culori), papucii de casa ai Mariei Magdalena si o multime de alte pretinse relicve sfinte.

In Biblie nu gasim niciun indiciu ca noi ar trebui sa veneram moastele, dimpotriva, Mormantul lui Moise a fost ascuns de israeliti tocmai pentru a-i impiedica sa venereze ramasitele pamantesti ale conducatorului lor.
Noul Testament vorbeste despre Babilonul modern ca a devenit “ o inchisoare a oricarei pasari necurate si urate” ( Apoc. 18, 2 ).

Referitor la rugaciunea adusa sfintilor, ingerilor sau altor entitati, atat apostolii, Isus sau ingerii spun ca inchinarea se cuvine doar lui Dumnezeu.

81 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 6:44 am

Anticristul

eliberat
Nu stiu daca Isihast are luciditatea de-a face deosebire intre religia ortodoxa curata si ceea ce prezinta biserica astazi.
Cu stima din Israel. Saptamina de pesach.

82 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 6:52 am

Eu Unul

admin
Cum era biserica ortodoxa curata? Eu stiu ca istoria ei incepe odata cu Constantin cel Mare, cand Constantin, mare strateg, a gasit o modalitate de a tine multimile in frau, unind nu numai paganismul cu crestinismul, ci si biserica cu statul. Smile

Poate ne spui cum petreci tu Pesach!

83 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 7:03 am

exista intr-adevar o diferenta intre religia ortodoxa curata si cea care este prezentata in biserici , insa diferenta nu este atata de mare pe cat ati crede voi ... apoi , cine il intereseaza poate afla ortodoxia curata din cartile sf parinti , care le gasim peste tot ...

ortodoxia nu a fost fondata de constantin , ci de Mantuitorul Iisus Hristos ... faptul ca constantin a oprit prigoanele asupra ortodocsilor , este cu totul altceva ; asta nu inseamna deloc ca a schimbat ortodoxia ...

84 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 7:09 am

Anticristul

eliberat
Tu crezi ca crestini aia care eraupersecutati de imparati romani inainte erau orto?
......................................................................................
Admine.Noi sarbatorim pesach asa cum este scris de Moise si cum a facut sa zicem si Isus ,sau toti evrei din vremea sa.Se scoate tot aluatul din case adica tot ce este dospit.Si timp de 7 zile in loc de piine se minca matot,pe romaneste azimi.Cam atita pe scurt.

85 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 7:13 am

cu siguranta ca erau ortodocsi ... far dubii ... se pot aduce dovezi indiscutabile ; in mare : toate cartile din acele vremuri prezinta exact aceeasi credinta ca si ortodoxia de azi ...

86 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 7:24 am

Anticristul

eliberat
Cu moaste cu tot?

87 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 11:48 am

Anton_LaVey

vrajitor
Din cate se pare ... nu doar preotii is ciudati! Cititi aici cat l-a dus pe unu capul: http://www.libertatea.ro/stire/s-a-lasat-rastignit-ca-sa-si-vindece-mama-de-cancer-236189.html

88 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 11:55 am

Eu Unul

admin
Anton_LaVey a scris:Din cate se pare ... nu doar preotii is ciudati! Cititi aici cat l-a dus pe unu capul: http://www.libertatea.ro/stire/s-a-lasat-rastignit-ca-sa-si-vindece-mama-de-cancer-236189.html

Tu nu mai veni cu idei din astea, ca daca mai intra cumva Tudorel pe aici si vede, il vedem pe TV. rolf

89 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 11:59 am

Anton_LaVey

vrajitor
Admin a scris:
Anton_LaVey a scris:Din cate se pare ... nu doar preotii is ciudati! Cititi aici cat l-a dus pe unu capul: http://www.libertatea.ro/stire/s-a-lasat-rastignit-ca-sa-si-vindece-mama-de-cancer-236189.html

Tu nu mai veni cu idei din astea, ca daca mai intra cumva Tudorel pe aici si vede, il vedem pe TV. rolf

rolf rolf rolf rolf rolf rolf

90 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 2:14 pm

pai sigur , ca si in primele veacuri erau sfinte moaste ; aminteste-ti de miile de mucenici care dupa moarte nu le putrezeau trupurile si faceau minuni ; acelea erau sf moaste , si le avem si in ziua de azi , moaste de prin anii 100 , care nu putrezesc !!!

91 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 2:56 pm

Anticristul

eliberat
Ar accepta biserica un control riguros ,cui apartin acele moaste?

92 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 5:11 pm

apartin sfintilor ... ar accepta , nu e nimic de ascuns ...

93 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 5:59 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Alea nu-s decat niste oase, probabil si de animale, cu ajutorul carora se fac ritualurile lor! Nasol e ca fraierii si cred in oasele alea....... daca ar accepta un control, sigur ar fi facut "de vazul lumii" si rezulatatul ar fi "aranjat" in asa fel incat sa para ca alea chiar is oase de "sfinti"! Daca are fi de om, e posibil, inseamna ca biserica dezgroapa de la cimitir si manipuleaza naivii cu oase de acolo!

Ultima editare efectuata de catre Anton_LaVey in Vin Apr 10, 2009 6:07 pm, editata de 1 ori

94 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 6:04 pm

Anton_LaVey

vrajitor
ISIHAST a scris:pai sigur , ca si in primele veacuri erau sfinte moaste ; aminteste-ti de miile de mucenici care dupa moarte nu le putrezeau trupurile si faceau minuni ; acelea erau sf moaste , si le avem si in ziua de azi , moaste de prin anii 100 , care nu putrezesc !!!

Avand in vedere ca si pe timpurile alea erau metode de IMBALSAMAT foarte eficiente, nu ma mira ca nu putrezesc! Da.... poate mumiile alea nici nu is de atunci! Io cred ca is fabricate de Biserica pentru manipulat naivi! Poate nici nu is oase de om, poate is de animale (foarte usor de obtinut) sau manechine bine realizate.......Ii vezi pe crestini ca se roaga la oasele lu' "Zdreanta" din curtea lu' tanti Mita care a trait acu 100 de ani sau ale lui nea' Ion care a fost ingropat acum 50 de ani........ rolf rolf rolf

95 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 6:35 pm

Anton_LaVey

vrajitor
rolf rolf rolf rolf rolf Bine ca s-a gasit cineva care sa ii jecmaneasca si pe ei de bani, ca ei...... jecmanesc fraierii zilnic! .... nasol e ca pe ei nu ii inchide nimeni.........

100 de preoți escrocați de un fals credincios

Un tânăr, suspectat că a escrocat peste o sută de preoți în Franța dându-se drept un credincios în nevoie, de o sumă totală de 70.000 de euro, a fost inculpat și închis.

Tânărul de 20 de ani, din Havre, nordul Franței, repera preoți în vârstă și, prin telefon, le cerea să-i trimită o sumă mică de bani, explicând că a rămas lefter în urma unor probleme de familie.

Potrivit jandarmilor, tânărul folosea “exact” metoda tatălui său, condamnat în 1996 și 2003 pentru fapte similare la șapte și cinci ani de închisoare.

În privința fiului, ancheta a început în 2008, în urma unei plângeri a unui preot din sudul Franței. Jandarmii le-au găsit apoi pe celelalte victime și l-au reținut pe tânăr.

96 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Vin Apr 10, 2009 11:02 pm

sf moaste nu sunt simple oase , ci prin ele s-au facut milioane de minuni ... si nu sunt , unele , numai oase , ci au si carne pe ele de sute de ani ; si nu sunt pastrate in nici un mediu de imbalsamare si nici nu sunt imbalsamate ... o mumie imbalsamata nu s-a vazut veci sa faca minuni ...

97 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 7:32 am

Soimos

admin
Voi astia care credeti doar prin incultura si naivitate ca sunteti crestini ... adica urmati calea lui isus ...ar trebuie sa intelegeti ca pentru Isus biserica in care locuieste Duhul Sfant este Corpul Vostru care este Imparatia lui Dumnezeu si nu cladirile sau altceva.
Luca 17.21; Ioan 2 18-21; Corinteni 3.16;

Iar CALEA lui ISUS este exemplul personal dat de el insusi in care va invatat pe voi (dar nu pricepeti) ca sa-l cautati pe Creator in sufletele voastre ... adica locul in care preotii, predicatorii si alti manipulatori prin cuvinte NU au ce cauta !

... deci voi falsii crestini nu urmati Calea lui Isus ci pe cea a minciunii ...ca sa nu zic neaos ...cea a diavolului!

98 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 7:44 am

in prima parte ai zis un foarte mare adevar : Dumnezeu este in suflete nu in ziduri ... putini mai inteleg azi acest mare adevar ... insa preotii au misiunea , pe care le-a dat-o Insusi Iisus , sa propovaduiasca in biserici de piatra tocmai adevarul care l-ai zis tu mai sus ... si cand noi mergem la biserica nu ne uitam sufletele acasa , deci il luam si pe Dumnezeu cu noi ... faptul ca preotii nu isi mai fac datoria decat in parte ( majoritatea , nu toti ) , asta e vina lor si nu a crestinismului ... ei vor plati cu varf si indesat , fiecare dintre ei , si fiecare va lua rasplata pentru ce a facut bine sau rau ...

99 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 8:12 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:
. insa preotii au misiunea , pe care le-a dat-o Insusi Iisus , sa propovaduiasca in biserici de piatra tocmai adevarul care l-ai zis tu mai sus

astea sunt MINCIUNILE lui Pavel !
Isus a fost el insusi vrajmasul preotilor ...si a dovedit-o clar.
Pentru a-l intalni pe Dumnezeul din sufletu tau nu au nervoie de preoti decat cei care l-au primit pe dracu in suflet si au nevoie de exorcizare.
Caci cine are dragoste in suflet il are si pe Dumnezeu in suflet ...tot asa cum imparatia lui Dumnezeu e sufletul omulyui si nu biserica sau religia

si cand noi mergem la biserica nu ne uitam sufletele acasa , deci il luam si pe Dumnezeu cu noi
Tinand cont ca dracu isi sadeste samanta in sufletul omului prin cuvinte amagitoare ... a merge cu sufletul in biserica este ca si cum ti-ai vinde sufletul diavolului ...ptr ca avandu-l pe Dumnezeu in suflet nu ai motive nici sa-l scoti la plimbare si nici sa-l vinzi diavolilor care isi au locasul in cladirile minciunii!
Daca ai de facut rugaciuni .... ia sa vedem ce zice Isus:
Matei 6.6
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Asa ca feriti-va de biserici si de sarlatanii vanduti care slujesc pe Mamona!

100 Re: Preotii si nebuniile lor ! la data de Sam Apr 11, 2009 12:33 pm

Anton_LaVey

vrajitor
ISIHAST a scris:sf moaste nu sunt simple oase , ci prin ele s-au facut milioane de minuni ... si nu sunt , unele , numai oase , ci au si carne pe ele de sute de ani ; si nu sunt pastrate in nici un mediu de imbalsamare si nici nu sunt imbalsamate ... o mumie imbalsamata nu s-a vazut veci sa faca minuni ...

daca au si carne........ inseamna ca nu a putrezit bine cainele sau nea' "gheorghe" luat din cimitir........ rolf .... Nu stiu daca voi crestinii va dati seama, da' venerati exact ce veneraza si paganii!!!! Oase si talismane! (cruci) Ce minini fac cadavrele alea? Put de muta nasul la lume! Fac minunea de a piere pofta de mancare........ rolf rolf rolf

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 11]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum