Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Altii mor de foame si ei.......

Sunteti de acord cu marirea salariilor preotilor cu 50%?

0% 0% [ 0 ]
75% 75% [ 3 ]
25% 25% [ 1 ]
Total voturi : 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Altii mor de foame si ei....... la data de Mar Feb 24, 2009 12:21 am

Anton_LaVey

vrajitor
Doamne, pentru ei nu este criză?

Criza financiară se pare că-i ocolește, în acest an, pe slujitorii bisericii: preoții vor avea salarii mai mari și vor primi mai mulți bani pentru restaurarea a 800 de lăcașe de cult. Asta, în timp ce pentru majorarea alocațiilor copiilor sau a salariilor celorlalte categorii de bugetari autoritățile nu au găsit bani.

Ministerul Culturii și Cultelor a prevăzut în bugetul pe 2009 o creștere de 50% a contribuțiilor de la stat pentru oamenii în sutane. Acești bani vor intra în buzunarele preoților, dar vor merge și la alte cheltuieli de întreținere a 800 biserici din țară.

Parohii vor lua un salariu de până la 2.000 de lei

La ora actuală, salariile preoților sunt între 800 și 1.400 de lei, în funcție de vechimea în muncă și de experiență. În cursul acestui an, salariul unui preot debutant ar putea însă crește până la 1.100 de lei, iar al unuia cu experiență, până la 2.000 de lei. Pe lângă majorarea veniturilor preoților, proiectul de buget mai prevede și creșterea salariilor celor care țin cursuri la facultățile de teologie, dar și ale personalului neclerical.

Prin urmare, cântăreții din corurile bisericești sau îngrijitorii de lăcașuri de cult, care până acum erau remunerați cu salariul minim pe economie, din acest an vor putea primi o leafă de până la 950 de lei lunar. “Acest proiect de buget este binevenit pentru că până acum preoții aveau salarii rușinos de mici și nu erau în concordanță cu munca depusă zi de zi în slujba credincioșilor din parohii”, ne-a declarat preotul Constantin Stoica, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române.

Pentru a-și întregi veniturile lunare, preoții primesc și “contribuțiile benevole” din partea enoriașilor, pentru evenimente precum nunți, botezuri sau înmormântări. “Valoarea acestor plăți depinde de mărimea parohiei deservite, dar nu depășesc 150 de lei și sunt trecute pe chitanță”, a mai precizat preotul Constantin Stoica.

Ce "șpagă" dăm popilor

Pe lângă taxele oficiale pentru fiecare eveniment la care participă preoții, credincioșii sunt obișnuiți să scoată din buzunar câteva sute bune de lei pentru plăți informale.

• Pentru botez, taxa neoficială e, de obicei, între 50 și 100 de lei, care se dă preotului, fără chitanță, dar poate ajunge până la 300 de lei, dacă e vorba despre o biserică sau de o față bisericească “de elită”.

• Pentru o cununie religioasă, tarifele cresc. În general, se dau câte 100 de lei fiecărui preot și 100 - 200 de lei pentru cor. Nașii pot să scoată însă din buzunare chiar și 200 - 300 de euro. Sumele variază în funcție de fastul evenimentului, de notorietatea preotului care oficiază slujbele, dar și de locul în care este amplasată biserica.

• La înmormântări însă, preoții sunt mai înțelegători și “tarifele” neoficiale sunt strict la aprecierea credincioșilor.

2 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Vin Feb 27, 2009 4:56 pm

Raluca

muritor de rand
Pai si normal. Daca e criza, popii trebuie platiti mai bine ca sa se roage sa treaca criza mai repede. crazy

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Vin Feb 27, 2009 7:28 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Raluca a scris:Pai si normal. Daca e criza, popii trebuie platiti mai bine ca sa se roage sa treaca criza mai repede. crazy

rolf rolf rolf rolf rolf rolf Wink

4 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Sam Feb 28, 2009 9:49 am

Raluca

muritor de rand
Smile Rolling Eyes

5 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Sam Feb 28, 2009 12:55 pm

Soimos

admin
Raluca a scris:Smile Rolling Eyes

Preotii budisti ZEN ... dau lectii de spiritualiate adevarata ... aratand tuturor calea corecta ...!

Pentru ca ei traiesc doar din pomenile credinciosilor (exact ca orice sarlatan de popa de la noi dar din pomeni directe) in perioadele de foamete cand lumea sufera de foame ...ei se sinucid prin harakirii ca nu cumva sa aduca suferinte mai mari oamenilor si asa flamanzi!

Ce credeti ...un sarlatan pehlivan de popa curvar si betiv ar face u asemenea gest nobil?

6 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Sam Feb 28, 2009 4:29 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Soimos a scris:
Raluca a scris:Smile Rolling Eyes

Preotii budisti ZEN ... dau lectii de spiritualiate adevarata ... aratand tuturor calea corecta ...!

Pentru ca ei traiesc doar din pomenile credinciosilor (exact ca orice sarlatan de popa de la noi dar din pomeni directe) in perioadele de foamete cand lumea sufera de foame ...ei se sinucid prin harakirii ca nu cumva sa aduca suferinte mai mari oamenilor si asa flamanzi!

Ce credeti ...un sarlatan pehlivan de popa curvar si betiv ar face u asemenea gest nobil?

Fii sigur ca NU! Stai sa-i vezi acu' in aprilie, de pastele ma-sii, cum or sa impanzeasca toate cartierele si or sa bantuie pe la usi sa scoata bani! Ies la cersit! EVIL

7 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Sam Feb 28, 2009 5:13 pm

Anton_LaVey a scris:

Fii sigur ca NU! Stai sa-i vezi acu' in aprilie, de pastele ma-sii, cum or sa impanzeasca toate cartierele si or sa bantuie pe la usi sa scoata bani! Ies la cersit! EVIL
Unde naiba ai auzit tu , că de paști, umblă popi pe la uși?! crazy

8 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Sam Feb 28, 2009 9:14 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Dulgherul a scris:
Anton_LaVey a scris:

Unde naiba ai auzit tu , că de paști, umblă popi pe la uși?! crazy

Pai m-am trezit io cu unu' la usa! Io nu l-am primit si l-am urmarit sa vad unde se duce. A luat la rand toate casele din zona! Behaia putin si babele "marcau" banu' EVIL

9 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Dum Mar 01, 2009 11:18 am

Anton_LaVey a scris:

Pai m-am trezit io cu unu' la usa! Io nu l-am primit si l-am urmarit sa vad unde se duce. A luat la rand toate casele din zona! Behaia putin si babele "marcau" banu' EVIL
Ești sigur că era de paști.
Sau încurci sărbătorile.

10 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Dum Mar 01, 2009 8:20 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Dulgherul a scris:
Anton_LaVey a scris:

Ești sigur că era de paști.
Sau încurci sărbătorile.

Bantuie dupa bani ! De Craciun, de Paste si de sf. Ion!

11 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Lun Mar 02, 2009 12:13 pm

Raluca

muritor de rand
La mine a venit de Boboteaza...cred ca asta era. Si inchipuie-ti ca a sunat o data la usa ( la ora 9 dimineata cand inca dormeam ) si apoi a...apasat pe clanta si a intrat ! ! ! ( uitasem sa incui usa de la apartament...sunt cam zapacita de felul meu ) Si il aud ca urla pe hol "Doamne miluieste! Buna dimineata !" Evident eram in pat, imbracata sumar, cu prietenul.. si in casa era dezastru. Am asteptat sa plece si din fericire a avut inspiratia divina sa nu intre si in dormitor sa ne cadelnitzeze acolo. yes

Sa nu se inteleaga gresit...nu am neaparat ceva cu preotii dar pana acum am fost cam dezamagita de ei. Pe langa...violarea de domiciliu Very Happy am vazut popi libidinosi care tot pipaie fetele dragute si cea mai scarboasa chestie a fost un popa care facea campanie electoarala la slujba. Pai mai bine stai acasa decat sa mergi la biserica sa ii vezi pe candidatii la primar, deputat, etc si sa-l auzi pe popa cum ii lauda pentru ce au facut cica pentru biserica.
Pana acum un singur preot m-a impresionat in sensul pozitiv. Dar era baptist. Poate la ei o fi altfel sau poate el e pur si simplu o exceptie. Nu stiu...

12 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Lun Mar 02, 2009 12:58 pm

Soimos

admin
Raluca a scris:

Pana acum un singur preot m-a impresionat in sensul pozitiv. Dar era baptist. Poate la ei o fi altfel sau poate el e pur si simplu o exceptie. Nu stiu...

Fi linistita ca si aia sunt tot sarlatani ...doar ca sunt mai prefacuti ca asa le cere meseria ...adica "sa dea bine in afara" ca sa te recruteze si apoi esti belit de bani la fiecare salar cand TREBUIE sa platesti zeciuiala ...adica a zecea parte din salarul lunar, sau trimestrial ...depinde cum te intelegi cu sarlatanii!

13 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Lun Mar 02, 2009 3:34 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Raluca a scris:La mine a venit de Boboteaza...cred ca asta era. Si inchipuie-ti ca a sunat o data la usa ( la ora 9 dimineata cand inca dormeam ) si apoi a...apasat pe clanta si a intrat ! ! ! ( uitasem sa incui usa de la apartament...sunt cam zapacita de felul meu ) Si il aud ca urla pe hol "Doamne miluieste! Buna dimineata !" Evident eram in pat, imbracata sumar, cu prietenul.. si in casa era dezastru. Am asteptat sa plece si din fericire a avut inspiratia divina sa nu intre si in dormitor sa ne cadelnitzeze acolo. yes

.

La fel am patit io cu un popa dasta tembel! Era poarta descuiata, ca s_a dus o baba la o vecine si a lasat femeia descuiat ca venea repede si ce patesc io? Ma trezesc cu individul tamaduitor peste mine in dormitor..... bafta lui ca eram in pijama! Normal ca m-am luat de el "cum ai intrat?" si el zce senin: "Pe usa." Normal ca l-m zburat afara! A gasit descuiat baiatu'si a intrat...... nici macar nu a sunat ca avem sonerie! Bine ca acum stau la etaj si nu mai am parte de bantuitori de popi! EVIL Solutia: INCUIATI-va poarta , usa ! NU lasati descuiat nimic, ca nu se stie cand va "sfinteste" popa! rolf

14 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Lun Mar 02, 2009 8:38 pm

Anticristul

eliberat
Cind criza creste preoti infloresc.Si guvernanti nu le vor reduce salariile ca inainte de alegeri toti trec pe la parohsa le faciliteze niscai voturi.

15 Re: Altii mor de foame si ei....... la data de Mar Mar 03, 2009 12:34 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Cind criza creste preoti infloresc.Si guvernanti nu le vor reduce salariile ca inainte de alegeri toti trec pe la parohsa le faciliteze niscai voturi.

Poate s-or ruga sa treaca criza....... Laughing

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum