Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mai exista PUSTNICI in zilele noastre?

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1 Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mar Mar 24, 2009 1:12 pm

Mihai

vrajitor

Parintele Cleopa - Despre pustnici

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mar Mar 24, 2009 1:25 pm

Cactus

inger
exista pustnici dar nu-i stim si aia pe care ii stim nu sunt pustnici...

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

3 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Mar 28, 2009 11:58 am

mai exista pustnici ... de exemplu langa manastirea petru voda ...

dar si io si admin o sa fim pustnici ...

4 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Mar 28, 2009 10:33 pm

Anticristul

eliberat
Pe admin lasa-l in seama Anticristului ca se vindeca de sputniceala.
Sputnici ar trebui sa traiasca printre oameni sa le fie de folos ca asa a trait si Isus.Nu sa sperie fetele prin paduri .

5 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Mar 29, 2009 1:01 pm

pustnicii imita viata ingereasca si slavesc pe Dumnezeu ... ce e rau in asta ?

proroocii vechiului testament au fost unii dintre ei pustnici ; david a stat ca pustnic , moise a priumit tablele legii celei vechi in pustie dupa post negru de 40 de zile , ilie a fost multi ani pustnic , si multi alti prooroci au stat pustnici ... de ce oare ? de ce isi primeaus ei revelatiile de la Dumnezeu numai in locuri pustii ???

6 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Mar 29, 2009 1:16 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:pustnicii imita viata ingereasca si slavesc pe Dumnezeu ... ce e rau in asta ?
Este mult mai mult decat foarte rau!

Oadata ca noua celor de pe pamant nu ne este dat sa cunoastem cum se petrece viata ingerilor in ceruri(ca sa-i putem urma cu adevarat)...iar unii asa zisi ingeri ai crestinatatii sau ma rog sfinti ...nu s-au remarcat decat prin crime comise in numele credintei lor ...(cel mai elocvent exemplu este Sf Ilie care si-a ucis ambii parinti)... si da-mi voie sa te intreb ...ce fel de judecata are Christos asta de care vorbesti daca el din criminali a facut sfinti?

proroocii vechiului testament au fost unii dintre ei pustnici ; david a stat ca pustnic , moise a priumit tablele legii celei vechi in pustie dupa post negru de 40 de zile , ilie a fost multi ani pustnic , si multi alti prooroci au stat pustnici ... de ce oare ? de ce isi primeaus ei revelatiile de la Dumnezeu numai in locuri pustii ???
Da ...dar tu uiti faptul cel mai esential ...si anume ca acele personaje de care pomenesti sunt dintr-un alt film ... adica din filmul religiei mozaice proiectat in Sinagoga si nu in biserica ... si nu cred ca regizorul filmului a putut decupa acele personaje ale iudeilor si lipi in filmul crestinilor ... cu atat mai mult cu cat crestinii atunci cand au comis Marele Furt ...adica confiscarea si insusirea religiei mozaice, au aruncat peste bord tot ce apartinea de aceasta religie !

7 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Mar 29, 2009 3:57 pm

in crestinism exista pustnici mai mult decat in mozaism , mult mai multi ...

viata ingereasca este cunoscuta de crestini si imitata de ei ...

sfintii nu au fost criminali deloc ... din contra ...

8 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Mar 29, 2009 8:22 pm

Anticristul

eliberat
Isihaste de atita pustietate mi se pare ca te campustiesti.David nu a fost pustnic.El a fost in pustiu ca a fost fugar urmarit de dusman .Deci sa ascuns in pesteri ca era nevoit nu ca sa primeasca revelatii.Ilie si el era urmarit de Ahabasa ca mai studiaza sau nu ti ard luminarile in pestera?Moise era pastor ,era cu oile pe cimp ca doar nu mergea cu ele prin centrul orasului.Ce puistnic ai mai gasit in iudaism?Ca Dumnezeu azis ca omul va lasa pe tatal sau si pe mama sa si si se va lipi de nevasta sa.Aceasta este porunca lui Dumnezeu.Sa se sfinteasca dar sasi sfinteasca si nevasta macaro data pe saptamina.Si daca se poate in Sabat.

9 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Lun Mar 30, 2009 6:05 am

Eu Unul

admin
Anticristul a scris:Pe admin lasa-l in seama Anticristului ca se vindeca de sputniceala.
Sputnici ar trebui sa traiasca printre oameni sa le fie de folos ca asa a trait si Isus.Nu sa sperie fetele prin paduri .
rolf

Ce sa caute fetele in padure? Cele cuminti merg la biserica.
Nu putem fi de folos oamenilor doar rugandu-ne pentru ei?

Chilia lui Arsenie Boca

Chilia lui Daniil Sihastru

Chilii in pesteri

Chilii la manastirea Turnu-sapate in stanca

10 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Lun Mar 30, 2009 5:34 pm

Anticristul

eliberat
Nu ajuta cu nimic ca staintr-o pestera si se roaga toata ziua.
Ar putea merge sa taie lemne si sa ajute pe vaduve si orfani.Ar fi cu mult mai de folos.

11 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mar Mar 31, 2009 6:54 am

Eu Unul

admin
Anticristul a scris:Nu ajuta cu nimic ca staintr-o pestera si se roaga toata ziua.
Ar putea merge sa taie lemne si sa ajute pe vaduve si orfani.Ar fi cu mult mai de folos.
Ba eu cred ca rugaciunea este baza si mult mai eficienta decat daca am merge si am taia lemne in ograda unei vaduve. Altcineva va veni si va taia lemnele vaduvei si ajutorul este de la Dumnezeu. Smile

12 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mar Mar 31, 2009 12:56 pm

Anticristul

eliberat
Dar daca acela altcineva se face si el pustnic cine taie lemnele?

13 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mar Mar 31, 2009 4:22 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Dar daca acela altcineva se face si el pustnic cine taie lemnele?

Baba care are nevoie de lemne! Smile

14 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mar Mar 31, 2009 6:54 pm

Anticristul

eliberat
Si atunci la ce sint buni pustnici?Sa stea in chilieca la statiune si sa primeasca mincare de la vaduvele care si taie singure lemnele?Ciu folosesc rugaciunile?Ca fiecare trebuie sa se roage pentru el.Si mai este scris cresteti inmultitiva si umpleti pamintul.
Rugativa ptrin pustiu nu scrie nicaieri.

15 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mier Apr 01, 2009 6:23 am

Eu Unul

admin
Anticristul a scris:Si atunci la ce sint buni pustnici?Sa stea in chilieca la statiune si sa primeasca mincare de la vaduvele care si taie singure lemnele?Ciu folosesc rugaciunile?Ca fiecare trebuie sa se roage pentru el.Si mai este scris cresteti inmultitiva si umpleti pamintul.
Rugativa ptrin pustiu nu scrie nicaieri.

Tu crezi ca tuturor oamenilor le place sa se ... "inmulteasca"? Rolling Eyes Spune-i tu amicului ISIHAST asta si o sa iti explice ca astea sunt niste spurcaciuni. Laughing Daca ar apare o femeie in pielea goala in fata lui, i-ar da si una. fryingpan

Poate o sa iti explice si cum se inmulteau Adam si Eva inainte de pacat si ca orice patima este de la Satan.. (preacurvie, curvie, beutura...) pacatos (....??)

16 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mier Apr 01, 2009 1:40 pm

pai a te ruga nu e tot o fapta buna ? e pacat sa te rogi ? si proroocii din vechiul testament pe care ii recunoasteti si voi evreii multi au fost pustnici ... de exemplu ilie ... ilie era mai iubit de Dumnezeu decat multi oameni din lume tocmai din cauza ca era pustnic ... ce om din lume a mai fost luat la sfarsitul vietii lui intr-un car de foc ca si ilie ? ilie nici in ziua de azi nu a murit , e viu si este printre noi ... asa minune nu a facut Dumnezeu decat cu trei oameni : ilie , enoh si ioan evanghelistul ...

17 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mier Apr 01, 2009 9:12 pm

Anticristul

eliberat
De unde ai scos ideiaca ioana fost rapit la cer?

18 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Apr 04, 2009 6:36 am

antihrist , Dumnezeu nici nu cheama pe toti oamenii la pustie ... pe cei mai multi Dumnezeu ii cheama la casatorie , nu la pustie , deci nu avea tu grija ca nu o sa fie cine sa taie lemne la vaduve ; Dumnezeu nu e prost , are El grija de toate : ca sa te duci la pustie iti trebuie o chemare speciala de la Dumnezeu , un har deosebit pe care nu il primesc toti oamenii , ci numai aceia putini pe care Dumnezeu ii alege ... deci totul este in mana lui Dumnezeu , si El stie ce face ...

19 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Apr 04, 2009 6:48 pm

Anticristul

eliberat
Dumnezeu nu a chemat pe nimeni la pustie.Dumnezeu a rinduit anume slujbe pentru oameni darnu in felul cum o fac calugari crestini.Aceasta nu este rinduiala dumnezeiasca.

20 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 05, 2009 8:52 am

Soimos

admin
Anticristul a scris:Dumnezeu nu a chemat pe nimeni la pustie.Dumnezeu a rinduit anume slujbe pentru oameni darnu in felul cum o fac calugari crestini.Aceasta nu este rinduiala dumnezeiasca.
Cum sa fie randuiala Dumnezeiasca din moment ce crestinii nu au ca Dumnezeu decat pe un "dumnezeu" cu coada?

21 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 05, 2009 4:36 pm

calugaria este randuiala dumnezeiasca , care a fost instituita de catre sf ingeri care s-au aratat mai multor sfinti si le-a poruncit cum anume sa se desfasoare viata calugareasca ; deci ingerii au instituit calugaria prin vedenie si aratare dumnezeiasca ...

sf ioan a fost rapit la cer ... el a fost pus de ucenicii lui in mormant cand inca mai era viu , la rugamintea lui , si cand s-au dus dupa cateva zile sa ii vada mormantul si sa verifice daca mai era in viata , sf ioan lipsea de acolo ... era un mormant din care sf ioan nu putea sa iasa singur ... apoi , sf ioan s-a arata mai multor sfinti , pe parcursul veacurilor , si li s-a aratat in carne si oase ... chiar si recent , sf ioan s-a aratat sf lavrentie de cernigov, impreuna cu enoh si ilie , in carne si oase , si toti acestia trei , au povestit si proorocit sf lavrentie despre venirea apropiata a lui antihrist , imparatul a toata lumea , in care vor crede evreii ca e mesia , dar care va aduce un necaz si o manie a lui Dumnezeu asupra omenirii , mai mare decat a fost la potop ... in final , dupa domnia de 3 ani jumate a antihristului , se va arata Mantuitorul Iisus Hristos , si atunci evreii vor crede in Mesia cel Adevarat , Iisus Hristos ... atunci antihristul va muri si se va duce in iadul cel vesnic ...

22 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 05, 2009 9:01 pm

Anticristul

eliberat
Aici e marea inselatorie a crestinilor ca ei cred ca evrei vor crede in primul apoi in al doilea.In realitate ei nu vor crede nici in anti si nici in Crist.IA VEZI TU EZECHIEL 37 ca aacest capitol se desfasoara astazi,vezi pina la sfirsit daca este loc la vreun anticrist ,ori crist acolo.Doar un conducator universal pe baza religioasa nu poarte iesi fara obladuirea Romei.Or cum ar putea sa conduca si Israelul care are o religie atit de diferita si in acelasi timp si pe crestini.Vopi luati legendele alea ca pe niste scripturi.
Vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai mult va mai lipseste.
Defapt asteptati in liniste.

23 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Lun Apr 06, 2009 7:22 am

vei vedea cu ochii tai si pe antihrist , care va conduce si pe roma si pe evrei si pe toate popoarele si religiile lumii ; numai ortodocsii nu il vor accepta ...

24 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Lun Apr 06, 2009 10:19 pm

Anticristul

eliberat
Unde scrie asta?Chiar orto vor fi cei mai isteti?Atunci o sa ma fac si eu orto.
Dar pina atunci ,sint eu anticristul.

25 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Mar Apr 07, 2009 5:34 am

bine zis ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum