Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mai exista PUSTNICI in zilele noastre?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 6:56 am

Anticristul

eliberat
Bine zis ,bine facut.

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 6:59 am

bine zis , rau facut ; ce ai tu cu Hristos , Mesia ?

28 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:05 am

Eu Unul

admin
ISIHAST a scris:bine zis , rau facut ; ce ai tu cu Hristos , Mesia ?

ISIHAST, nu se supara nimeni, sper, in urma acestor contradictii. Fiecare are o credinta a sa si doreste sa demonstreze celorlati ca are dreptate.

In primul rand Isus pentru evrei nu este Hristosul, nu este Mesia. Ar fi interesanta o discutie referitoare la ce conditii ar fi trebuit sa indeplineasca cineva ca sa fie considerat Mesia, cu citate din Biblie, bineinteles.
Anticristul nu are nimic impotriva lui Isus ca om, il considera frate, prieten bun, iudeu, care vorbea din Tora.
Pe Mesia il asteapta! kisses1

29 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:14 am

Anticristul

eliberat
Da Admin, multumesc! Isus este prietenul meu cel mai bun.Pe Cristos insa nu-l cunosc, ca el era prin Roma. Pe acolo isi facea mendrele. Si apoi l-au "altiot" peste Isus ca sa se creada ca e bazat pe Vechiul Testament. El insa are ca baza toata teoria zeului Soare. Vezi:"Eu sint Lumina lumii..." Daca Isus ar fi "lumina lumii", ar lumina si pe musulmani si pe budisti.

30 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:21 am

Eu Unul

admin
Anticristul a scris:Isus este prietenul meu cel mai bun. Pe Cristos insa nu-l cunosc, ca el era prin Roma. Pe acolo isi facea mendrele. Si apoi l-au "altiot" peste Isus ca sa se creada ca e bazat pe Vechiul Testament. El insa are ca baza toata teoria zeului Soare. Vezi:"Eu sint Lumina lumii..." Daca Isus ar fi "lumina lumii", ar lumina si pe musulmani si pe budisti.

Intotdeauna m-a interesat sa aflu care sunt versetele modificate din Biblie(Vechiul Testament) care au facut sa se inteleaga altceva. O alta problema este ce a adus Biserica crestina peste vechile epistole(descoperite in primii ani), modificarile facute ca sa demonstreze nasterea din fecioara si alte asemenea lucruri care nu existau initial. Daca sunt sau nu valabile epistolele, este alta problema. Eu le consider doar niste scrieri, la fel ca si Talmudul...

Cand a fost luata Biblia de la evrei, fara voia lor, bineinteles, nu s-a putut avea in vedere intelegerea ei de care cei pentru care a fost scrisa initial, pentru mentalitatea lor.

31 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:25 am

nu ma supar deloc ... ma miram de ce nu si-a spus iudeu si si-a spus antihrist ... atata ...

da , nu ar fi rea o discutie de aia , ca ce asteapta evreii de la Mesia , dar io ma astept sa faca aceeasi greseala ca si acuma 2000 de ani : sa vrea un Mesia pamantesc , care sa fie doar regele lor pamantesc , si sa le aduca evreilor doar o imparatie pamanteasca , si stapanirea lor peste tot pamantu si religiile si neamurile ... cam atata cerd ca asteapta ei de la Mesia , si asta si este greseala lor fundamentala : Mesia nu este un rege pamantesc care sa subjuge toate popoarele la evrei , ci un Rege ceresc care sa aduca eliberarea tuturor popoarelor si mantuirea tuturor neamurilor de pe pamant , evrei sau de alt neam , in egala masura ... io asta astept de la Mesia , caci Mesia nu este promis doar evreilor ci si tuturor neamurilor , asta scris si in vechiul testament , da evreii nici pana in ziua de azi nu au inteles acest mare adevar : toti oamenii sunt egali in fata lui Dumnezeu , si Dumnezeu ii iubeste pe toti la fel , indiferent de natie ... ca evreii au meritul lor , ca prin ei s-a prezis venirea lui Mesia , asta e altceva , io am tot respectu pentru asta fata de evrei ... insa Mesia nu este doar al lor , ci al tuturor neamurilor de pe pamant in egala masura ...

32 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:26 am

pai ii si lumineaza si pe budisti si pe musulmani , doar pe cei care vor sa primeasca lumina Lui , ca El nu o impune cu forta ...

33 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:27 am

Eu Unul

admin
Anticristul este un infocat deconspirator al ANTICRISTULUI. Chiar voia sa scrie si o carte in acest sens. Acesta este motivul pentru care si-a luat acest nick. Cine este ANTRICRISTUL? Poate ne va spune sau va face un studiu asa cum a promis candva!

34 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:43 am

Anticristul

eliberat
Cele mai mari falsuri ale V T pe care se sprijina crestinismul sint 3 si apoi pe ici colo .prin psalmi si prooroci au mai fost ajustate unele pasaje.
10Este Deut 18;15.Un mare prooroc.Acolo este pus un titlu care nici nu mai citeste nimeni textul ca dejatoata lumea merge cu mintea la Isus.Fara sa analizeze ca Isus nu a fost deloc prooroc.Or ca Moise nu da nici u indiciu acolo ca ar fi vorba de un prooroc deosebit.Dimpotriva spune ca trebuie sa fie om ca si moise si sa spuna poporului tot ceea ce Dumnezeu ii va spune.Citind textul cu atentie vedem ca este vorba de prooroci lui Israel,cxa dumnezeu le atrage atentia ,ca daca va fi vreunul care va vorbi din indrasneala si va zice ca Dumnezeu a zis acel prooroc i si va primi pedeapsa.Citi prooroci au fost pina la Isus ?Care au facut proorocii marisi sau implinit ,de ce nu a fost vorba desore unul din ei?Ci chiar de Isus?
2)Este punctul centralal crestinismului si cea mai mare inselatorie ca Feciara va raminea insarcinata.De ce nimeni dintre crestini nu citesc textul intreg sa vada cind trebuia sa se petreca acea proorocie si pentru cine era semnul cela?
Iar daca Dumnezeu a zis ca se va Chema Emanuel,cum de a uitatDumnezeu de la mina la gura si a rtrimis pe inger la Maria si a zis sa-i puna numele Isus?A uitat ce a spus mai devreme?
3)Un alt punct este tot in Isaia unde zice .Un fiu ni sa dapetc.Unde tradus fortat estefacut din Slujitor al lui Dumnezeu;Dumnezeu puternic.De parca ar exista dumnezeu slab.
Cu stima Pesach caser ve sameiah.

35 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 7:50 am

Anticristul

eliberat
Admin a scris:Anticristul este un infocat deconspirator al ANTICRISTULUI. Chiar voia sa scrie si o carte in acest sens. Acesta este motivul pentru care si-a luat acest nick. Cine este ANTRICRISTUL? Poate ne va spune sau va face un studiu asa cum a promis candva!
..............................................................................................
Asta nu se spune i n citeva cuvinte,asta se va demonstra in curind.Unde scrie ca Mesia este al tuturor popoarelor ca in Biblia mea nu scrie.
Itr-a mea scrie ca toate popoarele vor veni impotriva Ierusalimului.Si atu nci Dumnezeu va face ceea ce scrie acolo.
Acum salutari ca plec la Tel-aviv.Ma intorc mai tirziu.

36 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 2:12 pm

happy

astea erau marile tale descoperiri ???

happy

pai Iisus a fost Dumnezeu si prooroc , si s-a numit Emanuel si s-a nascut din Fecioara ... iar antihristul care va veni acu la voi evreii se va naste dintr-o curva , la a 12 generatie de curvie ( mama curva , bunica curva etc etc pana la 12 generatii ) ...

unde scrie ca Mesia va elibera toate popoarele si va mantui toate popoarele ? pai in proorocii vostri , pe care voi nu ii cunoasteti ... pai era si normal sa fie asa : doar nu chiar crezi ca evreii sunt un neam mai superior fata de alte neamuri si ca Dumnezeu ii va mantui numai pe ei , iar pe restu popoarelor ii va face sclavii evreilor ( cum scrie in tora voastra ) si ca dupa moarte ii va mantui numai pe evrei iar pe restu popoarelor ii va trimite in iad ; frate , te ratacesti tare daca crezi una ca asta !!! iar daca chiar crezi asta , atunci Domnul sa aibe mila de tine ca te ratacesti , caci Dumnezeu nu e ca voi : rasist ...

37 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 3:18 pm

Anticristul

eliberat
Inseamna ca maiavem de asteptat pina vine Anticristulca inca nu sa nascut prima generatie de curva.Si eu care credeasm ca Maria a fost.Si de atunci ar cam fi 12 generatii.Poate ma unesc cu Dan Brawn sa mergem sa cautam spita de neama marieiO fi avut Isus vre-o fata si sa fi devenit curva si ea la rindul ei alta si alta pina azi?Poate dar n-am mers pe linia asta pina acumca nu am stiut ca trebuie sa fie 12 generatii de curve.Sa stii ca mi ai dat o idee super.Dar Maria sigur ca a fost prima.

38 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Vin Apr 10, 2009 5:14 pm

Maica Domnului nu a fost curva ci fecioara ...

12 generarii de curve este posibil sa fi inceput acuma cateva sute de ani , si deci s-ar putea ca pana la antihrist sa nu mai fie decat cativa ani ... e probabil , de altfel daca ne luam dupa semne ...

39 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Apr 11, 2009 7:49 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:Maica Domnului nu a fost curva ci fecioara ...

Probabil ca ai dreptate ... dar nu putem confirma cine a fost in Cer mama lui Dumnezeu !
Dar sa crezi ca din sexul nebun intre Maria si soldatul roman Tiberius Abdes Panthera s-a nascut .....Dumnezeu ....cred ca trebuie sa fi evadat de la Spitalul 9 !

12 generarii de curve este posibil sa fi inceput acuma cateva sute de ani , si deci s-ar putea ca pana la antihrist sa nu mai fie decat cativa ani ... e probabil , de altfel daca ne luam dupa semne ...
Chiar daca v-ati lua dupa semnele din matele de gaini asa cum fac aia cu Woodoo ...sau sa cautati semne in rahat ca la coprocultura ...sau chiar ati degusta urina dupa cum invata profetul Bivolaru o sa trebuiasca odata sa va intre in capusor ca primul antichrist a fost Isus ....sau cu alte cuvinte antichristul Pavel a schimbat toate invataturile lui Isus ramanand in antagonism cu Isus....deci denumirea corecta a lui Isus este ...Jesus Antichristus!

40 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Apr 11, 2009 7:02 pm

Anticristul

eliberat
Isus saracul sa dus linistit laale lui ,Si el n-a stiut niciodata ce vor face pagini din numele lui si ca-l vor folosi ca prototip in faurira noi lor religii.Isus nu a schimbat nimic din cuvintele lui Dumnezeu ,pe cind crestini rastoarna toate invataturile lui Isus cu CURU-N SUS.Cu litera mare ca sa se inteleaga.

41 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Apr 11, 2009 7:33 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Isus saracul sa dus linistit laale lui ,Si el n-a stiut niciodata ce vor face pagini din numele lui si ca-l vor folosi ca prototip in faurira noi lor religii.Isus nu a schimbat nimic din cuvintele lui Dumnezeu ,pe cind crestini rastoarna toate invataturile lui Isus cu CURU-N SUS.Cu litera mare ca sa se inteleaga.

Exact asa si e! Amaratu' ala de isus nici macar NU are treaba cu ce se zice despre el acum! El nici macar nu are treaba cu faptul ca astia il iau drept "dumnezeu"! Isus ala nu-i decat un amarat care abia traia.......

42 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Sam Apr 11, 2009 10:31 pm

Anticristul

eliberat
Daca urca la Ierusalim de citeva ori din Galileia ,cum era obiceiul atunci si statea de vorba cu citiva insipe ici colo,crezi ca tot clerul si conducerea Israeluluierau la curent ce zicea el?Fara masmedia fara nici un mijloc de informatie ,de unde putea sti Israelul ca el este Mesia si asa mai departe?Astazi sint oameni de stiinta foarte mari si se difuzeaza carti si se transmit la televizor si totusi nu auzi de ei.Cine deci a cunoscut pe Isus decit dupa ce Biserica a luat amploare si la dezvoltat ca Cristos.

43 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 12, 2009 4:06 am

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Daca urca la Ierusalim de citeva ori din Galileia ,cum era obiceiul atunci si statea de vorba cu citiva insipe ici colo,crezi ca tot clerul si conducerea Israeluluierau la curent ce zicea el?Fara masmedia fara nici un mijloc de informatie ,de unde putea sti Israelul ca el este Mesia si asa mai departe?Astazi sint oameni de stiinta foarte mari si se difuzeaza carti si se transmit la televizor si totusi nu auzi de ei.Cine deci a cunoscut pe Isus decit dupa ce Biserica a luat amploare si la dezvoltat ca Cristos.

Pai biserica face propaganda cu imaginea si nimele lui! Se scot bani seriosi pe "isus" ala! ... daca is fraieri care cred ce zic popii mafioti...... EVIL

44 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 12, 2009 6:56 am

Soimos

admin
Anton_LaVey a scris:
Anticristul a scris:Isus saracul sa dus linistit laale lui ,Si el n-a stiut niciodata ce vor face pagini din numele lui si ca-l vor folosi ca prototip in faurira noi lor religii.Isus nu a schimbat nimic din cuvintele lui Dumnezeu ,pe cind crestini rastoarna toate invataturile lui Isus cu CURU-N SUS.Cu litera mare ca sa se inteleaga.

Exact asa si e! Amaratu' ala de isus nici macar NU are treaba cu ce se zice despre el acum! El nici macar nu are treaba cu faptul ca astia il iau drept "dumnezeu"! Isus ala nu-i decat un amarat care abia traia.......
Pai crestinii nici nu il cred pe Isus ca Dumnezeu ci pe Isus Christos!

Adica christos diavolul coborat pe pamant care si-a luat ca si identitate falsa pe cea a unui biet nenorocit care a indraznit sa se creada Mesia si astfel sa se opuna clerului si stapanirii straine si sa o pateasca in mod exemplar.

Isus era evreu care respecta legile Torei si propovaduia si altora sa faca exact acest lucru ...si nici din greseala nu a venit sa schimbe legile lui Yahwe sub forma de o religie noua asa cum cred uni!

45 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 12, 2009 10:26 am

Iisus a predicat si in templu si era foarte cunoscut ... a facut multe mii de minuni chiar si invieri din morti , si cuvantul lui de predica era atata de puternic incat se mirau toti oamenii si se adunau la predicile lui cu miile ... Il urmau la mari distante de sate , in locuri unde nu aveau nici ce manca , si El le facea minuni si ii hranea cu paine si peste de nicaieri pe mii de oameni ... era foarte cunoscut ... zilnic facea multe inuni , si se ducea vestea despre El in toate tinuturile ... pana si regii stiau de El si romanii ... iar El predica in cele mai imprtante orase ale evreilor , ba chiar si samarinenii Il cunosteau ...

46 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 12, 2009 2:50 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:Iisus a predicat si in templu si era foarte cunoscut ... a facut multe mii de minuni chiar si invieri din morti , si cuvantul lui de predica era atata de puternic incat se mirau toti oamenii si se adunau la predicile lui cu miile ... Il urmau la mari distante de sate , in locuri unde nu aveau nici ce manca , si El le facea minuni si ii hranea cu paine si peste de nicaieri pe mii de oameni ... era foarte cunoscut ... zilnic facea multe inuni , si se ducea vestea despre El in toate tinuturile ... pana si regii stiau de El si romanii ... iar El predica in cele mai imprtante orase ale evreilor , ba chiar si samarinenii Il cunosteau ...
Aha ... asta s-o fi intamplat in China iar cei care il urmau erau chinezi ...pentru ca asa cum reiese din afirmatiile tale evreii nu l-au urmat ci doar l-au ucis!

Ma da rau stai cu logica ... intr-o propozitie te contrazici de 2 x!

47 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Dum Apr 12, 2009 4:37 pm

pai mai intai l-au urmat pentru minunile care le facea ; dar apoi cand a zis ca El e Dumnezeu s-au dezis de El ... insa astea trebuiau sa se intample exact asa cum a si fost proorocit in proorociile vechiului testament ; evreii au implinit profetiile privitoare la Iisus , fara sa isi dea seama ...

48 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Lun Apr 13, 2009 5:58 am

Eu Unul

admin
ISIHAST a scris:pai mai intai l-au urmat pentru minunile care le facea ; dar apoi cand a zis ca El e Dumnezeu s-au dezis de El ... insa astea trebuiau sa se intample exact asa cum a si fost proorocit in proorociile vechiului testament ; evreii au implinit profetiile privitoare la Iisus , fara sa isi dea seama ...

As vrea sa discutam proorociile Vechiului Testament pe indelete. Vino cu citate, ca eu nu stiu nici o proorocie in acest sens care sa existe si in Biblia originala. Asadar, tu spune citatul si noi iti vom da traducerea exacta a textului, sa il confrunti fie cu biblia ortodoxo-catolica, fie cu cea Cornilescu, sa vedem care e adevarul!

49 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Lun Apr 13, 2009 6:17 am

io nu am biblie cornilescu ca stiu ca ala e un dus ...

insa biblia ortodoxa nu are nici o greseala ... si ce citate vrei sa iti aduc ? mai intai fa referire la alea care deja le-am citat , din Isaia ... nu mai stiu pe unde le-am citat da stiu ca am citat undeva niste texte din Isaia , si numai am chef acu sa le scriu iar ...

insa una e de stiut : biblia nu a fost schimbata deloc in 2000 de ani la ortodocsi ... restu nu imi pasa ce au facut ...

50 Re: Mai exista PUSTNICI in zilele noastre? la data de Lun Apr 13, 2009 6:21 am

mai bine zis voi ati schimbat biblia ca sa puteti sa va sustineti crima de a-l fi omorat pe Dumnezeul vostru ... insa El a implinit proorociile care erau scrise in vechiul testament si care sunt scrise pana in ziua de azi in biblia ortodoxa ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum