Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 3:15 am

Artistu

demon
... atunci cand crezi ca nu vor mai fi dovezi.

Prin 1928 un grup de cercetatori francezi sapau pe un sit arheologic cunoscut sub numele Ras Shamra. Dupa o saptamana pe sit, descopera un cimitir la 150 de m de Mediterana. Dupa descoperirea cimitirului, la 1000 de m de mare se descopera un palat si o colectie de tablete scrise cu o forma necunoscuta de alfabet cuneiform. Dupa 4 ani de cercetari, cand tablitele au reusit a fi traduse, cercetatorii si-au dat seama ca au descoperit orasul Ugarit. Istoria orasului e foarte lunga, fiind construit prin anii 6000 ien. Existenta orasului e atestata de scrieri datand din 1800 ien gasite in orasul vecin, Ebla. In perioada aceea, Ebla si Ugarit erau sub dominatie egipteana. Ugarit avea o populatie de cca 7000 de locuitori, si a fost sub dominatie egipteana pana in 1200ien cand, dispare misterios, presupus distrusa fiind de vecinii mult mai puternici. Tablitele gasite au fost scrise intre 1500-1200ien, iar importanta lor este vitala pentru studiul primilor evrei si a religiei lor. Analizele demonstreaza ca Ugarit si Israel impart un patrimoniu literar si lingvistic comun.
Importanta textelor se releva cu atat mai mult cu cat, fiind scrise intre anii 1500-1200ien, sunt contemporane cu perioada in care textele biblice (mult mai noi, cam o mie de ani) descriu pe veneratorii lui Yahve si acele timpuri. Prin analiza comparativa se demonstreaza ca textele biblice au fost deformate in directia apararii religiei iudaice ce se nastea. Scribii trebuiau sa demonstreze ca Yahveh, zeul atotputernic se releva si se impune dintr-o data ca zeu unic al israelitilor in epoca lui Moise - 1200ien - si ca apoi, un regat dominant tot Orientul Apropiat, cel al lui David si Solomon in secolul 10 ien a permis raspandirea lui Yahveh si legendele sale la celelalte popoare. Realitatea este insa alta si nu s-a putut intui decat dupa descoperirea de la Ugarit. Arheologul JB Humbert se exprima foarte plastic in 1997 "descoperirea la Ugarit a unei literaturi cananeene, alta decat cea biblica, dezvaluie o imagine asupra unei religii apropiate de cea iudaica. Celebrul Ierusalim biblic era doar o aglomerare de case iar templele puternicului Yahveh nu erau mai mari decat sacristia". Israel se releva ca o provincie intimidata de vecinii puternici iar locuitorii nu incercau decat sa-i imite.
Informatiile scrise ce ne parvin din textele civilizatiei Ugarit, care s-a dezvoltat pe teritoriul Siriei actuale folosesc un limbaj cananeean, din care va deriva si hebrew. E foarte normal ca locuitorii Israelului - a caror origine se gaseste in jurul lui 1200ien cand civilizatia Ugarit dispare - sa se inspire din mitologia acesteia. Zeul principal al Ugaritilor era El, care era si creatorul umanitatii - in limba ugarita adm (va suna cunoscut adam?) si pentru prima data in istorie, se citeste YW (sau Yahveh)scris pe o tableta "sm.bny.YW.il" care tradus inseamna "numele fiului zeului, Yahveh". Asta indica faptul ca ugaritii nu-l considerau pe Yahveh zeul suprem, ci unul din numerosii fii ai zeului El.
Politeismul ugarit este considerat ca avand doua structuri, divinitatea ca total si familia divina. Impreuna formeaza o structura unica, pe patru nivele, in care primul este zeule El si sotia Asherah, 70 de copii ai lor - considerati stelele lui El, Kothar wa-Hasis -seful asistent al familiei divine - si servitorii familiei divine - cei pe care Biblia ii numeste ingeri.
Structura pe patru nivele se schimba in primele secole ale existentei israeliene,putandu-se remarca diferite stadii. In primul stadiu, Yahveh era unul din cei 70 de fii - zei de nivelul 2- care fiecare era patron al unei natiuni din cele 70. Aceasta idee apare si in Deuteronomul si Psalmi, in care El este seful familiei divine, iar Yahveh primeste Israelul. Cum politeismul exprimat prin " in functie de numarul copiilor divinului" statea in gat formatorilor de noua opinie, va fi schimbat cu "in functie de numarul copiilor lui Israel" pastrand totusi numarul de 70. Psalmul 82 prezinta pe zeul El in prezidiul divin, in fata caruia Yahveh se ridica si aduce acuze impotriva celorlati zei. Textul biblic incearca sa vorbeasca de vechea religie dar totodata incearca sa o deturneze pentru a fi conforma cu linia dogmatica monoteista.
Ca orice popor care credea in Yahveh, nu putea accepta ideea ca Yahveh sa fie sub dominatia unui zeu, El, asa ca se face marea fuziune dintre Yahve si El, devenind Elohim. Sfarsitul perioadei monarhice (secolul 6ien) este evident deja ca Yahveh se identifica cu El. Probleme mai sunt inca. Yahveh era - prin identificarea cu El- casatorit cu Asherah, ceea ce era absolut contra parerii redactorilor biblici care criticau cultul lui Asherah in templele Ierusalimului. Dupa caderea regatului lui Israel si fuga locuitorilor acestuia spre regatul Iudeu, regele Yoshiyahu considera ca e momentul sa proclame pe Yahveh ca singur zeu si implicit disparitia "sotiei" acestuia.
In 587ien, regatul Iudeu este distrus si elita ta se refugiaza in Babilon. Acolo, credinciosii in Yahveh isi incruciseaza pasii cu zoroastrii care credeau ca Mithra era singurul zeu si scribii incep sa scrie sub aceasta influenta Biblia, dogma sa monoteista, atribuind pur si simplu toate legendele existente lui Yahveh. In sfarsit, ei isi reinventeaza istoria, afirmand ca au fost tot timpul monoteisti si ca divinitatile pe care poporul le-a adorat au fost tot timpul combatute de stramosii lor. Si asa se pun bazele vechiului testament.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 8:20 am

Interesant!!!

3 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 8:22 am

Fay

vrajitor
O alta interpretare pentru aceleasi scrieri....
Textele feniciene de la Ugarit

O altă descoperire importantă s-a făcut la Ugarit, modernul Raș Samra, din Fenicia de altă dată. Cetatea a fost necunoscută până în 1928, când un țăran arându-și holda, a scos cu plugul la suprafață anumite antichități, la Minet el-Beida. Anul următor, la 2 apr.1929, aici au început excavațiile sub conducerea lui Claude F.Schäffer. După o lună s-au mutat la Ras, Samra și la 20 Mai au fost dezgropate primele tăblițe. Săpăturile au continuat între 1929 și 1937. Între două mari temple, unul dedicat lui Baal și altul lui Dagon, s-a descoperit o bibliotecă cu sute de tăblițe cu texte religioase feniciene. Ele arată o mare asemănare între stilul și vocabularul fenician și cel evreesc.

Textele de la Ugarit arată imoralitatea în cultul și viața canaaniților. Criticii Bibliei spuneau că nu e adevărată afirmația, că din cauza păcătoșeniei mari, popoarele canaanite au fost date spre nimicire. Nelegiuirea amoriților care nu și-a atins vârful pe vremea lui Avraam, arheologia arată că a ajuns la culme spre, sfârșitul perioadei patriarhale. Documentele acestea mărturisesc că Biblia este adevărată, deci Dumnezeu este drept în judecățile Sale.

Deci...
Fiecare vede "adevarul" dorit...

4 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 9:48 am

Artistu

demon
Fay a scris:
Textele de la Ugarit arată imoralitatea în cultul și viața canaaniților. Criticii Bibliei spuneau că nu e adevărată afirmația, că din cauza păcătoșeniei mari, popoarele canaanite au fost date spre nimicire. Nelegiuirea amoriților care nu și-a atins vârful pe vremea lui Avraam, arheologia arată că a ajuns la culme spre, sfârșitul perioadei patriarhale. Documentele acestea mărturisesc că Biblia este adevărată, deci Dumnezeu este drept în judecățile Sale.

Deci...

Ce legatura ar exista intre interpretarea circumstantiala gen "imoralitatea unora demonstreaza ca biblia e adevarata" si documentele ce demonstreaza cel putin dezinformarea ca sa nu zic minciuna scrierilor din anii 500ien privind viata intr-o anumita epoca - 1200ien? Nu-mi raspunde, mai era un taran care se duce la gradina zoologica si vazand girafa se intoarce catre nevasta si ii spune "acest animal nu exista". Adevarul e unul singur, cel detasat de prejudecatile dogmatice.

5 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 10:44 am

Fay

vrajitor
Artistu a scris:
Fay a scris:

Deci...

Ce legatura ar exista intre interpretarea circumstantiala gen "imoralitatea unora demonstreaza ca biblia e adevarata" si documentele ce demonstreaza cel putin dezinformarea ca sa nu zic minciuna scrierilor din anii 500ien privind viata intr-o anumita epoca - 1200ien? Nu-mi raspunde, mai era un taran care se duce la gradina zoologica si vazand girafa se intoarce catre nevasta si ii spune "acest animal nu exista". Adevarul e unul singur, cel detasat de prejudecatile dogmatice.

Indiferent de parerea ta despre mine, sa sti ca taranul este, in general, un om cu un bun simt innascut, nu un infatuat .
Nu este cazul tau, intr-adevar. Dar asta nu te scuteste de prejudecati, nici pe tine.

6 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 1:31 pm

Artistu

demon
Fay a scris:Indiferent de parerea ta despre mine, sa sti ca taranul este, in general, un om cu un bun simt innascut, nu un infatuat .
Nu este cazul tau, intr-adevar. Dar asta nu te scuteste de prejudecati, nici pe tine.

N-am nici o parere despre tine ca om, despre ce argumente folosesti ca sa-ti susti un punct de vedere, da. Cat despre prejudecati, parafrazand o veche zicala, le am dar ma tratez.

7 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 8:41 pm

Anticristul

eliberat
Conteaza foarte mult tratamentul.

8 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Sam Mai 02, 2009 9:18 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Conteaza foarte mult tratamentul.

Conteaza sa vrei sa scapi de ele, cand e vorba de prejudecati dogmatice. Asta cu tratamentul e scuza celui care se complace in ele.

9 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Dum Mai 03, 2009 10:27 am

Soimos

admin
Fay a scris:

Textele de la Ugarit arată imoralitatea în cultul și viața canaaniților. ............................... Documentele acestea mărturisesc că Biblia este adevărată, deci Dumnezeu este drept în judecățile Sale. [/b]

Textele de care pomenesti ...si ca ele mai sunt zeci ...chiar daca provin din alte surse ale vremii au intrat in Tanach (numit in mod mincinos Vechiul Testament) si apartin Tanachului si nu Bibliei!
Faptul ca crestinii au furat Tanahul si l-au pus sa serveasca cu denumirea de Biblie minciuna lor criminala ... nici pe departe nu inseamna ca Biblia e adevarata !

Deci...
Mai corect este ca fiecare isi prezinta minciuna care il avantajeaza ca pe "adevarul" sau dorit!

10 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Dum Mai 03, 2009 1:05 pm

Fay

vrajitor
Soimos a scris:
Fay a scris:

Textele de la Ugarit arată imoralitatea în cultul și viața canaaniților. ............................... Documentele acestea mărturisesc că Biblia este adevărată, deci Dumnezeu este drept în judecățile Sale. [/b]

Textele de care pomenesti ...si ca ele mai sunt zeci ...chiar daca provin din alte surse ale vremii au intrat in Tanach (numit in mod mincinos Vechiul Testament) si apartin Tanachului si nu Bibliei!
Faptul ca crestinii au furat Tanahul si l-au pus sa serveasca cu denumirea de Biblie minciuna lor criminala ... nici pe departe nu inseamna ca Biblia e adevarata !

Deci...
Mai corect este ca fiecare isi prezinta minciuna care il avantajeaza ca pe "adevarul" sau dorit!

Hai sa "negociem", ca tot este la moda...
Sa zicem ca macar 50% nu-si prezinta chiar minciunile care-i avantajeaza...ci "convingerile" personale si-si pliaza pentru ele "adevarurile" care le convin. Si procentul poate fi "negociat"!!
In legatura cu postarea legata de textele de la Ugarit, eu am dorit sa subliniez tocmai aceasta pliere a intereselor in alegerea dovezilor si inca mai este loc pentru "n" interpretari.
Nu am citit biblia, nici tanahul, nici coranul si nici nu am de gand sa le citesc.
Din studiul "aprofundat" al unei opere scrise de un preot excomunicat, "Biblia Hazlie" (pe care o recomand calduros celor cu simtul umorului), am o idee vaga despre faptul ca ea oglindeste mai mult sau mai putin autentic, cu oarecare maleabilitate in evidentierea cronologica a evenimentelor, istoria poporului evreu. Din acest punct de vedere, ca o carte de istorie, eu nu am nimic impotriva ei.
Daca ea este doar o copie a tanahului, cum spui, nu stiu, dar poate asta este explicatia ca notiunile de timp sunt asa de arbitrare in prezentarea evenimentelor.

11 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Dum Mai 03, 2009 2:39 pm

Soimos

admin
Fay a scris:
............, am o idee vaga despre faptul ca ea oglindeste mai mult sau mai putin autentic, cu oarecare maleabilitate in evidentierea cronologica a evenimentelor, istoria poporului evreu. Din acest punct de vedere, ca o carte de istorie, eu nu am nimic impotriva ei.
Daca ea este doar o copie a tanahului, cum spui, nu stiu, dar poate asta este explicatia ca notiunile de timp sunt asa de arbitrare in prezentarea evenimentelor.
Nu chiar!
Tanachul ... o scriptura scrisa de poporul evreu ... care contine cronica poporului evreu tinuta de rabinii sai ... face sa fie normal sa intalnim in acest text si evenimente istorice reale.
Deruta apare la Biblie ...caci cei care au furat textul Tanachului de la evrei si il prezinta ca si Cuvantul lui Dumnezeu ...au uitat ca Tanachul furat NU e cuvantul a nici unei divinitati ...ci un text popular scris de oameni !

12 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Dum Mai 03, 2009 6:00 pm

Artistu

demon
Fay a scris:Hai sa "negociem", ca tot este la moda...
Sa zicem ca macar 50% nu-si prezinta chiar minciunile care-i avantajeaza...ci "convingerile" personale si-si pliaza pentru ele "adevarurile" care le convin. Si procentul poate fi "negociat"!!
In legatura cu postarea legata de textele de la Ugarit, eu am dorit sa subliniez tocmai aceasta pliere a intereselor in alegerea dovezilor si inca mai este loc pentru "n" interpretari.
Nu am citit biblia, nici tanahul, nici coranul si nici nu am de gand sa le citesc.
Din studiul "aprofundat" al unei opere scrise de un preot excomunicat, "Biblia Hazlie" (pe care o recomand calduros celor cu simtul umorului), am o idee vaga despre faptul ca ea oglindeste mai mult sau mai putin autentic, cu oarecare maleabilitate in evidentierea cronologica a evenimentelor, istoria poporului evreu. Din acest punct de vedere, ca o carte de istorie, eu nu am nimic impotriva ei.

N-ai inteles nimic din subiectul in sine al topicului, dar te inteleg daca, de fapt, singura legatura cu subiectul este biblia hazlie - pe care am citit-o de foarte de demult - funny carte si cu desene reusite.
Ce interese ar fi avut niste arheologi si lingvisti sa inventeze o placuta pe care sa scrie ca Yahveh este fiul unui zeu? Sau sa inventeze niste realitati dintr-o perioada foarte indepartata care sa contrazica "realitati" deja povestite la cateva sute bune de ani ? Pentru a le da peste nas evreilor ca nu sunt chiar cine cred ca sunt, mai mult ca sigur. Ii si vad, crestini ca doar sunt francezi si englezi, prin definitie plini de ura contra evreilor - ca doar sunt crestini - chinuindu-se din pruncie sa inventeze klingoniana veche cuneiforma ca sa aiba la maturitate razbunarea: voi faceti misto de isusul nostru, facem si noi de yahvehul vostru.

13 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Dum Mai 03, 2009 8:49 pm

Anticristul

eliberat
Pai in acest caz faceti misto de bunicul vostru,ca Isus este fiul dsau .Si ce e mai mistocar ,ca este propriul sau fiu.

14 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Lun Mai 04, 2009 5:29 pm

Artistu

demon
Banuiam ca apare vechea placa cu crestinii, de-aia am si fost sarcastic... Ca sa-ti si raspund, daca ai fi trait mai mult printre romani ( si cand zic trait spun sa-i fi si inteles) stiai ca ei nu prea dau doi bani pe dogma, cu atat mai putin pe dogma catolica. Taranul roman joaca si capra si calushul si intra si in biserica si zice un "Doamne ajuta". Nu e nici habotnic crestin si nici constipat din cauza religiei cum sunt altii. E el, in comuniune cu natura, cu miturile stramosilor, cu spiritualitatea sa. Imagine idilica poate, dar adevarata in esenta ei.

PS Nu exista "vostru", exista cel mult "al tau". Sarcasmul nu se citeste vad.
Bunicul? Ntz, in cel mai fericit caz un personaj de legenda pentru mine. Filiatia e argument iudeu. Pentru un crestin ii e parinte spiritual in cel mai bun caz.

PPS In alta ordine de idei, de ce un arbore genealogic biblic/tanachic - cum vrei sa-i spui - este facut dupa tata iar unul nebiblic dupa mama? Parfum cu miros de copy-paste in prima faza si dupa aia trezirea la realitate - care era cu totul si cu totul alta. Daca nu exista barbatul - simbol al fortzei - atunci e buna si mama - simbol al fecunditatii.

15 Re: Yahveh sau cum se inventeaza zeii si istoria ... la data de Mar Mai 12, 2009 7:19 pm

Anticristul

eliberat
Aveam intr adevar un prieten in Romania,care zicea'Doamne ajuta,apoi adauga,Mai n-as crede!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum